• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Pyetjet e mia për besimtarët e feve apo zotit

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Vendndodhja
WorLd 0f dReAms
Titulli: Pyetjet e mia për besimtarët e feve apo zotit

Ore un biblen se kam mar mundimin ta hap e ta lexoj ndonjiher . sdo te thot qe kam lexuar biblen se kam thene Biri i zotit . Kuranin e kam lexuar pak biblen fare . Mua me habit fakti qe arrini ti besoni ktyre prrallave me engjej e djaj . si eshte e mundur mor djal te krijohet njeri prej baltes??? eshte apsurde nuk ka pik llogjike . ore ku bazohesh ti qe thua qe zoti krijoj kshu e ashtu ? se mesa di un ska arritur askush te faktoje keto gjera . ja prandaj thash qe bazoheni vetem te kurani dhe flisni ne ajer . se nuk ka arritur askush te faktoj qe zoti Krijoj Njeriun prej baltes e krijoj gjithesine . as egzistenca e vet zotin nuk eshte provuar lale jo me veprat e "TIJ" e kupton tani pse kam shkruar qe flisni ne ajer ?
Po mire, na spjego ti pra me fakte/argumente bindese, krijimin e njeriut dhe te universit, ndryshe nga perrallat tona, ok LAL >)
 

Dori

Anëtar Aktiv
Mosha
30
Vendndodhja
Tirane
Titulli: Pyetjet e mia për besimtarët e feve apo zotit

Po mire, na spjego ti pra me fakte/argumente bindese, krijimin e njeriut dhe te universit, ndryshe nga perrallat tona, ok LAL >)
Ore un nuk thash qe un mund ta provoj :D ajo dihet qe snuk lidhje un . Po perderisa asgje nuk eshte provuar ateher un Nuk i besoj keto gjerat qe thoni ju :) dhe sinqerisht me duken si pralla :/ se tani KRISTOBYLYKU me tregon historin mua sikur ka par 1 film para 30 minutash edhe me trego Ngjarjet :D Lover respekte :)
 

KRISTOBYLYKU

Antarë i ri
Mosha
27
Titulli: Pyetjet e mia për besimtarët e feve apo zotit

Degjo djali .ti i beson dickaje qe nuk te duket e drejte?prandaj pa fakte dhe pa bindjet tende nuk mund ti kebesosh dickaje.prandaj te them dhe njeher lexo kuranin i cili nuk ka dhe asnje gabim dhe nuk ka pesuar as presjen e ndryshimit.lexoje!

---------- Post added at 17:24 ---------- Previous post was at 17:23 ----------

Haha jo mo jo nuk kam pare filme po po them nje dicka qe eshte shkruar pa as nje te vogli transformim.po nuk me the pse njeriu dekompozohet kur groposet?

---------- Post added at 17:27 ---------- Previous post was at 17:24 ----------

Ore nje dietar musliman qe paqja e zotit qofte mbi te se ishte mashalla me dije.qe "un ateistet i i bind me shpejt sepse nje pjes te besimit islam e kane ata "ska zot" mbetet pjesa tjeter pervec allahut.
 

Dori

Anëtar Aktiv
Mosha
30
Vendndodhja
Tirane
Titulli: Pyetjet e mia për besimtarët e feve apo zotit

Un nuk thash qe Jam motori i google :D loool

---------- Post added at 17:30 ---------- Previous post was at 17:28 ----------

Ore nje dietar musliman qe paqja e zotit qofte mbi te se ishte mashalla me dije.qe "un ateistet i i bind me shpejt sepse nje pjes te besimit islam e kane ata "ska zot" mbetet pjesa tjeter pervec allahut.

persa i perket kesaj po te them vetem dicka . Mua personalisht Jo 1 DIetar mysliman qe sme bind dot qe zoti nuk egziston . por edhe sikur zoti te egzistoje dhe ti ta maresh per dore zotin dhe te vish te ma prezantosh mua te me thuash ky eshte zoti :D Un prap nuk e besoj Qe ai eshte zoti :D
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Vendndodhja
WorLd 0f dReAms
Titulli: Pyetjet e mia për besimtarët e feve apo zotit

