• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Pyetje drejtuar besimtareve musliman

gafi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Pyetje drejtuar besimtareve musliman

o i nderuar a e din qka je duke fol a jo.te thuash se kuranit i mungon nje ajet deri sa dihet qe All-llahu e ka garantu kete liber qe nuk do te ndryshon deri ne diten kur do te ngritet ne qiell ??????????????
qka eshte puna me ty o i nderuar??????
 

baksban

Anëtar i ri
Pe: Titulli: Pyetje drejtuar besimtareve musliman

o i nderuar a e din qka je duke fol a jo.te thuash se kuranit i mungon nje ajet deri sa dihet qe All-llahu e ka garantu kete liber qe nuk do te ndryshon deri ne diten kur do te ngritet ne qiell ??????????????
qka eshte puna me ty o i nderuar??????

jam dakord me ty , por atehere te duhet te mohosh hadithin sahih te Buharit ku thuhet;

Vëllimi 8, Libri 82, Numer 817:

Transmeton Ibn Abasi:


...Allahu e dërgoi Muhammedin me të vërtetën dhe e zbriti librin e Shenjtë të tij, dhe midis asaj që Allahu shpalli (KURANIT), ishte edhe AJETI i Rexhmit (gjuajtja me gurë deri ne vdekje e personit qe eshte i martuar (mashkull ose femër të cilët kryejne marrëdhënie të paligjshme seksuale) dhe ne e kemi lexuar këtë Ajet dhe kuptuar dhe memorizuar atë (ajetin e gurezimit). I dërguari i Allahut e ka kryer dënimin e(Rexhmit) me gurë dhe kështu e kemi bere edhe ne pas tij.

Read more: http://WwW.ForumiVirtual.Com/besimt...ar-besimtareve-musliman-26.html#ixzz1Yym8VHd2
 

gafi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Pyetje drejtuar besimtareve musliman

ore i nderuar ju ma krahasoni nje hadith sahih te nje personi me fjalet e All-llahut????
e ke lexu kuranin ndonje here i nderuar perj fillimi deri ne fund????
ne ketu po te flasim per Fjalë te All-llahu e ju ?????

i nderuar nuk mundesh me fut perqarje dhe dyshim tek muslimanet keshtu qe leri keto gjera sepse nuk eshte as vendi as koha e nevojshme. qudi sa dijetari e sa hafezi i kuranit ka kalu deri me sot e sot ju dolet te gjeni gabime ne kuran???????
 
Redaktimi i fundit:

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Pyetje drejtuar besimtareve musliman

nqs je dakord me keto hadithe SAHIH me thuaj thjesht dhe shkurt , PO ose JO,

Leri propagandat. S'ka nevoje Islami e as Kur'ani me sunnet te sqarohet nga nje deshmitar i jehoves si ti, te njoh une ty kush je edhe personalisht. Andaj, mund ti blejsh librat ne shqip, komente te haditheve te Buhariut dhe Muslimit, pasiqe aq shume qenke i dhene pas tyre. Nuk eshte ky forumishqiptar.com !
 

baksban

Anëtar i ri
Pe: Titulli: Pyetje drejtuar besimtareve musliman

ore i nderuar ju ma krahasoni nje hadith sahih te nje personi me fjalet e All-llahut????
e ke lexu kuranin ndonje here i nderuar perj fillimi deri ne fund????
ne ketu po te flasim per Fjalë te All-llahu e ju ?????

i nderuar nuk mundesh me fut perqarje dhe dyshim tek muslimanet keshtu qe leri keto gjera sepse nuk eshte as vendi as koha e nevojshme. qudi sa dijetari e sa hafezi i kuranit ka kalu deri me sot e sot ju dolet te gjeni gabime ne kuran???????

perseri jam plotesisht dakord me ty , por feja Islame sot nuk bazohet vetem ne Kuran , por edhe ne hadithe e sidomos ne ato Sahih,
do t'i gjejsh te gjithe sunitet e sotem t'u referohen haditheve ashtu sikur po i referohen Kuranit,
e kam gabim apo jo...

