• Në 21 shkurt, 3 javë më parë, Italia kishte në total vetëm 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumë Shqipëria sot. Papërgjegjshmëria bëri që Italia të ketë afro 15 mijë të prekur, 1000 të vdekur e 2000 të tjerë në gjendje kritike dhe të shpërndajë virusin në gjithë Europën. Urojmë që të gjithë të bëhemi aq të përgjegjshëm sa mos të bëhemi pas 3 javësh, ajo që është Italia sot.

PS proteston qetësisht para KQZ, kreu i vëzhguesve të ODIHR, takon Ristanin

Deputetë dhe mbështetës të shumtë të PS janë mbledhur në sheshin para Komisionit Qëndror të Zgjedhjeve dhe kane kërkuar që ky institucion të shpallë drejt rezultatin për zgjedhjet vendore. Deputetja e PS, Ermelinda Meksi theksoi se misioni I opozitës është shumë më i madh nga sa duket.


Misioni për votën e lrië tha ajo është progres për vendin, por vjedhja e votës së lirë, deklaroi deputetja në fjalën e saj, ka ndalur progresin në vend. Ndërkohë që kreu I misionit të vëzhguesve të ODIHR Jonathan Stonestreet është gjendur sot paradite në ambientet e brendshme të KQZ ku është takuar me kreun e KQZ, Arben Ristani.

Takimi i Stonestreet me Ristanin zhvillohet pikerisht disa ore para shpalljes se rezultatit zyrtar per zgjedhjet vendore te 8 majit. Mbledhja e Komisionit Qëndror të Zgjedhjeve ku do shpallet edhe rezultati përfundimtar për bashkinë e Tiranës është shtyrë për më vonë. KQZ kishte lajmëruar se do të mblidhet në orën 10:00 por mbledhja është shtyrë për në orën 12:00 të mesditës së sotme.

Ndërkohë mbrëmjen e djeshme KQZ përfundoi numërimin e fletëve të hedhura në kutitë e gabuara ndërkohë që sot pritet që të bëhen edhe përllogaritjet përfundimtare të tabelave përmbledhëse për kryeqytetin. Komisioni Qëndror i Zgjedhjeve ka miratuar vendimin për 11 njësitë e kryeqytetit në të gjitha pikat e tij, ndërsa në mbledhjen e sotme ky vendim pritet të miratohet në tërësi. Sot pritet që KQZ të miratojë edhe tabelën përmbledhëse për njësinë 5 dhe vetëm pas nxjerrjes së tabelës për këtë njësi do të kryehet edhe përllogaritja.

Ndërkohë pas numërimit të 125 kutive ku gjendeshin fletët e kontestuara, rezultuan 171 vota për kandidatin e “aleancës për qytetarin” Lulzim Bashën dhe 83 vota për kandidarin e “aleancës për të ardhmen” Edi Rama. Duke përllogaritur rezultatin paraprak ku kandidati i majtë rezultonte me 10 vota përpara, diferenca mes dy kandidatëve është 78 vota në favor të Lulzim Bashës.gazetajone
 
Top