• Në 21 shkurt, 3 javë më parë, Italia kishte në total vetëm 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumë Shqipëria sot. Papërgjegjshmëria bëri që Italia të ketë afro 15 mijë të prekur, 1000 të vdekur e 2000 të tjerë në gjendje kritike dhe të shpërndajë virusin në gjithë Europën. Urojmë që të gjithë të bëhemi aq të përgjegjshëm sa mos të bëhemi pas 3 javësh, ajo që është Italia sot.

Qyteti i Prizrenit, vend që duhët vizituar!

PetritKola

Anëtar Aktiv
Titulli: Qyteti i Prizrenit, vend që duhët vizituar!

Une e kam vizituar, Ne se me jepet mundesua e vizitoi perseri
 

fshatari

Anetar
Titulli: Qyteti i Prizrenit, vend që duhët vizituar!

e more prizren nuk te kam vizituar por historin ta kam lezuar

 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Qyteti i Prizrenit, vend që duhët vizituar!

Prishtina ka lezet, te tjerat jane imtesira :p

Ejani ne Prishtine
 

milloshi

Cezma Ferres
Titulli: Qyteti i Prizrenit, vend që duhët vizituar!

PRISHTINA eshte shume e bukur....kam qene shum here sepse kam shum kusherinj ne pristine.....;)
 

fshatari

Anetar
Titulli: Qyteti i Prizrenit, vend që duhët vizituar!

Prishtina ka lezet, te tjerat jane imtesira :p

Ejani ne Prishtine


ketu ne shqiptaret tregojm nj pjekurin jo diturin jo dashurin ndaj atdheut por cka duhet prishtina 20 histori prizreni me shekuj e shekuj eshte i njohur ne mbar evropen ti thua prishtina ka lezet ndoshta po por per rrugacet dhe budallet njeri i diur e viziton keto vende ta knaq shpirtin me aritekturen impozante
 

MasteR

I'm offline
Pe: Qyteti i Prizrenit, vend që duhët vizituar!

kam ndegjuar qe eshte shume i bukur prizreni
 

alberto

Waiting for...
Titulli: Qyteti i Prizrenit, vend që duhët vizituar!

Prizreni vend i shtrire ne jug Kosoves eshte njeri nga qytetet me te bukura qe ka Kosova. Ka lumin qe kalon ne mes te qyteti dhe me ajrin e paster te asaj pjese. Atje nuk te mundojne gazrat e liruar te automobilave dhe tymi i tymtareve te ndonje fabrike. Eshte thjeshte vend i kultures, artit dhe i historise shqiptare. Vizitojeni, vizitojeni, vizitojeni.
 

E3

Anëtar i Nderuar
Qyteti tradicional i PrizrenitPrizreni ndodhet rreze maleve te Sharrit dhe ne kryqezimin e rrugeve te rendesishme tregtare mes lindjes dhe perendimit. Ky qytet eshte i njohur qe ne antikitet, si nje vend i vecante per vlerat e trashegimise kulturore, te civilizimeve dhe religjioneve te ndryshme. Ka nje numer te lakmueshem te monumenteve historike dhe mban epitetin e “qytetit muze” , si edhe rradhitet nje nga qytetet me te bukura te Kosoves.

Pergjate historise se tij njihej si nje qender kulturore, ekonomike dhe diplomatike. Pas pushtimit turk ne vitin 1455, Prizreni kreu funksionin e qendres se sanxhakut , ndersa me organizimin administrativ te Perandorise Osmane, u kthye ne qender vilajeti. Prizreni ze vend te vecante edhe ne Levizjen Kombetare Shqiptare. Lidhja Shqiptare e Prizrenit ishte perpjekje serioze per mbrojtjen e integritetit tokesor dhe identitetit kombetar te shqiptareve.

