• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Pyetje për ateistët (pabesimtarët)

Pyetje për ateistët (pabesimtarët)

“Allahu ju krijoi prej dheu, mandej prej një pike uji, e pastaj ju bëri çift...” (Kur’an, 35:11)


1. Kush krijoi asgjënë (apo ajo ekzistonte gjithherë?)

Sigurisht që një hapësirë aq e madhe siç është Universi duhet të ketë patur ndonjë paraardhës? Ose nuk pati paraardhës? Sido që të jetë, hapësira e Universit nuk u gjet aty vet, rastësisht.
Ne besimtarët besojmë që Allahu e krijoi atë.

2. Kush krijoi materien (prej asgjësë?)

Po e supozojmë që hapësira që folëm në pikën e parë ka ekzistuar. Po prej saj si u krijua e gjithë ajo masë e materieve të ngurta që formojnë planetet, yjet dhe trupat tjerë qiellorë? Keni përgjigje për këtë?

3. Kush krijoi jetën e parë (a thua ajo u krijua nga materia e pajetë?)

A thua prej materies së pajetë do të mund të ngjallej jeta e parë? Cilat ishin qelizat e para që funksionuan? U bë veza ose pula e para?
Për ne besimtarët është shumë qartë. Kjo s’mund të ndodhte pa komandën e të Lartmadhëruarit Zot. Edhe diçka, përgjigja e "vezës ose pulës" gjendet në Kur'an:

“Allahu ju krijoi prej dheu, mandej prej një pike uji, e pastaj ju bëri çift...” (Kur’an, 35:11)
“Ai (Zoti) është Krijues i qiejve e i tokës. Ai nga lloji juaj krijoi për ju bashkëshorte, edhe nga kafshët krijoi çifte, ashtu që t'ju shumojë...” (42:11)
 

Yellow Redhead

angels walk among us
Titulli: Pyetje për ateistët (pabesimtarët)

Une nuk e mohoj ekzistencen e zotit, por nuk besoj se ka prova qe ai ekziston. Nuk e di sa ateiste me ben kjo

Kto pyetjet lart, aq te thjeshta sa jane per ty (pergjigjet e te cilave jane zoti, zoti dhe zoti) aq te thjeshta jane dhe per mua...pergjigja ime eshte:kushdo qe e ka bere, ka bere nje pune te shkelqyer.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Pyetje për ateistët (pabesimtarët)

Une nuk e mohoj ekzistencen e zotit, por nuk besoj se ka prova qe ai ekziston. Nuk e di sa ateiste me ben kjo
Mua, edhe pse si besimtar s'me nevojiten argumente, kjo thenje me ka pelqyer:

Ky sistem kaq i bukur i diellit, planeteve e kometave mund të ruajë vazhdimësinë vetëm nën urdhërat dhe zotërimin e një Qenieje të ditur e të fuqishme. Kjo Qenie qeveris gjithçka, jo si shpirt i botës, por si Zot mbi gjithçka, për llogari të pushtetit të Vet. Ai e meriton të quhet Zoti, Sunduesi i Gjithësisë. (Isak Njuton)
 

bella

Anëtar i Nderuar
Titulli: Pyetje për ateistët (pabesimtarët)

Pyetje për ateistët (pabesimtarët)

“Allahu ju krijoi prej dheu, mandej prej një pike uji, e pastaj ju bëri çift...” (Kur’an, 35:11)


1. Kush krijoi asgjënë (apo ajo ekzistonte gjithherë?)

Sigurisht që një hapësirë aq e madhe siç është Universi duhet të ketë patur ndonjë paraardhës? Ose nuk pati paraardhës? Sido që të jetë, hapësira e Universit nuk u gjet aty vet, rastësisht.
Ne besimtarët besojmë që Allahu e krijoi atë.

2. Kush krijoi materien (prej asgjësë?)

Po e supozojmë që hapësira që folëm në pikën e parë ka ekzistuar. Po prej saj si u krijua e gjithë ajo masë e materieve të ngurta që formojnë planetet, yjet dhe trupat tjerë qiellorë? Keni përgjigje për këtë?

