Qeskat e syve:shkaqet dhe zgjidhjet

braziljania

Anëtar i Nderuar
Borsat e syve jane shenja me te vertet te tmerrshme te cilat prishin shikimin dhe fytyren nga ana estetike.

occhiaie.jpg
Rregullat per te parandaluar qeskat e syve jane:

* nje ushqim korrekt
* nje hidratim i mire
* gjume i rregullt

Borsat e syve vijne si pasoje e nje keq mikroqarkullimi okular, ne zonen poshte syve, lekura eshte shume e bute dhe delikate dhe mund te pengoje gjakun venoz dhe linfen te shkojne drejt mikrokapilareve, si pasoje formohen zonat e erreta te quajtura rrethet e syve. Nese keto rrathe jane te thella eshte e nevojshme te drejtoheni tek dermatologu dhe te beni analiza hematokimike per tju vleresuar mangesit ushqimore. Per te minizuar shenjat e zeza te rratheve te syve eshte e rendesishme te ndiqni nje ushqim korrekt me baze te lengjeve natyral, si uje apo lengje frytash te pasura me vitamine C dhe K, kripera minerale, fruta dhe perime dhe mund ta shoqeroni me nje gjimnastike faciale te cilen mund ta beni edhe vet. Vini pak krem ne kete zone dhe filloni te masazhoni me delikates me mollezat e gishtave. Perdorni kremera per qeskat e syve, nga ana estetike, ato mund ti mbuloni me korrektor apo fondotinte, por nuk i kurojne. Gjithashtu qeskat e syve mund te vijne edhe si pasoje me te renda si shqetesime te melcise, veshkave etj./burimi: ikubINFO/
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Themelues
Sa kohe kam qe i kerkoj perkthim ne shqip ktyre borsat/qeskat e syrit. Flm brazilu per temen:)

PS: sa per temen, krijohen nga lodhja e madhe ( mungesa e gjumit), dhe kur arrine nje moshe formohen sepse lekura humb elasticitetin
 

*deliza*

VIP
V.I.P
Une urrej kur me behen nga pagjumsia, shpesh mundohem t'i mbuloj me korektore, qe mos te bien shume ne sy.
 

El'Mejor

Daja
Sic thate edhe ju me larte shumica e qeskave te syve shkaktohen nga pagjumesia ..Ne stinen vererore ngaqe tere dalim per tu argetuar edhe mund te rrime me dit te tera pa bere gjume normal mund te fleme vetem 3 ose 4 ore gjume formohen qeskat ,Ky eshte rasti me i perhapur ndersa ka edhe nga mungesa e vitaminave etj , po kjo lartpermenduara me gjumin ndodh me shpesh ..! Jo shume jete nate se do ju kuptoje partneri nga qeskat e syve :D
 

Yellow Redhead

angels walk among us
V.I.P
une gjate periudhes se shkolles vuaj shum nga kto:( madje 1 shoku im tallet shpesh.. "ngele dru gjith kohes" mthot, se ngjaj si e pire LOL

flm per infot:)
 

Fatlinnd

Antarë i ri
edhe un vuaj nga ky problem.. edhe sikur te flej 12-13 or ne dit prap nuk me hiqen, po ashtu ka ndodh qe tmos hy ne komp. dhe te shikoj TV per 2 jav.. perseri nuk me jan hequr..
 

Liza

Anëtar i Respektuar
mua nuk me bohen kurr as nga pagjumesia
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
Titulli: Qeskat e syve:shkaqet dhe zgjidhjet

Rrathet e syve, si ti kurojme

Lekure eshte nje pjese e trupit shume e rendesishme per jeten e njeriut, por gjithashtu ajo eshte dhe shume delikate, pasi perballet me shume faktore dhe agjent te jashtem.