---------- Post added at 20:39 ---------- Previous post was at 20:38 ----------

Leri propagandat. S'ka nevoje Islami e as Kur'ani me sunnet te sqarohet nga nje deshmitar i jehoves si ti, te njoh une ty kush je edhe personalisht. Andaj, mund ti blejsh librat ne shqip, komente te haditheve te Buhariut dhe Muslimit, pasiqe aq shume qenke i dhene pas tyre. Nuk eshte ky forumishqiptar.com !

nuk m'u pergjigje,
e megjithate paqe te kesh , mir do ishe t'i verifikoje vete ato hadithe se a jane sahih apo jo, pasi nuk kam sjellur asgje te rreme.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Pyetje drejtuar besimtareve musliman

Ne nuk mirremi me ceshtje dytesore. Ti nuk ke fare njohuri rreth cilesise se haditheve, andaj te takon t'i studiosh me mire para se t'postosh permendesh copy-paste.
Muslimanet i marrin parasysh edhe hadithet sahih, por ato hadithe kane komentime dhe kane sqarime me hadithe tjera te cilat ti nuk i cek, por cek vetem pjeserisht, se keshtu te kane mesuar.
 

gafi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Pe: Titulli: Pyetje drejtuar besimtareve musliman

perseri jam plotesisht dakord me ty , por feja Islame sot nuk bazohet vetem ne Kuran , por edhe ne hadithe e sidomos ne ato Sahih,
do t'i gjejsh te gjithe sunitet e sotem t'u referohen haditheve ashtu sikur po i referohen Kuranit,
e kam gabim apo jo...

---------- Post added at 20:39 ---------- Previous post was at 20:38 ----------nuk m'u pergjigje,
e megjithate paqe te kesh , mir do ishe t'i verifikoje vete ato hadithe se a jane sahih apo jo, pasi nuk kam sjellur asgje te rreme.
i nderuar te bej nje pyetej une ty thjeshte: kur te fillojsh ta ndertojsh nje shtepi e nderton nga kulmi apo nga
themelli?
 

baksban

Anëtar i ri
Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pyetje drejtuar besimtareve musliman

i nderuar te bej nje pyetej une ty thjeshte: kur te fillojsh ta ndertojsh nje shtepi e nderton nga kulmi apo nga
themelli?

nqs themelin e ke ndertuar me para hallall dhe kulmin me para haram , atehere e gjithe shpia eshte haram.

---------- Post added at 08:30 ---------- Previous post was at 08:23 ----------

Ne nuk mirremi me ceshtje dytesore. Ti nuk ke fare njohuri rreth cilesise se haditheve, andaj te takon t'i studiosh me mire para se t'postosh permendesh copy-paste.
Muslimanet i marrin parasysh edhe hadithet sahih, por ato hadithe kane komentime dhe kane sqarime me hadithe tjera te cilat ti nuk i cek, por cek vetem pjeserisht, se keshtu te kane mesuar.

hadithet thone qe Kurani nuk eshte i plote sepse i mungon ajeti i gurezimit, cka ketu per te sqaruar me hadithe te tjera , ceshtja eshte shume e qarte dhe nuk ka nevoje aspask per komentim me hadithe te tjera.
me shkoqitur thuhet qe ajeti i gurezimit ka qene shpallur , por qe sot nuk ekziston diku i shkruajtur ne Kuran.

eshte shume e thjeshte ,
nqs ju i nderuar nuk pranoni nje fakt logjik , ky eshte problemi juaj personal dhe keni te drejten t'a kundershtoni pa pasur fakte sa here te doni , biles mund t'a beni kete gjithe diten, por fakti eshte fakt dhe nuk mund te hidhet poshte me fjali boshe dhe te paargumentuara askund,
paqe !
 

gafi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Pyetje drejtuar besimtareve musliman

ore ti sipas teje hadithi qenka i sakt kurse kurani qenka i manget ????????????????
te te them diqka e dini ju si quhet ai person qe thot se kurani nuk eshte i plote??????
dhe per fund e lus All-llahun s.w.t.qe te udhezoj ne rruge te drejte se nuk i paske punet mire!
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Pyetje drejtuar besimtareve musliman

Mund t'vazhdoni me pyetjet e tjera te rradhes. Ke harruar ta lexosh ne fillim, postimin e pare:

Dhe nje gje tjeter, pyetjeve do t'ju pergjigjemi vetem ne rast se shihet qe pyetesi ka bërë pytjen sincerisht, pa ofenduar besimet fetare. Ne te kunderten, nuk do t'humbim kohe me pyetjet e atilla.