Nuk eshte nevoja te zbres Zoti posht dhe te vertetohet ekzistenca e Tij Romanist. Kane thene: Per driten nuk ka nevoje te argumentohet se ekziston. Nuk eshte ne rregull me njeriun i cili ne mes te dites kerkon t'i argumentohet/vertetohet se eshte drite >)
 

Dori

Anëtar Aktiv
Mosha
30
Vendndodhja
Tirane
Titulli: Pyetjet e mia për besimtarët e feve apo zotit

Nuk eshte nevoja te zbres Zoti posht dhe te vertetohet ekzistenca e Tij Romanist. Kane thene: Per driten nuk ka nevoje te argumentohet se ekziston. Nuk eshte ne rregull me njeriun i cili ne mes te dites kerkon t'i argumentohet/vertetohet se eshte drite >)
Po rri e lover mos sill shembuj koti tani .

---------- Post added at 18:05 ---------- Previous post was at 18:03 ----------

Nuk eshte nevoja te zbres Zoti posht dhe te vertetohet ekzistenca e Tij Romanist. Kane thene: Per driten nuk ka nevoje te argumentohet se ekziston. Nuk eshte ne rregull me njeriun i cili ne mes te dites kerkon t'i argumentohet/vertetohet se eshte drite >)
Po rri e lover mos sill shembuj koti tani .
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Vendndodhja
WorLd 0f dReAms
Titulli: Pyetjet e mia për besimtarët e feve apo zotit

Per ty jane shembuj koti, per te zotet e mendjes padyshim se jo. Per kete arsye nese e ke lexuar pak Kur'anin mqns e pash qe kishe thene e kam lexuar pak, sigurisht te kane rene fundi i shume verseteve Kur'anore ku Zoti thote : "...keto jane argumente per nje popull qe mendon" apo "...keto jane argumente per te zotet e mendjes" etj etj. Ti lexo, besoj se me ane te leximit do mesosh me shume rreth besimeve fetare. Pastaj studio, analizo e keshtu me rradhe. Mos prit mendja te te shfaqet ne forme te njeriut dhe te thote "Ja ku jam, me sheh Romano, une jam Mendja yte lool". =)
 

Dori

Anëtar Aktiv
Mosha
30
Vendndodhja
Tirane
Titulli: Pyetjet e mia për besimtarët e feve apo zotit

Per ty jane shembuj koti, per te zotet e mendjes padyshim se jo. Per kete arsye nese e ke lexuar pak Kur'anin mqns e pash qe kishe thene e kam lexuar pak, sigurisht te kane rene fundi i shume verseteve Kur'anore ku Zoti thote : "...keto jane argumente per nje popull qe mendon" apo "...keto jane argumente per te zotet e mendjes" etj etj. Ti lexo, besoj se me ane te leximit do mesosh me shume rreth besimeve fetare. Pastaj studio, analizo e keshtu me rradhe. Mos prit mendja te te shfaqet ne forme te njeriut dhe te thote "Ja ku jam, me sheh Romano, une jam Mendja yte lool". =)
Po shembuj koti jan re . ca pretendon ti qe te filloj te besoj un se the ti kete shembullin . para ca kohesh dhat 1 shembull qe Etjen nuk e shofim po e dim qe egziston . tani e dim qe etjen nuk e shofim po na pihet uj edhe e dim qe egziston kurse per kete punen e zotit sdihet gje hic . ha ha ha na shkrive me ket punen e mendjes :p :p lool Lexoje cik ate luften e buburrecave te ajo tema tjeter lool te pershendes me ate :))
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Vendndodhja
WorLd 0f dReAms
Titulli: Pyetjet e mia për besimtarët e feve apo zotit

Vazhdo qesh ti, se pune tjeter s'te ka mbete. Argumente jo, kunderargumente poashtu jo. Une e kam kryer timen, faktet jane paraqitur, i nevojitet nje refresh mendjes sate dhe nje Nudge per t'u kthjellur (A) :D

