• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Politikania kurde përdhunohet dhe vritet me gur në mes të rrugës nga milicët turq.

dangerous

Anëtar
Thuajse të gjithë eksponentët kryesorë politikë dhe ushtarakë kurdë shkuan në fun.eralin e saj në Derek, një fshat përgjatë kufirit me Irakun. Pavarësisht luftës, ishte e pamundur që ata të mos I jepnin la mtumirën e fundit 35-vjecares Hevrin Khalaf. Vd ekja e saj në një rrugë ndërmjet Hasakah dhe Qamishli ishte një provë mi zore e destabilizimit të rajonit që tani është në prag k olapsi.
Khalafin, një grua e fortë, aktiviste për mbrojtjen e të drejtave civile, e përkushtuar për mbrojtjen e më të dobëtëve, e njihnin të gjithë në Qamishli, Kobane dhe Raqqa.
Ajo kishte mësuar anglisht në një moshë shumë të re, ishte bërë inxhiniere dhe qe përkushtuar të ndihmonte gratë. ` Ishte gjithmonë e pranishme në takimet me delegacionet e huaja. Elegante dhe e matur, kishte marrëdhënie të drejtpërdrejta me diplomatët amerikanë dhe evropianë “, thonë bashkëpunëtorët e saj. Mediat sociale lokale zbulojnë detaje të fr ikshme rreth vd ekjes së saj.

Sipas disa duket se ka qenë v iktimë e një prite të planifikuar mirë. Ajo ishte nisur të merrte pjesë në një takim në Hasakah me disa aktivistë nga partia e re, ku ishte sekretare e përgjithshme, “Partia Siriane e Ardhmërisë”.

Lajmeshqip. al
 

Drejtori

Shkapallatauuuu....✌️✌️✌️
ka fillu Turku me u hap bythesh... Ec se do e gjeje nga po keta duke qene se rreth 30 % e popullsise eshte Kurde edhe ne Turqi.
 
Last edited:

Barnaba

Banned
Shtet terrorist. Nuk mjafton qe mban te shtypur 10-15 milion kurd, por sulmon edhe kurdet pertej kufirit. E ka bere edhe me ata te Irakut, dhe i ka kercenuar me pushtim nese keta te fundit shpallin pavaresi.

Turqia po kercenon se do zhvendosi mbi 2 milion refugjate sirian (shumica dermuese te cileve nuk jane kurd) ne zonen kurde qe po pushton. Ky do ishte spastrim etnik i permasave qe s'eshte pare ne kohet moderne.
 
  • Like
Reactions: Ivy

dangerous

Anëtar
ErDogu nis luftën me Kurdet ndersa hoxha ne Mitrovic i detikon poezi e qan nga emocioni .

Harron ai hoxha ose nuk e di akoma se më miq ka Serbet se Kosovarët ky Erdogani.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Ne fakt skeni faj. Keto shkruhen ne lajme. Nuk shkruajne per nenat turke tu puth e perqafu ushtaret turq. Pash Zotin,per dicka qe nuk dini mos flisni! Amerika po mundohet me cdo kusht me e fundos Turqine, se normal nuk i intereson kujt paqja e stabiliteti. Po qe kane liru Isisin me luftu Turqit a e dishit?!
Po qe po luftojne nga kishat e xhamiat qe nese turqit k7nderveprojne te dale nami se ushtaret sulmojne vendet e shenja?!
Aman. Jemi te vegjel perballe kesah politike kaq te madhe kriminelesh boteror qe jane gjalle duke pire gjakun e me te dobtit.

Dhe ju shqiptaret mos u beni patetike me kete urrejtje qe keni ndaj Turqise se beheni shume hipokrite!
Shkoni e urreni Serbin qe ju perdhunoi motrat nja 50 here ne dite ne luften e Kosoves! Meqe jeni atdhetar te medhenj!

Haram paste emrin shqiptar kushdo qe i thote Serbit mik! po e kemi pa me syte tona kur na erdhen fmite shqiptare te kosoves ne shtepi, vllezerit e motrat tona. Se si kan fjet neper stadiume ne te ftohte e me ndihma te shoqatave per faj te serbit. Dhe ca kokrra shqiptaresh ca benin? shkoni e i vidhnim ndihmat. Turp!
 