U pa deri ketu sinqeriteti juaj ne pyetje. Nuk eshte tema ketu "T'ua mesojme Islamin besimtareve musliman", por "Pyetje drejtuar besimtareve musliman".
 

Hostel

Anëtar i Nderuar
Titulli: Pyetje drejtuar besimtareve musliman

Lover duke lexuar ne forum shikoj shume tema qe ka ne thelb propagandismin fetar.Tema te hapur nga persona qe besojne ne fe te ndryshme dhe me lindi nje pyetje qe dua ta shtroj.
Nuk mendon se propagandismi i tepert fetar demton inmazhin e nje feje cilado qofte ajo?
Te faleminderit per pergjigjen qe do me japesh!
Me respekt Hostel
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Pyetje drejtuar besimtareve musliman

Mendoj se së pari, feja nuk propagandohet. Se dyti, varet se cilen ne e quajme te tepert, ajo eshte ne rregull, te pakten per Islamin si fe. Ne ndjekim bazat qe jane te vendosura ne Kur'an "...therrit ne rrugen e Zotit tend" :

1) me urtesi
2) keshille te mire dhe
3) debato me ata qe nuk e njohin fene ne menyren dhe stilin me te mire qe eshte e mundur

Sa i perket te pares, "me urtesi", qe ne arabisht eshte "Hikmeh", dmth te vendosesh gjënë e duhur ne vendin e duhur. Per kete, Imam Aliu r.a. (djali i axhes te Profetit Muhammedit a.s. ) thote:

"Beni kujdes kur flitni, se cfare thoni, kujt ia thoni, dhe kur ia thoni"

Pra, flitjuni njerezve sipas kapacitetit kulturor dhe mendor qe ata kane. Nese ne i harrojme keto rregulla ne paraqitjen e fese sone, atehere ata qe nuk e njohin fenemund ta quajne propagande, apo propagande te tepert, perzierje ne pune qe s'na takojne etj etj...!
Pastaj, ajo qe eshte me e keqja tek disa njerez qe merren me paraqitjen e fese Islame, kur duan ta tregojne te drejten ose te verteten sipas fese, nuk sjellin argumente qe jane te shumta por fillojne dhe japin kunder-argumente per kundershtarin, qe pala tjeter mund t'i konsideroje si fyerje. Per kete na thote Kur'ani:

"dhe kur flisni me ata..."

...pra me ata qe se njohin fene islame, qe mund te jene dhe ithtaret e librit (te krishteret dhe cifutet), ju mos i ofendoni zotat e tyre, sepse ata ofendojen Allahut, Zotin e gjithesise me padije.

Prandaj, nje rregull filozofik islam thote:

"Per te vertetuar te drejten mjafton qe te japin argumente, dhe kjo eshte e mjaftueshme qe te dale ne pah e kunderta"

Kjo menyre na mjafton qe ne te mos merremi me "ofendimin" e te padrejteve...! Nese ne nuk arrijm ti kuptojme, ose nuk mundemi t'ju permbahemi ketyre rregullave ne paraqitjen e parimeve njerezore te Islamit, atehere veprimet tona mund te perkufizohen me terma te ndryshem, si propagande, ose e tepert, ose perzierje ne pune te tjereve, ose fondamentalizem etj etj...!

Shpresoj se isha i kjarte dhe se i jam pergjigjur pyetjes sate.

Paqe =)
 

Hostel

Anëtar i Nderuar
Titulli: Pyetje drejtuar besimtareve musliman

Po lover shume i qarte te faleminderit!
 

iLirjam

Antar i fv.al
Pe: Pyetje drejtuar besimtareve musliman

Kam nje pyetje,,,

Ne fen tuaj flitet per diten e gjykimit,,

Pershembull njerzit qe kan vdekur deri ne kto momente,,sipas fes tuaj kur gjykohen kta??

dhe nese shpirtrat e tyre nuk vdesin ((gje qe e besoj dhe un)),,,sipas fes tuaj ku presin per tu gjykuar,,dhe si e kalojn kte perjudh kohore??dmth duke pritur diten e gjykimit,,

pra ajo qe me intereson esht nje pershkrim i Librit tuaj ne lidhje me kte perjudh kohore,,nga vdekja deri tek dita e gjykimit,,sepse shpirti rri i gjalle,,dhe sigurisht duhet te ket nje shpjegim ne lidhje me aktivitetin e tij gjat ksaj kohe,,
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Pyetje drejtuar besimtareve musliman

Sipas Islamit, njeriu kalon neper 4 jeta.