3. Kush krijoi jetën e parë (a thua ajo u krijua nga materia e pajetë?)

A thua prej materies së pajetë do të mund të ngjallej jeta e parë? Cilat ishin qelizat e para që funksionuan? U bë veza ose pula e para?
Për ne besimtarët është shumë qartë. Kjo s’mund të ndodhte pa komandën e të Lartmadhëruarit Zot. Edhe diçka, përgjigja e "vezës ose pulës" gjendet në Kur'an:

“Allahu ju krijoi prej dheu, mandej prej një pike uji, e pastaj ju bëri çift...” (Kur’an, 35:11)
“Ai (Zoti) është Krijues i qiejve e i tokës. Ai nga lloji juaj krijoi për ju bashkëshorte, edhe nga kafshët krijoi çifte, ashtu që t'ju shumojë...” (42:11)
Keto jan pyetje qe behen te lashta sa vet jeta Deud. E pergjigjet u jan dhene edhe nga besimtaret edhe nga shkenctaret. Nuk me duken pyetje qe mund te jen te reja e te mos ua dim pergjigjen nga te dyja anet....Skeptiket kan pergjigje mbi fakte e besimtaret e kan pergjigjen ne Kurhan (e ne shpirt).
Zoti eshte nje fryme, nje ajer, nje atmosfer pa fytyre....e vetmja fytyre qe kemi pare sipas narratoreve e librave te shenjte jan Biri i tij ose profeti i tij Muhamedi...........Atehere ne besojm ate te paren (Zotin si fryme) qe mund ta kemi gjithmon prezent ne shpirt, ashtu si shprese, si lutje....E dyta eshte bere kaq politike dhe kaq njerezore....
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Pyetje për ateistët (pabesimtarët)

Pyetje për ateistët (pabesimtarët)

“Allahu ju krijoi prej dheu, mandej prej një pike uji, e pastaj ju bëri çift...” (Kur’an, 35:11)
Kshu e filloi edhe Darvini ceshtjen e evulucionit me te vetmin dallim se nuk permend Allahun.
 
Titulli: Pyetje për ateistët (pabesimtarët)Keto jan pyetje qe behen te lashta sa vet jeta Deud. E pergjigjet u jan dhene edhe nga besimtaret edhe nga shkenctaret. Nuk me duken pyetje qe mund te jen te reja e te mos ua dim pergjigjen nga te dyja anet....Skeptiket kan pergjigje mbi fakte e besimtaret e kan pergjigjen ne Kurhan (e ne shpirt).
Shpalosemi faktet e skeptikeve per keto pyetje Bella ?Nese vertete ata kane pergjigje te sakEta kemi deshire edhe ne ti shohim cilat jane ato ?
Ne besimtaret pergjigjet i kemi per keto pergjigje - po e citoj pergjigjen e ketyre pyetjeve :“Ai (Zoti) është Krijues i qiejve e i tokës''Kuran.
Pastaj kur i permende shkencaret ! Dua pergjigje shkencore sistematike te vertetuar nga keta shkencetare se kush eshte Krijues i gjithe kesaj gjithesi gjigante ?! Nese keta njerez nuk kane pergjigje per keto pytje sot , kurr s'do te kene pergjigje dhe nuk e meritojn ti quajm shkencetar . Se shkenctari eshte njeri i dijes , qe e zbulon te verteten me fakte te vertetuara shkencerishte logjikisht .
 

iLirjam

Antar i fv.al
Titulli: Pyetje për ateistët (pabesimtarët)

Mua, edhe pse si besimtar s'me nevojiten argumente, kjo thenje me ka pelqyer:

Ky sistem kaq i bukur i diellit, planeteve e kometave mund të ruajë vazhdimësinë vetëm nën urdhërat dhe zotërimin e një Qenieje të ditur e të fuqishme. Kjo Qenie qeveris gjithçka, jo si shpirt i botës, por si Zot mbi gjithçka, për llogari të pushtetit të Vet. Ai e meriton të quhet Zoti, Sunduesi i Gjithësisë. (Isak Njuton)
Ky sistem esht vet nje qenje! sundusi i gjithesise ku eshte??
 
