• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Poezi te ndryshme

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Vendndodhja
Pertej Horizontit
ا’jetë?!

Ta përplas fytyrën jeta,
I flak ca rrugëve pa çati,
Veç se disa me vila kapërdisur,
Ah, se jeta të bën dhe dredhi!

Ca dremisin qosheve në ndonjë cep
Zgjohen në t’ftohtë, ngrirë n’acar
Me barkun bosh nga mbrëmja n’mëngjes
Por zemërplot’ ata ngrihen prapë.

Pastaj, ka ca që mes luksit zgjohen,
Parfumuar bredhin rrugëve çdo herë,
Kollarisur, stiluar deri n’detaje,
Po ç’bëjnë?! Veç vjellin vrer!

| Seji Stafa |
 

Passion

Antarë i Respektuar

ا’KثRKOJ Tث GJEJ…
ا’kërkoj në pyll me hap të zbehtë,

Tek rrjedh gëmushës një burim?

Hazdisur zogjtë ia thonë lehtë

Për mallin tënd, për mallin tim.Bëj t’ia dëgjoj gjethet kories

Se ç’thonë ato buzëblerta.

Thashë ia gjeja gjurmën hijes,

Që le ti e pas unë mbeta.Te brinja e mallit për matanë

Të pashë si ikje si një shterg.

Të pret ky mall pa fund, pa anë,

Se më vjen prapë nga ai shteg.Nuk di pse zemra më mbërdhi,

A thua, kot rri duke pritur?

Dëgjoj korijen që gërrhin

Mbi mallin tënd duke dremitur.ا’kërkoj në pyll me hap të zbehtë,

Me këtë mall që po më çmend?

Hazdisur zogjtë ia thonë lehtë

Për mallin tim, për mallin tënd.


Pano Taci!
 

Passion

Antarë i Respektuar
I SHUSHATUR

Pano Taci!I shushatur rashë të flë,

Më shushati syri i zi.

Ai sy ëndërr m’u bë.

ثndrra kongji mbi gji.I shushatur rashë të flë,

Shushatur nga fëmëra.

ا’ma solli në gjumë atë,

Të më marrë flakë zëmëra.I shushatur rashë të flë,

Nga ajo që më shushati.

Zgjata dorën që ta zë

Aty te shtarti…

Oh, unë i ngrati,

U ngrita e s’gjeta gjë!
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Vendndodhja
Pertej Horizontit
SONETI I VJESHTES

I dashuri im i çuditshëm, ç’meritë kam për ty në k’të jetë”
Sytë e tu të qartë si kristal, sikur më shohin e më thonë:
-Bëmë të magjepsem e hesht! Zemra ime që ti po ngacmon,
Përveç ndjesisë së një kafshe antike plot sinqeritet.

Në duart e tua e përkundur dhe e ftuar në të ëmblin gjumë,
Nga sekreti i saj i skëterrshëm, asgjë s’ka për të treguar,
As legjendën tënde të zezë, në gërma zjarri s’ka për ta shkruar,
Oh, se unë pasionin e urrej e shpirti më dhëmb aq shumë!

Le të duhemi ëmbëlsisht. Dashuria, një rojtare e drobitur,
Në mes të errësirës, në pusi, tendos harkun e saj fatal.
Po unë ia njoh mirë veglat e të vjetrit arsenal.

Krimin, tmerrin dhe marrëzinë! – O margaritë e nemitur!
Pse, njësoj si unë, një diell vjeshtak nuk je vallë ti,
Margarita ime e akullt, e imja e panjollosura bardhësi


(Sh.Bodler)
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Vendndodhja
Pertej Horizontit
MALL...

C’ma prek keshtu zemren?
C’me ben qe te ziej?
C’me shtyn te largohem
Prej dhomes pertej?
Po ndrit cip’ e reve
Rreth shkembit ajte!
Atje do te vete,
Atje n’ate dhe!

Ja, korbat ne ere
Flatrojne me gaz;
Perzihem mes tyre,
Mes tufes humbas
Dhe malit e murit
I vijme perqark;
Ajo eshte atje poshte,
Ajo eshte atje larg

Ajo vjen e endet,
Une ik, fluturoj,
Ne pyllin e dendur
Si zog po kendoj
Dhe e ndal ajo hapin
E qesh e pergjon:
“Ai kendon embel,
Per mua kendon”

Po i lan perendimi
Kodrinat me ar;
Sodit bukuroshja
Me shpirt mendimtar
Dhe shkon buze lumit
Mbi bar e stoli
Dha hapat i zhduken
Ne terrin e zi

Sakaq une shfaqem
Si yll shkelqimtar
“Kaq afer, kaq larg,
C’ndricon posi zjarr?”
Ti fort e mahnitur
Shkelqimin e pe;
Por mua te lumtur
Nder kembe me ke.

