• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Qyteti 23 shekullor në Bushat. “Tërësisht i panjohur!”

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Vendndodhja
Pertej Horizontit
Qyteti 23 shekullor në Bushat. “Tërësisht i panjohur!”Një ekspeditë arkeologjike Shqiptaro-Polake ka zbuluar një vendbanim antik në zonën e Bushatit në Bashkinë e Vaut të Dejës.

Bëhet fjalë për një vendbanim që besohet se daton në shekujt III e II para Erës Sonë. Sipas drejtuesit të kësaj ekspedite, profesor Saimir Shpuza, në këtë zonë nuk është bërë asnjë gërmim arkeologjik që në vitet ’80.

“Materiali që kemi gjetur kryesisht na ndihmon për të identifikuar kuadrin kohor. Për momentin flasim për një periudhë të lulëzuar helenistike, nga shekulli i tretë deri në shekullin e parë Para Erës Sonë”, shprehet profesori Saimir Shpuza.

Sipas profesorit polak, pjesë të ekipit duket se kemi të bëjmë me një qytet të panjohur të cilin shpresojnë ta identifikojnë së shpejti.

“Interesante është se ndodhet në një distancë të afërt nga Shkodra dhe Lezha. Muri i fortifikimit është shumë madhështor, 3 metra e gjysme i gjerë . nuk e dimë ende emrin antik të këtij qyteti por jemi të sigurt se është një qytet i panjohur më parë”, shprehet Piot Dyczek.

Zbulimi në fjalë, përveç rëndësisë arkeologjike dhe mundësisë për zhvillimin e turizmit, pritet të sjellë informacione mjaft të vlefshme për qytetërimin e hershem të zonës.


(gazeta-Shqip.com)
 

jana80

Super Moderator
Staf në FV.AL
ajo zone ka qene njohur me shume me pare se tani ..mjaftohet te kujtohet qendresa e asaj zone kunder synimit mala zez pasi mos gaboj shprehja e tyte ishte o marr shkodren o vdes...
clidhje ka do thoni me kete kerkim...
epo vendet e humbura asnjeri nuk i do...
 

ZoteriaJuaj

Anëtar i Nderuar
Metaforikisht keshtu kuptohet. Ndoshta është lajm i gabuar...
"Për momentin flasim për një periudhë të lulëzuar helenistike"

Nuk e lexova kete pjese, prandaj u habita pur lexova ate qe kishe shkruajtur ti.


Per arkeologet, gjeta nje tap koka koleje ne Aponolli. Koka kola eshte Shpikje e Apollonise, dhe ata te atlantes (qytetit amerikan) jane pasardhes te qyteterave te Apollonise :D Profesora, jo cdo gje eshte helene :d
 
Top