Last edited:

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Lauri eshte largu nga forumi, e mori lumi. Por, rrenjet i kane mbetur ketu, e ato rrenje jane ca anetare te cilet as nuk pershendesin, as nuk aktivizohen me tema tjera. Te atillet e kane ushqim dhe menu ditore qe te hulumtojne lajme me turq e arab, e islam etj, dhe te sjellin ketu lool.
 

MrCool

Lost
Eshte situate komplekse ne te cilen kane gisht te gjitha fuqite boterore..

"E bukura" qendron te fakti se ne Siri lufta ka 8 vite qe ka filluar dhe "botes" tani ju kujtua se po vriten njerez atje, sepse keto 8 vite vetem eshte gjuajtur ne ajer per pordhe 😜
 

dangerous

Anëtar
Gjë tjr nuk kishe per temen.

Sa per Laurin nk po prgj - por unë nk kam ardhur këtu të lidhë miqesi me turq e serbi jam me Kryq mesoje ti.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Portalet shkruajne dhe genjeshtra. nuk duhet te besojme cdo gjd. Me duket dje a kur ishte qe ABC kishte paraqitur lufte e zjarr te nje vendi tjeter, gjoja po ndodhte ne Turqi. Dhe me vone u hoqen sikur ishte gabim. 🤣 Pra lexoni nga sh informata dhe ne fund dalloni genjeshtren dhe manipulimin nga e verteta.
 

Bukowski

Gjumash
Gjithe kjo Goje, c'ere qe mban
 

Barnaba

Banned
Falenderoj bashkebiseduesit qe n’a ndricuan me keto argumente te forta...

Turqit po e sulmojn popullin kurd sepse kurdet e kane fajin. Si guxojn ata te kene endrra per pavarsi. Te vuajn si skllav nen pushtetin e rraces hyjnore turke. E pse duhet te kemi simpati per nje komb te shtypur...?

Duam perandorine otomane... duam sulltan!
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Pse paska turq e serbe ne forum?
Sipas bindjes se tij dhe kompanis se tij, muslimanet e mire jane turq.

Merhaba danger, nasil sin :v
 

Vajza

💕
Staf në FV.AL
Falenderoj bashkebiseduesit qe n’a ndricuan me keto argumente te forta...

Turqit po e sulmojn popullin kurd sepse kurdet e kane fajin. Si guxojn ata te kene endrra per pavarsi. Te vuajn si skllav nen pushtetin e rraces hyjnore turke. E pse duhet te kemi simpati per nje komb te shtypur...?

Duam perandorine otomane... duam sulltan!
Pse do ishte keq per nje perendi otomane , jo! 500 vite e kane sunduar boten dhe ka pas rregull ne bote , gjithashtu kombet gjuhet e traditet skan humb .nese otomanet kane vrar ose ja kane ndruar fejen njerezve me zort (sic na thuen historijant e vatikanit) atehere sdo kishte fe tjeter ne ballkan pervec islamit.
 

Tomka

Anëtar i ri
Pse do ishte keq per nje perendi otomane , jo! 500 vite e kane sunduar boten dhe ka pas rregull ne bote , gjithashtu kombet gjuhet e traditet skan humb .nese otomanet kane vrar ose ja kane ndruar fejen njerezve me zort (sic na thuen historijant e vatikanit) atehere sdo kishte fe tjeter ne ballkan pervec islamit.
Rregulla?
Po flet per periudha feudale ku civilizimin nuk e gjeje askund , aq me pak ke osmanllinjt qe ishin mbetje arabe. Ne ato kohera jo vetem qe ska pas rregulla , por shqiptaret kane rrezikuar shume here te shfaroseshin si komb. Nqf se sllavet gjate pushtimin otoman kishin mbi 1000 e kusur shkolla ne gjuhen e tyre , shqiptaret nuk kishin asnje , sepse kerkohej me cdo kusht asimilimi i shqiptarve.
Shqiptaret kane dale me te humburit nga ky pushtim. Na nderrun fene , emrat , traditat , e vetmja gje qe kemi rujt vjedhurazi ka qene vetem gjuha shqipe edhe kjo nje zot e di si mbijetoi se te ishte per osmanllinjt do ishim si puna e kurdve sot pa shtet e pa katandi.
 