Paqe
 

iLirjam

Banned
Mosha
37
Vendndodhja
Gjithmon
Titulli: Pyetjet e mia për besimtarët e feve apo zotit

Vazhdo qesh ti, se pune tjeter s'te ka mbete. Argumente jo, kunderargumente poashtu jo. Une e kam kryer timen, faktet jane paraqitur, i nevojitet nje refresh mendjes sate dhe nje Nudge per t'u kthjellur (A) :D

Paqe

Po esht ber mese normale qe njerzit te qeshin me ju more lover..

Kurani,,i mbushur me urdhra,,

te urdheron qe ti te msosh gjuhen arabe,,,
te urdheron qe pantallonat e tua te mos jen me te gjata se tek zogu i kembes,
te urdheron te shkosh e te falesh pes her ne dit,,
te urdheron te konvertohesh totalisht ne nje kult arab..

athu se te gjith kto lloje popujsh qe kan traditat,,kulturen,,gjuhen,,historin,,simbolet,,dhe kan jetuar e jan trashiguar ne mynyrat e veta,,
ti ket kapluar injoransa totale,,,dhe te besojn vertet se Zoti i urdheron ata nepermes kultit arab,,,qe ata te konvertohen si te till,,
dhe te besojn vertet se zoti nuk i pranon ashtu sic jan,,

athua kur do te sherohet ky popull shqiptar nga kjo semundje,,,nje her e pergjithmon???
 

Dori

Anëtar Aktiv
Mosha
30
Vendndodhja
Tirane
Titulli: Pyetjet e mia për besimtarët e feve apo zotit

Vazhdo qesh ti, se pune tjeter s'te ka mbete. Argumente jo, kunderargumente poashtu jo. Une e kam kryer timen, faktet jane paraqitur, i nevojitet nje refresh mendjes sate dhe nje Nudge per t'u kthjellur (A) :D

Paqe
Po normal qe do qesh o lover :D se gjera per te qeshur jane . argumente te kam dhen sa jam lodhur nga 250 Postime qe kam bere ne kete forum 200 e sigurt qe kan qen argumente ne lidhje me Zotin tend tani pun tjeter ske ti ke koh plot edhe me cdo kusht ti inpomosh Njerezve te besojne te feja dhe te zoti jot . tani Un skam mendjen tende djale :) kam dhe punet e mia un . nuk do rri ter kohes te te jap argumente ty :)) GJithsesi respekte :)

---------- Post added at 19:52 ---------- Previous post was at 19:51 ----------

Vazhdo qesh ti, se pune tjeter s'te ka mbete. Argumente jo, kunderargumente poashtu jo. Une e kam kryer timen, faktet jane paraqitur, i nevojitet nje refresh mendjes sate dhe nje Nudge per t'u kthjellur (A) :D

Paqe
Po normal qe do qesh o lover :D se gjera per te qeshur jane . argumente te kam dhen sa jam lodhur nga 250 Postime qe kam bere ne kete forum 200 e sigurt qe kan qen argumente ne lidhje me Zotin tend tani pun tjeter ske ti ke koh plot edhe me cdo kusht ti inpomosh Njerezve te besojne te feja dhe te zoti jot . tani Un skam mendjen tende djale :) kam dhe punet e mia un . nuk do rri ter kohes te te jap argumente ty :)) GJithsesi respekte :)
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Vendndodhja
WorLd 0f dReAms
Titulli: Pyetjet e mia për besimtarët e feve apo zotit

ke koh plot edhe me cdo kusht ti inpomosh Njerezve te besojne te feja dhe te zoti jot
Imponim ? Shume e kam meri imponimin, me beso. Jam dembel ne kete drejtim. Une shkoj sipas firmes qe e kam vendosur, asgje me shume :)

Paqe

SKENDERBEU DO TE VIJ,,,,gjerat do ndryshojn,,
Po po, keshtu ne msn me tha edhe Chuk Norrisi.
 

