Quiz...nga kush eshte shkeputur?!

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Meqe hapem nje quiz per anetaret le te shohim zotesite qe keni ne letersi.
Me pak fjale gjeni nga cili liber/novele/proze/poezi/roman apo cili shkrimtar e ka thene pjesen
qe do vere anetari siper teje nje here pasi e gjete do fusesh ti nje varg..e keshtu me rradhe

Te gjithe e dime qe kemi mundesi per google per te kerkuar
por eshte thjeshte nje quiz/test i vogel sa dini ju per letersine.

Po e nis une:
Ishte teper e veshtire te futeshe brenda zemres se saj
Ishte plot mure te larta akulli dhe rrethuar me mosbesim.
Por nese arrije te futeshe nuk dilje kurre prej aty.


Kush e ka shkruar o nga cila pjese eshte shkeputur?
Perqaputhje per te gjithe.

P.s nuk e di nese ekziston tema..nese ekziston mos ma bashkoni :p
 

E3

Anëtar i Nderuar
V.I.P
Titulli: Quiz...nga kush eshte shkeputur?!

Ngjan si Gani kasapi lol
hmmmmm,vecse ai e thonte pak me bukur
 
Titulli: Quiz...nga kush eshte shkeputur?!

Meqe hapem nje quiz per anetaret le te shohim zotesite qe keni ne letersi.
Me pak fjale gjeni nga cili liber/novele/proze/poezi/roman apo cili shkrimtar e ka thene pjesen
qe do vere anetari siper teje nje here pasi e gjete do fusesh ti nje varg..e keshtu me rradhe

Te gjithe e dime qe kemi mundesi per google per te kerkuar
por eshte thjeshte nje quiz/test i vogel sa dini ju per letersine.

Po e nis une:
Ishte teper e veshtire te futeshe brenda zemres se saj
Ishte plot mure te larta akulli dhe rrethuar me mosbesim.
Por nese arrije te futeshe nuk dilje kurre prej aty.


Kush e ka shkruar o nga cila pjese eshte shkeputur?
Perqaputhje per te gjithe.

P.s nuk e di nese ekziston tema..nese ekziston mos ma bashkoni :p

Ismail Kadare me duket por s`me kujtohet, nuk jam as i sigurt qe eshte e tija
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Adm
Titulli: Quiz...nga kush eshte shkeputur?!

tani pa guglluar ...
eshte shume pak copeza por nese nisem nga menyra e te shkruarit me con ne dy personazhe
albatros rexhaj ose ismail kadare
ndoshta ja fus e kot ...gjithsesi ne keto raste vlersohet pjesmarrja :)
 

E3

Anëtar i Nderuar
V.I.P
Titulli: Quiz...nga kush eshte shkeputur?!

Kadareja atehere ,vellimin se mbaj mend


Ankthi I ketyre njerzve te mjere qe jane ketu ne fytyre me pasqyrohet,ti dhimbjen mos ma merr per frike e tmerr
 

Shoku_vjeter

Anëtar i Nderuar
Titulli: Quiz...nga kush eshte shkeputur?!

Komedia Hyjnore D.A


po kjo ?

...
e te qendrosh kur ske asgje vec vullnetit,

qe vec nje fjale "qendro" gjithnje te thote...
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Adm
Titulli: Quiz...nga kush eshte shkeputur?!

komedia hyjnore -dante aligeri


“Husar, ti brenge s’pe ne jete
Nga une pra mesoje:
Mjafton nje pike lot medet
Qe kupen ta helmoje.”
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Titulli: Quiz...nga kush eshte shkeputur?!

:( Asnje se din kete Monique

"Perse erdha ketu?...per meshire? meshira ehste bashkeudhetare e keqe. Perse nuk shkoj gjekundi tjeter? Jam i lodhur , them.I lodhur se qendruari gjithmone ne te njejtin vend i lodhur nga largesat. Apo jam i lodhur vecsa nga te marrit e vendimeve? Per cfare duhet te vendos?"
 
Titulli: Quiz...nga kush eshte shkeputur?!

komedia hyjnore -dante aligeri


“Husar, ti brenge s’pe ne jete
Nga une pra mesoje:
Mjafton nje pike lot medet
Qe kupen ta helmoje.”

Pushkin


:( Asnje se din kete Monique

"Perse erdha ketu?...per meshire? meshira ehste bashkeudhetare e keqe. Perse nuk shkoj gjekundi tjeter? Jam i lodhur , them.I lodhur se qendruari gjithmone ne te njejtin vend i lodhur nga largesat. Apo jam i lodhur vecsa nga te marrit e vendimeve? Per cfare duhet te vendos?"

