Pse hebrenjtë janë kaq inteligjentë?

Lauri

Anunnak
Hebrenjtë janë të njohur për nivelin e tyre të inteligjencës. Ata janë liderët e kapitalizmit, dhe shpesh për ta ekziston ajo shpreha e njohur, “Ah ata që dinë të bëjnë para lehtë”

Në nder të Muajit të Trashëgimisë Hebre në Amerikë zv.presidenti Joe Biden i tregoi audiencës së vetë se hebrenjtë ”kanë kontribuar shumë në Amerikë. “Asnjë grup tjetër nuk ka pasur kaq influencë” fillon një shkrim i revistës New York. “Biden përgëzoi hebrenjtë, ai shkoi shumë larg: aksidentalisht bëri trillime anti-semitiste (kundër grupit i izraelitëve)”.

Por anti-semitizmi nuk është vetëm një fenomen amerikan. Në një libër biografie të publikuar kohëve të fundit me titull “Koleksioni i punimeve të shkruara gjatë kohës së lirë” Wu Anzheng, i cili nga viti 2002 deri në 2007 ishte zyrtari i lartë i anti-korrupsionit në Kinë, kujton kohën e tij në Izrael. “Unë bleve disa libra rreth njerëzve hebre”. Njëra prej tyre ishte shkruar nga një i quajtur Abraham. Ai kishte shkruar, “Pse hebrenjtë janë kaq inteligjent?”.

Për Wu-në, ajo që ishte më e dukshme tek ata është se, çifutët “i japin rëndësi ekstreme të studiuarit”, dhe dijetarët i shikojnë ata si, “si udhëheqësit e tyre shpirtërorë”. Dy gjera të tjera që Wu i dalloi, “thonë të vërtetën dhe shprehin mendimin e tyre lirshëm, nuk janë frikacak”.

Kineze janë tejet anti-semit. Vizitorët hebrenj në Kinë janë përshëndetur shpesh me banalitet, “Ah, hebrenjtë që bëni shumë lehtë para.”

Wu gjithashtu bëri një lidhje konvencionale të Kinës më judaizmin,“ ka njerëz që thonë se pasuria e botës gjendet në xhepat e çifutëve“ shkruan ai, në fakt pasuria e judejve është në trurin e tyre.”

Libri i Wu është pritur mrekullisht në Kinë, si nga shtypi. Vetëm javën e parë të publikimi shitja shkoi deri në 300 mijë kopje. Por nuk munguan edhe kritikat nga disa media të tjera, që i quajtën shkrimet e Wu pallavra.
/Time
ebre_zpsd28d8521.png
 

xhebrail

Mangup me Licenc
Titulli: Pse hebrenjtë janë kaq inteligjentë?

Eshte fakt qe jan me te zgjuarit ne bote ..Edhe kjo eshte arsyeja qe sundojne edhe ameriken
 

ricky_ch

******
Pe: Pse hebrenjtë janë kaq inteligjentë?

Më inteligjent?

Një hap deri te mençuria është shumë i vogël,
por deri tek njeriu shumë i madh, e këta si duket shumëçka kanë
arrijtë, por vetëm njerëz ende nuk janë.
Po habitem me shkurtpamësinë e disave që nuk shohin se tek judët
gjithëçka sillet rreth kapitalit e pasurisë në përgjithësi,
kurse nuk janë të zot të zgjidhin një problem shumë të vogël
me fqiun e tyre? Mirëpo. këta si duket më shejt kanë për të
arrijtur në Hënë apo në Mars, se ta zgjidhin problemin
e tyre jetësor? Ups, thash jetësor? اfarë lapsusi!
Sikur të ishte me rëndësi do ta kishin zgjidhur problemin, por si duket
nuk dëshirojnë vetë sepse jeta pastaj do të ishte monoton,
pa vrarë nja dy a tre palestinezë çdo ditë.
Mirëpo, kjo nuk është e tëra, atyre duhet të i jemi të falenderueshëm
që Bota sot ka luftëra e kriza të ndryshme....kot nuk thuhet ata
kanë shumëçka në dorë, ja pra çfarë fshihet pas kësaj mençurie që
shumë e marrin lakmi...
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Pse hebrenjtë janë kaq inteligjentë?