GETE
 

vajza e detit

Anëtar i Respektuar
.Doja ta urrej...
Duhej te gjeja arsye per te urryer,
si fillim mungesa e tij, oret behen vapor i mbytur,
syte kthehen ne lum i rrembyshem,
cfare mund te gjeja tjeter per ta urryer,
ah ,kembet...
kembet ishin si peme e thare qe kercet tek thyhet,
duart si te vuaje nga pakinsoni....
Sa arsye per te urryer ate, kur zemra gati sa nuk cante kraharorin nga dhembja,
dhe sa here kerkoja ta urrej ,aq here kthehesha ne te njejten piknisje...
Syte e tij kur me veshtrojne deri ne pangopesi,tek me drejton nga vehtja.
Buzet qe peshperijn,shpirt, shpirt,shpirt,
e une ndihem e humbur ne te.
Krahet kur i hap te me pushtoj,gjoksi i tij si mal ku mbeshtetesh ,ndersa dukesh gogel,
Aroma e tij,
aroma e tij qe kalon dhe madheshtin e oqeanit si parfum.
Zot ,me te dhe minuti behet shekull, sa keq qe dhe shekulli duket cast....
Dua ta urrej, kete cmenduri dashuri dhe sa here perpiqem te urrej, aq here ndodhem ne te njejtin stacion per tu nisur, me nje dashuri te shumzuar triplisht...
Dua te urrej ate,
kur ta shoh,
cuditerisht nuk e shoh perball, por ne mua...
perfundoj te urrej, kete dreq mungese te tij....
 

jana80

Super Moderator
Staf në FV.AL
Ti meriti un amore che ti voglia
spettinata,
per tutte le ragioni che ti fanno
alzare in fretta,
per i demoni che non ti
lasciano dormire.

Ti meriti un amore che ti faccia
sentire sicura,
in grado di mangiarsi il mondo
quando cammina accanto a te,
che senta che i tuoi abbracci sono
perfetti per la sua pelle.

Ti meriti un amore che voglia ballare
con te,
che trovi il paradiso ogni volta che
guarda nei tuoi occhi,
che non si annoi mai di leggere le
tue espressioni.

Ti meriti un amore che ti ascolti
quando canti,
che ti appoggi quando fai la ridicola,
che rispetti il tuo essere libera,
che ti accompagni nel tuo volo,
che non abbia paura di cadere.

Ti meriti un amore che ti spazzi via le
bugie
che ti porti il sogno,
il caffè
e la poesia.

Frida Kahlo
 

vajza e detit

Anëtar i Respektuar
Nese me harron,
ateherë
te dish nje gje.

E di si eshte:
kur veshtroj
henen e kristalte, degezen e kuqe
te vjeshtes kermill ne dritaren time,
ne se prane zjarrit
prek
hirin e shperbere
a trupin gervishtes te drurit,
gjithcka me sjell tek ti,
sikur gjithcka qe ekziston:
aromat, drita, metalet,
te ishin barka nisur drejt ishujve
te tu qe me presin.

Por,
nese pak nga pak s'do me duash me,
pak e nga pak s`do te te dua as une.
nese papritur
me harron,
mos me kerko me,
sepse do te kem harruar menjehere.
Po tu duk e gjate dhe e marre
valvitja e flamujve te jetes sime,
dhe vendos te me harrosh
ne bregun e zemres
ku kam rrenjet,
dije se ate dite,
ate ore,
do t`i ngre krahet
e rrenjet e mia
do kerkojne tjeter toke.

Por
nese cdo dite,
cdo ore,
ti ndjen se je perjetesisht e imja
me embelsi te paprekshme,
nese cdo dite
nje lule cel ne buzet e tua per te me kerkuar,
ah, e dashura ime, ah, e imja,
ne shpirtin tim asgje nuk shuhet, as harrohet,
dashuria ime ushqehet nga e jotja dashuri, e dashur,
dhe sa te jesh gjalle do e kesh ne krahet e tu,
shtrenguar fort nga imja.
 

Moonlight

Shine like a Moon!
Staf në FV.AL
Llora

-I-
Llora
Prape mu kujtove, Llora.
Dashurine tone te shkuar
Prape ripertyp
Si demi qe ripertyp barin e livadheve te larget
Naten
Ne grazhdin e rrethuar nga bora.
Po ripertyp
Ate asfalt e zhavorr te zi kerrcites,
Borite dhe katroret mizeri te taksive,
Tabelat e kafeve plot drite,
Afishe, stacjone metroshe
Ku me ty brodha
Nofullat e zemres
Me dhembin
Llora.

