• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Pyetjet e mia për besimtarët e feve apo zotit

NnnnnN

OutLaw
Nese une jam ai qe Zoti ka dashur te jem, nese une sillem sesi ai e di qe do sillem, nese mund te themi nese une jam i programuar...atehere atehere kur dicka nuk ju pelqen tek une, mos mu drejtoni mua. Une thjesht jam respketoj "fatin" tim.:dance:
O njeri, sigurisht se po t`isha ateist keshtu do mendoja :26:
(el hamdulil-lah qe jam musliman)
Lexo me shum, dhe perpiqu ta marresh jeten per seriozisht.
E kesaj po i pergjigjem shkurt:
Cdo veprim qe e ben, edhe per momentin, nuk ndodh pa dashjen tende dhe
pranimin e Zotit, mirpo kur thuhet qe te gjitha kto ishin te SHKRUARA, kjo e ka nje pergjigje, se Zoti gjitha keto i ka ditur(paramenduar) para krijimit te Tokes dhe Qiejve.
Ai e di te ardhmen!
Pergjigjen e kesaj e shkrova ashtu siq un e kam kuptuar, mirpo e dije qe krijesa Njeri nuk mund ta kuptoj ket gje deri ne perpikmeri, nuk kemi kapacitet.
 

Aum

Anëtar i ri
O njeri, sigurisht se po t`isha ateist keshtu do mendoja :26:
(el hamdulil-lah qe jam musliman)
Lexo me shum, dhe perpiqu ta marresh jeten per seriozisht.
E kesaj po i pergjigjem shkurt:
Cdo veprim qe e ben, edhe per momentin, nuk ndodh pa dashjen tende dhe
pranimin e Zotit, mirpo kur thuhet qe te gjitha kto ishin te SHKRUARA, kjo e ka nje pergjigje, se Zoti gjitha keto i ka ditur(paramenduar) para krijimit te Tokes dhe Qiejve.
Ai e di te ardhmen!
Pergjigjen e kesaj e shkrova ashtu siq un e kam kuptuar, mirpo e dije qe krijesa Njeri nuk mund ta kuptoj ket gje deri ne perpikmeri, nuk kemi kapacitet.

sipas besimit islam pra kjo qe thua ti eshte se zoti na krijoj te gjithve dhe qe te gjithve na i caktoj vendet per ket jet dhe per at jet pra ai e din per te gjith ku do te shkoin ne ferr apo parajse e kjo disi ketu nuk lidhet sepse i bie qe zoti njeriun e krijoj per ta denuar ne ferr pasi qe sipas besimit islam veten nje pakic muslimanesh do ta ken mundsin te jen ne parajse , pse zoti te me gjykoj mua per veprimet e mija kur keto veprime ai vet i ka percaktu pra thjesh ka shumm paqartesi reth ksaj qeshtje qe une nuk besoj aspak ne asjnje religjion ...
 

genci_p

Antarë
Duke menduar, here pas here, me eshte krijuar idea se besimi dhe mosbesimi jane dy forma qendrese neurotike.

Besimtare te thekur jane shpesh here njerez me ekuiliber te prishur emocional. Ateistet kane besim te tepruar ne bindjet e veta qe ia atribuojne logjikes se tyre shkencore.

Ne te dyja rastet kemi : nivel emocional me koke poshte dhe nivel emocional me koke perpjete. Kam pare me dhjetra ateiste qe ne caste te veshtira therrisnin zotin ne ndihme; ashtu sic kam pare me 10-tra besimtare te mallkojne zotin per mosarritje ( keta te fundit jane ekstreme ne qendresen fanatike ne besim shpesh here dhe shkaku kryesor eshte iluzioni i parajses)
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Mosha
37
Vendndodhja
Loading...
Genci, pa dashur te justifikoj veten doja te thoja qe une nuk jam ateist i thekur, ne kuptimin qe interesi im te jete vetem ateizmi. Kjo ka ardhur vetem si pasoje, shkaku jane fetaret.
Ne jeten time te perditshme, keto debate nuk me marrin kurre nje minut te vetem.
Cdo bisede eshte me e rendesishme se keto ketu. Nderkohe qe keto pyetje jane vetem nxitje per debat dhe ndricim :)
 
