• Në 21 shkurt, 3 javë më parë, Italia kishte në total vetëm 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumë Shqipëria sot. Papërgjegjshmëria bëri që Italia të ketë afro 15 mijë të prekur, 1000 të vdekur e 2000 të tjerë në gjendje kritike dhe të shpërndajë virusin në gjithë Europën. Urojmë që të gjithë të bëhemi aq të përgjegjshëm sa mos të bëhemi pas 3 javësh, ajo që është Italia sot.

Pse suedezët jetojnë vetëm sapo mbushin 18 vjeç?

5dfe60a7848bfsue1-696x389.png

Suedezët zakonisht largohen nga prindërit e tyre më herët se çdo vend tjetër në Europë.

Por largimi nga shtëpia në një moshë të re a mund të ketë një anë të errët?

Të ikësh nga foleja familjare është një rit kalimi që shumë adoleshentë ëndërrojnë, megjithatë jetojmë në një mijëvjeçar luksoz dhe të gjithë duhet të presin pak më gjatë.

Në SHBA, shumë të rinj po jetojnë me prindërit e tyre sesa në çdo kohë që nga viti 1940, sipas një analize të fundit të Qendrës Peë Research të të dhënave të regjistrimit.

Një studim i vitit 2019 nga “Think Tank Britanik Civitas” zbuloi se përqindja e 23-vjeçarëve që jetojnë me prindërit e tyre në Mbretërinë e Bashkuar ishte rritur nga 37% në 1998, në 49% një dekadë më vonë.

Në Suedi, mosha më e zakonshme për t’u larguar nga shtëpia është midis 18 dhe 19 vjeç, krahasuar me mesataren e BE-së prej 26 vjeç sipas shifrave të Eurostat.

Në Suedi është një histori ndryshe.

Dhe një pjesë e konsiderueshme e këtyre suedezëve të rinj nuk lëvizin në shtëpi të ngushta ose fjetore studentësh, por po jetojnë vetëm.

“Unë gjithmonë do të kisha dashur të lëvizja jashtë shtëpisë dhe gjithmonë ndihesha gati”, thotë Ida Staberg, e cila ka marrë me qira një apartament për dy vjet, pasi ajo ishte 19 vjeç.

Ajo paguan rreth 850 dollarë në muaj, të cilat i mbulon paga e saj, duke punuar për një firmë sigurie. Prindërit e saj dhe dy motrat e vogla jetojnë rreth një orë larg në anën tjetër të qytetit.

“Mund të kujdesem për veten time dhe kam fuqi gjatë jetës sime, pa u udhëhequr nga familja ose motrat e mia dhe orari i tyre”, argumenton ajo.

Më shumë se gjysma e familjeve suedeze janë me një person, përqindja më e lartë është në BE, sipas Eurostat.

Shifrat zyrtare të dhëna për BBC nga agjensia e qeverisë suedeze “Statistikat e Suedisë”, sugjerojnë që përfshin rreth një në pestën e moshës 18 – 25 vjeç, megjithëse studiuesit vlerësojnë se numri i vërtetë mund të jetë më i lartë, pasi shumë mbeten të regjistruar në adresat e prindërve ndërsa qëndrojnë me qira.

Rradhët e gjata për strehim të kontrolluar me qira dhe një treg i kushtueshëm, e kanë bërë më të vështirë gjetjen e apartamenteve të përballueshme në qytetet e mëdha dhe i detyruan disa të vonojnë të ikin nga jetesa me prindërit.

Por përqindja e të rinjve që jetojnë vetë nuk ka ndryshuar që nga viti 2011, sipas Statistikave të Suedisë.

“Është e veçantë në Suedi, që ka shumë më pak ndryshime në moshën e largimit sesa vendet e tjera. Në pjesët e tjera të Evropës nuk konsiderohet problematike të varesh nga familja dhe në Evropën Jugore madje duhet të konsiderohet një qëllim, aq sa nëse nuk e bëni, do të ishte sikur të refuzonit familjen tuaj. Në Suedi … është qëllimi për të krijuar një individ të pavarur … shihet të ketë diçka të gabuar nëse fëmija qëndron në shtëpi”, shpjegon Gunnar Andersson, profesor i demografisë në Universitetin e Stokholmit.

Andersson shpjegon se “kultura e individualizmit” e Suedisë daton në shekuj, me adoleshentë në komunitetet rurale që zakonisht largohen nga shtëpia për të shkuar dhe të punojnë në një fermë tjetër.