Titulli: Pyetje për ateistët (pabesimtarët)

Ky sistem esht vet nje qenje! sundusi i gjithesise ku eshte??
Mbase ke bere pytje shume serioze edhe pergjigjen do ta kesh te sakt !

Ku eshte Sunduesi i GJithesis ? - “Vërtet Zoti juaj Allahu është Ai që krijoi qiejt dhe tokën brenda gjashtë ditësh, pastaj qëndroi mbi Arshin, Ai e mbulon ditën me natën, që me të shpejt e kërkon atë (mbulimin e dritës së ditës), edhe dielli, edhe hëna e edhe yjet i janë nënshtruar sundimit të Tij. Ja, vetëm Atij i takon krijimi dhe sundimi. I madhëruar është Allahu, Zoti i botëve.” Shpresoj se e kuptove nga ky citat - ALLAHU ESHTE MBI ARSH -

Nese nuk e din se CFARE kuptojm me fjalen Arsh ! Lexo ket shkrim :
Përshkrim i Arshit të Allahut


Arshi i Allahut është Fron skajshmërisht i gjerë dhe i madh; është gjëja më e madhe që Allahu ka krijuar ndonjëherë. Ka katër këmbë dhe mbahet nga Engjëj. Allahu (i madhëruar dhe i lartësuar qoftë) është përmbi Arshin, ashtu siç Ai ka thënë për Veten: “Vërtet Zoti juaj Allahu është Ai që krijoi qiejt dhe tokën brenda gjashtë ditësh, pastaj qëndroi mbi Arshin, Ai e mbulon ditën me natën, që me të shpejt e kërkon atë (mbulimin e dritës së ditës), edhe dielli, edhe hëna e edhe yjet i janë nënshtruar sundimit të Tij. Ja, vetëm Atij i takon krijimi dhe sundimi. I madhëruar është Allahu, Zoti i botëve.”
Kështu, Arshi domethënë është me të vërtetë i madh. Askush nuk e di madhështinë e saktë të tij, përveç Allahut të Lartësuar, i Cili e krijoi atë. Arshi është si kube e shtrirë mbi tërë universin – faktikisht është sikur një tavan mbi tërë universin. Gjithashtu është tavani i Xhenetit. Asgjë nuk ka mbi të, përveç Allahut të Lartësuar.
Më tej, “Arsh” në gjuhën arabe do të thotë një fron shumë i madh. Edhe fronet e mbretërve quhen “arshe”. ثshtë përmendur në Kuran se pupëza i ka treguar Sulejmanit (alejhi selam) se Belkisa (mbretëresha e Sabas në Jemen, e cila sundoi gjatë jetës së Profetit Sulejman): “dhe ajo ka një fron të madh” (Kuran, 27: 23). Megjithatë, Arshi i Allahut është unik, nuk ka asnjë ngjashmëri midis Arshit të Allahut dhe atyre të krijesave të Tij.
Në përgjithësi, e dimë se në gjuhën arabe “Arsh” është emër gjenerik që emërton fron. Megjithatë, askush nuk e di thelbin, natyrën, substancën ose madhështinë e Arshit të Allahut, përveç vetë Allahut (madhëruar dhe lartësuar qoftë Ai). Asgjëmangut, hadithe autentike të Pejgamberit (alejhi selam) janë autoriteti ynë në këtë çështje. Nëse një hadith autentik përmend gjëkafshë për këtë, duhet ta besojmë atë dhe ta pranojnë pa dyshim. Pejgamberi (alejhi selam) nuk ka thënë ndonjëherë diç të pasaktë. Kështu, ne duhet të besojmë në atë që na është thënë në lidhje me Arshin në Kuran dhe në hadithe autentike, pa pyetje të mëtejshme. Nuk ka asnjë hadith autentik që të na tregojë se nga se është bërë. Megjithatë, është thënë që është Arsh shumë i madh i krijuar nga Allahu dhe që e mbajnë disa engjëj. Allahu i Madhëruar thotë: “Dhe engjëjt do të jenë në anët e tij dhe tetë engjëj, atë Ditë, do ta bartin Arshin e Zotit tënd mbi ta” (Kuran, 69: 17). “Ditë” këtu është Dita e Ringjalljes.
ثshtë e njohur nga hadithet që tani Arshin e mbajnë katër Engjëjt, ndërsa në Ditën e Ringjalljes do të jenë tetë. ثshtë trasnemtuar se Umeje ibën ebu el-Selti pati shkruar një poemë, të cilën miratuar i Dërguari, për këtë qëllim, domethënë se katër Engjëj mbajnë Arshin e Allahut të Madhëruar tani. Ajo lexon:
Në anën e djathtë, një në formën e një njeriu dhe tjetra në formën e një kau
Në anën e majtë, një në formën e një grabitqari dhe tjetra në formën e një luani
Kjo do të thotë që tani katër Engjëj mbajnë Arshin; një në formën e një njeriu, një tjetër në formë të një kau, i tretë në formën e një grabitqari dhe i katërti në formën e një luani. Këto katër Engjëj u krijuan nga Allahu i Madhëruar ekskluzivisht për të mbajtur Arshin. ثshtë transmetuar në autoritetin e el-Abas ibën Abdul Mutalibit që në Ditën e Ringjalljes tetë engjëj në formë cjapësh të Alpeve do ta mbajnë Arshin. Këta Engjëj janë aq gjigantë dhe tejet të gjatë. Ky hadith ka disa dobësi në lidhje me zinxhirin e tij të transmetuesve. Por një tjetër dëshmi për këtë është ajeti kuranor i përmendur më lart, që është “Dhe engjëjt do të jenë në anët e tij dhe tetë engjëj, atë Ditë, do ta bartin Arshin e Zotit tënd mbi ta” (Kuran, 69: 17). Për të përmbledhur, ata tani janë katër engjëjt, ndërsa në Ditën e Ringjalljes ata do të jenë tetë. Vetëm nga Allahut i Madhëruar duhet kërkuar ndihmë dhe Ai di më së miri.