Do te thoja diqka, heheheeh mendon qe djalli eshte me i bukur se zoti, kur e din shum mir se ske asnje parafitirim per te, ke menduar ndonjeher si duket aj ske asnje mendim, pse duhet te te shfaqet ty zoti qe te te bind se egziston aj, kjo eshte shkaku pse aj krijoji ferin dhe parajsen. ( Ne fen islame ehste mekat te parafitirosh pamjen e ty )

Me fal pse njeriu smund te krijoj nje njeri tejter, te bej vet at?
Pse ne forumin virtual, ku ka rregulloa lejohen ndonjeher te shkelen ato?
Zoti nuk na krijoji neve si robot, te bejm qna eshte e instaluar ne tru, por na ofroji tru qe ne te krijonim nje robot.
pse nuk mund as piktori me i mir, te pikturoj pamjen e njeriut?
pse smund qe te krijojm nje mal vet njerzia, kru jemi plot nje popull i madh?
Ngase krijohet guri (guret)?
Te besojm qarls darvin u krijua njeri nga majminu, pse spo krijohen ende majmunat njerzi, hahahaha u myten tu i msu per cirkuse e spo bohen e njerz e ata u bon vet?
Keta gjuh qe flasem nga si u krijun?
Perse zoti ndaloj alkoholoin dhe nuk ndaloj drogen eshte me e rezikshme?
majmuni qe i krijua njeri si i shkoj ne mendje, qe te hap nje grop ne tok, dhe te nxjer uj nga ajo?
Dy vllezer skan te njejtat mendime, po te kishte plot zota, do ishte ber kaos bota?
Si u zbulua hena, marsi, planetet tjera?
Si u zbulua qe ne det ose liqen mund te lahemi dhe jo vetem te pim at uj?
cishte misteri qe ju ndalua te fliste Ajn shtajnit?
si eshte e mundur nje magjistar si Crhis angel te hec mbi nje bazen?
si eshte e mundur qe david copperfild, arim te shohem te ndar ne dy pjes, duke patur parasish nje shar hekuri a zoti e din qfar eshte ajo qe e ndan ne dy pjes?
Chris angel hipnotizon nje publik te ter, ndan nje vajz ne dy pjes ku zvaritet neper at park nga kush e mesoi ket ( nga majmunat heheee )?
Sikur zoti te na kishte krijuaj me aftesi te kufizuara si nje kompjuter, a do ishte interesant kjo jet?
nga kush u krijua fjala allah, qe ne te gjitha gjueht eshte e kuptushme?
zoti nxjori 5 libra ne tok, pasi njerzit gjdo her beheshin me te menqur pse?
Nese njeriu si krijua sipas mendimit te carls darvin, dhe su krijua nga dheu me an te engjujve ne krije me ndimen e tmadhith allah nga kush eshte krijuar ater?
Si e shpjegon ket, nese ne u evoluam, sa koh para neve ka dal pinguini, jeton 4 muaj pa ngren asgje, dhe babai ruan vezen e foshnjes jo e ema?
Si eshte e mundur qe nje krokodil bretkosat e vogla nuk i kafshon, por gjat lindjes u ndimon dhe me gojen e ty te madhe i mba dhe i leshon ne liqen kur humbin rrugen?
Si eshte emundur qe krokodili me aq dhem te mrept mba ne goj gjith foshnjet e vogla gjat lindjes, gjat rruges per ne lum a liqen a kenet ju eshte aj?
Si eshte e mundur qe balena, qorton foshnjet e saja, dhe shpesh me krahet e saj i ledhaton dhe u shfaq dashuri, kush ua mesoi kete?
Kush e zbuloi qe nje papagall mund te flas, kurse nje zog tjeter jo, sa u dehst te analizohet per ket?
NGa kush mesuam se eshte turp te rim lakuriqt?
kush na shpjegoi se po te martohemi me motren ose gocen e mingjes do ket problem fryti in apo femia i lindur?

Po pritoj te shkruj ende po kam me miliona argumente dhe pytje qe zoti egziston dhe eshte vetem nji, dy vllezer skan te njejtat mendime, me po te njejten pasuri, si do kenin dy zotera me kaq gjera te vlefshme.
 
Disa pytje do tua du u pergjigjem ketu me logjik, se e shoh qe ske fare njohuri as nga shkenca.

Po mishi i derrit hahet ne xhenet ?

Mishi i derit eshte i ndaluar edhe me shkenc mjeksi, aj nuk te ndaklon me ligj por te thot mos har, demton valvulat zemres, dhe krijon dhjam, pse muslimanet sjan te trash si amerikanet ose personat tjer qe posedojn ket lloj ushqimi. me pas ke par gje me te flliqt se nje der.