Nje nga te preferuarit e mi Remarque :D


Shiu ka një sekret tërheqës butësie
Një kotullim largues e të ëmbël,
një muzikë përvujtëse zgjohet me të
dhe vibron shpirtin e përgjumur tëpeizazhit...
O shi i qetë, pa stuhi, pa erë,
shi i heshtur i butë fushash dhe me dritë të ëmbël,
shi i mirë e paqësor, shi i vërtetë,
sa i përmallshëm e i trishtë bie mbi sendet!
O shi françeskan që ngërthen në çdo pikë
Shpirtra me burim të pastër e gurrash të përulur!
Kur bie mbi fusha ngadalë
Trëndafilat e gjoksit tim hap me tingujt e tu...
 
Redaktimi i fundit:

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Themelues
Titulli: Quiz...nga kush eshte shkeputur?!

Pushkin
Nje nga te preferuarit e mi Remarque :D


Shiu ka një sekret tërheqës butësie
Një kotullim largues e të ëmbël,
një muzikë përvujtëse zgjohet me të
dhe vibron shpirtin e përgjumur tëpeizazhit...
O shi i qetë, pa stuhi, pa erë,
shi i heshtur i butë fushash dhe me dritë të ëmbël,
shi i mirë e paqësor, shi i vërtetë,
sa i përmallshëm e i trishtë bie mbi sendet!
O shi françeskan që ngërthen në çdo pikë
Shpirtra me burim të pastër e gurrash të përulur!
Kur bie mbi fusha ngadalë
Trëndafilat e gjoksit tim hap me tingujt e tu...

Di qe e kam nje permbledhje poezish te tij, Lorka.

Vargjet e radhes:

Do te doja te blija ca fat, sikur te shitej gjekund-tha.
Me se mund ta blija?-pyeti veten. A mund ta blija me fuzhnjen e humbur dhe me thiken e thyer, dhe me duart e plagosura?

Mund ta blije,-tha. Ti u perpoqe ta blije fatin me 84 ditet ne det. Dhe pothuajse ta shiten.
S'duhet te mendoj marrezira,-tha me vete. Lumturia eshte nje gje qe vjen me shume forma, dhe kush eshte ai qe mund ta dije si shfaqet? Do te blija ca lumturi ne çfaredo forme qe te shfaqej dhe ta paguaja aq sa te me kerkonin.

p.s. Pergjigjen e keni tek teksti e kemi ber ne te mesme kete :p
 
Redaktimi i fundit:

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Titulli: Quiz...nga kush eshte shkeputur?!

Plaku dhe deti?:p

Miku im i shtrejte lamtumire.
Ty te kam ketu ne shpirt ta dish.
Fati po na ndan sot pa deshire
Po diku do shihemi serish.
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Adm
Titulli: Quiz...nga kush eshte shkeputur?!

Lamtumire mik,pa fjale e lote!
Vetullat ti ngrysesh,s'ka perse.
Vdekja s'eshte gje e re ne bote.
As te rrosh nuk eshte gje e re.

Sergey Esenin
kjo poezi me gjak eshte shkruan ...ne gjak te futet!
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Adm
Titulli: Quiz...nga kush eshte shkeputur?!

Sepse të dua, i egërsuar,
Po vi tek ti në këto nete.
Me që ti kurrë s’më ke harruar
Dhe shpirtin tënd mora me vete.
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Themelues
Titulli: Quiz...nga kush eshte shkeputur?!

MOniqe se ke vazhduar quizin.. Po e vazhdoj une:


''Tani qe te kam humbur, di qe kam humbur gjithcka . Pavarsisht kesaj, nuk mund te lejoj qe ti te zhdukesh nga jeta ime e te me harrosh pa ditur qe nuk vazhdoj te jem e hidheruar., qe ne fillim ndjeja qe do te humbisja dhe qe ti nuk do te kishe parre kurre tek une ate qe une shihja tek ti. Dua qe ti te dish qe te kam dashur qe diten e pare dhe qe vazhdoj te te dua , tani me shume se kurre, edhe nese nuk deshiron ta degjosh . Nderkohe qe te shkruaj te imagjinoj ne ate tren , me bagazhin tend me endrra dhe me zemren e thyer, ne arratisje nga te gjithe ne dhe nga vetvetja. Jane te shumta gjerat te cilat nuk mund te ti tregoj, Julian. Gjera qe sebashku injoronim dhe per te cilat eshte me mire qe ti te mos i dish. Deshira ime me e madhe eshte qe ti te jesh i lumtur , Julian, qe gjithcka qe aspiron te behet realitet, edhe nese do te me harrosh, nje dite ti te mund te kuptosh sa te kam dashur.
Pergjithmone e jotja, Penelope. "

p.s. Ndihme: eshte novelist :D

ah e paske shkruar :mad:. Sme thote emer vargjet e tua Monique. Pass...
 
