• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Pyetje rreth bashkimit familjar ne USA

The StaR

Antarë
Mosha
25
Pershendetje,

Vellai im ka kerkuar bashkim familjar qysh ne vitin 2005 dhe kete vit pra ne 2009 vellaut tim ne USA i erdhi nje leter qe letrat ishin pranuar dhe kuishtet ishin plotsuar,edhe mua ne kosov me erdhi nje leter qe letrat jan pranuar kushtet jan plotsuar por pyetja ime eshte se sa zgjasin keto letra per te shkuar ne USA.

Nese di dikush pres pergjigjen e tij.
 

abstraction

Carpe Diem
Vendndodhja
Diku .
Pershendetje,

Vellai im ka kerkuar bashkim familjar qysh ne vitin 2005 dhe kete vit pra ne 2009 vellaut tim ne USA i erdhi nje leter qe letrat ishin pranuar dhe kuishtet ishin plotsuar,edhe mua ne kosov me erdhi nje leter qe letrat jan pranuar kushtet jan plotsuar por pyetja ime eshte se sa zgjasin keto letra per te shkuar ne USA.

Nese di dikush pres pergjigjen e tij.

Zakonisht kur te cojne keto dokumenta Ne fillimit te procesit, te thone dhe sesa kohe mund te marri . Psh nga 3 muaj deri ne 2 vjet. E mora si shembull. Lexoji letrat dhe njehere se me siguri aty do jete dhe pergjigja.

Dhe dicka tjeter vazhdimesia dhe pershpejtimi i dokumentave tani do varet dhe nga ju, sesa ne kohe do i ktheni mbrapsht dhe pa gabime. Se nese nuk i mbushni sic kerkohen aty, dhe do ju kthehen mbrapsht dhe aty te fusin ne proces tjeter me te avasht qe merre kohe.
 

abstraction

Carpe Diem
Vendndodhja
Diku .
Se harrova, vellai jot kujt po ja ben bashkimin ? Prinderve ? Nese po , nuk merr me shume se 1 vit. Jane pershpejtuar shume ne krahasim me vitet me pare. Aty te 9 muaj tamam tamam.
 

The StaR

Antarë
Mosha
25
Zakonisht kur te cojne keto dokumenta Ne fillimit te procesit, te thone dhe sesa kohe mund te marri . Psh nga 3 muaj deri ne 2 vjet. E mora si shembull. Lexoji letrat dhe njehere se me siguri aty do jete dhe pergjigja.

Dhe dicka tjeter vazhdimesia dhe pershpejtimi i dokumentave tani do varet dhe nga ju, sesa ne kohe do i ktheni mbrapsht dhe pa gabime. Se nese nuk i mbushni sic kerkohen aty, dhe do ju kthehen mbrapsht dhe aty te fusin ne proces tjeter me te avasht qe merre kohe.
Mua me ka ardh vetem nje leter dhe aty nuk kishte asgje te plotsohej aty ishte veqse nje njoftim qe letrat jan pranuar dhe procedura po fillon kurse leter per tu plotsuar nuk me ka ardh.

Se harrova, vellai jot kujt po ja ben bashkimin ? Prinderve ? Nese po , nuk merr me shume se 1 vit. Jane pershpejtuar shume ne krahasim me vitet me pare. Aty te 9 muaj tamam tamam.
Vellai po i ben bashkim familjar vellaut dhe motres.
 

Alko71

Anëtar Aktiv
Vendndodhja
New York
Letra eshte per t'ju njoftuar se i kane pranuar aplikimet tuaja dhe se jane ne procedure e siper. Mua me vie çudi qe jane vonuar aq shum per kete njoftim, dhe tani duhet pritur akoma deri sa t'u vie rradha. Mund te hysh ne sitin zyrtarë per te gjetur pergjigje.

USCIS Home Page
 

Karamele Zana

Anëtar i Nderuar
Duhet te mendosh, se nese ai nuk eshte bere akoma nenshtetas amerikan, dokumentat zgjasin me shume, gjithashtu kur bashkimi familjar eshte per moter e per vella zgjat me shpejt se nje bashkim familjar per gruan/burrin ose prinderit.

Procesi do te zgjasi deri sa ai person te behet nenshtetas. Direkt pasi ai te behet nenshtetas, ndryshon statusin nga permanent resident ne citizen, dhe procesi vazhdon me shpejt.
 

The StaR

Antarë
Mosha
25
Duhet te mendosh, se nese ai nuk eshte bere akoma nenshtetas amerikan, dokumentat zgjasin me shume, gjithashtu kur bashkimi familjar eshte per moter e per vella zgjat me shpejt se nje bashkim familjar per gruan/burrin ose prinderit.

Procesi do te zgjasi deri sa ai person te behet nenshtetas. Direkt pasi ai te behet nenshtetas, ndryshon statusin nga permanent resident ne citizen, dhe procesi vazhdon me shpejt.

Vellau im eshte qe 20 vite ne USA dhe normal qe eshte Shtetas i Uses keshtu qe ti thua se nese eshte shtetas do te shkoj me shpejt procedura a .?
 