A duhet ta besojme Zotin vetem nga frika e ferrit valle ? A krijohet besimi nepermjet imponimit ?

Nese ty ke femit e tu, dhe ata ste respketojn ty, qfar pershtipje krijon per ata, por sme vjen qudi more i ruan prindet ty ende apo i ke haruar dhe ka vite qe nuk je par me to? he mor mos don te mohosh se keta njerzit sikur ty qe besojn ne ateizem, nuk i harojn te afermit e tyre duke kerkuar prinderit si te qmendur?

Vetvrasja eshte mekat, por kur kryhet ne menyre te rastesishme, aksidentalisht ?

Shum mir e ke permendur ne skaj aksidentalisht, qke qe habitesh me fjalet e tua, vervtrasje aksident jan dy fjal ndryshe.

Perse Zoti librin e tij e shkroi vetem ne nje gjuhe, te jete valle kaq i padrejte ? Apo nuk kishte dijeni se njerezit flisnin gjuhe te ndryshme ?

Ne gjuhen arabe kendohet kurani, ne gjuhen shqipe vetem mund te lexosh, ( lexoj kuran shqip fatkeqsisht nuk di arabisht, por ne te ka shum gjera interesante, qe jan ditur para shum shekujsh ndersa shkenca i flet tash qfar do thot se bejn veq copy paste ) provo te besh ket gje, ke nevoj per me shum dokumentare, lexo me shum qe te dish pak, se sje duke jetuar ne shekullin XXI.

Perse njerezit duhet te mbajne mjekerr, sot jane mjetet per heqjen e saj dhe pse duhet te presin leshte ne pjese te tjera te trupit atehere ?

Nuk je i detiruar te besh ket gje, vetem nese don kjo eshte sipas deshiresh.

Perse engjejt jane shume, djalli eshte vetem nje dhe me i suksesshem se te tere bashke?

Perse nje i keq te demnton ty, e plot tjer, e ty se demton ate? thjesht sje niveli aty dhe injoron ate.

Aborti eshte mekat, por kur eshte menyra e vetme qe te jetoje nena ?

Aborti eshte mekat per shkak se shumica e femrave o ty shqiptar i menqur, bejn abort, dhe ngelin pa fmi demtohet mitra, dhe smund te ngelin shtatzene, dhe kush te ka then se kru eshte ne rezik jeta e nenes, eshte mekat, aj femi qe vdes eshte engjull pasi eshte pa asnje mekat.

Si mund te jete nje shkrim i vitit 0-600 i pershtatshem me kulturen e sotme te njerezimit, kur ajo ecen perpara ?

Shiko sa mir e kupton, ehehhe zoti qe ateher ka then pasterti, dhe abdes e din cilen pjes te tripit duhet ty lash tash te tregoj. sjetulllat - per shkak se qelb, duret - thojnt duhet ty kesh te pastruar mir, poqese ke ndonje berllog squhet aj abdfes, Gembet - kujdes gishtat e gembeve ne mes ferkohen mir, per shkak se djersohen dhe qelbos, nje ashtu eshte mir per vete, nuk prishet lekura e gishterinjeve e shum tjera.
Ne kirurgji behet larja e duarve sipas menyres te shpjeguarit te abdesit, nese nuk me beson mua, shko ne gjami shiko si maren abdes, dhe shko ne kirugji shikon si behet shperlarja kirurgjike e duarve si i lan duart nje kirurg.

A eshte njeri serioz dhe normal dikush qe asnjehere nuk kryen marredhenie seksuale, duke devijuar detyrat e natyres, te jetes? Pa arritur akoma tek homoseksualizmi dhe pedofilizmi them?

a nuk eshte mekat dikush te zhvergjoj femin tend, dhe te bej nje flirt te shkurt e te largohet ajo, eshte gjithcka ne rregull per ty, vetem nese ty ke pranuar qe gruaja yte te jet e zhvirgjer ( me fal per ket gje, por eshte e vertet )?

Nese Zoti eshte vertete i plotfuqishem perse e lejoi kete padrejtesi, a eshte i lig ne kete rast, me shume se djali i tij ?


