• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Qellimi justifikon mjetin... e drejte ?!

baby-angel

Thpilt
Shume gjera ne ditet e sotme po behen me ane te menyrave jo shume bindese
e megjithate ne fund ka prape nga ata qe thone : qellimi ama ishte(eshte) i mire...
Kete po e hasim shpesh si ne jeten e perditshme ashtu edhe ne politikat e brendshme apo te jashtme.

Ju si mendoni te nderuar anetare te FV, a e justifikon qellimi mjetin?

Nje shprehje thote : "Me mire ta besh mire nje te keqe sesa ta besh keq nje te mire". Sa dakord jeni ju me kete shprehje?

Flm per pergjigjjet.
:)
 

Lolita25

So EmoTionaL
Varet se cmjet perdor...deri ne c'pik jemi te gatshem te shkojm per ti arritur qellimet. Jo cdoher mjetet justifikohen.
 
Ju si mendoni te nderuar anetare te FV, a e justifikon qellimi mjetin?

Nje shprehje thote : "Me mire ta besh mire nje te keqe sesa ta besh keq nje te mire". Sa dakord jeni ju me kete shprehje?
ne kapitalizem thuhet qe "qellimi justifikon mjetin" kapitalizmi eshte i eger sjam dakort me kete shprehje te pakten jo gjithmone
"Me mire ta besh mire nje te keqe sesa ta besh keq nje te mire" kjo pastaj varet nga qellimi qe nisesh jo gjithmone kur duam te bejme mire ja arrijme
dhe e kunderta ndodh gjithmone :)
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
un mendoj se mjeti justifikon qellimin...se ku i dihet se cqellim ka patur ne te vertete dikush,qe ka vepruar sic ka vepruar...ndersa kur mjeti eshte i qarte,besoj se vetekuptohet qellimi.....sido qe te jete.
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Qellimi i shenjte quhet i tille kur arrihet nepermjet mjeteve te shenjta ( e thene artistikisht )

Edhe genjeshtra ne vetvete qellimin mund ta kete te mire, por mjetin jashtezakonisht te gabuar.

Shprehja e mesiperme zakonisht gjen me shume zbatim ne kohen kur ka lindur, ne periudhen e luftrave, kur menyra e luftimit dhe mjetet justifikoheshin nepermjet qellimit, fitores.
Sot nuk vlen me, te pakten moralisht !
 

land

Carpe noctum
qellimi justifikon mjetin.....shprehje antike latine,romaket nuk ishin budallenj.
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Qellimi justifikon mjetin???

Jo...
Preferoj qe per nje qellim te mire, te perdoret nje mjet po aq i mire:)
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Qellimi justifikon mjetin... e drejte ?!

Jo qellimi nuk justifikon mjetin...sepse kjo dmthn qe te gjithe njerzit te veprojme sic na e pret ne koka, pa u menduar tek pasojat e akteve tona, se kujt i bejme keq e sa gjera shkatrojme...Nqs nuk do jetonim ne nje societet atehere po....qellimi justifikonte mjetin....por si jetojme te rethuar nga njerez, kemi pretendime te jemi te respektuar prej tyre....duhet te fillojme ne duke i respektuar....
 

inushja2

preshevare
Titulli: Qellimi justifikon mjetin... e drejte ?!

Une jam e bindur se kur qellimi eshte i mire edhe rruga drejt arritjes se qellimit dhe mjeti jan te mira . Eshte shume e veshtir ose rrall mund te ndodh te jen qellimi dhe mjeti te ndryshem nga njeri tjetri .

Ka nga ato rastet qe une i kam shum merzi, kur ti ke qellimin me te mire te mundshem, ben gjerat ashtu sic di ti me se miri dhe tjetri te interpreton gjithcka gabimisht .
 

JoJo

.....
Titulli: Qellimi justifikon mjetin... e drejte ?!

Absolutisht JO !! Nje mjet i vene ne pune per mire i jep drite nje qellimi "hyjnor", te paster !!Dhe jo vetem...
 

fight_cllub_al

demton_rende_shendetin
Titulli: Qellimi justifikon mjetin... e drejte ?!

patjeter qe po ... per mos te rene ne kundershtim me veten po them me mire ne shumicen e rasteve
 

abstraction

Carpe Diem
Titulli: Qellimi justifikon mjetin... e drejte ?!

qellimi justifikon mjetin ... ne shumicen e rasteve yes. Mos them gjithmone. Jo po te jemi realist . lol
 

ssokoll

Release Yourself
Titulli: Qellimi justifikon mjetin... e drejte ?!

gjithmone esht keshtu ska si te jete ndryshe
 

fragolina

Anëtar Aktiv
Titulli: Qellimi justifikon mjetin... e drejte ?!

qellimi justifikon mjetin: makiaveli.
mua si shprehje me pelqen ama ne praktike nuk do e perdorja dot pasi eshte shprehje diabolike dhe cdo mjet nuk mund te perdoret ose me sakte une se perdor dot.
ama ata qe e bejne jane pikerisht ata qe arrijne shume sukses.
 

shiHanny!!

psiko pa shpres sherimi
Titulli: Qellimi justifikon mjetin... e drejte ?!

absolutisht JO, JO e JO...me dh* n'qellimin e mir kur per me arrit ate seminon t'keqen...
 
Titulli: Qellimi justifikon mjetin... e drejte ?!

Shprehje qe ndoshta eshte shpikur per te justifikuar menyren e gabuar per te arritur gjithcka...
Kjo shprehje me shume me duket negative sesa pozitive..
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Qellimi justifikon mjetin... e drejte ?!

