Pse çdo grua duhet të përpiqet të jetojë vetëm

ZoteriaJuaj

Agjent Aqif Supaxhi Therrmiu
Se genjej hic po ket mesova nga te jetuarit vetem
Mesohesh ti besh balle cdo veshtirsie cdo problemi pa qen nevoja te qahesh ke babai dhe te jesh princesha e babit
Po ti mund te jesh princesha e babit dhe trimeresha e babit pa u larguar as edhe nje dite :p
 

dangerous

* * *
Edhe nëse është e frikshme, lini zonën tuaj të rehatisë dhe bëhuni të pavarura. Eshtë koha të rriteniPse të jetosh vetëm është kaq e frikshme? Ka nga ata që thjesht nuk mund të heqin dorë nga ajo ndjenjë e kthimit në shtëpi dhe gjetja e saj të mbushur. Pavarësisht nëse është shtëpia e fëmijërisë, ku ende jetojnë prindërit, apo një apartament i përbashkët me shokët e dhomës, tendenca shpesh është ajo e të mos paturit dëshirë për të përballuar momente të vetmisë.

Kthimi në një shtëpi të zbrazët në mbrëmje mund të shkaktojë një skenë tradicionale dhe nostalgjike nga një film në imagjinatën e përbashkët, por megjithatë të kesh një fole të zbrazët, e ndërtuar në imazhin dhe ngjashmërinë tënde, nuk është gjë aspak e keqe.

Ne të gjithë duhet të përpiqemi të shkojmë dhe të jetojmë vetëm, një përvojë që na bën të rritemi dhe të ndryshojmë, që na fuqizon dhe na vë përpara sfidave të reja. Ajo që duket të jetë thjesht një shtëpi bëhet vendi i transformimit tonë.

Shumë njerëz e pranojnë se nuk e ndiejnë nevojën për të gjetur një shtëpi të tyre dhe për të lëvizur, duke e shpallur veten të lumtur në vendin ku janë tani, mbase mes përqafimeve dhe vëmendjes së familjes ose miqve. Mbi të gjitha, mendojnë ata, pse të braktisësh një zonë komoditeti kaq mikpritëse, për të shkuar në diçka të re dhe të panjohur?

Të jetosh vetëm është një sfidë e vërtetë për t’u përballur çdo ditë. Ndonjëherë mund të jetë e lodhshme, është e vërtetë, askush nuk do të jetë aty për të dëgjuar ankesat e një dite të keqe, për të përgatitur një gjellë, për të lehtësuar një mbrëmje të keqe ose një tjetër zhgënjim.

Jemi vetëm ne, me përbindëshat tanë për t’u përballuar, ëndrrat shumë të mëdha për t’i përmbajtur në atë apartament dhe të gjitha ato zgjedhje që tani na përkasin vetëm neve.

Dhe do të ketë pjata për të larë, gjëra për të pastruar e për të organizuar, fatura për të siguruar jetesën, për të paguar qiranë, pa harruar të bëjmë blerjet në kohën që na mbetet midis një angazhimi dhe një tjetri.

Të gjitha gjëra që kur i mendojmë, na bëjnë të pendohemi për idenë që kemi menduar të shkojmë të jetojmë vetëm, por që në të vërtetë do të na bëjë të jetojmë një përvojë vërtet unike. Po, sepse duke shkuar për të jetuar vetëm ne do ta njohim me të vërtetë veten, sepse është në shoqërinë e vetes sonë, që do të zgjohemi dhe do të flemë, çdo ditë.

Dhe pastaj, në momentet e vetmisë do të kishim gjithmonë një shtëpi të dytë për t’u kthyer, atë që i përket së kaluarës dhe të dashurve tanë dhe që do të na bëjë t’i vlerësojmë edhe më shumë tani që jemi rritur.

bota.al
.
-Çdo grua duhet...
Pra flitet per një femër që është në një lidhje e zgenjyer dhe do të perpiqet të jetojë vetem.
-Ne të gjithë duhet të perpiqemi...
Një fillim i ri është gjithmonë i frikshem ose ie pasigurtë siç ishte para se kjo "grua" të perpiqej të jetonte vetem.
-Të jetosh vetëm është një sfide e ver88...
Në boten e huaj të gjithë jetojnë kështu deri sa vjen koha e bëhesh "grua"
-Dhe do të ketë pjata për të larë...
Do perpiqesh të mbash paster një shtepi nga çf, çrregullon e bën pis vetë.
-Të gjithë gjërat...
Pse nuk arriti kjo grua (grua koptoj një femer mbi,,,,,,, vjç) deri në atë moment të njohë vetveten...
-Dhe pastaj, në momentet e vetmisë...
Gjithë ai mundim e lodhje që bëri ajo gjenë një shtëpi të dytë, së kaluares,
.
Një kthim atje ku ishte, atje ku u shty të perpiqej të jetonte vetem.