iLirjam

Banned
Mosha
37
Vendndodhja
Gjithmon
Titulli: Pyetjet e mia për besimtarët e feve apo zotit

Po po, keshtu ne msn me tha edhe Chuk Norrisi.
kur te flasesh rradhen tjeter ne msn me Chukun,,pyete a e ka te veshtir te perballet me rralitetin???

ne zemer ke vetem nje vend,,,zemra jote ka mbrenda saj,,vetem nje gjuh,,qe ne shkembim te jetes se saj,,do te pranoje te vdesin te gjitha tjerat!!!! qenja jote do te mar me vete ne jeten tjeter,,gjuhen qe gjindet ne zemer sekonden e fundit,,
sipas botkuptimit tuaj,,ty do te duhet te zgjedhesh mes shqipes dhe arabishtes,,,midis autoptones,,dhe pushtueses,,midis te vertetes dhe genjeshtres,,,

 

SempreBarca

Anëtar i Respektuar
Vendndodhja
Presheve
Titulli: Pyetjet e mia për besimtarët e feve apo zotit

sipas botkuptimit tuaj,,ty do te duhet te zgjedhesh mes shqipes dhe arabishtes,,,midis autoptones,,dhe pushtueses,,midis te vertetes dhe genjeshtres,,,
Arabet nuk kan ndikuar asnjehere ne te kaluaren e popullit tone. Atyre qe nuk i leverdiste dhe qe i prishte interesat nje Shqiperi e madhe e qe ran dakord per ti coptuar trojet tona ishin fuqite e medha, njera nder to edhe Franca. Andaj midis se vertetes dhe gjenjeshtres qendron fakti se tek shqiptaret dikush nderon ate vendim, dhe si shenje mirnjohje per ta pershendetur nje gjest te tille, femijeve te vet i len emra francez, si ti qe e ke Albert. Ti kot sjell linka te Skenderbeut i cili po te ishte gjalle dhe te degjonte se dikush me emer francez po çon pluhur me videot e tija do ta çante zemren ne dysh me ate shpate heroike. Pastaj do ta ndante ne 4 pjese dhe zemra jote e vogel do te shitej me pjese nga 50 cent si bukeku tek bukpjeksi LOL
 

agfa13

Antar Aktiv
Titulli: Pyetjet e mia për besimtarët e feve apo zotit

Arabet nuk kan ndikuar asnjehere ne te kaluaren e popullit tone. Atyre qe nuk i leverdiste dhe qe i prishte interesat nje Shqiperi e madhe e qe ran dakord per ti coptuar trojet tona ishin fuqite e medha, njera nder to edhe Franca. Andaj midis se vertetes dhe gjenjeshtres qendron fakti se tek shqiptaret dikush nderon ate vendim, dhe si shenje mirnjohje per ta pershendetur nje gjest te tille, femijeve te vet i len emra francez, si ti qe e ke Albert. Ti kot sjell linka te Skenderbeut i cili po te ishte gjalle dhe te degjonte se dikush me emer francez po çon pluhur me videot e tija do ta çante zemren ne dysh me ate shpate heroike. Pastaj do ta ndante ne 4 pjese dhe zemra jote e vogel do te shitej me pjese nga 50 cent si bukeku tek bukpjeksi LOL

Hajde logjik hajde!
Me qesh e me kja me t'madhe.

Te jesh Europian (siç asht Shqiptari) dhe te kesh emen "Francez" nuk asht normale!!!
Ndersa te jesh Shqiptar dhe te thirresh me emer Arab p.sh Muhamed, asht ma se normale!!!
Pastaj na e ka fajin Europa ne...
 

iLirjam

Banned
Mosha
37
Vendndodhja
Gjithmon
Titulli: Pyetjet e mia për besimtarët e feve apo zotit

