• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Programe Fitness

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Programe Fitness

Ke nje studim tek universiteti i Florides qe eshte nga me te njohurit qe flet vetem per ndikimin e proteinave (te mirat dhe te keqijat) ,por edhe tek ai i Koln ne Gjermani qe mbahet po ashtu per studime rreth fushes se pregatitjes fizike . Te dy trajtojne gjere e gjate sesi ndikon proteina (sado e shendetshme ,,,,sipas rekomanduesve) ne organizem dhe pasojat e saj pas nje periudhe disa vjecare . Une aty kam lexuar (me pak veshtiresi se sdij mir anglisht) dhe perpos shkolles qe kam mbaruar kaq info dij une . Substancat & proteinat e cfaredolloji jane te mira dhe efikase sot ,por neser ,,,, ncuq .
 

Zana1

Braveheart
Titulli: Programe Fitness

Nuk me shpjegove se qysh qenka artificiale.... pshm Soya protein , qysh do ta marresh ti... e han dot ashtu sic mblidhet, kokerr!! loool
 

Marla

VIP
Titulli: Programe Fitness

Proteinat eshte e mira te merren bio nepermjet ushqimit mgjate personat qe duan mase muskuloze me teper se normalja duhen ti marrin dhe ne forma qe permenden me siper.
 

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Programe Fitness

Shpjegimin e ke me lart tek ato shkrimet e gjata , po se kuptove ,skam qysh te ta shpjegoj ndryshe
 

dangerous

Moderatorë
Titulli: Programe Fitness

Aman a keni ndonje keshille per mua?

Por te mos kete ushtrime fizike (kshu palester) se s'kam mundesi, dhe te mos heq dore nga ushqimi :p, Dua te bie nja 5 kg :(

Pak e veshtir me kushtet që ve ti , por jo e pa mundur .
Ka me të vertet ushtrime qe mund ti bësh në shtepi e me
rezultat sh. te mire .
Prb. eshtë se në shtepi i ben nje jave pastaj thua -hajde
se i boj në vone ose neser ., e ne palester s'ke nga shko.

Puna e te ushqyerit aty ka mundesi sa te duash .që te hash me sh. bioprodukte e me sh. peshk mē pak mish.

Jo çdo plan i pershtatet çdo njerit.

S'të ndihmova gja por ketu ka sh. ekspert ndoshta di më shume .
 

Darius

Larguar...
Titulli: Programe Fitness

Une personalisht kam gati 5 vjet qe ushtroj palester duke bere ushtrime te ndryshme si ato te forces ashtu dhe aerobike. Por kam pasur dhe disa here pausa per shkak se kam pasur impenjime te ndryshme .

Duke nderthurur ushtrimet e forces me ushtrimet aeorbike eshte me te vertete shum e mire per organzmin dhe e bejne trupin perfekt.

hajduti
 
Titulli: Programe Fitness

Proteinat jane si ti japesh trupit dicka artificiale te cilen mund ta marresh edhe thjesht me ushtrime .
E mira eshte se japin rezultate shpejt .
E keqja eshte se mire qe behesh me muskuj ,por puna eshte se ne organizem jane te padeshiruara nga muskujt nese vazhdojne gjate sepse ndikojne ne kalbien e fibrave muskulore, vrasin indet ne muskuj dhe pas disa vitesh ose humbasin funksionalitetin ,ose kalon ne ndonje semundje zemre ,ose thjesht leshohen muskujt dhe rrudhet lekura .

Sa per ambientin ,mos syno liqenin vetem . Une kam dal nja dy here edhe rreth e rrotull unazes (per sfide ndaj vetes ) eshte diku tek 7 apo me teper kilometra e gjitha nese nuk gaboj . Por mund ta besh ne cdo ambient qe je,mjafton te ket 100 metra vend dhe verdallisesh aty disa here :D
Ne qoftse proteinat gjenden ne ushqime, si na qenkan te demshme?
te kristali e ke maru shkollen ti?
e di ti qe trupi djeg vetem nje sasi proteinash, dhe po ate sasi kerkon te marri serisht?
Ne qoftese ne marrim doza te gabuara proteinash, ato kalojne direkt per shkarkim!
Ka cikle proteinash+bcca qe te ndihmojne shume per zhvillimin e muskujve,
proteinat jane tullat e trupit, pa ato ska kuptim stervitja.
 

