• Në 21 shkurt, 3 javë më parë, Italia kishte në total vetëm 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumë Shqipëria sot. Papërgjegjshmëria bëri që Italia të ketë afro 15 mijë të prekur, 1000 të vdekur e 2000 të tjerë në gjendje kritike dhe të shpërndajë virusin në gjithë Europën. Urojmë që të gjithë të bëhemi aq të përgjegjshëm sa mos të bëhemi pas 3 javësh, ajo që është Italia sot.

Poezi Dashurie

Status
E mbyllur për postime të tjera.

PaTo_MiLaN

Antarë i Respektuar
Titulli: Poezi Dashurie

Te dua kur me merr fytyren mes duarve te tua dhe me kupton pa folur,thjesht duke me lexuar syte..Te dua dhe kur xhelozon,dhe pse ndonjehere eshte shenje mosbesimi,por e di qe ti do qe te te perkas vetem ty..!Te dua kur qesh,nevrikosesh,me ben pyetje gjithmone,kur ben sikur do te shohesh fotot ne celular dhe hedh nje sy nga mesazhet..!Me argeton ideja qe ti do te jesh i gjithi une,dhe une te jem ti....I perkasim njeri tjetrit dashuria ime...Te dua..!
 

dangerous

Anëtar
Titulli: Poezi Dashurie

Nuk të dua si kristal kripe rozë, as si gur të çmuar
E as si shigjetë karafilash që përhap zjarrin :
Të dua siç duam ca gjëra të errëta,
Fshehtas, ndërmjet hijes dhe shpirtit.
Të dua si bima që nuk lulëzon
Dhe e mbart në vete, të fshehur, dritën e këtyre luleve,
E falë dashurisë tënde në trupin tim jeton aroma
E errët dhe e fortë që ngjitet nga toka.
Të dua pa e ditur si, kur dhe nga ku,
Të dua troç, thjesht e pa mburrje :
Të dua kështu se unë s’di të dua ndryshe,
Në mos në këtë mënyrë pa qenë unë e pa qenë ti,
Aq pranë sa dora jote mbi gjoksin tim është e imja,
E aq pranë sa sytë e tu mbyllen mbi timen ëndërr.

P.Neruda
 

dangerous

Anëtar
Titulli: Poezi Dashurie

Lotet

Nje Mall me ka zene mua
Qe zemren me ka coptuar
Nuk munde te rri pa e treguar
Kur ta degjosh s'ke per ta besuar
Sa shume jam duke te kerkuar
Sa shume per ty jam duke menduar-te kam lenduar
Ne te gjej kurr nga ty s'kam per tu larguar
Malli shume me ka marr
Sa gjumi me del per ty duke qare
Me lot ne sy te kerkova
Prane meje te ishe deshirova
Por u gabova
E nese ti nje Zot beson
Zemren qe dashuron e kupton.
 

SaD

♪♫Jè t'aimè mon àmour♪♫
Titulli: Poezi DashurieFillim i mbar
por ne fund i vrar
dashuri e papar
po prap te ndar!!!

duhemi kshtu se paku mendojm
me gjelozi a thua vall ku do shkojm
npole tkunderta jetojm
por smund te jemi tqet ku njeri tjetrit i mungojm

kur te kam pran perlahëmi
puthëmi ledhatohëmi por ne fund shahëmi
vrapoi nga dera ik me lot
provon t’me harrosh por lodhesh kot

harron se per ty ska tjeter
dashuria kurr s’behet e vjeter
kah te shkojsh gjithmon me kujton
dhe telefonin nga dora se leshon

kur me sheh me shoqe mbushesh meri
po gjelozia s’ka vend nese per mua ndjen dashuri
harron se edhe un te dua prandaj ste tradhtoj
por smundem ne qdo qast ket ta kujtoj
me ty a pa ty nuk ndjehem rehat.
 

