• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Portrete pa makiazh,,,

1- "kater sy te mbyllur drejt gjendjes civile"...

parodi dashurie​

historia e Sokolit è per te qeshur e per te qare.E' x te qeshur se ne kete gabim nuk è Sokoli qe bie i pari.E' x te qare se te tilla gjera nuk duhet te ndodhin....te cilat bashkojne ne nje unitet dramen klasike dhe opereten.
Sokoli ra ne dashuri,jo me shikimin e pare ,por pa e pare fare! E ndjeu.Ndjeu se diku prane ishte ajo qe do t'i behej gruaja e ardhshme.Pastaj e pa...Ajo shetiste buze detit me shoqet.E ndali.I propozoi.Ajo nuk pranoi.Ia perseriti propozimin.Vajza u lekund.Djali i deklaroi se po te mos pranonte te lidheshin,ai do te mbytej ne det! Ajo nuk e la te mbytej.
U lidhen.Cila ishte ,e kujt ishte,sa ishte ,ç'kishte e ku kishte - nuk kishin rendesi! Vogelsira banale.Dashuria qendron mbi keto vogelsira.Kjo ishte nje dashuri klasike dhe per Gonxhen e tij Sokolit i vinin ne buze dhjetera melodi klasike

Kur me vjen gonxhja perballe,kur
me vjen,
me vijn' pallatet verdalle ,frymezimi
me rremben
kur me ze Gonxhja perdore ,kur​
me ze ,​
puf-puf nis me rreh zemra ,​
puf-puf-puf, nis me rreh​
ulemi bashke ne lendine,​
rreth e rreth veç trendeline,​
eh,eh,eh lum si ne​
!
kur e pyes x farefisin ,per babane,per shtepine,
nuk kuptoj as dhe nje fjale veç shijoj melodine,,,​
kur e pyes lexon libra thote jo nuk ka kohe,​
s'lexon,por mendon x mua ,sa me do ,o bobo​
si te beka dashuria here luan,e here buf,​
ja martohem,ja martohem, ja bej puf​
![/CENTER]

Dhe u martua Sokoli me Gonxhen...<<Vdes per ty- vdes per mua.S'ka force qe na ndan>>,e pllaq e plluq e denger e menger.Meqe s'kishin c'te benin filluan t'a njihnin njeritjetr...Tani po kishin kohe te njiheshin.Ishte nje njohje gazmore.Pakenaqesite nuk zgjatnin.Akull nuk behej se nuk e linte dielli i dashurise.Nje dite Sokoli vuri re se Gonxhja ,njeren bebeze kish me te bardhe se tjetren ! E ku t'a vinte re me pare ?! Ai i mbyllte syte kur e perqafonte...
Kurse Gonxhja kish filluar te ndiente se kur vinte era nga deti,dhe Sokoli gjendej ne mes ,hunden e saj e godiste nje arome ferneti.Nuk e pat ndier me pare.E ku te linte era e trendelines!
Gonxhja ka qejf te ndjeke ne televizor perrallat e femijeve.
Sokoli nuk shkon kurre te psonise!
Gonxhja nuk di te qepe nje pulle ne kemishe .Ta qep bashke me kanatieren.Uh !
Sokoli flet ne gjume.Puh !
Gonxhes i ngallosen dhembet nga i kuqi i buzeve dhe nuk di te beje byrek.
Sokoli vonohet me shoke dhe prish gjysmen e rroges.
Gonxhja rri nete te tera nga e ema.Po e zgjati do t'a ndaj.
Puna è sa te vije ndarja ne mendje ,pastaj mendja punon vete:Ndarje-ndarje-ndarje !
Asnjeri nga te bdy nuk e kupton se keqkuptimet e vogla ne shtepi duhen kapercyer dhe se bashkshortet duhet te respektojne njeritjetr.e te mos shohin vec qejfet e tyre.
Jo , jo ...Tani Sokoli x Gonxhen,nuk è me sokol,por buf...Gonxhja x te shoqin ,nuk è me gonxhe ,por nje lule e vyshkur.Mallkuar qofte dita qe dolen buze detit e u njohen.Tani duan te shohin me sy pellgje. I urrejne dhe detet dhe liqenet !
Tani kenga e dikurshme e Sokolit nuk ka me melodi ,nuk ka me mjalte:

[CENTER
]Kur me vjen Gonxhja perballe ,​

kur me vjen,​
me vijne pallatet verdalle ,​
me perzjen,me perzjen.​

Kur vjen e me thot' mirembrema,
kur me vjen ,pershendet,​
duket plake si e ema ,
pa lezet,pa lezet.​

Kur me hedh doren ne qafe ,
trembem mos bej ndonje gafe,​
nuk e zgjas me kete pune,
une jam burre e nuk jam buf !​
Ja do ndahem,ja do ndahem,
ja, bej puf-puf !​
[/CENTER]
SHUME NGA JU DUAN TE DINE SESI MORI FUND KJO HISTORI...mua me duket se historia e vertete mbaroi...se per te pajtuar Gonxhen e Sokolin u futen ne valle familjet e shoqeria ,por ne fund te fundit, ç'rendesi ka kjo ?!
U be , ç'u be - kurre mos u befte me !

komedi me nje akt : PELLUMB KULLA .​
 
Redaktimi i fundit:
skeçe,,,portrete pa makiazh,,,(II).

1- fantazia e nje burokrati...