Arabet nuk kan ndikuar asnjehere ne te kaluaren e popullit tone. Atyre qe nuk i leverdiste dhe qe i prishte interesat nje Shqiperi e madhe e qe ran dakord per ti coptuar trojet tona ishin fuqite e medha, njera nder to edhe Franca.
Andaj midis se vertetes dhe gjenjeshtres qendron fakti se tek shqiptaret dikush nderon ate vendim, dhe si shenje mirnjohje per ta pershendetur nje gjest te tille, femijeve te vet i len emra francez, si ti qe e ke Albert. Ti kot sjell linka te Skenderbeut i cili po te ishte gjalle dhe te degjonte se dikush me emer francez po çon pluhur me videot e tija do ta çante zemren ne dysh me ate shpate heroike. Pastaj do ta ndante ne 4 pjese dhe zemra jote e vogel do te shitej me pjese nga 50 cent si bukeku tek bukpjeksi LOL
Ndikimin e Arabve,,,un e shikoj ne postat tua,,ne mynyren se si ti formulon,,etj etj qe do ti rreshtoj pak me gjer,

Persa i perket asaj qe kam then un ne drejtim te loverit,,,,pergjigja jote ndaj meje,,esht 100% nga ato qe jan te distinuara vetem per te cu pluher. UN TE KUPTOJ TY.

Persa i perket emrit Albert,,,ne rradh te par nuk esht Francez,,por esht Gjerman,,por mund te kishte qen edhe Italian,,Rendesi ka qe ai esht Europjan..dhe ajo qe me ben te mburrem me shum me kte emer,,esht domethenja e tij.

e dyta,,,sa i perket atyre qe ndan Shqiprin,,,ne fillim te shekkullit te shkuar,,,duhet ta dish nje gje,,,

ky kontinent qe ne jetojm,,ka nje kultur te vjeter,,dhe nje detyrim moral per ta ruajtur ate,,

dua ta lidh me faktin,,se kur viset Shqiptare kerkonin pavarsin,,,6 muaj me par,,,Kosova e priti sulltanin si hero,,,dhe bashk me te,,e gjith Prishtina e fali namzin..nga kjo ngjarje "madheshtore" egzistojn edhe foto..po te duash mund te sjell disa..

e c´Far ka kjo te bej me coptimin???

a nuk ishin Shqiptaret ata qe po kerkonin lirin kombtare dhe pavarsin????

e cila ju kishte grabitur atyre pikrisht nga sulltanet???

Ju mendoni se fuqit europjane,,nuk ishin ne dieni,,qe nje pavarsi per te gjitha viset shqiptare,ne ate gjendje,,do te ishte e barabart me nje pavarsi te nje miniturqie ne mes te europes??

dhe prandaj erdhen edhe coptimet.!!!!

e kush qenka ai Shqiptar qe se din,,se qe nga ajo dit kur feja muslimane arriti ne kto toka,,,Shqiptarin e mbuloj ferri per shekuj me rradh.

e kush esht ai Shqiptar qe se din,,qe Skenderbeu nuk vriste Shqiptar dhe as Europjan,,,por vriste turq dhe musliman.dhe sot e asaj dite,,vazhdon te bej te njejten gje,,EDHE SIKUR Vetem 1% e tij,,,te bej nje xhiro nga forumi virtual,,te gjith te tillet e forumit,,,mbyllen neper shpia dhe xhamia,,Sepse ne te vertet ai per ta esht si XHEBRAILI....UNIK KATILI.


Ai kishte lindur per te mos vdekur me kurr,,,dhe sduhet ne asnje rrethan te thuash,,((sikur ai te ishte gjall))
sepse sikur ai te mos ishte gjall,,,nuk do te ishte ktu ME MUA,, qe nga posta ime e par ne kte forum.

por sa i perket konceptit fizik,,,sikur ai te ishte gjall,,jeni te paret qe do tju kishte masakruar,,

por mos harroni ne asnje rrethan,,se ai esht Gjall ne 99% te konceptave tjera.


mos e le ne harres te shikosh videon.sepse esht pjes e asaj qe desha te thoja.
[video=youtube;Klgi89ULx-E]http://www.youtube.com/watch?v=Klgi89ULx-E[/video]
 

SempreBarca

Anëtar i Respektuar
Vendndodhja
Presheve
Titulli: Pyetjet e mia për besimtarët e feve apo zotit

Hajde logjik hajde!
Me qesh e me kja me t'madhe.