Redaktimi i fundit:

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Adm
Titulli: Quiz...nga kush eshte shkeputur?!

e kam vazhduar soul....nje me siper e ke :)
 

Didi

C'est la vie.
Titulli: Quiz...nga kush eshte shkeputur?!

MOniqe se ke vazhduar quizin.. Po e vazhdoj une:


''Tani qe te kam humbur, di qe kam humbur gjithcka . Pavarsisht kesaj, nuk mund te lejoj qe ti te zhdukesh nga jeta ime e te me harrosh pa ditur qe nuk vazhdoj te jem e hidheruar., qe ne fillim ndjeja qe do te humbisja dhe qe ti nuk do te kishe parre kurre tek une ate qe une shihja tek ti. Dua qe ti te dish qe te kam dashur qe diten e pare dhe qe vazhdoj te te dua , tani me shume se kurre, edhe nese nuk deshiron ta degjosh . Nderkohe qe te shkruaj te imagjinoj ne ate tren , me bagazhin tend me endrra dhe me zemren e thyer, ne arratisje nga te gjithe ne dhe nga vetvetja. Jane te shumta gjerat te cilat nuk mund te ti tregoj, Julian. Gjera qe sebashku injoronim dhe per te cilat eshte me mire qe ti te mos i dish. Deshira ime me e madhe eshte qe ti te jesh i lumtur , Julian, qe gjithcka qe aspiron te behet realitet, edhe nese do te me harrosh, nje dite ti te mund te kuptosh sa te kam dashur.
Pergjithmone e jotja, Penelope. "

p.s. Ndihme: eshte novelist :D

ah e paske shkruar :mad:. Sme thote emer vargjet e tua Monique. Pass...Carlos Ruiz Zafَn.Meqe mbetet pa gjetur pjesa e Monique, spo them tjeter. :)
 

princesha

Warrior Princess
V.I.P
Titulli: Quiz...nga kush eshte shkeputur?!

Herman Hese-Monique

N’livadh të jetës tri gota i gjeta,

Dy janë të mbushura, asht bosh e treta…
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Themelues
Titulli: Quiz...nga kush eshte shkeputur?!

Herman Hese-Monique

N’livadh të jetës tri gota i gjeta,

Dy janë të mbushura, asht bosh e treta…

Mos eshte Latif Berisha ?


Vazhdojm..

Dy te tretat e nje kohe, te nje shekulli qe vate
vate jeta ime vate, me ‘te bashke van’ dhe fatet
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Themelues
Titulli: Quiz...nga kush eshte shkeputur?!


Mos eshte Latif Berisha ?


Vazhdojm..

Dy te tretat e nje kohe, te nje shekulli qe vate
vate jeta ime vate, me ‘te bashke van’ dhe fatet


S'dinte i ziu se ku shkonte, pasi jeta smund te matej :D...
Ali Asllani. (ama e kam kerkuar ne google kete here:()


VArgjet e radhes:

Ti asnjehere s'e kupton çfare humb
lodron si nje gjethe ne lulishtet pa ane
te syve te tu
por une dua te te dua
me çdo kusht

Monique Ti duhet ta gjesh se s'ben.
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Adm
Titulli: Quiz...nga kush eshte shkeputur?!

dhe skam sesi te zhgenjej ...dikur hatibin e njihja edhe gjithe kohen ishte dru nga drograt e ndryshme qe pinte. ishte koha kur poezite e tij te jepnin sense te tjera....kjo eshte poezia e humbjes nese s'gabojvazhdojme
Mbec me shendet per ty ngre gotten
Mos u merzit o shpirt!
Sikur te bredh me kembe boten
Te gjej, por vetem prit

ky eshte dashuria ime...qe ta dini :)
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Adm
Titulli: Quiz...nga kush eshte shkeputur?!

I huaj..............
 

Didi

C'est la vie.
Titulli: Quiz...nga kush eshte shkeputur?!

Robert Berns?!


