Pse duhet të hani mëngjesin

Pse duhet të hani mëngjesin

 • Po, gjithmone !

  Votat: 4 16.7%
 • Periodikisht, here po & here jo !

  Votat: 11 45.8%
 • Jo, asnjehere !

  Votat: 9 37.5%

 • Totali i votuesve
  24

Jeta

Anëtar i Respektuar
Sapo hap syte du me hanger mengjes. Nuk ha shume asnjehere, por ha me rregull.
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Te mendosh qe tere nates stomaku ka zbrazur gjithcka, logjikisht duhet te ushqehesh ne mengjes. Mirepo koha jo gjithmone premton. Une mengjesin e hap me nje te njollosur (machiatto) perhere. Pastaj pas ores 10 marr 2-3 byreke sa per te vene dhjam ne vend te gabuar :(

o Nostra po ku i fut bre shoku 2-3 byreke aman te keqen LOL LOL

spara ha pi kafe shume sidomos ne pune :(
 

vlora

PeJaNeZe
varet,por ne pergjithsi s´kam kohe per buke...zgjohem shume heret!
 
une po nuk hengra mengjes haj dru (nga mami :D)
nganjehere i iki pa ngrene po shumicen e rasteve haj me zor
 

Ghost

Anëtar i Nderuar
Mir qe ne sondash ishte opcioni her po her jo ... dmth 2 ose 3 dit ne mengjes nuk ha pas 2 ose 3 dite ndoshta me vie mir te ha ne mengjes :)
 

fight_cllub_al

demton_rende_shendetin
mengjez jo .... po i fusim naj capuccino corneto ...ose me raste sambuca corneto
 

Gjarperesha

Anëtar i Respektuar
Hani mëngjes, që të mos shëndosheni

Hani mëngjes, që të mos shëndosheni

8348.jpg


Hani mëngjes, që të mos shëndosheni. Alarmi i fundit vjen nga kongresi kombëtar, "Ushqimi dhe Metabolizmi i Fëmijëve", i mbajtur së fundmi në Verona.

Përveç shqetësimeve, kongresi ka zbuluar dhe një detaj shumë të rëndësishëm për shëndetin e të vegjëlve: nëse i bindim ata të konsumojnë rregullisht mëngjesin, atëherë jemi në rrugën e duhur dhe mund ta parandalojmë rrezikun që në të ardhme të mos bëhen obezë.

Kush është obez në fëmijëri, ka shumë probabilitet që edhe kur të rritet të mbetet i tillë. "Një studim i fundit për temën në fjalë tregon se konsumimi i rregullt i mëngjesit është i lidhur ngushtë me treguesin e peshën së trupit", shpjegon një ekspert, i cili është sekretar shkencor i kongresit.

Me fjalë të tjera, pavarësisht nga faktorët e tjerë (mosha, seksi, aktiviteti fizik e kështu me radhë), sa më rregullisht ta konsumoni mëngjesin, aq më i vogël është rreziku për t'u shëndoshur. Për të gjithë ata që nuk e dinë, mëngjesi është shumë i rëndësishëm, sepse përveç karbohidrateve, të cilat nevojiten si "karburant" për aktivitetet shkollore, plotëson edhe ushqimet e tjera esenciale, siç është kalciumi i qumështit. Dita duhet të nisë me një mëngjes të shijshëm, sepse ai përbën 60 për qind të kalorive të ditës.
 

flammableclea

Anëtar i ri
Titulli: Hani mëngjes, që të mos shëndosheni

kjo eshte e vertete por cuditerisht se di pse jam mesuar qe nuk ha kurre mengjes....si i behet tani??? a mund ta mesoje veten te ha rregullisht mengjes???
 

Gjarperesha

Anëtar i Respektuar
Titulli: Hani mëngjes, që të mos shëndosheni

Me kalimin e kohesh e me deshire arrihet cdo gje pa harruar vullnetin :)
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
S/M
Pe: Pse duhet të hani mëngjesin

Nqfse 1 banane dhe 1 croissant quhet mengjes, aq ha une. Gje tjeter s'ha dot se eshte shum shpejt per mua...sikur me veshtiroset me henger me shume. Normale edhe 1 kafe e du se s'ben.
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Pse duhet të hani mëngjesin

Une jo nuk ha asnjehere...Pi kafen me cigare ne mengjes,dhe kaq...Asgje me shume...
 
Top