SaD

♪♫Jè t'aimè mon àmour♪♫
Titulli: Poezi Dashurie

Plagë Dashurie

Gjendesh diku larg,
qe as vete s’mund ta paramndoj,
se kur do te kthehesh
fati do ta percaktoj.

Si mund te jetosh pa mua
kur te mundon vetmia
njeriu me gjysem shprese
kur i mungon dashuria.

Ndoshta ke gjetur dike
per te mposhtur vetmine
per te luftuar jeten
te kujtosh dashurine.

Te frenosh shpresen
e nje te riu ne lulezim
Zoti do te dhuroj
me te madhin denim

Ndoshta do te kthehesh
po ku ta di i shkreti
edhe nese vdes
nuk behet kijameti

Te gjitha qe i permenda
s’jan aq me rendesi
por desha ta sheroj
plagen per dashuri
 

dangerous

Anëtar
Titulli: Poezi Dashurie

" te kerkova "

MIRMENGJEZ PO TE THEM DASHURIA IME
QE SE DI KU ME JE FSHEHUR
ME KOT TE KERKOVA NGA DO QE SHKOVA
NDOSHTA DIMRI TE KA NGRIRE TE KA NGURRUAR
DEBORA TE KA MBLUAR
NESE TE GJEJE ME S'KAM PER TE LESHUAR
SA DO JEM I GEZUAR - I DASHURUAR .
 

PaTo_MiLaN

Antarë i Respektuar
Titulli: Poezi Dashurie

Avione që ulen
Të tjerë qe ngrihen
Valigje që zbrazen
ثndrra që fiken
Sy të përmalluar
Një lot I patharë
Buzë që dridhen
E s’thonë dot nje fjalë
Një zemër e lodhur
Nga zhgënjimi tkurrur
Një ëndërr e tretur
Në shkretirë në pluhur
Një yll që më ndjek
I heshtur nga lart
Me lodhi gjithcka
Shpirti mu plak
Më lodhi ky fat
Më hedh e më pret
Dhimbja sot qan
Më lodhi kjo jetë.... :/
 

PaTo_MiLaN

Antarë i Respektuar
Titulli: Poezi Dashurie

Ishte histori e kendshme,
harmonike,
e brishte.
Ishte aksident valesh,
ballkon deti,
stuhi.
Ishte kulmi i fantazise se mashkullit,
metrazh i shkurter filmi,
buzeqeshje.
Ishte blu qiellore,
mengjes i trishte,
mbremje epshore.
Ajo ishte enderr...

~ R'n p ~

 

Marla

....
Titulli: Poezi Dashurie

Tri shkrepse te ndezura ,
nje nga nje ne erresire...
E para per te pare
fytyren tende,
E dyta per te pare
syte e tu,
E fundit per te pare
gojen tende...
Dhe tere nata per te mi kujtuar perseri
duke te te shtrenguar ne krahet e mi...!

Jacques Prevert
 

SaD

♪♫Jè t'aimè mon àmour♪♫
Titulli: Poezi Dashurie

Sytë që mi ke ti
Si liqej të kthjellët mali,
Si magnet mua më tërheqin
Shiqimin në ta s’mund ta ndali!

Sikur uji që t’flladitë
Shpirtin që ta freskon,
Ashtu dhe shiqimi yt
Dhembjet mua m’i lehtëson!
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Titulli: Poezi Dashurie

LAMTUMIRE_Robert Berns

E dashur, leri oret e ndarjes te pikojne vetmine mbi ne,
le te numerojme castet e humbura vetem
dhe shpirtrat le ta kuptojne nese gjeten
tek njeri-tjetri ndonjehere strehe...

...Pra, le te endet dhimbja ne shpirtrat tane egoist,
le te thyhet amalgami i fundit qe na bashkon!
Ti mos qesh kur te me shohesh duke qare si femije
sepse dashuria dhe burrerine e patrembur e rrezon!

