• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Racizëm në Santorini; Protesta kundër nxënëses shqiptare që do mbante flamurin

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Racizëm në Santorini; Protesta kundër nxënëses shqiptare që do mbante flamurinDepartamenti i Policisë të Santorinit, ka formuluar një material gjyqësor për prishjen e qetësisë publike gjatë një incidenti që ka ndodhur në fshatin Emporio të ishullit grek, kur një grup njerëzish, sipas policisë, ka shkaktuar tension për faktin se një nxënëse me origjinë shqiptare do të mbante flamurin në paradën me rastin e festës kombëtare të Greqisë.

Pak minuta para se të niste parada me rastin e 28 Tetorit, Ditës së Luftës Kundër Fashistëve, një grup prej 20 personash, anëtarë të Agimit të Artë, disa prej të cilëve kishin veshur bluza të zeza në të cilat shkruhej “Hellas Ultras” u përpoqën ta ndalonin.
Megjithëse nxënësja ishte zgjedhur sipas ligjit grek për të mbajtur flamurin sepse kishte rezultate të shkëlqyera në mësime, ata duke hedhur parulla nacionaliste kanë krijuar tension dhe prindërit e frikësuar se mos situata degjeneronte në dhunë kanë marrë fëmijët dhe si rezultat parada është anuluar.
Ndërsa në ditët në vazhdim do të shihet nëse do të ketë një proces gjyqësor për këtë incident, të gjitha partitë politike greke kanë dënuar këtë ngjarje.
“Idetë kriminale të AA nuk kanë vend në shoqërinë greke”, thekson në deklaratën për shtyp partia qeveritare SYRIZA. Konservatoret e Demokracisë se Re kanë dënuar ngjarjen dhe kanë kërkuar nga qeveria të shmangë aktet e paligjshme.
Ndërsa Partia Komuniste greke ka deklaruar se “Akti i turpshëm i AA për të ndaluar 11 vjeçaren shqiptare të mos mbajë flamurin grek si dhe deklarata e tyre se grekët nuk luftuan fashizmin dhe nazismin, por vetëm ushtrinë italiane, tregon fytyrën e tyre të vërtetë naziste”.

Top Channel
 

Aver

VIP
Sikur u qetesuan niher keta gabelet e agimit te arte.

Secili me shkrumb se tjetri e propagandojne pasterti te races. Ija ropt.
 
Top