Teorikisht duket e gabuar dhe negative ,por ne realitet eshte si biçm ligji.
 

evlora

Anëtar i ri
Titulli: Qellimi justifikon mjetin... e drejte ?!

Une medoj se qellimi nuk justifikon asnjeher mjetin. Une medoj se sado i madh o i dobishme qe te jete nje qellim nuk duhet anjeher te perdoren mjete imorale per ta arritur.
 

Jeta

Anëtar i Respektuar
Titulli: Qellimi justifikon mjetin... e drejte ?!

...Nese mjeti qe perdoret, ka mundesi te arsyetohet se pari si mjet, pastaj ate ta arsyetoje edhe qellimi.
Jo cdo mjet arsyetohet me qellimet e perdorimit te tij.
 

sepse

Anëtar i ri
Titulli: Qellimi justifikon mjetin... e drejte ?!

Veprat m'varen nga qellimi.

Mjetet perdoren per te arritur qellimin.

Por nese qellimi nuk eshte i mire, nuk ke arritur asgje, vec perhumbjes.


P.s. Me shprehjen nuk jam dakort, arsyeja se perse gjendet brenda saj.

Pershendetje!
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
Pe: Qellimi justifikon mjetin... e drejte ?!

Qellimi i shenjte quhet i tille kur arrihet nepermjet mjeteve te shenjta ( e thene artistikisht )

Edhe genjeshtra ne vetvete qellimin mund ta kete te mire, por mjetin jashtezakonisht te gabuar.

Shprehja e mesiperme zakonisht gjen me shume zbatim ne kohen kur ka lindur, ne periudhen e luftrave, kur menyra e luftimit dhe mjetet justifikoheshin nepermjet qellimit, fitores.
Sot nuk vlen me, te pakten moralisht !
Jam dakort me mendimin e mesiperm. Kur kjo fraze ka lindur ka qene per motive lufte, te pakten ne lidhje me Makiavelin. Nuk e di nqfse eshte perdorur nga te tjere. Dhe ne ato kohe mendohej qe qellimi justifikonte mjetin nese mjeti perdorej per te arritur dicka te mire politike ose kur perdorej si kontribut drejt pushtetit dhe madheshtise se shtetit. Kshu qe ishte fraze e kushtezuar pasi perdorej ne lidhje me qellimet politike vetem.

Varet edhe nga kendveshtrimet e ndryshme qe njerezit kane. Nqfse marrim shembullin e sistemeve utilitare, ecet me mendimin qe nqfse dhimbja (mjeti) e nje personi kontribuon pozitivisht ne lumturine e te tjerve (qellimi), atehere justifikohet pasi ata e shohin qellimin me nje sy kolektiv...pra dhimbja eshte gje e mire pasi kontribuon ne menyre pozitive ne te miren e te gjithve. Nqfse dhimbja do kontribuonte ne menyre negative, atehere s'do hynte ne pune.
Pastaj kemi edhe anen tjeter qe thekson detyrat morale qe cdokush ka...detyra e mos te genjyerit dhe detyra e te thenit gjithmone te verteten pasi genjeshtra eshte dicka e keqe. Kshu qe perkrahesit e ksaj teorise, ne asnje menyre nuk do perdornin nje genjeshter pershembull, per te arritur nje qellim.
 

gafi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Qellimi justifikon mjetin... e drejte ?!

Shume gjera ne ditet e sotme po behen me ane te menyrave jo shume bindese
e megjithate ne fund ka prape nga ata qe thone : qellimi ama ishte(eshte) i mire...
Kete po e hasim shpesh si ne jeten e perditshme ashtu edhe ne politikat e brendshme apo te jashtme.

Ju si mendoni te nderuar anetare te FV, a e justifikon qellimi mjetin?

Nje shprehje thote : "Me mire ta besh mire nje te keqe sesa ta besh keq nje te mire". Sa dakord jeni ju me kete shprehje?

Flm per pergjigjjet.
:)
jo kurrsesi qellimi nuk e arsyeton mjetin
 

sensuu

sweet
Titulli: Qellimi justifikon mjetin... e drejte ?!

sqenkam pergjigj ketu une:p


e drejte nuk eshte pasi jo gjithmone qellimi perputhet me mjetin.....por disa njerez ne kete menyre kane sukses ne jete...
 

flowmaster

Anëtar i Nderuar
Pe: Qellimi justifikon mjetin... e drejte ?!

Me perpara..do kisha thene qe e justifikon, por kam arritur ne perfundim qe eshte qellimi nuk e justifikon mjetin.
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Qellimi justifikon mjetin... e drejte ?!

sqenkam pergjigj ketu une:p


e drejte nuk eshte pasi jo gjithmone qellimi perputhet me mjetin.....por disa njerez ne kete menyre kane sukses ne jete...
Por dhe suksesi e ka nje cmim. Nqs ti ben cdogje per ta aritur, pa menduar se kujt i ben dem, pa respektuar tjetrin, nje dite dhe tjetri do bej nje lloj, pa i interesuar se te shkel ty me kemb.
Prandaj, qellimi nuk justifikon veprimin, ne jete duhet perhere te sillesh ne menyren korekte, ashtu sic pret te sillen te tjeret me ty,
 

sensuu

sweet
Titulli: Qellimi justifikon mjetin... e drejte ?!

kush une>>>
une jam personi me i ndershem i planetit :D
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Jo nuk e justifikon!
 
Top