Te jesh Europian (siç asht Shqiptari) dhe te kesh emen "Francez" nuk asht normale!!!
Ndersa te jesh Shqiptar dhe te thirresh me emer Arab p.sh Muhamed, asht ma se normale!!!
Pastaj na e ka fajin Europa ne...
Haha. Po te konsideroheshe evropjan nuk kishe aplikuar dhejt her per nje vize dhe prap te mbetesh i refuzuar. Un qeshi sepse pranoj realitetin si eshte dhe si e di e gjith bota e ti po deshe qaj sepse cinizmi yt buron nga komplekset qe ti dhe une e te gjith shqiptaret deri sot kemi qene dhe ende jemi evropjan vetem ne harta, jo me te drejta as me force as me shtet kur e gjith Evropa gjat gjith historise na ka nxjerr jashta kufijve te vet si mbeturina dhe na ka shkel e na ka nda deri ne ate pike sa sot shqiptaret jan nder popujt e vetem ose edhe i vetmi ne bote qe me teper popullsi numrohet jashta shtetit shqiptare (Shqiperise) se sa brenda tij. Dhe kjo fal atyre qe qenka e drejt t'ia trashegojme emrat.

p.s. Ilirjan emri Albert se pari lindi tek francezet, pastaj e vodhen belget e ndoshta me von u permend edhe tek gjermanet.
Ndikim arab tek un sdo ta gjesh kurre. Un jetoj si shqiptar, flas e shkruaj e shprehem shqip ne ate menyra sa edhe profesoret ne shkolla ma kan pas zili lol
Nese nga dobesite e tua te shumta njera del me lart se te gjitha tjerat, eshte ajo qe ti joshesh nga iluzionet. Kjo te siguron nje knaqsi ne mendje por ama vetem deri sa ke syt mbyllur. Kur hap ata knaqsia zhduket dhe ti prap fillon ti gjykosh njerzit. Dhe deri sa gjykon ata sdo te mbetet koh per ti dashuruar ata. Po e gjete kush e ka then ket do te maresh 1 rep nga un qe vlen sa 10 nga admini .
 

iLirjam

Banned
Mosha
37
Vendndodhja
Gjithmon
Titulli: Pyetjet e mia për besimtarët e feve apo zotit

Po e gjete kush e ka then ket do te maresh 1 rep nga un qe vlen sa 10 nga admini .
a e di si esht puna,,sepse un i kam shum bezdi pordhet,,dhe tipat qe shesin te tilla.

persa i perket emrit te thash edhe me siper,,esht gjerman,,,mund te kishte qen edhe franzes,,por rendesi ka qe esht Europjan.

sa ju perket profesorve,,un jam nje nga ata tipat qe i ka rrahur profesorat ,,dhe perfundimisht edhe drejtorin e shkolles,,,prandaj edhe jam perjashtuar nga shkolla,,nje informacjon i mir per ty,,qe te maresh serisht nepergoj edukaten e Familjes sime,,,

sa i perket iluzjoneve,,,hahahhaha c´far mund te thuash ti per iluzjonet,,,kur ju i besoni fes kur thot,,,,Muhameti e cau Henen pergjys,,dhe pastaj e ngjiti prap,,,

pradaj e ke dhe kte mendim,,persa i perket knaqsis time,,,dhe ktu mes te tjerash mund te shoh tek ti,,ndikimin arab.

sepse ti jeton ne nje iluzion arab,,,

prandaj edhe nuk e shikon ralitetin,,sepse ne te vertet,,,ai qe po mundohet te gjykoj njerez ne kta rast por edhe gjat gjith kohes,,,je ti dhe iluzjonet e tua..
ne jemi dicka krejt te ndryshem,,,te kam then edhe nje her tjeter,,per ty un do te mbes nje dimension i pa njohur,,
 
Top