Pyetje -Pergjigje mbi Projektin " Liber me Krijime"

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Nuk iken , thjesht e mbylla ate teme dhe hapa nje te re
 

Imp4cT

Antarë i Respektuar
Si perfundim Libri do behet thjeshte per tja shperndare anetareve? Icik si pa sens kjo pune duke qene se anetaret i kane lexuar e nese duan i kane ketu e mund ti lexojne sa here te duan ato krijime pa qene nevoja per liber. Nuk eshte me mire me tentu me e nxjerr ne shitje dhe te ardhurat te perdoren per nje kauze te caktuar?
Pershembull nje ide e bukur do ishte me e nxjerr librin ne shitje dhe me te ardhurat ti paguani @Imp4cT kamionin me shku ne Angli. Lol
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Si perfundim Libri do behet thjeshte per tja shperndare anetareve? Icik si pa sens kjo pune duke qene se anetaret i kane lexuar e nese duan i kane ketu e mund ti lexojne sa here te duan ato krijime pa qene nevoja per liber. Nuk eshte me mire me tentu me e nxjerr ne shitje dhe te ardhurat te perdoren per nje kauze te caktuar?
Pershembull nje ide e bukur do ishte me e nxjerr librin ne shitje dhe me te ardhurat ti paguani @Imp4cT kamionin me shku ne Angli. lol
Ne fakt nuk do jete vetem per antaret , pasi tirazhi do jete 200 kopje..ne max 50 antare jemi.
Libri do dhurohet vetem atyre qe kane financuar , pjesa tjeter do e blej nese do e deshiroj.
Gjithashtu do nxirret ne shitje po prape nga ne , dhe leket qe do fitohen nga shitja , do kalohen "investim per forumin"

pak a shume kjo eshte ideja, por hap pas hapi , pasi nuk dua qe me kete teme te hap front diskutimi ,te panevojshem.
Ose po hap nje teme paralele ku te behen te gjitha pyetjet qe mund te kemi...
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Ketu mund te diskutohet mbi cdo tematike apo pyetje qe keni mbi projektin e librit...
 

Vinjol

Status Online....... Po zihem me grate e forumit
O monda ngjo vinin ma bej hallall ma mire ti jap leke ne dore e zgjidh 2 a 3 a 5 sa te dush.....
Me dac vij une tek ti
Ne dac hajde ti knej nga une
Se per zotin spo du me u mare me banka leshi etj etj. Se sdo nis 2000 euro aman
Lind pyetja... sa kopje te librit behen ?
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Tani ti shoqja Shamunaqe na e sqaro tamam si eshte ideja e projektit qe ta kuptojme e te japim mendim tamam.
Kush te kerkoi mendim mi lol lol

Ok

Atehere , fillimisht me duhen te gjitha krijimet te cilat antaret duan te publikojne.
Me duhet te bej nje perllogaritje mbi faqet e librit me hamendje (plus minus), sepse cdo perllogaritje behet mbi numrin e faqeve
Cdo shtypshkronje ka edhe redaktorin i cili e ka koston 200 lek te reja per faqe.
Pasi ti dergoj numrin e faqeve ,do me dergojne edhe nje pasqyre te kostove.
Tirazhi ishte 200 kopje.
Pasi te behet redaktimi dhe faqosja , dergohet per shtypje .
Nderkohe edhe nje detyre qe na lind eshte te zgjedhim edhe foton e kapakut te librit ,etj etj detaje qe do ndahen ne vijim...

Kaq per sa i takon librit.


Persa i takon shitjes.
Kushdo antar i cili ka dhene kontributin , librin do e marri falas me poste.
Ata antare qe do duan ta blejne do behet e mundur te blihet me ane te nje faqe (qe sherben per blerje) dhe do dergohet me poste .
Cmimi i librit do nxirret pasi te behen perllogaritjet kosto & delevery

PS: kjo eshte pak a shume , ndonje pyetje tjeter nga salla ka?
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Ja tju shtoj edhe nje detaj , edhe pse po mendoja ta beja cik si surprize :p

Po mendoj qe cdo krijim juaji , te shoqerohet me nje foto te marre nga fotomania :)

Por pasi te kemi ate numrin e faqeve , do kemi nje pasqyre te qarte te kostove ne te dyja variantet :)
 