Zoti e lejoj duke i then se njerzit jan te menqur, dhe se nuk i dha me tru te kufizuar, por ju dha me nje kapacitet te pa limituar, dhe se ata do sfidonin, nje person qe ka disa gjera ne dor. dhe kur kuptojm zoti nje bot te ter, dhe se mund te vret ate ne qdo sekond te jetes se tyj.

Po njerezit me te meta mendore, perfundojne te gjithe ne parajse ? Ata nuk kane asnje pergjegjesi per veprimet e tyre. Ata nuk i sjellin asgje me shume se barre njerezimit. Kush eshte qellimi, pse Zoti i sjell ne kete jete ?

Pse se shfritzon or lal pak trurin te mendosh, nese sdo kishte njerez me te meta mendore, ater do i coptoje krit nje personi, ai do vdise por sdo kisht ndonje te met, mos fol marezira mendo pak, si do mernin penzione njerizt ater, sa i dobt qe qenke more ty.

Si mund te jete Zoti i plotfuqishem kur krijesa e tij e kundershtoi, madje u mbolli mekatin edhe njerezve ?

Djalli si puna jote, aj nuk ju gjunjezua zotit, dhe ty falamenderohet aty, duke then se ishte me i bukur dhe me i mir se ata tjeret, kesthu qe zoti e denoi? esht sikur puna e nje web masteri, ai te ben ty moderator e ty nuk i degjon urdherat e ty mos haro te largon nga posti, ty ke drejt te editosh postime por ske drejt qe te fshin forumin ose webin, kurse aj ka drejt te fshi forumin bile ty si asgje te fshin pa menduar fare.

A e vrane njerezit dhe ai nuk e ndihmoi, e flijoi ?

Prindi im per te mi mesuar rrugt e jetes i vogel, me shihte ndonjeher duke me rahur ndonje tjeter femi perafersisht i moshes time sreagonte, por un u mesova qe ti rihja ato me kalimin e kohes, aj sme mesoi te pres nga tjeret dhe un sado pak krijova fuqin time si mendore edhe fizike. dhe zoti se vrau ate, po thjsht e largoi nga kjo bot, duke rethuar at njerez si puna jote.

Perse ka kaq shume besime, kaq shume te verteta ka valle ?


Ateizmin se zbuloi zoti keshtu se di un pse ka me thauj ty pse ka kaq shum, pse mendon se je me i menqur se nje popull shum me i madh se ty, dhe kur kemi parasish se shum njerez po rikthehet musliman.
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Mosha
37
Vendndodhja
Loading...
I dashur anetar, me ane te pergjigjeve te tua, arsyetove nofken tende. :)

vetem nese ty ke pranuar qe gruaja yte te jet e zhvirgjer ( me fal per ket gje, por eshte e vertet )?


Vetem shkrimi i mesiperm 3gon sesa i prapambetur qenke, ketej nga une jemi ne vitin 2008, keshtuqe jemi ne brezare te ndryshme per tu kuptuar.
Gjithe te mirat !
 
I dashur anetar, me ane te pergjigjeve te tua, arsyetove nofken tende. :)

vetem nese ty ke pranuar qe gruaja yte te jet e zhvirgjer ( me fal per ket gje, por eshte e vertet )?


Vetem shkrimi i mesiperm 3gon sesa i prapambetur qenke, ketej nga une jemi ne vitin 2008, keshtuqe jemi ne brezare te ndryshme per tu kuptuar.
Gjithe te mirat !
Po qashtu flit more ehehhehehe e gjdi ty se kush jam un eheheh un kerkoj nga vajzat se un i kam te gjitha dhe zgjedh e ty ahhahahah eshte e pamundur te zgjedhesh per te mbrojtur veten me thau jemi ne 2008, e di quno e di eehehhe vazhdo ty qe je perpara hec me kohen eheheheh, nje fjal e kinemas artistike thot keshtu heheh: E ki modernizimi, seqna zhvirgjeri fmit qe nlindje hahahahahahaha vazdho rrugen perpara ty, por pse sju jep pergjigje pytjeve o i perparar dhe njeri i perkryer :D
 

SempreBarca

Anëtar i Respektuar
Vendndodhja
Presheve
Kam nje pyetje per ju te nderuar.

Ne Kur'an shkruan keshtu :
"A nuk e dine (shohin) ata, te cilet nuk besuan, se qiejt dhe toka ishin te ngjitur, e Ne i ndame ato te dyja, dhe ujin e beme baze te jetes se çdo sendi,a nuk besojne ?"

