• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Prezantohet në Egjipt, varri i rrallë 4000-vjeçar

Hera

Antarë i Respektuar
[h=1]Prezantohet në Egjipt, varri i rrallë 4000-vjeçar[/h] 16/04/2019

Foto ilustruese

Shkretëtirat e Egjiptit vazhdojnë të zbulojnë sekretet e civilizimit antik, të famshëm mbi të gjitha për piramidat e tij. Tani, Ministria e Antikiteteve ka prezantuar një varr të ruajtur mirë, me mbishkrime dhe relieve shumëngjyrëshe, që daton nga më shumë se 4 mijë vite më parë.

Varri besohet se i përket një zyrtari të quajtur Khuvi, që besohet se ka qenë i rëndësishëm në dinastinë e pestë, një periudhë që shtrihet nga shekulli i 25 deri në shekullin e 24 para Krishtit. Varri është pjesë e një kompleksi masiv në Saqara, në jug të Kajros.

Ai ka formë L-je, një korridor të vogël dhe muret e dhomës kryesore janë të mbushura me piktura disa prej të cilave, shumëngjyrëshe, pavarësisht kohës së kaluar.

Të gjitha këto i kanë bërë arkeologët të mendojnë se mund të ketë patur një marrëdhënie speciale mes Khuvit, një zyrtar, dhe Dedkar Isesit, faraonit të kohës, piramida e të cilit ndodhet atyre pranë.

Ka një teori sipas të cilës ata mund të kenë qenë të lidhur, ndërsa të tjerë thonë se dizajni unik i varrit është rezultat i reformave të faraonit të administratës shtetërore dhe kulteve funerale.

Top Channel
 
Private conversations
Help Users
    Top