• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Premtimi per nje cope toke..!

Lauri

Anunnak
Kjo cfare po shihni eshte vetem nje pjese e vogel e Universit qe perbehet nga 2 triliooon galaksi.

hs-2014-27-a-full_jpg.jpg


Ndersa ketu poshte po shikoni galaksine tone Via Lattea(rruga e qumshtit), qe eshte vetem nje nder 2 trilionet e galaksive te Universit.


Milky_Way_galaxy_sun05.jpg


E megjithate. Galaksia jone ku me bejme pjese, eshte e perbere nga 400 miliard yje si dielli yne. Dhe konsiderohen qe ne keta yje te ndodhen rreth 10 miliard planete toke.

via_lattea6.jpg


Ne nje pike te vogel sa nje grimce rere, ndodhet sistemi yne diellor me planetet e tije qe i njohim me emer dhe mbiemer :p
sistema-solare-per-bambini-1 (1).jpg


Ne kete sistem diellor, kemi dhe token tone "shume te dashur", qe edhe kjo sa me zor duket, kaq e vogel eshte ne familjen diellore ku ben pjese..:)


terra-colori-1200x720.jpg


Ne token tone do fokuzohemi ne nje pike interesante. Ne lindjen e Mesme, qe edhe kjo pjese toksore, eshte nje rajon shume i vogel me dimensionet e globit tokesor.

medio_oriente.jpeg


Ne kete rajon te Lindjes se Mesme, ndodhet nje territor shume i diskutueshem, te pakten qe 6000 vjet nga sot. Dhe qe quhet Izra_El.

Qe nga Profeti Abraham rreth 4000 vjet para Krishtit e sot, behet fjale per nje cope toke te premtuar dhe nuk eshte "legalizuar"akoma.
Ismaeli, femija i Abramit me skllaven Agar, merr rrugen per ne jug drejte aktuale Arabia e sotme. Duke populluar ato zona me kalimin e gjeneracioneve.
Ndersa Isaku, femija i lindur me nderhyrjen hynore tek Sara, shtrihen drejte perendimit duke endur nga nje vemd ne tjetrin deri ne egjypt duke perfunduar si skllever. Histori qe njohim me daljen tyre nga egjypti me Profetin Moisiu, per tu rikthyer perseri ne tokat e premtuara nga Zoti qe me Abrahamin.

220px-Levante_800.jpg

Po keta toka nuk ishin bosh kur u kthyen ebrejt nga Egjypti. Ishin disa tribu qe jetonin aty.
Ketu plasin luftat dhe konfliktet te pa fund. Sa edhe sot nuk kane mbarim pikerisht nga rrenjojet e vjetra te ketyre konflikteve.
Kush e njeh Biblen mire, e gjithe kjo e ka nje shpjegim. Po citoj vetem ca prej tyre. Filistei u zhduken fare nga faqja dheut, me profetin David. Ndersa Edomiti Moabiti Ammoniti etj, ishin tribu te nipave dhe sternipave te vete Abrahamit. Pra nje konflikt per nje cope toke mes kushrinjesh. Me pretendimin e izraeliteve te kthyer nga Egjypti per te rimarre tokat qe sipas tregimeve biblike, qenka toka e premtuar nga Zoti nje popull shume i dashur per Ate. Izraelitet pra.

Ne injorancen time. Nuk po them nje galaksi per koke te cdo izrealiti, po te pakten te gjithe si popull ti dergonte ky Zoti Yahweh ne nje planet diku tjeter ne hapsire. Apo eshte me e logjikshme te vazhdohet akoma edhe per mijra vite te tjera me vrasje per nje rryp toke 🤔
Jam pak me dilem 🤔 cfare ka qe nuk funksionon qe 6000 vjet ktej 🤔🤔 nuk ka nje toke tjeter diku?? Apo do ve ne diskutim ekzistencen e....premtmit
Me ndihmoni pak ju ?😉
 

jana80

Super Moderator
Qeshtje force... , zoterimi ... kush zoteron besimin "zoteron edhe zotin" e pas zotit vin edhe popujt te zgjedhurit e te pazgjedhurit... dikush i ndjek se eshte e vetmja drite shprese, e dikush qe ska asnne besim por edi shume mire qe me besimin e tyre mund te arrije ku ja plane....
Ne fund jemi njerez apo jo..
 

Lauri

Anunnak
Do deshiroja këtu besimtarët monoteist. Besimtarët e Krijuesit të Gjithësisë, sa të ngushtë e kanë horizontin e mendimit logjik.
Besim e logjikë nuk shkojnë bashkë.
 
Private conversations
Help Users
    Top