Qumështi Dhe Djathi Ju Bëjnë Më Të Zgjuar

Qumështi Dhe Djathi Ju Bëjnë Më Të Zgjuar
Shumë ekspertë të dietave theksojnë se qumështi dhe djathi duhen shmangur sa më shumë të jetë e mundur sepse konsumimi i tepërt i tyre rrit rrezikun e prekjes nga sëmundjet e zemrës dhe diabeti.

Por një studim i ri ka dalë në përfundim se ushqimet e pasura me yndyrna ndihmojnë në mbajtjen e një truri të shëndetshëm.

Shkencëtarët amerikanë dhe australianë kanë vëzhguar 1000 persona të rritur dhe zbuluan se ata që konsumonin çdo ditë qumësht, djathë dhe kos arritën rezultate më të mira në testet e zgjuasisë se sa ata që konsumonin shumë pak bylmet.

Studimi është publikuar në revistën ‘International Dairy Journal’.
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
S/M
Pe: Qumështi Dhe Djathi Ju Bëjnë Më Të Zgjuar

Prandaj jemi te zgjuar ne shqiptaret se djathi i bardhe ose kackavall s'mungon ne tavolinat tona :)
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Pe: Qumështi Dhe Djathi Ju Bëjnë Më Të Zgjuar

C'mu kujtua mua tani "kreja e qumshtit" te valuar kur ftohet ne tepsi,..sa me ka marre malli,,ta shijoj nje rriske buke te ngrohet e kren siper,,MMMm..:)
 

kitrra 123

plak gjufurrak
V.I.P
Titulli: Qumështi Dhe Djathi Ju Bëjnë Më Të Zgjuar

Cuna mos leshoni rastin pa thithur? Per cilin qumesht behet fjale konkretisht? :ciaoo:
 

Endrra

VIP
Pe: Qumështi Dhe Djathi Ju Bëjnë Më Të Zgjuar

Japonezet ,,,do na dalin se jane budallenja nga ky studimi,pra !!!!!

Dihet qe ne vendet aziatike .Kine ,Japoni nuk konsumohen bulmetrat ...Studim pa baze
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Titulli: Qumështi Dhe Djathi Ju Bëjnë Më Të Zgjuar

Fakt Qumeshtin e perdor vec kur bej kafe m qumesht
:p Smduket vetja e zgjuar
 
Top