1) Jeta ne embrion
2) Jeta ne kete bote
3) Jeta ne Berzah (apo jeta ne varreza, quhet Berzah, periudhe kohore deri ne diten e gjykimit) dhe
4) Jeta ne Ahiret/amshueshmeri, ne xhennet apo xhehennem, ku s'do t'kete kurre me vdekje, perpos vdekjes ne kete bote

Njerezit qe kane vdekur deri me sot, sipas fese Islame, kane nje jete ne varreza. Me te dalur shpirti, njeriu gjykohet pjeserisht per ca gjera. T'themi, jeta ne varr eshte si provim i vogel por me rendesi te madhe, gjithnje, flas sipas parimeve Islame, te kuptohemi. Varri i njeriut do t'jete ose kopsht nga kopshtet e xhennetit, ose gremine nga greminat e xhehennemit. Varet nga veprat e tij. Keshtu vazhdon jeta ne varr, deri ne diten e kijametit. Kur behet kijameti, fillon ringjallja, qe eshte teme tjeter. Kaq shkurtimisht rreth pyetjes sate. Nqfs ke dic te pakjarte, pyet.
 

iLirjam

Antar i fv.al
Pe: Titulli: Pyetje drejtuar besimtareve musliman

Sipas Islamit, njeriu kalon neper 4 jeta.

1) Jeta ne embrion
2) Jeta ne kete bote
3) Jeta ne Berzah (apo jeta ne varreza, quhet Berzah, periudhe kohore deri ne diten e gjykimit) dhe
4) Jeta ne Ahiret/amshueshmeri, ne xhennet apo xhehennem, ku s'do t'kete kurre me vdekje, perpos vdekjes ne kete bote

Njerezit qe kane vdekur deri me sot, sipas fese Islame, kane nje jete ne varreza. Me te dalur shpirti, njeriu gjykohet pjeserisht per ca gjera. T'themi, jeta ne varr eshte si provim i vogel por me rendesi te madhe, gjithnje, flas sipas parimeve Islame, te kuptohemi. Varri i njeriut do t'jete ose kopsht nga kopshtet e xhennetit, ose gremine nga greminat e xhehennemit. Varet nga veprat e tij. Keshtu vazhdon jeta ne varr, deri ne diten e kijametit. Kur behet kijameti, fillon ringjallja, qe eshte teme tjeter. Kaq shkurtimisht rreth pyetjes sate. Nqfs ke dic te pakjarte, pyet.

Ok faleminderit per pergjigjen e pare,,nuk po i futem te diskutoj mbi llogjiken e disa pjesve nga pergjigja jote,,pasi ti po flet gjithmon sipas parimt Islam,

por do ta vazhdoja pyetjen,,nga ktu ku e ke len ti pergjigjen,,pikrisht tek dita e kiametit,,sepse ne nje far mynyre deri at´her sipas konceptit tuaj gjithshka mbetet ne gjendje "te ngrir" dmth te "vdekur"por te "gjalle",,qe presin diten e kiametit per tu ringjallur!
dhe per te vazhduar pastaj jeten e perjetshme!!

tashi pyetja ime esht,,se si e konceptoni ju jeten e perjetshme,,ne parajs apo ne ferr ska rendesi,,,por si e konceptoni ju??

pershembull gjyshja e nenes time ka jetuar gati 113 vjet,,nderkoh qe ka njerez qe vdesin javen e par qe kan lindur,,
si e konceptoni ju jeten e tyre te perjetshme pas ringjalljes???

Dmth gjyshja ime,,a mund ta ndryshoj moshen ne parajs,,,,apo gjith jeten e perjetshme do ta kaloj ne te njejten moshe qe vdiq ne kte bote??
njet si per ata te tjeret qe kan vdekur sapo kan lindur,,dhe presin diten e gjykimit per tu ringjallur,,si do te ringjallen ata,,ne te njejten moshe qe kan vdekur??

dmth ne parajs,,a egziston i njejti koncepti i jetes,,,apo gjithshka ngelet e njejt ne perjetsi,,

gjyshja ime c´do her 113 vjece,,duke u sillur ne parajs me moshataret e veta,,
gjithashtu edhe femijet qe kan vdekur sapo kan lindur,,c´do her femije ne perjetsi,,dmth aty mua dicka nuk me duket ne rrjedhe te llogjikes,,per ta quajtur parajs,,