Ne disa zone, ndjeshmeria eshte me e madhe, nje nder keto pjese eshte dhe konturi i syve. Kjo pjese eshte e mbuluar nga nje lekure e holle, dhe eshte subjekt i shume faktoreve negative, si makeup, rrjedhja e loteve, rrudhat si dhe shume shqetesime te tjera. Eshte shume e rendesishme te gjeni kremra me formula specifike per keto zona, te tille jane kremrat qe permbajne Cynergy Tk, koenzima Q10. Keto kremra ndihmojne ne elasticitetin e lekures ne keto pjese delikate./burimi: ikubINFO/
 

orseola

orseola
Titulli: Qeskat e syve:shkaqet dhe zgjidhjet

edhe mua me behen qeskat poshte syze sidomos tani ne periudhen e shkolles por i mbuloj me korrektor me ''DERMA WONT''
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
Titulli: Qeskat e syve:shkaqet dhe zgjidhjet

Eshte zona me delikate e fytyres, shpesh verehen qeskat e syve si dhe rrudhat "kembe pule"

Nese syte jane pasqyra e shpirtit, konturi i tyre jane refleksi i realitetit! Lodhje, sfilitje, fryrje akumulohen te gjitha ne ate zone aq te vogel dhe delikate, dhe per pasoje shikimi yne behet vrazhde, dhe me kalimin e kohes fiksojne perfundimisht veshtrimin. Duke filluar qe ne moshen 25 vjecare, shenjat e para fillojne te duken te syte. te kujdeseni per kete zone te fytyres eshte nje praktike te ciles i duhen momente te vecanta. Nuk mjafton vetem kremi hidratant per te hequr keto shenja, por produkte specifike dhe zakone te shendetshme. Te flini te ore gjater nates eshte e rendesishme per te luftuar plakjen e shpejte dhe shenjat me te zakonshme, si qeskat e syve apo ngjyrat te cilat mund te marrin ato. Te pini duhan dhe te konsumoni ushqime shume te kripura sjellin ne uljen e ujit ne inde, nje aleate shume e mire per qeskat e syve. Pervec ketyre keshillave, per te parandaluar plakjen lekurore mund tju sherbejne edhe ushtrime per te forcuar muskulaturen e zones periokulare, pasi ne kete menyre aktivizohet mikroqarkullimi. Sigurisht qe hidtratimi i kesaj pjese eshte nje faktore shume i rendesishem./burimi: ikubINFO/
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Rrathët rreth syve

Rrathët rreth syve mund te jene tregues te shume problemeve shëndetësore siç janë sëmundjet e veshkave, anemia, sëmundjet e zemrës, etj.Gjithashtu nëse keni rrathë rreth syve e nëse nuk keni ndonjë problem shëndetësor, atëherë ndoshta shkaku qëndron ne ushqimin e pa rregullt.

Nëse e keni vërtetuar se nuk keni ndonjë problem shëndetësor, por rrathët rreth syve janë vetëm pasoje e lodhjes dhe e pagjumësisë,atëherë po ju japim disa këshilla për zbutjen e tyre.

Efekt te mire mund te kete geli nga aloe vera, mund te perdorni edhe qese te cajit te kamomilit apo cajit te zi. Gjithashtu konsumoni uje te mjaftueshem, pini vitamina C, mos qendroni ne ambiente ku konsumohet duhani dhe sa me shpesh dilni ne ajer te paster. //keshilla
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Themelues
Titulli: Qeskat e syve:shkaqet dhe zgjidhjet

Maske me patate per rrathet e syve

Pastroni nje patate dhe prijeni ne feta shume te holla.Shtrojini fetat ne sy dhe lerini rreth 10 min.Me pas hiqini dhe shpelani fytyren. Nevojiten:
1 kastravec(me lekure te prere holle)
1/8 patate(me lekure te prere holle)
1 luge sode buke
1 kokerr veze
1 filxhan kos
Pergatitja:
Hidhni ne makineri grirese pataten dhe kastravecin.Shtoni soden dhe vezen dhe vazhdoni perzierjen.Me pas hidhni kosin.Nese keni lekure te yndyrshme,shtoni 2 luge kafeje leng limoni.Kremi ruhet ne frigorifer per dy dite.
Si perdoret:
Shtrojeni ne nje pambuk ose pecete te paster dhe pastroni me te fytyren.Me pas hiqeni dhe shperlani fytyren.SB
 

Ketrushe

Pianistia
Titulli: Qeskat e syve:shkaqet dhe zgjidhjet

Une nuk vuaj fare nga qeskat e syve...jam rehat nga kjo ane...
 

ERA_VL

missing you....
Titulli: Qeskat e syve:shkaqet dhe zgjidhjet

une skam qeska poshte syve, por kur te kem do te zbatoj keto maskat....
 
Top