Përktheu nga anglishtja: Arsim Jonuzi.
 

iLirjam

Antar i fv.al
Titulli: Pyetje për ateistët (pabesimtarët)

Mbase ke bere pytje shume serioze edhe pergjigjen do ta kesh te sakt !

Ku eshte Sunduesi i GJithesis ?
ك
Perktheu ne shqip iliriam,, pyetja ishte ku eshte sunduesi i gjithesise qe nuk arrin dot te me sundoj as mua,,
jemi un dhe ti ne korridor,,ty te sundon mua pse sme sundon dot ai a esht sundues??
 

iLirjam

Antar i fv.al
Titulli: Pyetje për ateistët (pabesimtarët)

Pastaj nese un kerkoj qe ti te me tragosh sunduesin pa dalur nga rrjedha llogjike e gjerave qe egzistojne ne realitet,,dmth ta gjesh zotin ne realitet,,jo ne hamendje qe jan vetem per te zotet e mendjes,,,sepse mendja nuk mbushet ne te vertet me imagjinata,,ashtu vetem genjehet dhe e ushqen veten vazhdimisht me genjeshtra,,menja mbushet kur gjerat te futen dhe te dalin mbrenda permes llogjikes se gjalle,,ku ben pjes dhe nevoja e syrit,, dhe qe egziston ,,edhe pe te rriturit edhe per te vegjlit,,sepse keto aftesi ne i pocedojme,,,

pa dalur ne ushqime hamendesore,,ku esht krijuesi i gjithesise,,ku pozicjonohet perfundimisht mbrenda botes reale.?
 