Fly

Shy
Titulli: Programe Fitness

Qumeshti sojes esht shume i mire.. e perdor ti zançe?
Cfar ushqimi eshte mir te konsumohet para palestre?

Un zakonisht palestren e bej ne drek (per 30-60min do iki) dhe gjate kesaj kohe kam pire vec 1 kafe dhe nje kore buke misri (madhesine e 3 gishtave) mund te ha ose jo dhe nje sallate pa buke, jo per efekt palestre apo djete por ky eshte pak a shum mengjesi im (ndonjehere dhe dreka).

Eshte e demshme? ka pak ushqim ketu? Lexova dhe qe cokollata e zeze eshte e mire
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Titulli: Programe Fitness

Hani o njerz ushqehi , mos hiqni dore nga shijet e ushqimit,se dhjami duhet tani ne stinen e dimrit hahahahaahh :p.
Pastaj ne vere,breg detit ne rere aty si dosat,nga dielli i tepert shkrijne kalorit :p
 
Titulli: Programe Fitness

Cfar ushqimi eshte mir te konsumohet para palestre?

Un zakonisht palestren e bej ne drek (per 30-60min do iki) dhe gjate kesaj kohe kam pire vec 1 kafe dhe nje kore buke misri (madhesine e 3 gishtave) mund te ha ose jo dhe nje sallate pa buke, jo per efekt palestre apo djete por ky eshte pak a shum mengjesi im (ndonjehere dhe dreka).

Eshte e demshme? ka pak ushqim ketu? Lexova dhe qe cokollata e zeze eshte e mire
Fly ketu do lexoshe shume
ketu ka shume produkte, qe te harxhosh leke, disa bejne pune dhe disa te tjere jo!
fillimisht per 3 muajt e pare, nuk te duhet azgje nga keto
fillo stervitu dhe ha ushqim normalisht per aq sa ka nevoje trupi jot

Mire do ishte te na postoje skeden tende, objektivin qe do te arrish, dhe djeten perkatese. ne qoftese i ke
 

Fly

Shy
Titulli: Programe Fitness

Fly ketu do lexoshe shume
ketu ka shume produkte, qe te harxhosh leke, disa bejne pune dhe disa te tjere jo!
fillimisht per 3 muajt e pare, nuk te duhet azgje nga keto
fillo stervitu dhe ha ushqim normalisht per aq sa ka nevoje trupi jot

Mire do ishte te na postoje skeden tende, objektivin qe do te arrish, dhe djeten perkatese. ne qoftese i ke
Nuk ndjek ndonje djete se si thash e bej me teper per qef por meqense e bej te tregohem pak me i kujdesshem, ajo qe thash me siper eshte rutin ushqimi me apo pa palester.

Ne pergjithesi doja te hiqja rreth 7-8kg, me teper tek pjesa e barkut pastaj te tjerat jane extra (nqs do ket extra)

Me teper jam kurioz pasi lexoj artikuj nga nje fanpage: /TheAlbanianFitness (shtoje pas adreses se fb)
 

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Programe Fitness

Ne qoftse proteinat gjenden ne ushqime, si na qenkan te demshme?
te kristali e ke maru shkollen ti?
e di ti qe trupi djeg vetem nje sasi proteinash, dhe po ate sasi kerkon te marri serisht?
Ne qoftese ne marrim doza te gabuara proteinash, ato kalojne direkt per shkarkim!
Ka cikle proteinash+bcca qe te ndihmojne shume per zhvillimin e muskujve,
proteinat jane tullat e trupit, pa ato ska kuptim stervitja.
Jo se kam mbaruar tek kristali ,diku aty afer . Po ti pse pyet ,apo kot te hane dhembet ?