Pyetja ime eshte kjo :

Kush nga ju mendon se para 1400 vjetve tek populli arab me plot e perplot analfabetizem mund t'ishte " Dikush " qe posedonte aftesite e shkences, qe kjo e fundit na jep informacione vetem duke iu fale totalisht teknologjise se kohes moderne ?
ose
Kush nga ju mund te ma vertetoj te kunderten sa i perket asaj qe shkruhet ne Kur'anin fisnik, dhe te tillave zbulime qe kan pak jete qe jane duke lulezuar ne oborret shkencore ?

Mjafton te me pergjigjeni ne njeren nga keto dyja, dhe do te jemi baraz ( 1:1 ) sa i perket pytjeve/pergjigjeve :)

Me qe bera kete pytje, mos te harroj diqka qe besoj se dhe ju doni ta dini.
Ate fjali me " bold " kur e degjoi prof. Dr. Alfred Kroner ( njeri nder dijetaret me te njohur ne bote ne lemine e gjeologjise ) , ai me plot ironi u pergjigj :
"E pamundur qe keto te verteta te jene cekure ne ndonje liber te para 14 shekujve, kur kto jan zbuluar vetem para disa viteve " .

Paqa dhe Meshira qofshin mbi ju edhe ate here kur te jeni plakur. Ne Islam nuk ekziston fjala " vone " sa i perket Pendimit. Bene mire te ndodhe kjo ndonjehere (pendimi), e nuk do te jet e udhes te mos ndodhe asnjehere.

Mir mbetshit.
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Mosha
37
Vendndodhja
Loading...
"A nuk e dine (shohin) ata, te cilet nuk besuan, se qiejt dhe toka ishin te ngjitur, e Ne i ndame ato te dyja, dhe ujin e beme baze te jetes se çdo sendi,a nuk besojne ?"

Po e marrim te mireqene faktin qe ne Kuran eshte shkruar keshtu perpara 14 shekujve, ok.

Qielli dhe Toka ishin te ngjitura ?

Nuk e kupton sa qesharake eshte kjo, qielli dhe Toka akoma jane te ngjitura. Ngrije doren lart prek qiellin lol.

Kush ishin keta "NE" qe i ndane ? Si i ndane ? Kush ishin keta qe ujin e bene baze te jetes ? Ku ka uje ka jete, nuk ka uje pa jete. ;)

Po perpara kesaj, nuk paska patur uje sipas kuranit tuaj ?

A di gje rreth Pangeas ?

Ju mundoheni te gjeni te perbashketa mes shkences dhe fese, por kjo eshte nje tentative shume qesharake, nisur vetem nga fakti fillestar qe shkenca per ju eshte djallezore. hajde tung tani .

P.s Ateizmi thote kurre nuk eshte vone per tu zgjuar :)
 

Angel_Devil

Themelues i Forumit
Mosha
36
Vendndodhja
Braila Romania
"A nuk e dine (shohin) ata, te cilet nuk besuan, se qiejt dhe toka ishin te ngjitur, e Ne i ndame ato te dyja, dhe ujin e beme baze te jetes se çdo sendi,a nuk besojne ?"

Po e marrim te mireqene faktin qe ne Kuran eshte shkruar keshtu perpara 14 shekujve, ok.

Qielli dhe Toka ishin te ngjitura ?

Nuk e kupton sa qesharake eshte kjo, qielli dhe Toka akoma jane te ngjitura. Ngrije doren lart prek qiellin lol.

Kush ishin keta "NE" qe i ndane ? Si i ndane ? Kush ishin keta qe ujin e bene baze te jetes ? Ku ka uje ka jete, nuk ka uje pa jete. ;)

Po perpara kesaj, nuk paska patur uje sipas kuranit tuaj ?

A di gje rreth Pangeas ?

Ju mundoheni te gjeni te perbashketa mes shkences dhe fese, por kjo eshte nje tentative shume qesharake, nisur vetem nga fakti fillestar qe shkenca per ju eshte djallezore. hajde tung tani .