Vinjol

Status Online....... Po zihem me grate e forumit

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Pytje :
1-nese une nuk dua foto nga fotomania apo gjekundi? Nese dua ama x do po ate foto?
2- Redaktuesi deri ne cf shkalle do shkoje me redaktimet? Ne sensin une ve tituj te cuditshem ,madje dhe konteksti e di mire qe eshte ca i ngaterruar per shumicen,menyren se si vihen fjalite,fjalet apo foljet.
3-Krijimet e cilit vit duhen?
4-Ne rast se kemi shkrime te tjera a mund ti dergojme? Apo po perdoret si reklame per fv kjo?
5-Si do reklamohet?
6-Si do titullohet?
7-Kush do jete autori?
8-Sa eshte koha per dicka te tille qe te jete praktik si plan?
9- Nese sbehet shuma e kerkuar si do funksionoje?
10-A mund te dergohen skica ose foto nga ne ne vend te fotomanise?
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
1. Foto do vendoset nga fotomania dhe nese vendoset per te gjithe , ska vend per diskutim. Fotot e fotomanise mund ti zgjidhni sipas deshires.
2. Kjo pyetje e degjuar dhe e shpjeguar, deri aty ku i takon redaktorit.
3. Nuk ka rendesi, ato qe keni me per zemer.
4. Jo vetem ato qe jane te publikuara tashme dhe kane qene pjese e letersise nder vite
5. Kjo eshte ende pjese qe smund te zbulohet
6. Ende nuk e kemi vendosur , sepse sic ju thashe e me siper mbetet per tu diskutuar
7. Forumi virtual
8. Se kuptoj kte
9. Shuma eshte bere
10. Jo, ideja eshte te promovojme te dyja
 
  • Më pëlqen
Reactions: WxP

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
1. Foto do vendoset nga fotomania dhe nese vendoset per te gjithe , ska vend per diskutim. Fotot e fotomanise mund ti zgjidhni sipas deshires.
2. Kjo pyetje e degjuar dhe e shpjeguar, deri aty ku i takon redaktorit.
3. Nuk ka rendesi, ato qe keni me per zemer.
4. Jo vetem ato qe jane te publikuara tashme dhe kane qene pjese e letersise nder vite
5. Kjo eshte ende pjese qe smund te zbulohet
6. Ende nuk e kemi vendosur , sepse sic ju thashe e me siper mbetet per tu diskutuar
7. Forumi virtual
8. Se kuptoj kte
9. Shuma eshte bere
10. Jo, ideja eshte te promovojme te dyja
E parashtroj pytjen e pare,nese mua dhe x personi na pelqen e njejta foto dhe ne ate konkurs sna pelqen gje tjeter...?
Per redaktorin une lexova vetem cmimin. Aq. Pytja ime ishte tjeter,nese me shpetoi
A ma sjell kusj?
 

Imp4cT

Antarë i Respektuar
Dmth ato krijimet qe i ka bere @Didi telef duke i share do behen liber. lol
Eshte shume veshtire ti besh 10 shqiptare me nje mendje gjithsesi. Une e shoh te veshtire perfundimin me suksese te kesaj qe keni nisur.
Suksese gjithsesi.
 
Redaktimi i fundit:

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
E parashtroj pytjen e pare,nese mua dhe x personi na pelqen e njejta foto dhe ne ate konkurs sna pelqen gje tjeter...?
Per redaktorin une lexova vetem cmimin. Aq. Pytja ime ishte tjeter,nese me shpetoi
A ma sjell kusj?
Persa i takon detyrave te nje redaktori mjaft te besh nje search
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
04 - Editing gjithëpërfshirës
Quajtur edhe redaktimi zhvillimor ose substancial, dhe rrallë referuar edhe si "redaktimi makro", ky lloj i procesit editorial merret me çështje të nivelit më të lartë sesa redaktimi i kopjimit.

Ai specifikon në mënyrë specifike dokumentin në një nivel përmbajtjeje ose strukturore: paragrafët, faqet, rrjedhën, organizimin, formatin, madje edhe sa i përket ndryshimit nga personi i parë në personin e dytë, përmirësimin e karaktereve (në libra), ndreqjen e çështjeve të stilit dhe shtimin dhe fshirjen e materialit .

Ky funksion redaktues mund të kryhet nga redaktorët e pavarur, të cilët shpesh ua ofrojnë këtë shërbim autorëve dhe romancierëve, ose autore të vetë-publikuara, por kërkon një marrëdhënie të mirë dhe proaktive me autorin, pasi ai / ajo shpesh është shumë i përfshirë në ky redaktim. Nëse kjo mund të krijohet nga distanca, një redaktor i pavarur mund të performojë mirë në këtë rol editorial.