-II-
Tani shiu godet me shkelma xhamave.
Atje qielli si negativi i zi i nje shkretetire.
Llora,
Me ka marre malli,
Mall boje hiri.
Tani nata si nje mbulese vigane
qendisur me drita aneve
Karrfosur me paralele dhe meridiane
Nga lindja ne perendim,
Na mbulon e shqetesuar.
Ne shtrihemi nen te,
Si ne ethe zbulohemi
Te ndare,
Te larget,
Te vetmuar.
Pati nete
I qullur nga stuhia jote
Heshtja prane teje dhe pasjonit te marre
Mberthyer mbi krahet dhe kembet e tua
Si mbi nje kryq te madh
Te bardhe.
Ne fillim e mora kaq lehte.
Madje s'thosha as fjalen "dashuri".
S'e dija se dhjete vjet me i ri se Krishti
Do te kryqezohesha mbi ty
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Vendndodhja
Pertej Horizontit
Dimni

Po vjen dimni me kosë në dorë
Gjeth e bar i ka kositë
Qet balkoni pjalm me borë
Plak shkreta tue mërdhitë

I thotë vedit me za pak
Struku, struku i shkreti plak
Nëpër fush e nëpër male
fryn murlani me stuhi

O murlan ti frymën ndale
Ndal ti akull mos më ngrij
Mos ma ngrini nji kët pikë gjak
Struku, struku i shkreti plak...

| Ndre Mjeda |

 

milva

Anëtar Aktiv
6:41 MD
Ti ike sot. ..ike larg!
E di! Me the do iki, per dite, pak!
Ike, ike, kufirin kalove. ..
Mua me duket...apo ..o Zot! Mos me harrove?

E lumtur u' ndjeva me sy kur te pashe. ..
Trishtuar u ndjeva, s'te preka, dy fjale s'te thashe. ..
Ky eshte i yni realitet. ..
Disa here te jam lutur. ..
Heqim dore krejt!

E provojme njehere, te propozoj!
Tani qe kufirin kalove,
Mendjen kthjelloj. ..
Te lutem, kthjellohu dhe ti. ..
Pavaresisht se zemrat do t'i trishtojm'
Po zgjidhje tjeter ...s'kemi.
S'mund t'ju rezervojm'.

Ti je i lumtur me cerdhen tende. ..
Une ashtu, helmuar nga jeta. ..
Sado lumturi te mundohesh t'me dhurosh,
Vendi ngelet bosh, si cerdhja ,munguar zogjt !

E prape uleras, bertas, therres!
Kthimin tend ngutur
Te pres, te pres, te pres!

22 dhjetor 2018!
 
Last edited:

milva

Anëtar Aktiv
Nuk di pse te kerkova sot...
Ne ender isha a zgjuar
nuk e ndaj dot!
E dija qe larg ishe ne udhetim...
po pse i qete nuk ishte
ky shpirti im

Te kerkova ...shkrova kudo...
Si e marre prisja qofte nje
ok nga ty!
Po nuk e mora dot deri vone
M'u duk sikur shpresa ime
shpresonte kot!

Un' e di mire kostelacionin" utopi"
Nje fjale e thjeshte e perbere nga
pese germa...
Shume te qarte besoj e ke dhe ti...
Po per keto ndjenja vendos jo
truri po zemra!

E megjate dicka me therret...
Kudo ,rrotull meje sillet nje siluet'
Sado larg reales te jesh
Vepro ashtu si ti, ta ndjesh!
 
Last edited:

vajza e detit

Anëtar i Respektuar
Nuk di pse te kerkova sot...
Ne ender isha a zgjuar
nuk e ndaj dot!
E dija qe larg ishe ne udhetim...
po pse i qete nuk ishte
ky shpirti im

Te kerkova ...shkrova kudo...
Si e marre prisja qofte nje
ok nga ty!
Po nuk e mora dot deri vone
M'u duk sikur shpresa ime
shpresonte kot!

Un' e di mire kostelacionin" utopi"
Nje fjale e thjeshte e perbere nga
pese germa...
Shume te qarte besoj e ke dhe ti...
Po per keto ndjenja vendos jo
truri po zemra!

