• Në 21 shkurt, 3 javë më parë, Italia kishte në total vetëm 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumë Shqipëria sot. Papërgjegjshmëria bëri që Italia të ketë afro 15 mijë të prekur, 1000 të vdekur e 2000 të tjerë në gjendje kritike dhe të shpërndajë virusin në gjithë Europën. Urojmë që të gjithë të bëhemi aq të përgjegjshëm sa mos të bëhemi pas 3 javësh, ajo që është Italia sot.

Pse suedezët jetojnë vetëm sapo mbushin 18 vjeç?

5dfe60a7848bfsue1-696x389.png

Suedezët zakonisht largohen nga prindërit e tyre më herët se çdo vend tjetër në Europë.

Por largimi nga shtëpia në një moshë të re a mund të ketë një anë të errët?

Të ikësh nga foleja familjare është një rit kalimi që shumë adoleshentë ëndërrojnë, megjithatë jetojmë në një mijëvjeçar luksoz dhe të gjithë duhet të presin pak më gjatë.

Në SHBA, shumë të rinj po jetojnë me prindërit e tyre sesa në çdo kohë që nga viti 1940, sipas një analize të fundit të Qendrës Peë Research të të dhënave të regjistrimit.

Një studim i vitit 2019 nga “Think Tank Britanik Civitas” zbuloi se përqindja e 23-vjeçarëve që jetojnë me prindërit e tyre në Mbretërinë e Bashkuar ishte rritur nga 37% në 1998, në 49% një dekadë më vonë.

Në Suedi, mosha më e zakonshme për t’u larguar nga shtëpia është midis 18 dhe 19 vjeç, krahasuar me mesataren e BE-së prej 26 vjeç sipas shifrave të Eurostat.

Në Suedi është një histori ndryshe.

Dhe një pjesë e konsiderueshme e këtyre suedezëve të rinj nuk lëvizin në shtëpi të ngushta ose fjetore studentësh, por po jetojnë vetëm.

“Unë gjithmonë do të kisha dashur të lëvizja jashtë shtëpisë dhe gjithmonë ndihesha gati”, thotë Ida Staberg, e cila ka marrë me qira një apartament për dy vjet, pasi ajo ishte 19 vjeç.

Ajo paguan rreth 850 dollarë në muaj, të cilat i mbulon paga e saj, duke punuar për një firmë sigurie. Prindërit e saj dhe dy motrat e vogla jetojnë rreth një orë larg në anën tjetër të qytetit.

“Mund të kujdesem për veten time dhe kam fuqi gjatë jetës sime, pa u udhëhequr nga familja ose motrat e mia dhe orari i tyre”, argumenton ajo.

Më shumë se gjysma e familjeve suedeze janë me një person, përqindja më e lartë është në BE, sipas Eurostat.

Shifrat zyrtare të dhëna për BBC nga agjensia e qeverisë suedeze “Statistikat e Suedisë”, sugjerojnë që përfshin rreth një në pestën e moshës 18 – 25 vjeç, megjithëse studiuesit vlerësojnë se numri i vërtetë mund të jetë më i lartë, pasi shumë mbeten të regjistruar në adresat e prindërve ndërsa qëndrojnë me qira.

Rradhët e gjata për strehim të kontrolluar me qira dhe një treg i kushtueshëm, e kanë bërë më të vështirë gjetjen e apartamenteve të përballueshme në qytetet e mëdha dhe i detyruan disa të vonojnë të ikin nga jetesa me prindërit.

Por përqindja e të rinjve që jetojnë vetë nuk ka ndryshuar që nga viti 2011, sipas Statistikave të Suedisë.

“Është e veçantë në Suedi, që ka shumë më pak ndryshime në moshën e largimit sesa vendet e tjera. Në pjesët e tjera të Evropës nuk konsiderohet problematike të varesh nga familja dhe në Evropën Jugore madje duhet të konsiderohet një qëllim, aq sa nëse nuk e bëni, do të ishte sikur të refuzonit familjen tuaj. Në Suedi … është qëllimi për të krijuar një individ të pavarur … shihet të ketë diçka të gabuar nëse fëmija qëndron në shtëpi”, shpjegon Gunnar Andersson, profesor i demografisë në Universitetin e Stokholmit.

Andersson shpjegon se “kultura e individualizmit” e Suedisë daton në shekuj, me adoleshentë në komunitetet rurale që zakonisht largohen nga shtëpia për të shkuar dhe të punojnë në një fermë tjetër.