Lamtumire...Lamtumire e dashur!
Tani pas po shkoj te numeroj oret e lumtura bashke,
po shkoj te numeroj puthjet e permalluara
kohen time pa ty, nuk di me si ta vras!

Vec ca puthje do vjedh per buzet e deshperuara
...Sigurisht ti ne nje zjarr tjeter je duke u ngrohur
ne nje zjarr perkedhelish qe trupin ta ftoh
por gjithsesi une te fal, te fal kur ti mizorisht vetveten lendon.

Heshtja le ti thyeje dyert e harrimit
qe kujtimet me ty mos t'i harroj asnjehere...
Me wiski le te dehem ta pi vetmine e gjate
Te cirrem, te uleras, te mallkoj.....Lamtumire prape...!


 

SaD

♪♫Jè t'aimè mon àmour♪♫
Titulli: Poezi Dashurie

Në tër trrupin shikimin ma lëshon
Më pëlqen kur më ngacmon
Me bisht të syrit të vështroj
Buzën ngadal e kafshoj
Ti mendjen ta tranoj
Por që të më ofrohesh, stë lejoj
Plas prej atje dhe vetëm fantazo
Se në realitet më tepër sguxoj
Digjem si prush se as njé her skam të të provoj..
Ndoshta në duar të më kesh për një sekond
Gati shansën ta dhuroj!
Por mos u mashtro më larg me shpresa të vazhdojsh
Se S objekt për njeri skam mu ba
Mor sjam e leht, jam e fshtir të kam than!
 

SaD

♪♫Jè t'aimè mon àmour♪♫
Titulli: Poezi Dashurie

Jetën për ty do ta jap, vetëm ty të dashuroj.!!
Zemrën time do ta jap,dhe askush nuk mund të më ndalë..
PSE-Pse xhdo nat une të kujtoj..?
Pse xhdo nat une të ëndroj..?
Pse xhdo nat, une qaj për ty
Emrin tënd përnat e përmendi.
Qka me i be ksaj zemrës se shkrejtë, që smë la të jotoj rahat në ket jetë..!
Kur shof dikand në rug, mendoj se ti..!
Ah une e shkrejta, jam tu vedk për ni djal të ri.
Pse ndodhi aj djali të jet ne zemrën time, kur do të më hiqen mua kto kujtime..??
Qko po ndodh o zot, qka po ndodh me mua ..
Hiq spo e di,pse qa shum e dua..!!
Kur do të jet mjaft, për të mos kujtoj, se gjysmën e jetës aj ma ka ngrëne..
Nuk e disha se do të ndodh kjo punë,por pse mu shtau edhe një mërzi..??
Se për ty ore djali i shkrejtë,edhe natën nuk muj me flet..
Nuk mendoj për as gje tjetër,emri yt nuk zen vend tjetër.
Por me ma than fjalën **TE DUA** ather mundesh me më qetsua.
U dashurova qysh në femijeni, smundje keqe paska qen edhe kjo dashuri..
Se s'besoj se mund të jetoj pa ty.!
Zemra ime gjithmon vajtonë.
Syt e mi gjthmonë lotojn.
Emri yt në zemër më flen, me krah hapur gjithmon të pret.
Pa ty syri kot lotën.
Pa ty zemra kot vajton,
vajzat tjera i dashuron dhe mua më haron..!

Ditët po kalojn,
po arin në fund por dashurin qe e patëm,
mos mendo se do ta gjejsh dikund..!!
Do të mundohem me të haru,
por hiq se di si me vepru.!!
A thu do të jem gjall o zot..??
A po do të më mbulojë kjo tokë..!!
 