Redaktimi i fundit:

iLirjam

Antar i fv.al
Titulli: Pyetje për ateistët (pabesimtarët)

Shikoje kete,,sesht akoma perfekte,,por do te behet pasi te sqarohen te gjitha
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Pyetje për ateistët (pabesimtarët)

ku esht krijuesi i gjithesise,,ku pozicjonohet perfundimisht mbrenda botes reale.?
Ku gjindet mendja jote, ku pozicionohet, ncilen pjese ? Ku gjindet dashuria, dhimbja kur dikush ta fut shuplake, e ti nuk e sheh fare por e ndjen ? Me trego shpejt...!!!
 

iLirjam

Antar i fv.al
Titulli: Pyetje për ateistët (pabesimtarët)

Gjindet brenda lover,,,dora shihet teksa ta fut shpulle,,,shihet dmth veprime,,pastaj ndihet,

ti je nje qenje shtaz o zotri,,,hapi syte dhe mos me ik nga bota reale,,ndije ajrin shiun boren,,dashurine dhimbjen,,por mos me thuaj qe egziston dicka perjasht ksaj,,,as figurativisht as shpirterisht,faktet i dua une,,
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Pyetje për ateistët (pabesimtarët)

jindet brenda lover,,,dora shihet teksa ta fut shpulle,,,shihet dmth veprime,,pastaj ndihet,
Edhe Krijuesi njihet nepermjet arsyes. Cdo veper ka aktorin e vet, njashtu si kjo bote me cdogje brenda dhe jashte saj.

ti je nje qenje shtaz o zotri
Kujdes ne fjalor, perndryshe ndeshkohesh.
 

iLirjam

Antar i fv.al
Titulli: Pyetje për ateistët (pabesimtarët)

Edhe Krijuesi njihet nepermjet arsyes. Cdo veper ka aktorin e vet, njashtu si kjo bote me cdogje brenda dhe jashte saj.Kujdes ne fjalor, perndryshe ndeshkohesh.
py ti skupton shqip or vlla e thua kujdes ne fjalor,,un te thash qenje shtaze demth boshe shlirohu nga c´do ngarkese,,dhe shikoje boten nga e para,,c´do lloj gjuhe e botes
mund te xjerr nga fellesia e saj filozofine jetes,,te paster ashtu sic esht ne te vertete,,,jo per tu ber fetare,,por per te treguar se sa esht vlera reale e ketyre gjerave ne te vertet,,qe ti i di shum mir,
 
Redaktimi i fundit:

Ado

FISEBILIL-LAH
Titulli: Pyetje për ateistët (pabesimtarët)

Kshu e filloi edhe Darvini ceshtjen e evulucionit me te vetmin dallim se nuk permend Allahun.
Dallimi eshte se Darvini e ka "filluar" kete gje 1000 vite me vone :D
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Pyetje për ateistët (pabesimtarët)

Dallimi eshte se Darvini e ka "filluar" kete gje 1000 vite me vone :D
Epo mos harro se edhe Kurani e nisi nja 5000 - 6000 mije vjete pas shkrimeve dhe shkencave te para. :p
 

iLirjam

Antar i fv.al
Titulli: Pyetje për ateistët (pabesimtarët)

Tani jemi ne 2012,,kurse Nastradini esht kapur ne sekonten 41-2-3 ne video prejardhja e tij analfabetike ne pijate,,,4mij e ca vjet me perpara,kur gjerat ishin ne fazen dyte

 
Redaktimi i fundit:

Ado

FISEBILIL-LAH
Titulli: Pyetje për ateistët (pabesimtarët)

Epo mos harro se edhe Kurani e nisi nja 5000 - 6000 mije vjete pas shkrimeve dhe shkencave te para. :p
Seriozisht e ki ! ku kishte shkenc ne ate koh !?
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Pyetje për ateistët (pabesimtarët)