Në vitet më të fundit, norma e të rinjve që jetojnë vetëm, mbeti realist falë shtetit të fortë të mirëqenies së Suedisë, i cili në teori, duhet t’u lejojë atyre që të kenë qasje në strehim të përballueshëm, kujdes shëndetësor dhe arsim pa u mbështetur te të afërmit ose partnerët për ndihmë.

Ndërkohë, ai thotë se stoku i banesave në qytetet suedeze, i cili kryesisht përbëhet nga apartamente kompakte, “ndihmon në mirëmbajtjen” e kësaj norme.

Në të kundërt, në qendrat urbane si Londra, Parisi ose Nju Jorku ka shumë qytete të konvertuara që profesionistët e rinj të ndajnë.

Sidoqoftë, profesori i demografisë, Gunnar Andersson beson se nuk ka të ngjarë që projektet e strehimit kolektiv të bëhen gjithnjë e më të shpejta, për shkak të kulturës së individualizmit me rrënjë të thella të Suedisë.

Gjeneratat e mëparshme kanë testuar gjithashtu idenë pa e marrë atë në një shkallë të gjerë.

“Në Suedi na pëlqen të ndihemi si individë. Unë mendoj se është një gjë e mirë, ne nuk jemi aq të varur sa të tjerët. Të gjithë duket se pajtohen që kjo do të ishte diçka e shkëlqyeshme, në teori. Në jetën reale, duket se nuk ndodh asgjë … me siguri sepse marrëveshja nuk i përshtatet logjikës dhe mendësisë suedeze”, është shprehur Jonna Lundin, e cila u transferua në një apartament me një dhomë gjumi në Stokholm të moshës 19 vjeç për të ndjekur universitetin.

Sipas saj kjo të bën më të fortë për të përballuar jetësën dhe është diçka shumë pozitive.

lexo.al
 

Comments

Une kam degjuar qe e bejn edhe ne shtete te tjera te vendeve nordike. Vallahi do shperngulesha me gjithe qejf ne Suedi, me pengon qe gjysma e jugut te Shqiperise eshte atje! Do me dukej vetja ne Shqiperi, pupupu. lol
 
Une kam degjuar qe e bejn edhe ne shtete te tjera te vendeve nordike. Vallahi do shperngulesha me gjithe qejf ne Suedi, me pengon qe gjysma e jugut te Shqiperise eshte atje! Do me dukej vetja ne Shqiperi, pupupu. lol
E c'te keqe ka te te duket vetja ne Shqiperi?? Nuk te duket nencmim ndaj vendit tend?
 
Une kam degjuar qe e bejn edhe ne shtete te tjera te vendeve nordike. Vallahi do shperngulesha me gjithe qejf ne Suedi, me pengon qe gjysma e jugut te Shqiperise eshte atje! Do me dukej vetja ne Shqiperi, pupupu. lol
Me fal per nderhyrjen
Cte keqe ka se gjysma e Shqiperise eshte atje?
Dmth cfare e cenon qendrimin tend nese ndodh dhe kushtet jane ato qe thua?
 
E c'te keqe ka te te duket vetja ne Shqiperi?? Nuk te duket nencmim ndaj vendit tend?
Jo, pse duhet te jet me doemos nencmim ndaj atdheut?!
Me fal per nderhyrjen
Cte keqe ka se gjysma e Shqiperise eshte atje?
Dmth cfare e cenon qendrimin tend nese ndodh dhe kushtet jane ato qe thua?
Cke qe falesh, cito mi se ste ha :p

Shiko tani, se nuk i di sakt shifrat, ishte hamendesim dhe me te degjuar. Saper ta sqaruar nuk ishte ndonje denigrim çthash, thjesht ironi e pleksur me shaka. Me shume lidhej me nje episod personal qe me ka thene dikush.
Nqs une vendos te shkoj ne nje vend si Suedia prsh, e bej sepse me pelqen vendi, njerezit vendasit, e gjerat e tjera te mira qe ata kane. Ska lidhje qe ka apo jo shqiptar.
 
  • Like
Reactions: Ivy
Eh kultura dhe ekonomia te dyja e mundesojne kete pavarsi.
Edhe nese do kishim kulturen ne shqiptaret qe ne nje fare moshe ,spo them kufi duhet te shkeputemi nga familja,ku,ku do drejtohet i riu?Ja dhe e gjeti pune se pune hamalle ka plot.
A do ja dal te mbuloj shpenzimet e nje shtepie nje rroge?!
As qe konceptohet.
 