Vajza

💕
Staf në FV.AL
Rregulla?
Po flet per periudha feudale ku civilizimin nuk e gjeje askund , aq me pak ke osmanllinjt qe ishin mbetje arabe. Ne ato kohera jo vetem qe ska pas rregulla , por shqiptaret kane rrezikuar shume here te shfaroseshin si komb. Nqf se sllavet gjate pushtimin otoman kishin mbi 1000 e kusur shkolla ne gjuhen e tyre , shqiptaret nuk kishin asnje , sepse kerkohej me cdo kusht asimilimi i shqiptarve.
Shqiptaret kane dale me te humburit nga ky pushtim. Na nderrun fene , emrat , traditat , e vetmja gje qe kemi rujt vjedhurazi ka qene vetem gjuha shqipe edhe kjo nje zot e di si mbijetoi se te ishte per osmanllinjt do ishim si puna e kurdve sot pa shtet e pa katandi.
Nese ishte keshtu si thua ti , mos dysho se per 500 vjet na kishin farruar ateher kret, e nga ti e un fls shqip !? Ato jo dekada po shekuj kan sunduar , dhe asgje ska ndryshuar.. mos ja futni kot , sllavet thojn njesoj si ju deshi turku apo osmanlit te na farrojn , po jo mor jo , pervecse buken e gojes qe ju ka dhen dhe shkollim asgje tjeter sju ka ber... kush ka ndrru fe !? Muslimanet kurr skan imponuar dikujt fe, secili pas deshires e vet ... pse nuk e permendi rastin e spanjes ose andaluzija ku kishe terorr ndaj muslimaneve te konvertohen ne fe tjeter!? Prej 600 xhamijave asnje nuk mbeti e hapur.. cila kish ne ballkan prej otomanve u mbyll? Njs mashtrimet e vatikanit skan fund.. sa per mbetjet arabe mos harro se cdo messenger ose profet na vjen nga ato toka arabe ;) .
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Historia qe eshte shkruar nga komunistet, i ka dhene frytet e saja edhe ne foruminvirtual.
 

MrCool

Lost
Historia qe eshte shkruar nga komunistet, i ka dhene frytet e saja edhe ne foruminvirtual.
Nuk duhet bere pergjithesime.. Kjo eshte e bukura e forumeve, qe secili jep mendimin e vet, i gabuar apo i sakte qofte ky.

Per aq kohe sa debati behet qetesisht pa kaluar ne ofendime, eshte i mirepritur.
 

Tomka

Anëtar i ri
Nese ishte keshtu si thua ti , mos dysho se per 500 vjet na kishin farruar ateher kret, e nga ti e un fls shqip !? Ato jo dekada po shekuj kan sunduar , dhe asgje ska ndryshuar.. mos ja futni kot , sllavet thojn njesoj si ju deshi turku apo osmanlit te na farrojn , po jo mor jo , pervecse buken e gojes qe ju ka dhen dhe shkollim asgje tjeter sju ka ber... kush ka ndrru fe !? Muslimanet kurr skan imponuar dikujt fe, secili pas deshires e vet ... pse nuk e permendi rastin e spanjes ose andaluzija ku kishe terorr ndaj muslimaneve te konvertohen ne fe tjeter!? Prej 600 xhamijave asnje nuk mbeti e hapur.. cila kish ne ballkan prej otomanve u mbyll? Njs mashtrimet e vatikanit skan fund.. sa per mbetjet arabe mos harro se cdo messenger ose profet na vjen nga ato toka arabe ;) .
Ne momentin ti cdo gje e lidh me fene , diskutimi im mbaron ktu. Une si perkas as krishterve as myslimanve , thjesht besoj ne zot pa i imponuar vetes sekte fetare.
Kjo m'ben qe t'jem me i kthjellet dhe ne diskutime.
Ne kte teme te citova per ate qe ti e quan perandori e lavdishme otomane dhe si shqiptaret kane jetu me luge florini (ne thonjeza) , te dhashe dhe argumentat e mia , ti thua jo si osmanllinjt ska , atehere une terhiqem sepse mungon objektiviteti , dhe kur ska nje te tille ne diskutime une e quaj humbje kohe.