SaD

♪♫Jè t'aimè mon àmour♪♫
Titulli: Poezi Dashurie

Mos e shiko shkrimin por ruaje kujtimin
Nese une do te vdes kujtimi im do te mbes
Te dua me zemer e jo me interes per tere
Jeten time deri sa te vdes

Nese ke sy shiqom Nese ke Vesh degjom
Nese ke Shpyrt sherom
Nese ke Zemer dashurom

Nje Zemer e vetmuar
Qet gjak po pikon
A ma din hallin
Se zemra ime
Vetem ty te don

Nese te dua me don dhe ti mua nese
Te urrej me urrej dhe ti mua Por
Nese vdes jeto jeten pa mua dhe
Mos harro se nje engjull te
Ka dashuruar

Deshiroj te kem krah te fluturoj
Te zbres ne buzet tua te puthi
Fort dhe te tregoj se vetem
Ty te kam dhe sa shum te DUA

Te Dua te pres pa Ty zdo te Vdes
Me Yjet e Nates ty te pershendes
Atje ke ni Lum ku ka Lule shume
Kur te jesh ne gjum vi te puthi une
 

SaD

♪♫Jè t'aimè mon àmour♪♫
Titulli: Poezi Dashurie

Dhembja ne gjoksin tim
me rendon shum per ty
kur malli me buzeqesh,
dhe ne zemer po me rri.

Ka zen vend dhe nuk luan dot
qe me ben syrin me lot!
qe me dridhet buza e that,
shpirti digjet flake-flake.

Shum rend qenka keshtu t'jetosh!
me dhembje, mall, e dashuri
perse zemra nuk gezohet dot,
perse shpirti rrin n'vetmi.

Kur ti lexosh keto rreshta
mendo se jam afer me ty
te tregojn shkronjat e zeza!
sa me mungon mua ti
 

Marla

....
Titulli: Poezi Dashurie

Me ndoqi dashuria
Bashke me varferine e shkrete
Ne shteg te tyre heret rashe
Me zune shpejt ne rrjete.

Por varferine e zboj e tremb
Dhe s’ka me varferi
Vec dashurine dot se shemb
Se mbetet dashuri.

Pse dashurise si pengese
I del perpara ndarja?
Dhe pse te mbetet robereshe
Nga smira dhe nga paraja?

Dhe pasuria dhe hambari
Pak lumturi na japin
Por frikacaku dhe truthari
Pushtetin shpejt e kapin.

Me flet me sy per dashurine
Kur humb mes perqafimit
Ndersa me buzet ftohtesine
Ma shfaq permes gjykimit.

Me keshillon te jem i matur
Te kem dhe pak durim
Sic duket, pret nje oxhak te pasur
Dhe s’pret oxhakun tim!

Po si ta mbaj gjakftohtesine
Kur jemi prane e prane
Kur dy veshtrime dashurine
Burim te vetem kane?

Vec fukarai ka lumturi
Me vashezen e dashur
Ai s’ka smire e s’ka zili
Per dere e rang te pasur.

Ah, dashurine c’e pengon
Ky fati i lig tiran!
Dhe gonxhe e saj pse s’lulezon
Pa pasuri dhe nam?


Dashuria dhe varferia Robert Berns
 
Titulli: Poezi Dashurie

image.jpg...nje nga poezite me te bukura te botes...

ata me paten munduar
dhe zemeruar sa s'ka.
disa me dashurine e tyre
me urrejtjen e tyre disa.

dhe shpirtin ma paten helmuar
me dhane vrer te pi,ata.
disa me dashurine e tyre
me urrejtjen e tyre disa.

por ai qe shume e me shume,
me mundoi,zemeroi e trishtoi,
ai s'me urreu kurre,
dhe kurre s'me dashuroi.

(hajnrih hajne)

 
Last edited:

PaTo_MiLaN

Antarë i Respektuar
Titulli: Poezi Dashurie

Lodhemi nga zhgenjmet te cilat nuk te lene te ngresh koke ..e preferon te shmangesh nga ajo zhurmesi qe pjell vetem kotesi ..duke u terhequr drejt te vetmit njeri te besuar "Vetes"..!
 
Status
E mbyllur për postime të tjera.
Top