• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Priten njolla, shpërthime dhe e stuhi diellore

Tani është zyrtare! Priten njolla, shpërthime dhe e stuhi diellore, shkencëtarët dhe ekspertët e NASA-s tregojnë çfarë po ndodh me diellin.


-800-0-5f689a93edfb4.jpgTani është zyrtare: Dielli ka hyrë në ciklin e 25 diellor. Në fakt, kjo ka ndodhur që dhjetorin e shkuar por janë dashur disa muaj analiza para se të konfirmohej nga ekspertët e NASA-s.


Tani është zyrtare! Priten njolla, shpërthime dhe e stuhi diellore, shkencëtarët dhe ekspertët e NASA-s tregojnë çfarë po ndodh me diellin


Tani është zyrtare! Priten njolla, shpërthime dhe e stuhi
Tani është zyrtare: Dielli ka hyrë në ciklin e 25 diellor. Në fakt, kjo ka ndodhur që dhjetorin e shkuar por janë dashur disa muaj analiza para se të konfirmohej nga ekspertët e NASA-s.
Një cikël diellor është një periudhë prej afro 11 vitesh në të cilën ylli ynë kalon nga një aktivitet minimal në atë maksimal, karakterizuar nga një rritje progresive dhe më pas nga një rënie e numrit të njollave diellore dhe të shpërthimeve në sipërfaqe. Këto të fundit shkaktojnë stuhi pjesëzash me ngarkesë që ndikojnë në fushën magnetike të tokës.

Më intensivet mund të shkaktojnë edhe probleme për satelitët, linjat elektrike në lartësi të mëdha dhe telekomunikacion. Dielli ka patur sidoqoftë një numër më të madh ciklesh; ai aktual është i 25 që nga 1755 kur pas vëzhgimesh të kujdesshme të njollave diellore, ka nisur cikli i parë i erës moderne.

Por si do të jetë cikli që sapo ka filluar? Sipas shkencëtarëve, nuk do të jetë shumë i ndryshëm nga ai paraprak, i karakterizuar me aktivitet modest. Ndërkohë, tani ka edhe nëntë sonda të reja që vëzhgojnë diellin tonë.
Gazeta Sot
 
Last edited by a moderator:
Ndonje oferte te mir do na jepni juve se lash nam e nderrova kontraten, mos me beni ta kthej prap sic e kisha🤣
Kercinim qe ky? se sme kap veshi nga kjo ane lool
pika ty , kush te genjeu dhe e ktheve me lool

tani respekto kushtet e kontrates se te gjobisim ne :p
 
Private conversations
Help Users
    Top