Hap nje teme per krishteret po deshe dhe mund tet flas dhe per bemat e tyre.
 

Vajza

💕
Staf në FV.AL
Ne momentin ti cdo gje e lidh me fene , diskutimi im mbaron ktu. Une si perkas as krishterve as myslimanve , thjesht besoj ne zot pa i imponuar vetes sekte fetare.
Kjo m'ben qe t'jem me i kthjellet dhe ne diskutime.
Ne kte teme te citova per ate qe ti e quan perandori e lavdishme otomane dhe si shqiptaret kane jetu me luge florini (ne thonjeza) , te dhashe dhe argumentat e mia , ti thua jo si osmanllinjt ska , atehere une terhiqem sepse mungon objektiviteti , dhe kur ska nje te tille ne diskutime une e quaj humbje kohe.

Hap nje teme per krishteret po deshe dhe mund tet flas dhe per bemat e tyre.
Ishe i pari t'u i akuzuar otomanet se ju kan ndrruar "fene" per at tu pergjigja. Pun per ty eshte nese e vazhdon debatin ose e len me kaq.nuk edi cfar je ose cfar beson , por pata pershtypje se ke fe , ngaqe the: na nderrun fene emrat traditat.. rilexoje veten :) .Kalofsh bukur.
 

Drejtori

Shkapallatauuuu....✌️✌️✌️
Cfare po me lexojne syte...
Pse more ne lulezimin nga Osmanllinjte kemi marre, shkollat arsimin kulturen atyre jau kemi peng?
Ore po Shqiperine kaq te vogel dhe te ndare ne 5 copa kush na e beri? i vertmi gabim qe kemi bere ne Shqiptaret ka qene konvertimi ne muslimane per efekt taksash se se sa fetare jemi ne e dime.
Po gjuhen shiqpe kur e ka ndaluar me ferman greku apo Serbi qe edhe ata kane mekatet e tyre? Kur flisni lexoni apo dini ndonej gje nga e kaluara jone apo u referoheni vetem atyre hoxhallareve qe flasin cdo dite per otomanet sikur ka qene perandoria qe ka bere mrekullira tek ne.
Kush po e ben luften kurdet apo turqit se kete nuk po kuptoj une? Kush po vret e perdhunon civile turqit apo Kurdet se edhe kete nuk e kuptoj dot une? N cilen toke po luftojne turqit ne te tyren apo kane sulmuar token e nje shteti tjeter se kete nuk po e kuptoj une?
pastaj vini e n a tregoni se si nenat puthin ushtaret turq qe vete ne lufte e budallalliqe te tjera. Shkruani me pergjegjsi dhe realizem dhe jo me frymen e minareve qe po na mbine ne cdo cep te truallit tone shqiptar kurse ne Serbi e ne vende te tjera po behen autostrada dhe investime.
Ah po e fresket fare pse u ndaluan simbolet tona kombetare ne Stadium ne turqi mund te me thote ndonjeri/a qe i qan syri per turqine?
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Cdo perandori ka te veten, cdo sundim ka te mira e te keqia, ama une me kaq sa kam lexuar tani, te pakten keta historianet e urbanistikes(shqiptar) thone se gjate pr.osmane urbanistika ka patur zhvillim te larte. E dyta, feja nuk u nderru me dhune. Se po te ishte ashtu do i kishe 100% musliman, dhe sot do i ishin rikthy prap fese se vjeter pagane :D, nqs flasim per gjuhe, gjuhe zyrtare ka qene osmanishtja ama populli nuk u detyrua kurre, ai ishte i lire te fliste si te donte. Kjo eshte nder arsyet pse sot vendet e ballkanit kane zyrtare vetem gjuhen e tyre. i keni pa vendet e kolonizume nga francezi dhe anglezi si e kane gjuhen e tyre me te mire se vendasen?!, Tradita?! Cfare traditash kishim ne me para qe na i shfarosi sundimi osman?! Ne asnje histori te huaj nuk lexon se pr.osmane ka bere masaker civile, apo ka patur trajtime jashte njerezores, sidomos iher kur i krahason me kolonite Europiane. A ka patur padrejtesi?! Po fundja ishin perandori, normal qe sipas rregullave te tyre do veproje, pse ca flet?! A do paguaje xhizje, taksa? po ta merr mendja, por nuk tu priste koka pse ke ngjyre tjeter apo pse je rrace jo turke. Une normal sdua te kthehet perandoria osmane,(eshte budallallik po ta mendosh) ama dhe kete urrejtje qe kemi ne ndaj Turqise se sotme, me duket shume patetike :D