"por edhe ne te kundert,,,nese ne parajs te gjith do te ringjalleshin ne moshen me te bukur,
si do ta njohin njerzit njeri tjetrin,,familjen,,femijen,,gjyshen,dajen,,etj etj,,kur te gjith do te jen te nje moshe,,dhe koncepti i rritjes apo plakjes nuk do te egzistonte,,por pas asaj ringjallje c´do gje do te merrte forme perfundimtare dhe te perjetshme"


a ka ne Librin tuaj spjegim ne lidhje me kto?? pra dmth per moshen dhe pamjen qe gjyshja e nenes time 113 vjecare,,apo nje femij qe ka vdekur ne moshen nje javore,,c´far pamje dhe moshe do te kete kur te ringjallet per te jetuar ne perjetsi??
 
Redaktimi i fundit:

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Pyetje drejtuar besimtareve musliman

Sipas thenjeve profetike, mosha e banoreve te xhennetit do t'jete 33 vjec, ne te cilen eshte fuqia e rinise, ne imazhin e Ademit, babait te njerezimit. Gjatesia e tyre do t'jete 60 parakrahe ndersa gjeresia 7 parakrahe. Ngjyra e tyre do t'jete e bardhe, nuk do t'kene mjekrra, floket do t'i kene me onde dhe syte te lyera me kohl. Kjo eshte bukuria me e plote e lekures, flokeve dhe syve te tyre. Ne kete menyre pershkruhen ne disa raste, banoret e xhennetit. Grate do t'jene te pastra prej menstruacioneve, lehonise dhe cdo pislleku tjeter. Pra, me fjale tjera, plaka nuk do t'kete ne xhennet. Keshtu kishte thene edhe Profeti Muhammed a.s. me nje rast, ku pastaj ca gra te moshuara ishin ardhur te merzitura ta pyesin per ate cfare kishin ndegjuar, me c'rast Profeti a.s. ua kishte sqaruar se e vertet eshte se plaka s'do t'jete ne xhennet, por te reja po, do t'thote do t'jetoni te reja. Te gjithe do jemi te rinje dhe kurre s'do plakemi e as s'do vdesim.

Sa u perket femijeve qe kane vdekur pa arritur moshen e pjekurise/pubertetit, dhe femijet t'cilet kane lindur te vdekur, apo me te lindur vdesin, te tillet do t'jene pe Xhennet me meshiren e Zotit. Se si do te njihemi ne Parajse, eshte shume thjeshte. Nuk mbreterojne ligjet e kesaj bote kalimtare atje. Ne Parajse do t'kete gjera te cilat syri i njeriut kurre s'i ka pare, veshi i njeriut kurre s'i ka ndegjuar, dhe as mendja kurre s'ka mundur as t'i paramendoje. Shpresoj se isha i kjarte ne pyetjet e tua, nqfs ke dicka qe nuk e ke kuptuar apo une se kam thene si duhet, me trego.

Paqe !!!
 

iLirjam

Antar i fv.al
Pe: Pyetje drejtuar besimtareve musliman

Pra dot thot sipas Islamit,,te gjith do te jen nga 33 vjec!!

Falimidnerit,,skam pyetje tjera per momentin!!
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Pyetje drejtuar besimtareve musliman

Po !

S'ka gje, e kam per detyre = )
 

alberto

Waiting for...
Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pyetje drejtuar besimtareve musliman

hadithet thone qe Kurani nuk eshte i plote sepse i mungon ajeti i gurezimit, cka ketu per te sqaruar me hadithe te tjera , ceshtja eshte shume e qarte dhe nuk ka nevoje aspask per komentim me hadithe te tjera.
me shkoqitur thuhet qe ajeti i gurezimit ka qene shpallur , por qe sot nuk ekziston diku i shkruajtur ne Kuran.