Tani që është rritur zonja - gru dhe u bë e pavaruar fillon dhe vlerëson të kaluaren 🤔

Shpresoj të ketë kuptuar vetveten kjo grua që bëri perpjekje për të gjetur shtëpinë e dytë të së kaluares.

" Një jetë e tillë bëhet para se të bëhesh grua e jo më pas"
 

Lusio

Antarë i Respektuar
Askujt nuk i pelqen te jetoj vetem por, ka kaq shume ndyrsira ne kte bote, se e detyrojne ta bje nje gje te tille.
Une mendoj se cdo kush, femer a mashkull qofte, duhet te gjej paqen branda vetes. Nese e arrin kete, nuk do jet asnjehere vetem
 

Tomka

Anëtar i ri
Drejt vetmise po shkojme...

Njerzit sa vijne e më egoiste po behen.
Askush sdo t'marri pergjegjsi, pjesa derrmuse kerkojne ti shmangen dhe t'shohin terezine e vet.
Ulesh nkafe me miq e shoke i ke bizi neper telefona.
Te shkrun dikush ne wp perton me i kthy pergjigje.
Te shkrun dikush per tu taku ben sikur ke pune lol
Te propozon dikush per martese/bashkejetese larg qofte thu sepse m'nxjerr nga komforti i te qenurit i pavarur lol
Per shumicen e t'rinjve sot familja dhe te qenurit me dike eshte ne plan te dyte, rendesi ka karriera e cila mund t'shoqerohet me eksperienca tshkurta pa obligime qe nuk prishin pavarsine e njeri tjetrit. Seicili ben zgjedhjen e vet, dhe nese kjo i ben tlumtur le t'jete e tille, si tha ajo drejtoresha, ku eshte problemi ktu 😋?
 

AnaVie

I Miss you so much my dad
Staf në FV.AL
Po të jetoni vetëm, kush do ju hapë kapakët e kavanozave :p
Nese ka ndonje nenkuptim kjo sdi qa te them 🤪....po Nese qendrojme me ne bure vetem per tna hap kapaket e kavanozave me mire hidhem me noj maj Mali 😆
 

Lusio

Antarë i Respektuar
Po të jetoni vetëm, kush do ju hapë kapakët e

Drejt vetmise po shkojme...

Njerzit sa vijne e më egoiste po behen.
Askush sdo t'marri pergjegjsi, pjesa derrmuse kerkojne ti shmangen dhe t'shohin terezine e vet.
Ulesh nkafe me miq e shoke i ke bizi neper telefona.
Te shkrun dikush ne wp perton me i kthy pergjigje.
Te shkrun dikush per tu taku ben sikur ke pune lol
Te propozon dikush per martese/bashkejetese larg qofte thu sepse m'nxjerr nga komforti i te qenurit i pavarur lol
Per shumicen e t'rinjve sot familja dhe te qenurit me dike eshte ne plan te dyte, rendesi ka karriera e cila mund t'shoqerohet me eksperienca tshkurta pa obligime qe nuk prishin pavarsine e njeri tjetrit. Seicili ben zgjedhjen e vet, dhe nese kjo i ben tlumtur le t'jete e tille, si tha ajo drejtoresha, ku eshte problemi ktu 😋?

Drejt vetmise po shkojme...

Njerzit sa vijne e më egoiste po behen.
Askush sdo t'marri pergjegjsi, pjesa derrmuse kerkojne ti shmangen dhe t'shohin terezine e vet.
Ulesh nkafe me miq e shoke i ke bizi neper telefona.
Te shkrun dikush ne wp perton me i kthy pergjigje.
Te shkrun dikush per tu taku ben sikur ke pune lol
Te propozon dikush per martese/bashkejetese larg qofte thu sepse m'nxjerr nga komforti i te qenurit i pavarur lol
Per shumicen e t'rinjve sot familja dhe te qenurit me dike eshte ne plan te dyte, rendesi ka karriera e cila mund t'shoqerohet me eksperienca tshkurta pa obligime qe nuk prishin pavarsine e njeri tjetrit. Seicili ben zgjedhjen e vet, dhe nese kjo i ben tlumtur le t'jete e tille, si tha ajo drejtoresha, ku eshte problemi ktu 😋?
Po ne? Ne si sillemi? Bashkohemi me turmen apo jemi ndryshe?
 
Top