Tiku: Hello how are you?! :D
 

Tomka

Anëtar i ri
Ishe i pari t'u i akuzuar otomanet se ju kan ndrruar "fene" per at tu pergjigja. Pun per ty eshte nese e vazhdon debatin ose e len me kaq.nuk edi cfar je ose cfar beson , por pata pershtypje se ke fe , ngaqe the: na nderrun fene emrat traditat.. rilexoje veten :) .Kalofsh bukur.
Kur citova "qe na nderruan fene" e lidha me te qenurit Shqiptar dhe jo fetar. Mos i ngaterro gjerat.
Sa per akuzat hap librat e historise dhe gjen me dhjetera te tille te shkruar nga te huaj dhe shqiptar qe vertetojne qe asimilimi i fese islame ne kohen e perandorise ka qene i imponuar , sidomos ne 2-3 brezat e pare mbas pushtimit , pastaj brezat e 4te , te peste e kshu me rradhe duke qene te pafuqishem per te luftuar perandorine e pranuan si te mireqene fene islame , por jo se kishin deshire.

Otomanet per krishteret Shqiptar kane qene te njejte si urrejtja qe kemi ne per serbet sot. Eshte si me ardh serbet ne fshatin apo qytetin tend tani dhe tet thone te lutem konvertohu ne ortodokse? Normal qe ti sdo pranoje. Edhe ajo kohe ashu ka qene , ska pas lule as lutje , por ka pas lufte dhe kur je i pafuqishem do pranosh te perulesh , do pranosh te behesh dhe skllav , do pranosh dhe fene e tyre. Vetem tlutem na kurseni prrallat qe shqiptaret e perqafuan me deshire fene islame.
 

Drejtori

Shkapallatauuuu....✌️✌️✌️
Cdo perandori ka te veten, cdo sundim ka te mira e te keqia, ama une me kaq sa kam lexuar tani, te pakten keta historianet e urbanistikes(shqiptar) thone se gjate pr.osmane urbanistika ka patur zhvillim te larte. E dyta, feja nuk u nderru me dhune. Se po te ishte ashtu do i kishe 100% musliman, dhe sot do i ishin rikthy prap fese se vjeter pagane :D, nqs flasim per gjuhe, gjuhe zyrtare ka qene osmanishtja ama populli nuk u detyrua kurre, ai ishte i lire te fliste si te donte. Kjo eshte nder arsyet pse sot vendet e ballkanit kane zyrtare vetem gjuhen e tyre. i keni pa vendet e kolonizume nga francezi dhe anglezi si e kane gjuhen e tyre me te mire se vendasen?!, Tradita?! Cfare traditash kishim ne me para qe na i shfarosi sundimi osman?! Ne asnje histori te huaj nuk lexon se pr.osmane ka bere masaker civile, apo ka patur trajtime jashte njerezores, sidomos iher kur i krahason me kolonite Europiane. A ka patur padrejtesi?! Po fundja ishin perandori, normal qe sipas rregullave te tyre do veproje, pse ca flet?! A do paguaje xhizje, taksa? po ta merr mendja, por nuk tu priste koka pse ke ngjyre tjeter apo pse je rrace jo turke. Une normal sdua te kthehet perandoria osmane,(eshte budallallik po ta mendosh) ama dhe kete urrejtje qe kemi ne ndaj Turqise se sotme, me duket shume patetike :D

Tiku: Hello how are you?! :D
Hi Soul,

TE lutem mos thuaj me per masakrat qe kane bere osmanllinjte se qe nga Lufta e fushkosoves e deri ne 1912 veten na kane therrur.
 
Top