Nuk eshte pune intelegjence eshte ceshtje komponimi. Ai/ata qe arrijne te komponojne mendjen dhe pasurine gjithmone do jene te fituarat. Te tjeret jane larg kesaj.

Te arrishe te
orientosh dhe sjellesh verdalle miliarda fryme njerezore rrotull nje grusht njerezish, per mua, nuk eshte pazotesi.
 

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
Titulli: Pse hebrenjtë janë kaq inteligjentë?

Pikërisht, problemet që nuk zgjidhen janë kështu se ata vetë nuk duan ti zgjidhin.Përderisa sjellin botën vërdallë janë të aftë dhe inteligjentë.Nuk është për të ndjerë lakmi më tepër se sa admirim për zotësinë e tyre.
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Titulli: Pse hebrenjtë janë kaq inteligjentë?

Nese eshte intelegjenc te fitosh toka e pasuri me arme !? at'here shum diktatore ne te kaluaren qe kan vra e masakru njerez e kan perfitu toka e lek paskan qene intelegjent ? sidoqoft elita kryesore zioniste ! sepse jan pak persona qe udh'heqin industri te medha dhe shtete te medha nuk jan hebrej lindor por jan zionist hebrej falls te bardh diqka qe nuk ka hebrej te bardh. Keta hebrej qe jan tani ne izrael me shumic ne numer jan europian te asimilum ne hebrej cifut. nuk eshte intelegjenc me vra femije e me lan pa buk dhjetra shtete ne bote. Thjesht nje propagand e tyre qe shum injoranta e kan hanger.
 

xhebrail

Mangup me Licenc
Titulli: Pse hebrenjtë janë kaq inteligjentë?

Pikërisht, problemet që nuk zgjidhen janë kështu se ata vetë nuk duan ti zgjidhin.Përderisa sjellin botën vërdallë janë të aftë dhe inteligjentë.Nuk është për të ndjerë lakmi më tepër se sa admirim për zotësinë e tyre.


Shifet se i njef gjerat mire e nuk shikon prizmin fetar veq ,njerezit me te mdhenje te shkences jan me origjine hebreje ose hebrej dinastia rockfeler njerezit me te pasur ne bote jan hebrej edhe normal jan shume patriot sepse bejne per vendin evet me shume se qdo popull ne bote.
Edhe sa e di une eshte i vetmi vend ne bote qe amerika i paguan haraq izraelit sepse lobi i hebrenjeve sundojne tere boten lere me ameriken
 

Sweetie

Anëtar i Respektuar
Titulli: Pse hebrenjtë janë kaq inteligjentë?

Nuk do i quaja te tille… cdo popull ka "njerez inteligjente"… por nje popull i tere?? Se besoj...

Ti krahasojme me shqiptaret... Gjysherit, stergjysherit tone kur kane shkuar per here te pare ne Europe gjithmone e kane pasur ne mendje se do bejne ca leke dhe do kthehen perseri ne vendlindje... Nuk kane pasur gje tjeter ne koke, vetem se te punojne, te fitojne sa me shume... Edhe sot, me vjen me te vertet shume keq, qe shqiptaret e rinj, niperit, mbesat e atyre gjysherve nuk shohin te ecin perpara, te behen dikushi ne jete… por sa mbarojne shkollen hyn ne ndonje pune dhe skane asgje ne mendje perpos per te blere ndonje "Mercedes" ose per te ndertuar ndonje shtepi…

Ndersa tek hebrenjte eshte ndryshe… ato kane apo nuk kane perseri rrezikojne…
Kane punuar me mend qe me heret prsh. gjysherit, stergjysherit e tyre kane filluar me biznese, kane krijuar ndermarje te vogla... gjithmone e kane ndihmuar, e kane ngritur njeri-tjetrin… kudo qe kane shkuar, kane krijuar nje lagje dhe kane hapur biznese nga me te ndryshmet.. Kjo u ka ndihmuar... se kshu nuk jane race e zgjuar jo.
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Titulli: Pse hebrenjtë janë kaq inteligjentë?

Hebrenjt jan me tvertet inteligjent, ndaj ata sundojn boten
P.s un e kushurira kur bejm shaka me njera-tjetren po tham ndonje gje tzgjuaar themi u bem si hebrenjt
 
Top