P.s Ateizmi thote kurre nuk eshte vone per tu zgjuar :)

me ke kenaq me ket postim shume shpjegim i bukur jam me ty
 

METi

-=EdoLorEli=-
Mosha
32
Vendndodhja
Small|Berlin [MiTroCity]
Rrezet e dritës që vijnë nga një objekt, bien në retinën e syrit duke dhënë një imazh të përmbysur të objektit. Këtu, këto rreze drite transformohen në sinjale elektrike nga qelizat dhe pastaj përcillen në një zonë të vogël në pjesën e prapme të trurit, ku ndodhet qendra e shikimit. Këto sinjale elektrike perceptohen në këtë qendër të trurit si imazh pas një sërë procesesh.

Duke u bazuar në këto njohuri, le të mendojmë pak: Truri është i izoluar tërësisht nga drita. Kjo do të thotë që pjesa e brendshme e trurit është në errësirë të plotë dhe drita nuk arrin atje. Qendra e shikimit është një vend në errësirë të plotë ku nuk hyn kurrë dritë. Ka mundësi që të jetë vendi më i errët që ekziston. Megjithatë, ne shikojmë një botë të ndritshme plot dritë me anë të kësaj errësire të plotë.
Imazhi i formuar në sy është kaq i mprehtë dhe i qartë, sa as teknologjia e shekullit XX nuk ka arritur ta realizojë.

Për më tepër se 100 vjet, mijëra inxhinierë janë përpjekur të arrijnë këtë qartësi. Janë ndërtuar fabrika, janë bërë shumë kërkime, plane e projekte, megjithatë, po të shikoni ekranin e televizori dhe librin që mbani në duar, do të shihni se ka një ndryshim të madh në qartësi dhe mprehtësi. Për më tepër, ekrani i televizorit tregon një imazh dy-dimensional, ndërsa me anë të syrit, njeriu është në gjendje të shohë imazhe tre-dimensionale.
Për vite të tëra, mijëra inxhinierë janë përpjekur të prodhojnë një televizor tre-dimensional, i cili mund të arrijë cilësinë e shikimit të syrit. Ata kanë arritur të shpikin një sistem TV tre-dimensional, por ai nuk mund të shihet pa vendosur një palë syze speciale. Për më tepër, bëhet fjalë për një tre-dimensional artificial. Sfondi është më i mjegulluar, ndërsa plani i parë duket sikur është dekor prej letre. Asnjëherë s’ka qenë e mundur të arrihet një imazh me cilësinë e syrit. Edhe në kamera apo në televizor, ka një humbje të cilësisë së imazhit.
Evolucionistët pretendojnë se mekanizmi që prodhon këtë imazh të mprehtë e të qartë është formuar krejt rastësisht LOL LOL LOL.


Qfarë të shtohet këtu? Asgjë. Unë them zgjohuni se jeni në gjumë të rënd Ateista!
 

SempreBarca

Anëtar i Respektuar
Vendndodhja
Presheve
Nuk mora pergjigje sa i perket faktit se njerzimi ka pak koh qe ka kuptuar se " uji eshte baze e jetes se cdo sendi " . Ndersa kjo eshte spjeguar gjereshit ne Kur'anin qe sipas jush eshte shkruar nga arabet ( e lashte ). Ne ate lashtesi, a thua kishte njeri qe mund ta pohonte kete gje , dhe me pas ta shkruante ne nje liber qe prej ateher e deri sot nuk i eshte hequr apo shtuar as edhe nje pike ose presje e vetme ?
Un kerkova pergjigje, dhe mora dyfishin, por te gjitha pytje. Jo me kot thojne " mbrojtja me e mire, sulmi "
Sidoqoft, secili mban qendrimin e vet, por nuk duhet harruar se " everything happens for a reason " . Nese mendoni se njeriu u krijua nga " hiçi " per te jetuar dhe vdekur pa ndonje arsye, ateher qellimin e ksaj bote/jete nuk do ta kuptoni kurre. As ateher bile.
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Mosha
37
Vendndodhja
Loading...
Te thuash besoj sepse kaq pak di ose sepse kaq pak mund dhe dua te di, nuk me duket arsyeja e ver8 e predikimit apo propagandes tuaj.

Zoti vjen me anen e feve, fete vijne me anen e njerezve.