eshte shume e thjeshte ,
nqs ju i nderuar nuk pranoni nje fakt logjik , ky eshte problemi juaj personal dhe keni te drejten t'a kundershtoni pa pasur fakte sa here te doni , biles mund t'a beni kete gjithe diten, por fakti eshte fakt dhe nuk mund te hidhet poshte me fjali boshe dhe te paargumentuara askund,
paqe
Besoj qe e dini qe ka prej haditheve qe jane te verteta dhe ka prej atyre te dobeta dhe te paverteta. Nuk kam rastisur te lexoj ndonje hadith qe ju e keni potencuar, por nese nje i tille ekziston te lutem na e jep zingjirin prej nga ka ardhur. Perndryshe Kuranit nuk i mungon as edhe nje shkronje, e kete na e ben te ditur Allahu ne suren AL-Maide, ajen 3 qe thote: "...Sot përsosa për ju fenë tuaj, plotësova ndaj jush dhuntinë Time, zgjodha për ju islamin fe..."
Shpresoj te ndahesh i kenaqur me pergjigje.
 

Gresa Sweet

>>> PEACE <<<
Pe: Pyetje drejtuar besimtareve musliman

PYETJE 1 : Une shoh pothuajse perher endrra romantike kur bie te flej, mua nuk me pengoin aspak por dua te ju pyes nga kureshtja si e argumenton religjioni islam kete:<

FATKEQESI apo FATBARDHESI ?
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Pe: Pyetje drejtuar besimtareve musliman

PYETJE 1 : Une shoh pothuajse perher endrra romantike kur bie te flej, mua nuk me pengoin aspak por dua te ju pyes nga kureshtja si e argumenton religjioni islam kete:<

FATKEQESI apo FATBARDHESI ?

As fatkeqesi, as fatbardhesi. Enderrat nuk sjellin fat te mire e as te keq. Ndahen ne 3 grupe sipas Islamit:

1) Enderrat e mira, qe te gezojne, zgjohesh e disponuar, e gezuar etj.. dhe keto jane nga Zoti, e falenderon Zotin.

2) Enderrat e keqija, qe te frikesojne, te merzitin, jane nga shejtani i mallkuar, dhe per kete, duhet kerkuar ndihme nga Zoti, si dhe s'ben te tregohen tek te tjeret dhe...

3) Aktivitete gjate dites, preokuptimet e dites, i sheh ne forme te enderrave naten. Luan futboll, sheh futboll, preokupohesh shume me futboll, naten sheh enderra ne lidhje me futboll. Pra, cfare ben diten e me cfare preokupohesh, sheh naten.

Besoj se isha i kjarte ne pergjigje.
 

AjSi

...
Pe: Pyetje drejtuar besimtareve musliman

A quhet gjynah nese une iki te rrefehem ne kishe?
 

Quku

Marakli Krapit
Pe: Pyetje drejtuar besimtareve musliman

Po shum gjynah bile.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Pe: Pyetje drejtuar besimtareve musliman

A quhet gjynah nese une iki te rrefehem ne kishe?

Muslimani/muslimaneja duhet te posedoje njohuri rreth normave fetare-Islame, ne menyre qe te mos gaboje, t'jete i/e informuar. Ne kete raste, rrefimi i nje muslimani apo muslimaneje ne kishe, eshte nder veprat qe nxjerr besimtarin nga Islami (Pra, imani/besimi, i del nga shpirti). Me thene me fjale tjera, eshte veper qe te largon nga feja Islame, pasiqe ne Islam, eshte "NJESHMERIA E KRIJUESIT", ndersa tek te krishteret eshte "DOKTRINA E TRINITETIT". Ne Islam, kerkohet ndihme vetem nga Allahu. I rrefeshesh vetem Allahut, i mbeshtetesh vetem Atij, e askujt tjeter, as Profetit Muhammed a.s., as shenjetoreve, as njerezve te thjeshte, as dijetareve, as hoxhallareve, e asesi prifterinjeve ne kishe, gje qe nuk eshte logjike. Cdo fe ka parimet e saja. Nuk eshte nga parimet Islame rrefimi tek prifti ne kishe. Hallet tona vetem Zoti i ka ne dore, celesat e zgjidhjeve te problemeve jane ne duart e Tij, jo tek njerezit.