Ne ushqime gjendet edhe kokaina ,morfina ,edhe shum lloje gjerash ,por jo te gjitha mund ti konsumosh edhe kshu thate fare dhe te te bejne mire ore djaliiii

Per temen

Proteina te gjithe ,jepini ,pijini pa pushim dhe kur te shkoni 40 e siper hajdeni na flisni njeher rezultatet ketu ne forum ,nese do jemi :p .

Nese jane proteina te ushqyeshme nuk quhen me proteina por ushqim per x efekt . Qumeshti i sojes nuk eshte proteine e prodhuar ne laborator ,eshte ushqim natyral nuk prodhohet nga perberje te tjera o miq Proteinik . Proteinat qe prodhohen ne laborator ,cfaredo qofshin edhe perberje nga qumeshti i sojes te kene ,brenda tyre fusin edhe perberes te tjere nxites . :sport:
 
Last edited:
Titulli: Programe Fitness

Jo se kam mbaruar tek kristali ,diku aty afer . Po ti pse pyet ,apo kot te hane dhembet ?

Ne ushqime gjendet edhe kokaina ,morfina ,edhe shum lloje gjerash ,por jo te gjitha mund ti konsumosh edhe kshu thate fare dhe te te bejne mire ore djaliiii

Per temen


Proteina te gjithe ,jepini ,pijini pa pushim dhe kur te shkoni 40 e siper hajdeni na flisni njeher rezultatet ketu ne forum ,nese do jemi :p .

Nese jane proteina te ushqyeshme nuk quhen me proteina por ushqim per x efekt . Qumeshti i sojes nuk eshte proteine e prodhuar ne laborator ,eshte ushqim natyral nuk prodhohet nga perberje te tjera o miq Proteinik . Proteinat qe prodhohen ne laborator ,cfaredo qofshin edhe perberje nga qumeshti i sojes te kene ,brenda tyre fusin edhe perberes te tjere nxites . :sport:

Kjo ishte pergjigje prej eksperti lol
 

Zana1

Braveheart
Titulli: Programe Fitness

Jo se kam mbaruar tek kristali ,diku aty afer . Po ti pse pyet ,apo kot te hane dhembet ?

Ne ushqime gjendet edhe kokaina ,morfina ,edhe shum lloje gjerash ,por jo te gjitha mund ti konsumosh edhe kshu thate fare dhe te te bejne mire ore djaliiii

Per temen

Proteina te gjithe ,jepini ,pijini pa pushim dhe kur te shkoni 40 e siper hajdeni na flisni njeher rezultatet ketu ne forum ,nese do jemi :p .

Nese jane proteina te ushqyeshme nuk quhen me proteina por ushqim per x efekt . Qumeshti i sojes nuk eshte proteine e prodhuar ne laborator ,eshte ushqim natyral nuk prodhohet nga perberje te tjera o miq Proteinik . Proteinat qe prodhohen ne laborator ,cfaredo qofshin edhe perberje nga qumeshti i sojes te kene ,brenda tyre fusin edhe perberes te tjere nxites . :sport:
Sic te thashe edhe me pare ... Stop chatting shit !!!!
Edhe soya protein ne laborator perzihet. Loool
 

Tomka

Anëtar i ri
Titulli: Programe Fitness

Dhjamin e tepert vetem vrapi e shkrin ,ose 2-3 ore palester MMA me instruktor.
Ndersa muskujt e ndertuar me proteina nuk ja sugjeroj njeriu sepse per momentin te ndihmojne menjehere, por efektet ansore shpesh here i kane fatale. Ne shumicen e rasteve godasin zemren sepse jo gjithmone perberesit neper etiketa tregojne te verteten ne lidhje me perzierjen qe mund t'kene.
 
Top