• Në 21 shkurt, 3 javë më parë, Italia kishte në total vetëm 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumë Shqipëria sot. Papërgjegjshmëria bëri që Italia të ketë afro 15 mijë të prekur, 1000 të vdekur e 2000 të tjerë në gjendje kritike dhe të shpërndajë virusin në gjithë Europën. Urojmë që të gjithë të bëhemi aq të përgjegjshëm sa mos të bëhemi pas 3 javësh, ajo që është Italia sot.

Quiz...nga kush eshte shkeputur?!

Moonlight

Gone Girl!
Staf në FV.AL
Titulli: Quiz...nga kush eshte shkeputur?!

dhe skam sesi te zhgenjej ...dikur hatibin e njihja edhe gjithe kohen ishte dru nga drograt e ndryshme qe pinte. ishte koha kur poezite e tij te jepnin sense te tjera....kjo eshte poezia e humbjes nese s'gabojvazhdojme
Mbec me shendet per ty ngre gotten
Mos u merzit o shpirt!
Sikur te bredh me kembe boten
Te gjej, por vetem prit

ky eshte dashuria ime...qe ta dini :)
 

Didi

C'est la vie.
Staf në FV.AL
Titulli: Quiz...nga kush eshte shkeputur?!

Robert Berns?!


Atehere:

"...Kisha disa beteja per te luftuar, edhe pse e mbyllur ne nje qeli te vogel. E para ishte ajo me Zotin. Nisa te lexoja libra te shenjt, fillova te informohesha. Ndihesha e mashtruar nga njerezit qe me kishin rrethuar dhe nga Zoti qe nuk me kishte ardhur per ndihm. Flisja, bertisja, zihesha me te. I jepja fajin per ate qe me kishte ndodhur. Pastaj nje dite kuptova qe faji ishte i njerezve qe perdornin fjalen e tij per te justifikuar krimet e tyre. Dhe qe perdornin nje goce plote me urrejtje per te arritur qellimet e tyre te keqija e plote interes. Vetem atehere kuptova qe e njejta gje vlente edhe nga ana tjeter"
 
  • Like
Reactions: E3

Didi

C'est la vie.
Staf në FV.AL
Titulli: Quiz...nga kush eshte shkeputur?!

Nqs se gjen dot njeri thoni t'ua tregoj (skeni per ta gjetur, ndaj dorezohuni). :)
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Quiz...nga kush eshte shkeputur?!

Une jo, po se gjeti as Yellow s'besoj ta gjej dot njeri :)
 

Yellow Redhead

angels walk among us
Titulli: Quiz...nga kush eshte shkeputur?!

Robert Berns?!


Atehere:

"...Kisha disa beteja per te luftuar, edhe pse e mbyllur ne nje qeli te vogel. E para ishte ajo me Zotin. Nisa te lexoja libra te shenjt, fillova te informohesha. Ndihesha e mashtruar nga njerezit qe me kishin rrethuar dhe nga Zoti qe nuk me kishte ardhur per ndihm. Flisja, bertisja, zihesha me te. I jepja fajin per ate qe me kishte ndodhur. Pastaj nje dite kuptova qe faji ishte i njerezve qe perdornin fjalen e tij per te justifikuar krimet e tyre. Dhe qe perdornin nje goce plote me urrejtje per te arritur qellimet e tyre te keqija e plote interes. Vetem atehere kuptova qe e njejta gje vlente edhe nga ana tjeter"
Tolstoy ?

Po ju jap nje me te lehte dhe me hints brenda :p

''Megjithese dukej firifiu nga mendja (keshtu e kishin cilesuar zonjushat e Jonvilit) ajo ne pamje te jashtme, nuk ishte e gezuar, dhe, zakonisht, ne cepat e buzeve ruante ate ngerdheshjen e palevishme qe u rrudh fytyren leneshave dhe ambiciozeve te rene nga vakti."
 

Didi

C'est la vie.
Staf në FV.AL
Titulli: Quiz...nga kush eshte shkeputur?!

Tolstoy ?

Po ju jap nje me te lehte dhe me hints brenda :p

''Megjithese dukej firifiu nga mendja (keshtu e kishin cilesuar zonjushat e Jonvilit) ajo ne pamje te jashtme, nuk ishte e gezuar, dhe, zakonisht, ne cepat e buzeve ruante ate ngerdheshjen e palevishme qe u rrudh fytyren leneshave dhe ambiciozeve te rene nga vakti."

Jo. Nuk shkruan keshtu Tolstoy Yell, po besoj se e the vec se pe ate luften aty :p
Ne fakt ishte e veshtire kjo pjesa ime, sepse nuk eshte shume e njohur libri,
eshte "Le farfalle non muoiono in cielo" nga Barbara Schiavulli.
Nuk e di nqs mund te gjendet dhe ne gjuhe te tjera, ta keshilloj Yell, nqs e gjen.
Ose lexoje ne italisht :)

Gjithsesi pjesa jote eshte me siguri nga: Madame Bovary (Gustave Flaubert).
 

