Qindra vajza marshojnë “topless” në rrugët e Berlinit

Protesta e pazakontë në Gjermani, qindra vajza marshojnë “topless” në rrugët e Berlinit për të kërkuar barazi dhe të drejta gjinore.​

th-640x480.jpg
Protesta nisi në lidhje më rastin e një nëne franceze, e cila u 'dëbua' nga autoritetet nga një park i qytetit, pasi po bënte banjo dielli ‘topless’. Në protestë, veç grave kanë marrë pjesë dhe burrat, të cilët në shenjë solidariteti mbanin veshur reçipeta vajzash.
sty-640x409.jpg

Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në Berlin ku qindra gra kanë marshuar në rrugët e kryeqytetit gjerman gjysëm të zhveshura në shenjë proteste për të kërkuar barazi dhe të drejta gjinore.

stfg-640x447.jpg

Daily Mail raporton se protesta nisi në lidhje më rastin e një nëne franceze, e cila u ‘dëbua’ nga autoritetet nga një park i qytetit, pasi po bënte banjo dielli ‘topless’. Në protestë, veç grave kanë marrë pjesë dhe burrat, të cilët në shenjë solidariteti mbanin veshur reçipeta vajzash.
styh-640x388.jpg

Ndër pankartat që ranë në sy gjatë protestës ishin, “Trupi im, zgjedhja ime”.

strfh-640x392.jpg
Ajo ka kërkuar shpjegime për këtë masë, duke thënë, se burrat lejohen të mos mbajnë asgjë veshur në pjesën e sipërme të trupit të tyre. Mediat e huaja shkruajnë se të jeshtë gjysmë e zhveshur nuk është e ndaluar me ligj në Gjermani, megjithatë pronarë të caktuar pronash, vendosin masat e tyre për ambientin që kanë në administrim. Për më shumë ju ftojmë të shihni fotot e mëposhtme.

(e.k/dosja.al)
 
Kur te plakemi i kemi si shall i lidhim rreth qafes te na mbajne ngrohte ???
Kur plakeni, nuk sheroni me askend, as pasqyrja nuk ju don, po qitni sa jeni tash, se kur plakeni thuni a sikur ti kishmi qit sa jemi kan te reja :D
 
Top