Nese ndani Zotin nga feja, ashtu te pakten diskutojme ne ajer bashke sa te doni :)
 

SempreBarca

Anëtar i Respektuar
Vendndodhja
Presheve


Nese ndani Zotin nga feja, ashtu te pakten diskutojme ne ajer bashke sa te doni :)
Po te citoj edhe kete her nese me lejohet per te mos hy ne driten e kuqe ( ndaj rregullores qe ndalohet chit-chat-i )

Nqoft se nuk te vjen merzi, hedhja nje sy ketij texti qe eshte shkeputur nga libri " Bibla , Kur'ani dhe Shkenca "
Shkruar nga shkencëtari Dr. Maurice Bucaille ( kirurg dhe profesor i Univerzitetit te Parisit )

Gjatë katërmbëdhjetë shekujve, që nga koha e Shpalljes së Kur'anit famëlartë, e gjer më sot, Islami dhe vendosja e tij në rrjedhat bashkëkohore është paraqitur gabim. Paraqitja e Islamit dhe shpjegimi i Kur'anit në opinionin botëror është bërë në mënyrë sipërfaqësore dhe konservative, duke u shtrembëruar thelbi i tij, jo vetëm në Europë dhe Amerikë, por edhe në disa vende Islamike. Shtrembërimet e Islamit dhe të Kur'anit nga ana e Perëndimorëve, kishin për qëllim zhvlerësimin e realitetit të Kur'anit si Libër Hyjnor, duke e paraqitur në mënyrë jo objektive përmes metodave të pandershme, ndërsa në vendet Islamike si pasojë e mungesës së studimit dhe të zbatimit të mirëfilltë të Kur'anit. Për antiIslamin në Europë dhe Amerikë, autori në fjalë tha : "Gjykimet krejtësisht të gabuara mbi Islamin që janë përhapur dhe akoma përhapen në Perëndim janë pasojë e mosnjohjes së tij dhe shpifjeve sistematike. Por më e rënda nga të gjitha gënjeshtrat e përhapura janë të pavërtetat në raport me faktet, sepse nëse mashtrimet në gjykim janë të falshme, paraqitja e "fakteve" kundër të vërtetës nuk është e falshme... . Pikëpamjet shkencore mjaft të theksuara të Kur'anit, në fazën fillestare më kanë habitur thellë, sepse gjerë atëherë nuk kisha besuar se është e mundur që në një tekst të shkruar 14 shekuj më parë të gjejë aq dëshmi që u përkasin tematikave të shumëllojshme dhe absolutisht të mbështetura në indikacionet e shkencës bashkëkohore. Në fillim nuk kisha kurrëfarë besimi në Islam. Ju afrova këtij studimi të teksteve (Biblës dhe Kur'anit) pa asnjë paragjykim dhe me objektivitet të plotë... . Sikur shumica e njerëzve në Perëndim, dhe unë kam mundur t'i ruaj të njëjtat ide të gabuara dhe aq shumë të përhapura mbi Islamin deri në ditët tona. Kështu, pra, e pranoj se isha injorant i madh para se të krijoja për Islamin pikëpamje të cilat i kam sot, të drejta dhe objektive. Nëse kam pasur pak ndikim apo kam hezituar në lidhje me Kur'anin, atëherë ka qenë ajo të cilën më kishin mësuar në rininë time; kurrë nuk më flisnin për muslimanët por vetëm për muhamedanët, duke e theksuar posaçërisht atë se është fjala për fenë të cilin e ka themeluar një njeri dhe një besim i cili nuk ka kurrëfarë vlere karshi Zotit... . Në asnjë rast nuk ekziston as më i vogli kundërshtim në mes tekstit kur'anor dhe njohurive shkencore bashkëkohore mbi krijimin e Gjithësisë. Unë e përsëris vlerësimin tim se qëndrimet shkencore të Kur'anit janë dëshmi se në tekstin e tij nuk është futur dora e njeriut, por ai tekst është Shpallje Hyjnore për të cilin s'ka dyshim".

Zoti i të gjitha botëve e porositi tërë njerëzimin me këto fjalë të shenjta që i gjejmë në Kur'anin famëlartë:

"Pra, Unë betohem në atë që e shihni !"

"Edhe në atë që nuk e shihni!"

"Se me të vërtetë ai (Kur'ani) është fjalë (e Zotit) që e lexon i dërguari i ndershëm (Muhammedi a.s.)"

"Ai (Kur'ani) nuk është fjalë e ndonjë poeti, po ju nuk besoni"

"Nuk as fjalë e ndonjë magjistari po ju nuk përkujtoheni."

"(Kur'ani) ثshtë zbritje prej Zotit të botëve!"

"Sikur të trillonte ai (Muhammedi a.s.) për Ne ndonjë fjalë!"

