• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Poezi Dashurie

Status
E mbyllur për postime të tjera.

WxP

Tech
Ja po e filloj une me nje te vjeter :p :lexim:
Të kam enderruar.

Mbi dritare nata derdh qetsine
dhe shiu i furishem shoqeron vetmine.
Lart ne qiell te erret dy sy shkelqejne
një zemër te vetmuare mbushin shprese.
Heshtja mbreteron...
Dy sy tevegjel ngadalë mbyllen...
një buzeqeshje e ëmbël
vjedhurazi shikon
dhe niset ne kerkim te endrres se saje.
***
Ngadale lundron ne det
dhe ngritet e fluturon ne qiell
me dy sy që shkelqejne atje lartë
buzeqeshja flet.
Nata kalon...
Buzeqeshja mbledhe krahet
dhe kthehet ne qerdhen e vet...
Serish heshta mbreteron...
dhe sytë e vegjel hapen me nxitim
Tani dielli i posalindur ndriqon
" Të kam enderruar,"
një ze tingellon
dhe...
sërish heshtja mbreteron...
 

avii

Antar Aktiv
Kujtime Dashurie

Ketu mundem te gjeni Poezi Te dashuris
 
Last edited by a moderator:
  • Më pëlqen
Reactions: WxP

avii

Antar Aktiv
Sipas ligjit 14 te rregulores mbi
dashuri jeni e denuar me burg te
perjetshem ne zemren time
per ket vuni denimin te jeni
gjithmon ne zemren time ???

-Qka i the zemres qe ty te mban
Qka i the syrit qe per ty po qan
Qfar i the jetes qe ty te thrret
Qfar me bere mua qe te dua per jet


Nese koha do te na ndan .
nese njerxzit nuk na kuptojn
zemra per ty do te qan
e nese ty do te martoj ,
Mos harro puthjet e mija
mos harro dy syt e mi
mbaj me vete keto kujti
qe i patem ne rini .
Si te ndahem une me ty
si ta mashtroj shpirtin
tim, si ta fshi lotet
ne sy ku ta di se ti nuk ke kthim .
A ka djell se do te na ngro ,
a ka drit qe do te na shoh
nese une zdo te jem me ty
jo ase veten zdo ta njo
me beso o shpirti im
vetm ty zemra te do ???


nuk dua premteime
nuk dua avantura
dua te vertetn
fjalen te dua?????
 

avii

Antar Aktiv
Nese nje dite do te takoj dije se te dua
nese nje nate do te enderroj
dije je per mua
nese nje enjgjell do dashuroj
dije je ti
nese nje cift do te magjepse
jemi ne te dy!...
Nje buzqeshje e jotja sa bota ka vler me ty kater stin me behen pranver nese nuk te shoh nuk e dua veten nese nuk me do eja merrma jeten!...

Kesh e vogel e u Rita...shum se djem u
halita...S'thom t'du as s'te du...Nrrot somes munesh me shku!...

Mos me bjer ne gjunj mos me kerko falje
sepse u dasht heret te mendosh per ndarje
Ndoshta ne boten tjeter do te digjesh ne zjarr
atehere te bie ne mend te gjalle kur me shtyre ne varr
Valle si ta kthej tash jeten nga fillimi
kur nuk kam me shpresa se ka ardhe mbarimi
s'jetohet me shprese s'jetohet me vall
s'jetohet me harrese por me dhimbje e mall
Te dhez nje cigare s'mund se nuk e pi
te therras ne emer ,emrin nuk ta di
Te shkoj nga kjo bote jo se ty po te pres
Ne preherin tend dua qe te vdes
Vdekja eshte nder nese vdes mbi ty
Nese dora jote mi mbyll keta sy
Tash erdhi fundi sdi si me u ndare
Mbetet lamtumira dashuri e pare...
 

avii

Antar Aktiv
Zemra lengon
vajtimi shpejton
dashurinë e parë
do ta kujtoj edhe në varrë.
Do te bëhem shkrumb e hi
do te tretem nga një dashuri
zemra me thot të dua
pse me ben kaq shumë të vuaj?

Gjithmone kan thënë
nga urrejtja e tepert
shfaqet ndjenja e dashurise
dhe shfaqet ne horizont
 

avii

Antar Aktiv
Rruget jan te gjata
Netet jane pa fund
Qendroj larg teje e ste gjej askund,
Eja ti pran meje mos me le ne vetmi
Lejoma te puthi njeher dhe t'a largoj ket merzi.


Njeriu pa dashuri si nena pa femije
Buza e pa puthur si lulja e keputur
Zemra ne vetmi si bora u shkri...