E megjate dicka me therret...
Kudo ,rrotull meje uleret
bucet...
Sado larg reales te jesh
Vepro ashtu si ti ta ndjesh!
shume e bukur Milva!!
 

jana80

Super Moderator
Staf në FV.AL
Le donne

"Ci sono donne…
E poi ci sono le Donne Donne…
E quelle non devi provare a capirle,
perchè sarebbe una battaglia persa in partenza.
Le devi prendere e basta.
Devi prenderle e baciarle, e non devi dare loro il tempo di pensare.
Devi spazzare via con un abbraccio
che toglie il fiato, quelle paure che ti sapranno confidare una volta sola, una soltanto.
A bassa, bassissima voce. Perchè si vergognano delle proprie debolezze e, dopo
averle raccontate si tormentano – in una agonia
lenta e silenziosa – al pensiero che, scoprendo il fianco, e mostrandosi umane e fragili e
bisognose per un piccolo fottutissimo attimo,
vedranno le tue spalle voltarsi ed i tuoi passi
allontanarsi.
Perciٍ prendile e amale. Amale vestite, che a
spogliarsi son brave tutte.
Amale indifese e senza trucco, perchè non sai
quanto gli occhi di una donna possono trovare
scudo dietro un velo di mascara.
Amale addormentate, un po’ ammaccate quando il sonno le stropiccia.
Amale sapendo che non ne hanno bisogno: sanno bastare a se stesse.
Ma appunto per questo, sapranno amare te come nessuna prima di loro.”Alda Merini
 

jana80

Super Moderator
Staf në FV.AL
Incapace di percepire la forma di Te,
ti trovo tutto intorno a me.
La tua presenza mi riempie gli occhi del tuo amore,
umilia il mio cuore,
perché tu sei ovunque!!!
 

Guest20

Antar i ri
Malet me gurë,
fushat me bar shumë,
aratë me grurë,
më tutje një lumë.

Fshati për karshi
me kish' e me varre,
rrotull ca shtëpi
të vogëla fare.

Ujëtë të ftohtë,
era pun' e madhe,
bilbili ia thotë,
gratë si sorrkadhe.

Burrat nën hie,
lozin, kuvendojnë,
pika që s'u bie,
se nga gratë rrojnë!

Gratë venë nd'arë,
dhe në vreshta gratë,
gruaja korr barë,
punon dit' e natë.

Gratë në të shirë,
në të vjela gratë,
ikinë pa gdhirë,
kthenenë me natë.

Gruaja për burrë
digjetë në diell,
punon e s'rri kurrë
as ditën e diel.

0 moj shqipëtarkë,
që vet' e nget qetë,
edhe drek' e darkë
kthehesh e bën vetë;

Moj e mjera grua,
ç'e do burrë zinë
që ftohet në krua
dhe ti mban shtëpinë!.

Andon Zako اajupi- FSHATI IM
 

jana80

Super Moderator
Staf në FV.AL
[h=4]Kristal[/h] Ka kohë që s'shihemi dhe ndjej
si të harroj une dalëngadal
si vdes tek une kujtimi yt
si vdesin flokët dhe gjithçka.


tani kërkoj poshtë e lartë
një vend ku ty të të lëshoj
nje strofë a notë, a një brilant
ku të të lë, të puth, të shkoj.


në s'të pranoftë asnjë varr
asnjë mermer, a morg kristal
mos duhet vallë prapë të të mbart
gjysëm të vdekur, gjysëm të gjallë.


në s'gjetsha hon ku të të hedh
do gjej një fushë a një lulnajë
ku butësisht porsi polen
gjithkund, gjithkund të të shpërndajë.


të të mashtroj ndoshta kështu
dhe të të puth të ik pa kthim
dhe nuk do dine as ne askush
harim ish ky a s'ish harim.


I.kadare
 

Guest20

Antar i ri
Ata që duhen e torturojnë njëri-tjetrin. Ka periudha që nuk grindemi fare. Atëhere më pushton një trishtim, pasi më duket sikur nuk e dua më. Kur filloj "të grindem" qetësohem dhe them me vete "E dua!". Doemos, unë nuk them që jeta të kalojë në grindje, vetëm se pa çaste zënkash, s`ka dashuri...
Dritero Agolli!
 

jana80

Super Moderator
Staf në FV.AL
himni i te internuarve ne tepelene.

o ju male qe me rrethoni
n'kete vend te shkrete
sot me keni prua
ca ju bona
a s'diftoni
me tel xhamash
mkeni rrethua
bi oj bore
e kurr mos rafte
ne blerim
mos u dukshi mè
tek ju dielli
kurr mos rafte
si shkretin
un kam me ju pa....https://youtu.be/MM3xJThbrew

do me pelqente ta gjeja te plote...
 
Top