Seriozisht e ki ! ku kishte shkenc ne ate koh !?
Kaq din ti. Per ty jeta fillon vetem prej 1400 -ntes. Shkenca ka evolu rrusho. Shko lexo e shiko se prej kujt e kan trashegu ata???
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Titulli: Pyetje për ateistët (pabesimtarët)

Kaq din ti. Per ty jeta fillon vetem prej 1400 -ntes. Shkenca ka evolu rrusho. Shko lexo e shiko se prej kujt e kan trashegu ata???
o i dijshem mi gjej ti mua shkencataret para 5 mije 6 mije vjetesh !!!
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Pyetje për ateistët (pabesimtarët)

o i dijshem mi gjej ti mua shkencataret para 5 mije 6 mije vjetesh !!!
s'munde ti sjell se kan vdek o Ado, po futu e lexo, mjafton te shkruash ne google dhe te kerkosh, por ti je mesu veq faqe me perralla me lexu :p
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Titulli: Pyetje për ateistët (pabesimtarët)

s'munde ti sjell se kan vdek o Ado, po futu e lexo, mjafton te shkruash ne google dhe te kerkosh, por ti je mesu veq faqe me perralla me lexu :p
Une nuk po i di dhe kur nuk e din nje gje nuk mundesh ta gjesh as ne google , por ti qe po i din po dua ta pasuroj veten me dijen tende e po i kerkoj nga ti !!
 

iLirjam

Antar i fv.al
Titulli: Pyetje për ateistët (pabesimtarët)

Une nuk po i di dhe kur nuk e din nje gje nuk mundesh ta gjesh as ne google , por ti qe po i din po dua ta pasuroj veten me dijen tende e po i kerkoj nga ti !!
ca do ti?? ca ishin ata qe ndertuan piramidat dhe tempujt e ndryshem te diellit?? shkenctar pra ishin,,ne majat me te larta qe mund te arrij qenja e njeriut,,persa i perket botekuptimit,,forces inxhinierike e deri tek shpikjet me te cuditshme dhe qe jan akoma te pa shpjegueshme me an te shkences se sotshme
,,e te gjitha keto kan egzistuar para eres sone..

kjo era jone,,,nuk esht ne kuptimin qe erdhi era e allahut apo krishtit,,por pas eres dhe gjurmeve te njerezve te civilizuar dhe me nje shkalle te lart inteligjense ne mas,,mir po,,, te zhdukura dhe te mbetura mbrapa ne harres,,mere me mend sikur Jezus kur ishte ne kte bote,,te kishte patur njohuri te mjaftueshme per mynyren e jeteses ne kohen e pellazgeve apo egjyptjaneve,,,si do kishte mar jeta komplet nje form tjeter ne mynyren e zhvillimit dhe civilizimit.
 
Pe: Pyetje për ateistët (pabesimtarët)

Edhe mund te egzistoj me te vertet nje zot qe ka krijuar gjithcka por nuk eshte ai zoti i mir dhe i meshirshem per te cilin ju luteni.
Dhe ktu nuk egziston as nje % te vogel qe mund te me bej te ndrryshoj menje...
Te na krijosh dhe tna lesh vetem... si lodra te vjehtrra... sorry, per cfare duhet ta falenderoj?
315487_10150935109832382_317185218_n.jpg
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Pyetje për ateistët (pabesimtarët)

sorry, per cfare duhet ta falenderoj?
Mjafton per cdo dite qe zgjohesh, je perseri gjalle, dhe ke mundesi te bindesh akoma edhe me mire se me tvertet ekziston. (sepse te mirat e Zotit s'kane fund).
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Titulli: Pyetje për ateistët (pabesimtarët)

Allahu ju krijoi :( :( tkeqen fmija lin midis nje femre e nje mashkulli, mka majt nena ime 9 muj nbark po te ishte per allahun nese prinderit sdo punonin do vdisnim urie
ekzistencen e Zotit nuk e mohoj, por ska fakte qe ai esht i vertet
 
Top