Nicktjeter

We're all gay with someone else's ass !
Titulli: Quiz...nga kush eshte shkeputur?!

Nje gje te lehte fare :
lolita, drita e syve të mi, zjarri i nënvetes sime. Mëkati im, shpirti im. Lo – li – ta: maja e gjuhës bën një udhë prej tre hapash poshtë qiellzës për të cikur dhëmbët tek e treta. Lo. Li. Ta. Ajo ishte Lo, thjesht Lo, në mëngjes, me shtatin katër këmbë e dhjetë inç, me vetëm një çorape mbathur.
Ajo ishte lola me pantallona sportive. Ajo ishte Dolli në shkollë. Ishte Dolores në dokumente, por në krahët e mi ishte gjithnjë lolita. Kishte pasur ajo një paraardhëse? Patjetër që kishte pasur, vërtet. Në fakt, mund të mos kishte pasur fare lolitë po të mos kisha dashur një verë, një farë vajze miturake
 

Nicktjeter

We're all gay with someone else's ass !
-Jo po do shkoni te piramindat e Egjiptit- hungeriu ai.
-Njoftimin do ta nxirrni duke e marre vete persiper rrezikun.
Me mire tiu kisha dhene nje sovran, se sa dhjete paund. Me ktheni nene paund, Xhejn, me duhen.
Edhe mua, zoteri- ia ktheva dhe fsheha duart bashke me kuletenpas shpine. - Nuk bej dot pa keto para!
-Kurnace e vogel,-thaai,-po me refuoni kerkesen per para! me jepni 5 paund Xhejn!
-As pese shilinga, oteri, as pese peni!
-Thjeshte me lini t'i shoh parate!
-Jo, zoteri, juve nuk ju zihet bese!
-Xhejn!
-Zoteri!
-Premtomeni nje gje!
Do t'ju premtoj gjithcka zoteri, qe mendoj se mund ta bej.

(dhe pak me poshte)

Atehere duhet t'i themi per pak kohe mirupafshim njeri-tjetrin?
-Them se po, zoteri.
-Po si e kryejne njerezit kete ceremoni ndarjeje, Xhejn? Mesomeni , nuk jam i zoti.
-thone lamtumire apo si t'u pelqeje.
-Thojeni pra!
-Lamtumire per momentin zoti Rocester.
-Cfare duhet te them une?
-Te njejten gje , nese ju pelqen zoteri.
-Lamtumire per momentin zonjusha Er. Kaq ishte?
-Po
-Mua me duket cingune, e thate jo miqesore. Do te me pelqente dicka tjeter, nje shtese e vogel ne kete rit.Mund te shterngojme duart, per shembull,
por jo as kjo nuk do te me kenaqte. Pra nuk do te beni asgje me shume, vecse te me thoni lamtumire, Xhejn?
 

milva

Anëtar Aktiv
...do te vvish apo s'do vish?
...me qerpikun e syrit tim ,
...do te fshij vendin ku do rrish!
 

milva

Anëtar Aktiv
Po Pasion !

Se s"dashuroja as un" as ti!
Po dashuronte ,dashuria!
Nje dashuri ,nje fshehtesi...
Me e fshehte se fshehtesia!
 

Passion

Banned
Po Pasion !

Se s"dashuroja as un" as ti!
Po dashuronte ,dashuria!
Nje dashuri ,nje fshehtesi...
Me e fshehte se fshehtesia!
Ajo e para poezi e Lasgushit me ka ngel ne mendje vargu
Me qerpikun e syrit tim
Do fshi vendin ku do rrish.

:)

C'fuqi shpirti e mendje ka pas ai njeri me vjen pyetja. :)

Kete qe thua nuk e di. :)

Mos me deno. :)

Po te dergoj nje bigggg perqafim te madh,e ti puth ato docka para se te prek lakrorin e perfol. :)
 

milva

Anëtar Aktiv
Sikur te isha djale, do t'i tregojsha Botes mbare ,se dora qe perkund djepin, eshte dora qe perkund fatin e njerezise...por mjerisht jam vajze dhe si e tille nuk mundem me e nxjerre zanin...
 

Moonlight

Gone Girl!
Staf në FV.AL
Sikur te isha djale, do t'i tregojsha Botes mbare ,se dora qe perkund djepin, eshte dora qe perkund fatin e njerezise...por mjerisht jam vajze dhe si e tille nuk mundem me e nxjerre zanin...
Haki stermilli....
Mbaj mend Shpendin por jo vajzen si quhej....
Nje liber dritherime nga fillimi deri ne fund
 
Top