Në vitet më të fundit, norma e të rinjve që jetojnë vetëm, mbeti realist falë shtetit të fortë të mirëqenies së Suedisë, i cili në teori, duhet t’u lejojë atyre që të kenë qasje në strehim të përballueshëm, kujdes shëndetësor dhe arsim pa u mbështetur te të afërmit ose partnerët për ndihmë.

Ndërkohë, ai thotë se stoku i banesave në qytetet suedeze, i cili kryesisht përbëhet nga apartamente kompakte, “ndihmon në mirëmbajtjen” e kësaj norme.

Në të kundërt, në qendrat urbane si Londra, Parisi ose Nju Jorku ka shumë qytete të konvertuara që profesionistët e rinj të ndajnë.

Sidoqoftë, profesori i demografisë, Gunnar Andersson beson se nuk ka të ngjarë që projektet e strehimit kolektiv të bëhen gjithnjë e më të shpejta, për shkak të kulturës së individualizmit me rrënjë të thella të Suedisë.

Gjeneratat e mëparshme kanë testuar gjithashtu idenë pa e marrë atë në një shkallë të gjerë.

“Në Suedi na pëlqen të ndihemi si individë. Unë mendoj se është një gjë e mirë, ne nuk jemi aq të varur sa të tjerët. Të gjithë duket se pajtohen që kjo do të ishte diçka e shkëlqyeshme, në teori. Në jetën reale, duket se nuk ndodh asgjë … me siguri sepse marrëveshja nuk i përshtatet logjikës dhe mendësisë suedeze”, është shprehur Jonna Lundin, e cila u transferua në një apartament me një dhomë gjumi në Stokholm të moshës 19 vjeç për të ndjekur universitetin.

Sipas saj kjo të bën më të fortë për të përballuar jetësën dhe është diçka shumë pozitive.

lexo.al
 

Comments

Amani mos na rendoni jeten me keso tema. Nje femije suedez merr shtesa feminore sa paga minimale ne Kosove. Ec e mos u pavareso.

20191222_213604.jpg
 
Qenkan Sek me fal
Dmth akoma me keq :p
Eshte me shume se asgje, se sa ta nisesh nga 0. Tani sja kam iden e cmimeve se nqs te arin te paguash nje dhome konvikti apo vetem te maresh abonen e transportit publik, por eshte nje ndihme.

Besoj qe mosha 18 vjecare lidhet me faktin qe o fillon fakultetin ose fillon punen 100 %.
Duke qene se fakultetet jane te grumbulluara vetem ne disa qytete, njerzit nevoiten te ikin nga shtepia. E njejta gje e nqs do te besh nje formacion, apo nqs do te punosh ne nje fushe te caktuar, sjane te gjitha tek cepi portes shtepise.
Indipendenca e femijeve besoj qe eshte dicka normale sic dhe fakti qe fitojne nje pjese te lekeve dhe i mesojne vleren, nuk presin gjithcka te shtruar mbi tave.
 
  • Like
Reactions: Ivy
Eshte me shume se asgje, se sa ta nisesh nga 0. Tani sja kam iden e cmimeve se nqs te arin te paguash nje dhome konvikti apo vetem te maresh abonen e transportit publik, por eshte nje ndihme.

Besoj qe mosha 18 vjecare lidhet me faktin qe o fillon fakultetin ose fillon punen 100 %.
Duke qene se fakultetet jane te grumbulluara vetem ne disa qytete, njerzit nevoiten te ikin nga shtepia. E njejta gje e nqs do te besh nje formacion, apo nqs do te punosh ne nje fushe te caktuar, sjane te gjitha tek cepi portes shtepise.
Indipendenca e femijeve besoj qe eshte dicka normale sic dhe fakti qe fitojne nje pjese te lekeve dhe i mesojne vleren, nuk presin gjithcka te shtruar mbi tave.
ne krahasim me standartin e jeteses Jane asgje!
Dalin 18 behen independent punojne studiojne Por dhe akomodimim e ndajne ndoshta dhe 5 persona ne nje small apartment.
Nothing comes easy
Ideja eshte qe ne shqipetaret kemi mentalitet tjeter mbi kete independencen
 
ne krahasim me standartin e jeteses Jane asgje!
Dalin 18 behen independent punojne studiojne Por dhe akomodimim e ndajne ndoshta dhe 5 persona ne nje small apartment.
Nothing comes easy
Ideja eshte qe ne shqipetaret kemi mentalitet tjeter mbi kete independencen
Kush tha qe eshte kollaj? Pse te rish ne konvikt eshte kollaj? E njejta gje edhe ndarja e shtepise me 5 veta, nje konvikt me i vogel. Por ama meson disa regulla baze.
E po, duhet te punosh nqs do te besh studime apo do te blesh nje cante apo do te dalesh per darke.
Cfare ideje ka shqiptari per indipendencen?
 