Eh kultura dhe ekonomia te dyja e mundesojne kete pavarsi.
Edhe nese do kishim kulturen ne shqiptaret qe ne nje fare moshe ,spo them kufi duhet te shkeputemi nga familja,ku,ku do drejtohet i riu?Ja dhe e gjeti pune se pune hamalle ka plot.
A do ja dal te mbuloj shpenzimet e nje shtepie nje rroge?!
As qe konceptohet.
Vallai une qe 16 vjece kam nxjer shpenzimet e Mia vet dhe tani qe punoj full time akoma me mire dhe perseri keta te mite thone ku do shkosh ti vetem moj cupe sikur je e shpise fmise lol
Kur te martohesh athere ik jeto vetem :p
Dhe kam frike qe dhe atehere do vije burri kollovar lol
 
Vallai une qe 16 vjece kam nxjer shpenzimet e Mia vet dhe tani qe punoj full time akoma me mire dhe perseri keta te mite thone ku do shkosh ti vetem moj cupe sikur je e shpise fmise lol
Kur te martohesh athere ik jeto vetem :p
Dhe kam frike qe dhe atehere do vije burri kollovar lol
Normalisht shumica e monstrave qe jemi ketu🤣,e kemi krijuar pavarsine ne moshe te re.Ta paskam kaluar,se shpenzimet e shkolles i kam nis qe 15 vjece me i perballuar😝😝🤣🤣
 
Varet ku jeton, dhe cfare kushtesh dhe mundesishe ke qe te marresh nje vendim te tille.
E lexova kompket temen, por nuk e mora vesh se ne cfare menyre dalin ne vete. Te pavarur komplet nga prinderit?
Ne kompleks mendimin tim a paska shkruar ne dy rreshtat e fundit. Qe dalja per llogari ne vete ndihmon te rinjet te rriten me me pergjegjesi per veprimet qe marrin.
Megjithate duhet analizuar ne vete mendoj cdo rast.
 
  • Like
Reactions: Ivy
Varet ku jeton, dhe cfare kushtesh dhe mundesishe ke qe te marresh nje vendim te tille.
E lexova kompket temen, por nuk e mora vesh se ne cfare menyre dalin ne vete. Te pavarur komplet nga prinderit?
Ne kompleks mendimin tim a paska shkruar ne dy rreshtat e fundit. Qe dalja per llogari ne vete ndihmon te rinjet te rriten me me pergjegjesi per veprimet qe marrin.
Megjithate duhet analizuar ne vete mendoj cdo rast.
Besoj se e ka fjalen edhe ne shpenzime sepse ne nje rresht thuhej qe paguajne qerane me rrogen qe marrin.
Gjithsesi edhe administrimi i jetes dhe nje nje pjese te te ardhurave mendoj se pavarsi mund te quhet.
Me kujtohen vitet e shkolles se mesme dhe te larte ,ku cdo behar punoja dhe ato leke i kisha per tere vitin.Nderkohe qe qerane ma paguante shtepia.Une kisha nje ndjenje te larte pergjegjesie,per menaxhimin e atyre pak te ardhurave te mbledhura se mos ne fund te vitit u jepja nje zhgenjim prinderve qe sia dilja dot.
 
@Ivy , ne teme eshte perfshire nje analize e bere ne disa shtete, keshtuqe nuk mund te japesh nje mendim te prere.
Nqs nje i ri studion diku larg shtepise,i duhet pa tjeter nje mbeshtetje edhe nga prinderit per shpenzimet qera shkolle, etj. Shume kush edhe punon pak ore ne dite per te nxjerre dicka qe ta kete me te lehte jeten.
Ne rast tjeter qe del autonom sepse punon dhe do te krijoje vete jeten me sakrificat e veta, them i lumte. Zgjidhje kurajoze.
 
  • Like
Reactions: Ivy
Ikean besoj e njihni te gjithe.
Themeluesi ishte suedez.
Kishte tre djem.
Kur u bene 18 vjec i pyeti cfare donin te studionin.
I pagoi shkollen, njerit ne New York, tjetrit ne Paris, dhe tjetrit ne Londer.
Tani i tha konviktin dhe shkollen i keni te paguara.
Po ju deshen leke akoma punoni vete.
Pas shume vitesh u plak.
Thirri djemte te vazhdonin biznesin.
Askush nuk donte sepse njeri ishte bankier ne New Tourk, tjetri drejtor atelier ne Paris dhe tjetri arkitekt ne Londer.
Kishin dale te tre shume te suksesshem ne jete dhe nuk donin te merreshin me biznesin e familjes edhe pse Ikea ishte dhe eshte nje nga lideret boterore ne arredimin e shtepive, ne mos me i madhi.
Morali?
Ne Suedi i japin perparesi pavaresise se femijeve pikerisht per ti treguar qe duhet ta arrijne vete gjithcka ne jete.
Shume pozitive per mendimin tim.
 
Top