• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Pse mbajmë apo ruajmë fotografitë e ish-dashurisë

Love

βeℓℓe â๓e
Studimi më i ri i bërë nga “Friends Reunited” ka treguar se 21.6% e njerëzve, pas ndarjes, ruajnë fotografitë e ish-dashurisë së vjetër.Femrat janë më të ndjeshme se sa meshkujt, madje 61 % e tyre ruajnë fotografinë e ish të dashurit të saj, ngase ato nuk dëshirojnë ta harrojnë një pjesë të tyren, gjë që bëjnë edhe rreth 56% e meshkujve. Nga ana tjetër, janë meshkujt ata që fotografitë e tilla i fshehin.
اdo i pesti mashkull e pranon se si fotografinë e ish të dashurës së tij e fsheh nga e dashura e tij nga frika se do të shkaktojë xhelozinë, përderisa njëjtë mendojnë kështu edhe çdo e nënta femër.
Për këtë arsye meshkujt i rëndon ndërgjegjja, sepse rreth 17% e tyre nganjëherë ndihen fajtor, që te femrat është 11%.
Ndoshta për ndjenjën e keqardhjes kanë edhe arsye të vërtetë, sepse një nga nëntë meshkuj ruajnë fotografinë e ish femrave të tyre (12%), duke e pranuar se edhe më tutje ndjejnë diçka për to, në krahasim me 5% të femrave.
“Nuk është befasi se gjysma prej nesh ruan kujtime vizuale për partnerët që kemi pasur, sepse fotografitë nxitin ndjenja të forta të cilet na kujtojnë kohërat e kaluara”, thotë psikologja Korin Suit.

“Arsyeja kryesore pse njerëzit fshehin fotografitë (sidomos meshkujt) me siguri qëndron në frikën e nxitjes së xhelozisë tek dashuria e re apo evoluimin e kujtimeve”.
Parterët emocionalë dhe më të pjekur më lehtë pranojnë se në të kaluarën kishin një dashur tjetër në jetë.
Pika kur ata janë të gatshëm të hedhin fotografitë e ish dashurisë (pas ndarjes, shkurorëzimit, vdekjes) është koha kur ata në mënyrë emocionale janë të gatshëm të vazhdojnë tutje me jetën e tyre.
“Mirëpo është krejt normale që njerëzit të ruajnë fotografitë dhe të kujtojnë dashurinë e kaluar sepse ato fotografi krijojnë fotografinë e jetës sonë, qoftë e mirë apo e keqe ajo”.

Shumica prej nesh fotografitë i mban nëpër albume të vjetra (48%), derisa 31 % e tyre i fsheh ato nëpër dollap dhe kuptohet, nëpër bodrume (12%). Rreth 9% e meshkujve e pranon se me qëllim fotot e ish të dashurave të tyre i fsheh nëpër polderë të veçantë nëpër kompjuterë.
Burimi: Telegrafi
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Pse mbajmë apo ruajmë fotografitë e ish-dashurisë

Tani dicka spo kuptoj une...Fshehin fotografite ok,po pse i mbajne iher??Cili eshte qellimi??A e ke mbyll me ate njeri?Kur e mbyll me dike,fillon nje kapitull te ri,duke mbajtur foto tregon vec qe qendron akoma i lidhur pas nje kaluare...
 

ricky_ch

******
Pe: Pse mbajmë apo ruajmë fotografitë e ish-dashurisë

Po në rregull: çfarë t'i bëjmë asaj që është në kokë? Fshihet me gomë?
Nuk mund ta injorojmë të kaluarën tonë. Ajo është jeta jonë.
Nuk bën krim nëse e kujton atë.
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Titulli: Pse mbajmë apo ruajmë fotografitë e ish-dashurisë

Asnihere se kom mbajt as nuk e mbaj. :D
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Pse mbajmë apo ruajmë fotografitë e ish-dashurisë


Njerezit me vler, edhe kur shkojn e len kujtimin e mir...

Ne realitet sduhet te kthehemi asnjeher ne te kalumen, por njeriu cdoher e kerkon at njeriun tjeter, qe i ka len momente te lumtura.

Disa perfundojn me ndarje te ndryshme qfare sjell jeta, por prap se prap njeriu mbetet njeri dhe nuk e harron kurr personin, me te cilin kishte momente lumturie...

 

Angel_Devil

Themelues i Forumit
Titulli: Pse mbajmë apo ruajmë fotografitë e ish-dashurisë

Un si mbaj , por mendoj se ai qe i mban i mban si puna e kalendareve te divave te tv per ndonje masturbim te mundshem se arsye tjeter ska .
 

PinkHeart

Dentro e fuori 🎡
Pe: Pse mbajmë apo ruajmë fotografitë e ish-dashurisë

Un boj pjese te 39% i femrave... nese 'dashuria mbaron' (dmth kur eshte kthyer ne urrejtje) ska pse te mbahen fotografit e vjetra...
e para gje qe bej eshte te eliminoj
-numrin
-mesazhet
-fotografit grisen dhe eliminohen nga pc
-dhuratat si puna e zemrave o ku di un... (dihet qe te tjerat i ruj, jo per kujtim, por sepse mpelqejn).

te njejten gje pretendoj kur lidhem... nuk dua te shof as letra dashurie as fotografi as mesazhe asigjo... e kaluara eshte e kaluara dhe un jam e ardhmja jote!
 

Katara

Antarë i Respektuar
Titulli: Pse mbajmë apo ruajmë fotografitë e ish-dashurisë

SMBAJ ASGJE :( Ai karafili e ndoshta i ka, por kurr merr fund merr fund i vej viz
Kam e un krenari, pse veq ai :p
 

Monique

Staf në FV.AL
Titulli: Pse mbajmë apo ruajmë fotografitë e ish-dashurisë

i kam mbajtur per nje kohe te gjate....para do vitesh , por duke qene se lidhja ime nuk ishte me urre ose me duaj....ndarja qe e sforcuar ,por nje dite kur u zgjova ne mengjes dhe vendosa se do ktheja fleten....i grisa fotot, vetem ato disponoja....
por harrova se kujtimet ska duar e gershere qe ti grisi!
 
Top