Seriozisht kur i diskutojme ca tema me duket se je duke diskutuar me njerez qe kan shijuar gjithcka dhe tash ngelesh xhuxh aty e sdi gje :p
Sqenkan gje 125 euro ne muaj?
Pse sa merr te ne?!?!
Epo ne Suedi?!
Pse cka ne Suedi?!
Jeta nuk matet me hotele lluksi o njerez te mire?!
Jeta matet me shporte familjare dhe une ju garantoje se ne ato vende ku kam shetit (meqenese jane pak) shporta familjare thuajse ka qene e njejte krahasuar me shporten familjare te ne.

E kur krahason rrogat?! Tmerr.

Pra ndoshta jane pak pet nje femije suedez 125 euro ne muaj por kur e krahason se te ne merr 0 euro mua me duken mal me para.
 
Kush tha qe eshte kollaj? Pse te rish ne konvikt eshte kollaj? E njejta gje edhe ndarja e shtepise me 5 veta, nje konvikt me i vogel. Por ama meson disa regulla baze.
E po, duhet te punosh nqs do te besh studime apo do te blesh nje cante apo do te dalesh per darke.
Cfare ideje ka shqiptari per indipendencen?
te beje shkollen ne kurriz te prinderve te beje dhe dasmen mundesisht te paguaj prindi:p
Sa e sa jetojne me prinderit dhe Jane mbi 30 vjec?
Une nuk besoj qe ketu ka faj vetem femija Por vet mentaliteti I prinderve shqipetare.

ps. Kitra as buke thate nuk han me 125 euro ne muaj
 
te beje shkollen ne kurriz te prinderve te beje dhe dasmen mundesisht te paguaj prindi:p
Sa e sa jetojne me prinderit dhe Jane mbi 30 vjec?
Une nuk besoj qe ketu ka faj vetem femija Por vet mentaliteti I prinderve shqipetare.

ps. Kitra as buke thate nuk han me 125 euro ne muaj
Pajtohem me ty o pajtohem. Jane bere per tu dergu ndihma ne, po he.
 
te beje shkollen ne kurriz te prinderve te beje dhe dasmen mundesisht te paguaj prindi:p
Sa e sa jetojne me prinderit dhe Jane mbi 30 vjec?
Une nuk besoj qe ketu ka faj vetem femija Por vet mentaliteti I prinderve shqipetare.

ps. Kitra as buke thate nuk han me 125 euro ne muaj
Mentaliteti prindrit shqiptar bazohet me cfare ka jetuar ne Shqiperi, por sjam edhe aq e sigurt qe ska filluar te ndryshoj dhe ne Shqiperi.
Tani ka plot te rinj qe punojne part time e ne Shqiperi per te pasur leke gjate studimeve.
Sa per kush jeton jashte, kur shkolla kushton, banesa e ushqimi po ashtu, veshtire te paguajne prindrit gjithcka.
 
Dhe une 18 kam ikur, dhe jo vec fizikisht por cdo shpenzim e bera me shpatullat e mia.
Mbaj mend une qe ne 8vjecare me vinte keq kur i kerkoja lek babit. Ne te mesme kam dashur te punoj shitese ne butik 100 here por s'me linte babi. Rhoshte aq lek sa do maresh 1 muaj une i bej per 2 dite. Pse te lodhesh. Pas te mesmes qe ika jasht,normal shkollen e fitova me burse por ta mbaje duhet te ishe exellente perhere. Ndersa bileten, daljet, apo shpenzimet shtese (qe ne arkitekture shkonte goxha materiale e printime) beja pune part time gjate gjithe unit.

Ndersa vellai im qe jeton akoma andej krejt e kunderta ime. S'e ka problem hic qe shpenzimet me te medha i mbulon babi. lol

Mgjrh une them se ka tbeje me shume me njeriun sesa ku rrine e flene. Nuk eshte e thene te ikesh prej shpie se dhe ate jete individualiste se dua une, eahte tek pergjegjesia per te care ne jete me forcat e tua dhe per te kontribuar mbrapsht ne familje.
 
Top