Nje zyre.Nje dere e mbyllur ku lexohet me germa te medha: <<ndalohet rreptesisht hyrja jashte orarit te pritjes>>.Orari i pritjes 12 - 14.>> Dera hapet vetvetiu dhe shfaqet interieri i zyres.Nepunesi è i thelluar ne leximin e revistes <<shkenca&jeta>>.

nepunesi- (duke u shkeputur nga leximi) : interesant! ketu thuhet se ne polin e veriut nata vazhdon gjashte muaj.Pastaj vjen dita tjeter.(Duke psheretire).Atje ta kisha zyren.Te ka lezet shpirti ti thuash tjetrit : <<eja neser>>.


2-Ne dyqanin <<gjysme te gatshme>>.

shitesja- banaket i kemi plot me asortimente gjysme te gatshme.
bleresi - ketu keni gjera ose aspak te gatshme ose te gatshme fare.
shitesja- pa he, ju lutem!
bleresi - bifteket psh.kane tere ate pune per t'u pergatitur,,,ku e keni ju gjysmen e punes?
shitesja- po therja e vicit,rrjepja,copetimi ?!
bleresi - kurse djathi è gati.vezet gati...s'te mbetet vec t'i hash.
shitesja- sepse keni qejf t'i bini shkurt !...me vezet ju mund te beni supe pule.
bleresi (e korigjon) : supe me veze.
shitesja - supe pule po them.vezet mund t'i vini te ngrohen.Te dalin zogj,,,te rriten.
bleresi - ohu! Me kenaqet.
shitesja- pse c'dashkeni ju ? gati fare? Ne i kemi gjysme te gatshme !3-djali,babi,mami...

babi- m'u duk sikur u zgjua djali.
mami (pasi ve vesh) - jo,po fle.Ju befte mami ! E kam mbuluar mire.Shyqyr filloi te flase. E degjove sot ne mengjes? Sa lezet i kishte kur tha <<mama>>.
babi- i kishte lezet,por ama tha <<baba>>.
mami- <<mama>> !
babi- <<baba>> ! Vete ndertimi i fjales <<baba>> è me i lehte. <BA-BA>!
mami - fjala e pare qe meson cdo femije è <<mama>> !
babi - s'è e vertete ! Fjala e pare qe kam thene une x shembull,è <marmelate> !
mami- ti ben perjashtim !
babi - dhe djali yne ben perjashtim.Tha baba.Pike.Diskutimet mbyllen.
zeri i bebit - (qe tej) BABA ! (qan). BA-BA !
babi - (qe perton te ngrihet). He moj,tundu ! MAMA ,po therret . Nuk degjon ?! Tundu !
 
Redaktimi i fundit:
Titulli: Portrete pa makiazh,,,

ALMA RRJEDH NGA MAJMUNI​

(tregim i nje vajze 4-vjecare)


Sot ne kopesht,kur po shikonim ca revista me kafshe, edukatorja na tha nje gje qe nuk e kishim degjuar me pare:
-Ne njerezit rrjedhim nga majmuni!
-Edukatore , te gjithe? - e pyeta une.
Pa perjashtim, - tha edukatorja e iku e na la vetem.
Floriani dhe Brikena filluan te qanin.Pastaj filluan te qanin dhe nja dhjete te tjere.Ishin qe te gjithe nga 4 -vjece dhe qe te gjithe rridhnin nga majmuni.Erdhi edukatorja e mezi i pushoi.Ne e pyetem perseri edukatoren,qe te na e shpjegonte ,po ajo na e preu:
- Pushoni se ju s'merrni vesh.Eshte shkencore...Ne nuk e pyetem me se ajo bertet pastaj.Nje dite kur Eriona, shkeli barin ku kullosnin disa lope, edukatorja tha:
- Te dashur femije, Eriona shkeli qumeshtin, se bari behet qumesht.
E pyetem si behet, ajo tha :mbylleni gojen, se kjo è shkencore...
Po pune e madhe per bariun . Mua me mbeti mendja tek majmuni! Dmth dhe xhaxhi Liku ,qe shet kartolina ngjitur me kopshtin tone rridhte nga majmuni, dhe xhaxhi Stefani qe kishte hipur mbi shkalle e rregullonte antenen, rridhte po nga majmuni. Ia tregova gjyshes.
- Nuk e di x te tjeret, - tha gjyshja, po fisi yne ,me c'mbaj mend une,jo njehere.Majmune s'kemi pasur ne.
Vrapova tek gjyshja tjeter,mami i mamit. Ajo u inatos:
- Majmune nga raca jone?! C'jane keto marrezira ! Ne ne fis kemi pasur vetem njerez te pashem e me shendet te plote.
U gezova, oh sa u gezova ! Kur erdhi babi nga puna ia tregova gjithe historine duke qeshur.
- S'ka gje per te qeshur ,- tha ai.Vertet ne rrjedhim nga majmuni.Po ti s'ke njohuri shkencore e nuk e merr vesh.TANI ME LER REHAT SE JAM I LODHUR.
Shkova tek mami.Ajo po lante ne govate.
- Do s'do ti , ne rrjesdhim nga majmuni.Puna , na beri nje ,po hiqmu se kam akoma pune ! Shko fli ! DHE ME DEBOI NGA BANJA .
U shtriva po nuk flija dot.Pastaj me zuri gjumi.U zgjova shpejt.Kot qe na e thane kete shkencoren.Tani une nuk e dija si ishte e verteta.Rrjedhim apo jo nga majmuni.Se ca thone po e ca thone jo.
Une vendosa : e verteta è si thone gjyshet.Ato jane te vjetra dhe e dine me mire.Pra, une rrjedh nga gjyshet e nga gjysherit e mi, qe jane aq te mire e aq te bukur.
Majmunet...Po deshen le te pelcasin nga inati !
 
Top