Qyteti ka nje potencial te madh vlerash kulturore qe jane te trasheguara nga periudha historike. Ne brendesi te tij gjenden 24 lokalitete arkeologjike te identifikuara, 39 objekte kulti te krishtere, 46 objekte islame, mbi 74 objekte te arkitektures folklorike, etj. Disa nga vendet qe mund te shihen menjehere ne kete qytet jane :” Kalaja ne kodren mbi qytet, Manastiri i kryeengjujve, kisha e Shen Shpetimtarit, Ura e Vjeter e Gurit, etj". Gjithashtu ky qytet njihet edhe per kultivimin e arteve te bukura dhe manifestimet e shumta kulturore tradicionale. Po ashtu dhe malet e Sharrit kane bukuri te rralla natyrore qe ofrojne ushtrimin e sportit te skive.

Infoal​

Dikush vendas mund te na pasqyroje dhe me koment ndonje foto,qendra blvd kryesor etj :)
 
Titulli: Qyteti i Prizrenit, vend që duhët vizituar!

Eshte gabim qe nuk falet, te vesh ne Kosove e mos te vizitosh Prizrenin...Eshte nje perle e vertete :).

Shtepia - muze qe gjendet ne oborin e shtepise se halles time e qe se shpejti pas rikonstruimit do vehet ne perdorim :)...Duhet vizituar dhe ajo me patjeter! :)

Leta - shtepia.jpg
 

Hard Styler

ђєค๔ђยภtєг
Titulli: Qyteti i Prizrenit, vend që duhët vizituar!

Nje dite do na bje rasti per te vizituar Kosoven, duhet tja kthejme viziten mysafireve e ka tradita :D
 

Quku

Marakli Krapit
Titulli: Qyteti i Prizrenit, vend që duhët vizituar!

Edhe une e kam fiksim ta vizitoj Kosoven :( e sidomos Pejen vendlinjen e Gjyshit :D Shpresoj se shpejti enderra behet realitet ;)
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Qyteti i Prizrenit, vend që duhët vizituar!

E pata then me siper qe do e vizitoja Prizrenin ate vere te 2010 dhe e bera realitet .
Me pelqeu shume dhe ja vlente te vizitohej vertet , sidomos nga ne shqiptaret .
Vizitova Lidhjen e Prizrenit se nne fakt ajo me interesonte me shume , qendren , uren , xhamit dhe nje xhiro ne butiqet e suuvenireve.
Qyteti megjithse i varfer rrezatonte nje kulture te lashte dhe nje harmoni te brisht .
Njerzit ishin te shtruar , modest dhe mikprites .
Pastaj vizitova Gjakoven , Pejen , Plaven dhe Luginen e Gucis .
Me mahnit sa here e vizitoj kjo lugina e Gucis . Eshte nje lugin ku natura ka nje harmoni perfekte ,
ku shpirti gjen nje qetsi te papare . Dhe kjo ja vlen te vizitohet .
 
Pe: Qyteti i Prizrenit, vend që duhët vizituar!

kam degju qe eshte shume i bukur,,,akoma skam arrit ta vizitoj ,,,por as kukesin se kam vizitu akoma ,kshuqe nje rruge e dy pune :)
 

Kejla

Anëtar Aktiv
Titulli: Qyteti i Prizrenit, vend që duhët vizituar!

kam qene dhe shume shume bukur eshte
 

Vvetoni

Larguar
Titulli: Qyteti i Prizrenit, vend që duhët vizituar!

Prizren 360

Lartë është linku për uren e vjetër të gurit për të cilen foli dhe MSN duke renditur Prizrenin si vendin e 9 më të bukur për të u vizituar.

Ju sugjeroj që të shikoni dhe pamjet tjera sepse janë 360 shkallë :)
 

Vvetoni

Larguar
Titulli: Qyteti i Prizrenit, vend që duhët vizituar!

Kostumografia kombëtare shqiptare është autoktone dhe dallohet me origjinalitetin dhe mjeshtërinë e thurjes së motiveve të ndryshme me punë dore, që vë në pah porositë artistike të mjeshtërve anonim. Gërshetimi i motiveve dhe përdorimi i figurave ka bërë që ato të barten edhe në ditët e sotme, dhe të përdoren nga artizanati që merret me prodhimin e veshjeve popullore. 
Top