"Ne do ta kapnim atë me fuqinë Tonë"

"E pastaj do t'ja këputnim atij arterien e zemrës."

"Dhe askush prej jush nuk do të mund të ndërhynte për mbrojtjen e tij."

(El-Hakka, 38-4l)


Po ketu gjetet diqka qe mund ta kundershtoni ? Mendoj t'i hedhni poshte me kunderfakte, jo me kunderpergjigje duke i prire individualitetit qe ne te shumten e rasteve manipulojne gjerat te cilat mendja e njeriut asesi nuk mund t'i kuptoj :)
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Mosha
37
Vendndodhja
Loading...
"Sikur të trillonte ai (Muhammedi a.s.) për Ne ndonjë fjalë!"

"Ne do ta kapnim atë me fuqinë Tonë"

"E pastaj do t'ja këputnim atij arterien e zemrës."

"Dhe askush prej jush nuk do të mund të ndërhynte për mbrojtjen e tij."


Cdo profesor nga periudhen e tij te rresshkitjes ( duke e marre te mireqene qe jane fjalet e nje profesori te universitetit te Parisit pa te dhena te tjera, megjithese gjeta informacion per te ne internet, ku paska te beje me Egjipitin etj etj.

A te duken i dashur shprehje perendish (Do t'ia keputim arterien e zemres ?)

Si mund te shkruash nje liber fetar, dhe ti bashkangjitesh edhe dyshimin ...???(nese muhamedi do te trillonte, ekziston mundesia pra...)

Kush jane keta qe flasin "NE" ?

Megjithate, ajo qe po ben ti semprebarca quhet propagande, une po te shkruaj me fjalet e mia dhe jo me copy-paste.
 
"Sikur të trillonte ai (Muhammedi a.s.) për Ne ndonjë fjalë!"

"Ne do ta kapnim atë me fuqinë Tonë"

"E pastaj do t'ja këputnim atij arterien e zemrës."

"Dhe askush prej jush nuk do të mund të ndërhynte për mbrojtjen e tij."


Cdo profesor nga periudhen e tij te rresshkitjes ( duke e marre te mireqene qe jane fjalet e nje profesori te universitetit te Parisit pa te dhena te tjera, megjithese gjeta informacion per te ne internet, ku paska te beje me Egjipitin etj etj.

A te duken i dashur shprehje perendish (Do t'ia keputim arterien e zemres ?)

Si mund te shkruash nje liber fetar, dhe ti bashkangjitesh edhe dyshimin ...???(nese muhamedi do te trillonte, ekziston mundesia pra...)

Kush jane keta qe flasin "NE" ?

Megjithate, ajo qe po ben ti semprebarca quhet propagande, une po te shkruaj me fjalet e mia dhe jo me copy-paste.

o ti mafi kto fjal sjon copy paste edhe nuk goxon vet mi shkru po jon fjal te kuranit
e ti qe po shkrun me fjal tuat mos rre gjoks se per fjalt e tua si ben askujt ndersa per fjalet e kurani famelart i bene tere botes veq atyre qe skan mend te mendojn
ata qe flasin NE nuk jan askush , Ai eshte Zoti i gjall e i poavdekshem ndersa NE ka dalur ne perkthim ne shqip me qellim qe ti ipet respekti , pra eshte gabim i perkthyesit jo ndonji gabim tjeter


Si mund te shkruash nje liber fetar, dhe ti bashkangjitesh edhe dyshimin ...???(nese muhamedi do te trillonte, ekziston mundesia pra...)

Zoti ka thene keshtu
me kete e ka vertetu besueshmerin e profetit a.s duke thene se po te genjente ne do ta vdisnim apo ndonje shprehje tjeter ndersa qe tha arterie zemere prap keshtu e ka perkthy perkthyesi dhe nese ka diqka gabim ne te fajesojeni perkthyesin

mirepo qka me beri pershtypje te ti eshte se ti po lexojshe si nji roboto jo si njeri
te gjitha vargjet i lexove dhe i gjykove ne baz te disa shprehjeve
pa u ndal me mendu bile pak se qka ne te vertet don te thon atoo vargje

met mira
 

kapetani79

Anëtar i ri
Vendndodhja
ne boten time
ashtu si ku'rani dhe bibla kane dashur shekuj te jene ashtu sic i lexojme ne nja shprehje e da vincit thote paditurija dhe injoranca na mbulon o vdekmetare te mjere hapni syte
 
Top