Pra, per te mos e zgjatur me shume temen, pergjigjeja rreth pyetjes tende eshte "JO, nuk eshte vetem gjynah/mekat, por edhe veper e cila te nxjerr/largon nga Islami". Duhet pasur kujdes nga veprimet e tilla. Mekatet/gabimet qe behen pa pasur dituri, nga dhuna dhe harresa, nuk llogariten, pasiqe Profeti Muhammed a.s. ka thene:

"Ummetit/popullit tim, i jane falur mekatet qe i bene nga dhuna, harresa dhe mosdija"

Te keshilloj te lexosh me shume dic rreth Islamit, nqfs deshiron ta kesh me te kjarte kete ceshtje :) Shpresoj se i jam pergjigjur sa me thjeshte pyetjes sate. Po pate dic te pakuptueshnme, me trego =)


Paqe !!!
 

flowmaster

Anëtar i Nderuar
Pe: Pyetje drejtuar besimtareve musliman

PYETJE 1 : Une shoh pothuajse perher endrra romantike kur bie te flej, mua nuk me pengoin aspak por dua te ju pyes nga kureshtja si e argumenton religjioni islam kete:<

FATKEQESI apo FATBARDHESI ?

Sinqerishte mendoj se te ka vajtur mendja per tu martuar.. Nuk e di pse do ta gjesh patjeter nje komentim nga ana fetare e ketyre enderrave.
Gjithsesi shpresoj qe mos te kem prishur seriozitetin e kesaj teme.
 

Gresa Sweet

>>> PEACE <<<
Pe: Pyetje drejtuar besimtareve musliman

Sinqerishte mendoj se te ka vajtur mendja per tu martuar.. Nuk e di pse do ta gjesh patjeter nje komentim nga ana fetare e ketyre enderrave.
Gjithsesi shpresoj qe mos te kem prishur seriozitetin e kesaj teme.

Ore une kam pyetur per endrra e jo per tu martuar :krevat:
 

ReNdEx

Interist Forever
Titulli: Pyetje drejtuar besimtareve musliman

Ore nje pyetje kisha une per ju te fes muslumani (Dhe vet i ksaj feje jam pavarsisht se nuk e praktioj si fe por e respektoj)


Me qen se ju kurverin e denoni rend tradhtin e denoni rend dhe feja nuk na e lejon dicka te till .Madje kam par te dhunohen gra me gur e kamzhik pse kan tradhtuar ..

Me thoni pse kjo fe qe ndshkon kto fenomene pranon ne gjirin e saj kriminel, hajdut apo dhe ata qe jan mar me prostitucion i ka pranuar si njerez te pafajeshm dhe i ka fut ne gjirin e vet dhe mos thoni jo pasi di dhe kam fakte per kte qe po flas sidomos ne shqiperi ky fenomen ka ndodh shpesh ....Ater a nuk duhet denuar dhe kta njerez po njelloj si kurvria apo tradhtija bash'shortore...???
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Pe: Pyetje drejtuar besimtareve muslimanNuk eshte e vertet te jet njeriu musliman edhe i ndotur -nuk ka ndodhur kjo asnjeher. Ose i paster ne vepra e vendosshmeri per pune te mira ose nuk i takon kesaj Feje.

Njeriu mund te bej gabime te vogla dhe te kerkoj falje, por kriminell -nuk njihet pune e vogel, as vjedhja , e as prostitucioni -nuk jan diq te vogla. Nese dikush thot se kjo Fe i pranon brenda saj si te pafajshem keta njerez te kesaj kategorie, e vertet e qarte eshte se kjo eshte shpifje apo rren, se nuk ndodh kjo kurr asnjeher.

 

ReNdEx

Interist Forever
Titulli: Pe: Pyetje drejtuar besimtareve muslimanNuk eshte e vertet te jet njeriu musliman edhe i ndotur -nuk ka ndodhur kjo asnjeher. Ose i paster ne vepra e vendosshmeri per pune te mira ose nuk i takon kesaj Feje.

Njeriu mund te bej gabime te vogla dhe te kerkoj falje, por kriminell -nuk njihet pune e vogel, as vjedhja , e as prostitucioni -nuk jan diq te vogla. Nese dikush thot se kjo Fe i pranon brenda saj si te pafajshem keta njerez te kesaj kategorie, e vertet e qarte eshte se kjo eshte shpifje apo rren, se nuk ndodh kjo kurr asnjeher.


E cilat na qenkan kto gabimet e vogla ?? Une qe e bera dhe kte pyetje, kam pas te bej me njerez te till qe ti shikosh sot jan besimtar musluman madje e praktikojn rregullisht fen e tyre .Dhe feja i ka pranuar nderkoh qe une mendoj se ndshkimi duhet te jet per te gjitha kto jo i vecuar..

 
Top