Qytetarët që hyjnë në Kosovë përmes pikave kufitare nuk kanë nevojë për vetizolim

legjenda

Tetova
kufiri-kosova-shqiperi-640x450.pngPas një takimi me akteret nga ministria e linjës dhe rekomandimeve të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike në Kosovë u vendos që qytetarët që hyjnë në Kosovë përmes pikave kufitare të mos vetizolohen.


Kjo u bë e ditur nga ditur Drejtor i Shëndetësisë në Klinë, Hekuran Sejdiu, përmes një postimi në Facebook.
Ky është njoftimi i plotë:
⚪ Pas takimit më akteret nga ministritë e linjës dhe rekomandimit të IKSHPK-së, me lejoni te ju njoftojmë se qytetaret te cilët hyjnë ne Republikën e Kosovës përmes pikave kufitare, u nënshtrohen kontrolleve mjekësore respektivisht intervistimeve anamnestike nga personeli shëndetësorë i KPSh/ QKMF!
Qytetaret te cilët hyjnë ne RKS nuk obligohen për vetizolim përveç ne rastet kur profesionistet shëndetësorë ne pika kufitare rekomandojnë ndryshe, ne raste te veçanta (kur qytetaret manifestojnë shenja te sëmundjes COVID 19 udhëzohen për trajtim spitalor respektivisht vetizolim shtëpiak)
 

Attachments

 • kufiri-kosova-shqiperi-640x450.png
  kufiri-kosova-shqiperi-640x450.png
  362.5 KB · Shikime: 0
 • kufiri-kosova-shqiperi-640x450.png
  kufiri-kosova-shqiperi-640x450.png
  362.5 KB · Shikime: 0

legjenda

Tetova
Shkupi-rruget-policia-780x439-1-696x392.png

Advertisme
Nuk planifikohet asnjë masë kufizuese nga e hëna e andej, edhe përkundër numrave të lartë të të infektuarve të rinj me coronavirus.

Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe, nuk paralajmëroi vazhdim të orës policore, edhe pse la rezerva se deri në javën e ardhshme, ky vendim mund të ndryshojë
“Për momentin asnjë masë kufizuese nuk planifikohet nga e hëna, por gjithsesi duhet të presim”, tha Filipçe, i cili njoftoi se do të analizohen rastet e reja.
Ai u shpreh i bindur se autoritetet shëndetësore me sukses janë duke menaxhuar edhe me valën e re të coronavirusit.


Filipçe tha se edhe 180 rastet e sotme janë në kuadër të klasterëve të njohur, të cilat tregojnë se pozitiv me virusin janë 15 familje./Telegrafi/
 

Attachments

 • Shkupi-rruget-policia-780x439-1-696x392.png
  Shkupi-rruget-policia-780x439-1-696x392.png
  407.6 KB · Shikime: 0
 • Shkupi-rruget-policia-780x439-1-696x392.png
  Shkupi-rruget-policia-780x439-1-696x392.png
  407.6 KB · Shikime: 0
Top