Atehere:

"...Kisha disa beteja per te luftuar, edhe pse e mbyllur ne nje qeli te vogel. E para ishte ajo me Zotin. Nisa te lexoja libra te shenjt, fillova te informohesha. Ndihesha e mashtruar nga njerezit qe me kishin rrethuar dhe nga Zoti qe nuk me kishte ardhur per ndihm. Flisja, bertisja, zihesha me te. I jepja fajin per ate qe me kishte ndodhur. Pastaj nje dite kuptova qe faji ishte i njerezve qe perdornin fjalen e tij per te justifikuar krimet e tyre. Dhe qe perdornin nje goce plote me urrejtje per te arritur qellimet e tyre te keqija e plote interes. Vetem atehere kuptova qe e njejta gje vlente edhe nga ana tjeter"
 
  • Më pëlqen
Reactions: E3

Didi

C'est la vie.
Titulli: Quiz...nga kush eshte shkeputur?!

Nqs se gjen dot njeri thoni t'ua tregoj (skeni per ta gjetur, ndaj dorezohuni). :)
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Themelues
Titulli: Quiz...nga kush eshte shkeputur?!

Une jo, po se gjeti as Yellow s'besoj ta gjej dot njeri :)
 

Yellow Redhead

angels walk among us
V.I.P
Titulli: Quiz...nga kush eshte shkeputur?!

Robert Berns?!


Atehere:

"...Kisha disa beteja per te luftuar, edhe pse e mbyllur ne nje qeli te vogel. E para ishte ajo me Zotin. Nisa te lexoja libra te shenjt, fillova te informohesha. Ndihesha e mashtruar nga njerezit qe me kishin rrethuar dhe nga Zoti qe nuk me kishte ardhur per ndihm. Flisja, bertisja, zihesha me te. I jepja fajin per ate qe me kishte ndodhur. Pastaj nje dite kuptova qe faji ishte i njerezve qe perdornin fjalen e tij per te justifikuar krimet e tyre. Dhe qe perdornin nje goce plote me urrejtje per te arritur qellimet e tyre te keqija e plote interes. Vetem atehere kuptova qe e njejta gje vlente edhe nga ana tjeter"

Tolstoy ?

Po ju jap nje me te lehte dhe me hints brenda :p

''Megjithese dukej firifiu nga mendja (keshtu e kishin cilesuar zonjushat e Jonvilit) ajo ne pamje te jashtme, nuk ishte e gezuar, dhe, zakonisht, ne cepat e buzeve ruante ate ngerdheshjen e palevishme qe u rrudh fytyren leneshave dhe ambiciozeve te rene nga vakti."
 

Didi

C'est la vie.
Titulli: Quiz...nga kush eshte shkeputur?!

Tolstoy ?

Po ju jap nje me te lehte dhe me hints brenda :p

''Megjithese dukej firifiu nga mendja (keshtu e kishin cilesuar zonjushat e Jonvilit) ajo ne pamje te jashtme, nuk ishte e gezuar, dhe, zakonisht, ne cepat e buzeve ruante ate ngerdheshjen e palevishme qe u rrudh fytyren leneshave dhe ambiciozeve te rene nga vakti."


Jo. Nuk shkruan keshtu Tolstoy Yell, po besoj se e the vec se pe ate luften aty :p
Ne fakt ishte e veshtire kjo pjesa ime, sepse nuk eshte shume e njohur libri,
eshte "Le farfalle non muoiono in cielo" nga Barbara Schiavulli.
Nuk e di nqs mund te gjendet dhe ne gjuhe te tjera, ta keshilloj Yell, nqs e gjen.
Ose lexoje ne italisht :)

Gjithsesi pjesa jote eshte me siguri nga: Madame Bovary (Gustave Flaubert).
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Titulli: Quiz...nga kush eshte shkeputur?!

Nje gje te lehte fare :
Lolita, drita e syve të mi, zjarri i nënvetes sime. Mëkati im, shpirti im. Lo – li – ta: maja e gjuhës bën një udhë prej tre hapash poshtë qiellzës për të cikur dhëmbët tek e treta. Lo. Li. Ta. Ajo ishte Lo, thjesht Lo, në mëngjes, me shtatin katër këmbë e dhjetë inç, me vetëm një çorape mbathur.
Ajo ishte Lola me pantallona sportive. Ajo ishte Dolli në shkollë. Ishte Dolores në dokumente, por në krahët e mi ishte gjithnjë Lolita. Kishte pasur ajo një paraardhëse? Patjetër që kishte pasur, vërtet. Në fakt, mund të mos kishte pasur fare Lolitë po të mos kisha dashur një verë, një farë vajze miturake
 
Top