Redaktorët që janë vetë shkrimtarë, të cilët janë lexues të pasionuar, ose që kanë njohuri për industrinë botuese, do të bënin mirë këtë rol.
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Nje redaktor sa do jua bej me te bukura shkrimet, se me keq jo
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Persa i takon detyrave te nje redaktori mjaft te besh nje search
A je ti ajo qe po ben "korrespondece"
Se ketu vetem paskemi dhene konsensus per shkrimet,per te tjerat vendoset pa u diskutuar..? Lol

"por kërkon një marrëdhënie të mirë dhe proaktive me autorin"

Une jam shume fanatike e ideve te mia ✌️
Keshtuqe une jam pro kesaj qe ke sjelle
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
A je ti ajo qe po ben "korrespondece"
Se ketu vetem paskemi dhene konsensus per shkrimet,per te tjerat vendoset pa u diskutuar..? lol

"por kërkon një marrëdhënie të mirë dhe proaktive me autorin"

Une jam shume fanatike e ideve te mia ✌
Keshtuqe une jam pro kesaj qe ke sjelle
Nick mjaft te lexosh qe ende nuk ka filluar procesi i konkretizimit.
Kam shpjeguar ne c'hap jemi
Mgjth jua le me shume kenaqesi ta ndiqni vete si proces...
Ja tju sjell numrat e beni ju me mire!
 

Didi

C'est la vie.
Dmth ato krijimet qe i ka bere @Didi telef duke i share do behen liber. lol
Eshte shume veshtire ti besh 10 shqiptare me nje mendje gjithsesi. Une e shoh te veshtire perfundimin me suksese te kesaj qe keni nisur.
Suksese gjithsesi.

Ideja është të kthehet në diçka reale dhe jo të mbetet thjesht e tillë. Kështuqë nuk shikoj asgjë të pamundur.

Personalisht kam kritikuar pjesën gramatikore më shumë dhe për këtë do merret një redaktor. Pjesa e imagjinatës apo copëzat që janë sjellë nuk janë për tu hedhur poshtë.

Besoj që kur çdo antar do zgjedhi pjesën që i pëlqen më shumë, mund të dali diçka e bukur. ( :
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Po pse duhet kundershtu!mos e shikoni sot ate liber..por pase 10-t a me shum vite.e di cfare knaqesie do jete kur do e shfletosh e ti tregosh Familjes,se nuk ke kalu kohen koh...jeta ka ndryshime...ne knaqemi tek shkrimet e tjerve qe datojn shume vite me pare..pse mos ta marrim dhe ne nje hap till.. nuk humbim gje.
 
  • Më pëlqen
Reactions: WxP

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Nick mjaft te lexosh qe ende nuk ka filluar procesi i konkretizimit.
Kam shpjeguar ne c'hap jemi
Mgjth jua le me shume kenaqesi ta ndiqni vete si proces...
Ja tju sjell numrat e beni ju me mire!
Derisa nuk e kam marre,seshte se po pres te me thuash ti..ia te jap numrat,do te thote qe sjam e prere,skam nerva ,kohe etj.

E kuptova qe jemi ne ato hapa,por qe ne fillim thashe kisha disa pytje.
Tani nese do futni dhe fotomanine le te behet..sme duket normale te kemi mundesi per zgjedhje...
Cfare kam une ne mendje per shkrimet e mia mbase si gjej aty.

Ndaj pyeta ,qe nuk kuptove,pak a shume si kohe sa duhet qe ky plan te behet praktik?
 

Marla

Let God & Let Go
Shamunaqe me duket pak mission impossible per faktin se hajd te besh 10 shqiptare ne 1 mendje,

Design faqosje print 4 color (meqe do kesh foto se ben dot me 2 ngjyra) kopertine 375 mat plastifikuar etj etj me nje tirazh 500 kopje do te shkoje minimalisht me TVSH included 5000 euro. I beni dot kaq lek me donation?

Dhe me e rendesishmja nje liber qe ka autor forum virtual dhe jo nje emer specifik nuk eshte shume ndjelles per bleresin.

Pra think again
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Shamunaqe me duket pak mission impossible per faktin se hajd te besh 10 shqiptare ne 1 mendje,

Design faqosje print 4 color (meqe do kesh foto se ben dot me 2 ngjyra) kopertine 375 mat plastifikuar etj etj me nje tirazh 500 kopje do te shkoje minimalisht me TVSH included 5000 euro. I beni dot kaq lek me donation?

Dhe me e rendesishmja nje liber qe ka autor forum virtual dhe jo nje emer specifik nuk eshte shume ndjelles per bleresin.

Pra think again
Jo mi jo se e cove sikur bojme pallat
Nuk shkon aq jo
Te 1000 euro max
Cdo gje eshte ne varesi te faqeve
Plus qe do i kerkojme te dyja variantet
Standart dhe me foto, por pa ditur numrin e faqeve ...ste jep kush nje cmim
E ktu po merren me kapakun e ende sme kane derguar krijimet
Hajt mo...si te duan ne fund te dites
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
E mire mire
Ama nese them A,seshte se kam nevoje per pergjigje B.
Ti mbase ske nevoje per asgje ...por me pyete tu pergjigja!
Dhe pyetjet ishin identike me ato qe me beri dikush para teje.
E kjo nuk ben...
Nese skeni deahire mjaft ta thoni e mos humbasim kohe kot!
 
Top