Karamele Zana

Anëtar i Nderuar
Vellau im eshte qe 20 vite ne USA dhe normal qe eshte Shtetas i Uses keshtu qe ti thua se nese eshte shtetas do te shkoj me shpejt procedura a .?
Meqe eshte nenshtetas procedura eshte me e shpejt. Eshte akoma me e shpejte nese eshte per grua/burre ose nene/babe, por per moter/vella precedura zgjat me shume (sesa me shume nuk e di te them te drejten). Per grua/burre zgjat nga 9 deri ne 1 vit e 3-4 muaj, po ashtu edhe per prinderit (maksimumi 1 vit e gjysm). Ndersa per moter e vella e di qe eshte me shume se 2 vjet...
 

Karamele Zana

Anëtar i Nderuar
A me vjen edhe ndonje leter tani pasi qe e kam marr letren per aprovim te letrave.
A jane aprovuar nga qendra e emigracionit apo nga qendra e vizave?

Nese jane aprovuar nga qendra e emigracionit, ato letra shkojne tek qendra e vizave. Ketu do te paguhen leket e vizes (rreth $400) pastaj do te behet garancia, do kerkohen dokumenta si psh nga ministria e rendit (probleme me policine, berja e ushtrise) e disa te tjera. Listen para nuk e kam tani por ta dergojne ata nga qendra e vizave.

Nese ti i ke bere keto, dhe ke marr nje aprovim nga qendra e vizave, tani je ne pritje te nje letre nga ambasada qe te tregon ku do te shkosh te besh viziten shendetesore (2 jave para dites se intervistes). Pasta keto i con ne ambasade 2 dite para intervistes, dhe pastaj intervistoesh.

Shpresoj te te kem ndihmuar.
 

polo127

Antarë i ri
Titulli: Pyetje rreth bashkimit familjar ne USA

babaiit tim i eshte aprovuar dosja per usa.kur eshte bere aplikimi ne fillim un kam qene 18 vjec dhe tani qe jane aprovuar un jam 21.a mundem un te perfitoj vizen?
 

Karamele Zana

Anëtar i Nderuar
Titulli: Pyetje rreth bashkimit familjar ne USA

Duhet te jesh nen 21 vjec kur te futesh ne ambasade per interviste.

Megjithate ata mund te bejne bashkim familjar me ty pasi te behen nenshtetas.
 

polo127

Antarë i ri
Titulli: Pyetje rreth bashkimit familjar ne USA

mbas aprovimit te dosies sa mundesi ka qe te marim vizen?dhe sa zgjat kjo procedure.
 

Karamele Zana

Anëtar i Nderuar
Titulli: Pyetje rreth bashkimit familjar ne USA

mbas aprovimit te dosies sa mundesi ka qe te marim vizen?dhe sa zgjat kjo procedure.
Cfare dosje eshte ajo? Dosje e llotarise, apo dosje e bashkimit familjar? Nese eshte bashkim familjar dhe nese eshte aprovuar nga qendra e imigrimit, ajo do 4-6 muaj pune (ka raste edhe me pak) tek qendra e vizave. Nese eshte per llotari, dhe ju keni marr aprovimin (e pergjigjes se pare) dhe keni nisur gjerat qe duhen per te dyten, atehere duhet te prisni dhe rreth nje vit.
 

dajti

Antar Aktiv
Mosha
42
Titulli: Pyetje rreth bashkimit familjar ne USA

une jetoj ne U.S.A me pashaporte prej 6 vjetesh ..per bashkim familjar me prinderit ..ose femijet e vet zgjat deri ne nje vit duhen te kene marre vizat ..kurse per vellerezit ose motra shkon deri ne 10 vjet...duhen te pajisen me vize dhe nr gren carte
 

Karamele Zana

Anëtar i Nderuar
Titulli: Pyetje rreth bashkimit familjar ne USA

une jetoj ne U.S.A me pashaporte prej 6 vjetesh ..per bashkim familjar me prinderit ..ose femijet e vet zgjat deri ne nje vit duhen te kene marre vizat ..kurse per vellerezit ose motra shkon deri ne 10 vjet...duhen te pajisen me vize dhe nr gren carte
Nuk eshte e thene... ata te japin ate kohe, por ne te vertete ka dhe nga ata qe kane adhur brenda 3 vjeteve me bashkim familjar moter/vella. Varet nga procedura dhe tek cila qender imigrimi i nis letrat (deri tani ajo ne Kalifornia ka me shume fluks).
 

dajti

Antar Aktiv
Mosha
42
Titulli: Pyetje rreth bashkimit familjar ne USA

po njesoj eshte edhe new york..si kalifornia shume i populluar ..andej nga florida kam degjuar qe te vjen rralla me shpejt ..
por .varet nga sheti ky ben aplikimin ..sa popullsi ka ..
vec nje gje eshte e sigurt ..qe vizen do e marresh pa tjeter ..ne baze te kohes qe kane ligjet e emigrimit ..
te uroj suksese dhe bashkim sa me te shpejte ..
 

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
Titulli: Pyetje rreth bashkimit familjar ne USA

Une kam nje pyetje,dua te martohem dhe nusja ka rreth 2 vjet ne USA qe te martohem tani dhe te bej celebrim, me pas do te me duhet te pres deri sa ti dale pashaporta qe te mund te bej bashkim familjar?
 
Top