E pranoj se jam fajtor qe ty zemren ta kam thy
E pranoj se kam gabuar qe ty shpinen ta kam kthy
E pranoj se zemra jote dhimbjet nuk i meriton
E pranoj se n'jeten time me mungon me mungon
Jo s'te harroj kurre s'mundem ty t'mos dashuroj
 

avii

Antar Aktiv
cdo dite po vdes nga pak, se dhemjen e kam afer e ty te kam larg. Kam prit e nuk ke ardhe,
pse s me vrave ti, po me le te gjalle. Vone eshte, vone eshte per te qar, vone eshte per te qesh,
vone eshte perseri pran meje te jesh!

Jetoj si ne parajse, ne nje bote krejt tjeter, nuk di se c'bej, nuk di nga shkoj.
Gjithmon nje buzeqeshje me perkedhel krejt fytyren kur kujtoj syt e tu.
A nuk e ven re o e dashur se sa i dashuruar jam pas teje?

Kur me dhe dashurine zbulova jeten, kur te dhashe veten time zbulova lumturine.

Mbi detin e qet lundronte nje flet . Mbi te shkruante te dua per jete!

Merre zemren time te shkret mbyte me dure tua pastaj knaqu ne kete bote se me s te them te dua!
Se kjo zemer vec per ty ka rrah dikur, por ti kete se kuptove kurre!!

Mos loto nese shkoj e s'kthehem. Mos me pyet si jam, kur e ndien si ndiehem.

Mos me pyet si jetoj kur me ke lene vete, mos kerko falje nga zemra qe nje here e vret.

Mos trokit me ne dern time, se ajo eshte mbyll, se ne zemren qe e theve kurr s ke per te hyre.

Mos me thuaj, se me ke dashuruar, tash eshte vone, shume vone per tu penduar.

Mos me pyet per ato caste qe dikur me mua kalove, mos loto per fatin tone qe ti vete e shkaterrove!!!

Ne mendjen time shpalos kujtime nje nga nje ,ne njeren nga ato e gjeje tregimin per ty ,athua ku je ti!?
A thua enderr ishe ti!?

Nese nuk te thash se per mua je ti ajo qe me fal buzeqeshje, ajo qe me fal ngrohtesi.
Nese s'ta shpreha dot sa shume te dashuroj fajin e kish natyra qe si dha zemres goje.

Nje mije poezi do ti shkruaj per ty ,por asnjera s bene pune ,qe te kthehesh tek une,
molle e ndaluar, e ndaluar per ne, qenka dashuria jone, qe u mbulua me dhe!!

Tash nuk jemi afer, si dikur nuk jemi, pervec njeri tjeterit tjeter gje nuk kemi!

Te pres jashte botes aty ku realiteti behet magji, te pres aty ku urrejtja behet dashuri,
ku lotet kthehen ne rreze dielli. Te pres aty ku le krenarine per gjithmone, te pres aty ku zemra ime s do te vuaj me!

Sa te cmuar jane syte e tu pas gjithe kesaj qe kam pare. Sa e varfer eshte gjithcka qe shohe, kur shohe syte e tu.

Si guxove qe zemren time te ma marresh ashtu, si rrezikove kaq shume. Ke harruar cka te kam thene!
Borgji me borgj lahet, sepse edhe zemren tende kam une.

Shume te dua ne kete nate, eja e mos mbaj inat, mos u be zemer e ngrute, jeta eshte e shkurte!

Pa u lind po e braktis kete dashuri, mos harro kur me the: Do te jetoj vetem per ty, o ti dhe vetem ti!
Ti je shkaktare per kete vetemi.

Pa ty nuk mundem te rri, pa ty jeta me behet hi, pa ty jeta nuk mjafon, se zemra e ime e shkret vetem ty te don !

I thash lotit pse qan mu pergjigj: Per ty! I thash po boll qave pusho, ai me shume rrodhi ne sy!

I thash zemres pse je merzitur mu pergjigj ne heshtje: Jam lodhur duke pritur,
me tha me gjysem buzeqeshje.

E pyeta c kuptove nga dashuria? Me tha: Shpirtin e lenduar nga vetmia,
te gjitha pervec lumturise dhe ngadal fshiu lotet e mia.

Pastaj ne vetmi ngela ne dhome me shoqerin e loteve ne sy dhe me zemren e lenduar per nje vajze,
se nuk mund te jetoj dot une pa ty !!

S'kam besuar se me ik si era, s'kam menduar te jetoj pa ty,
s'besoj se erdhi pranvera derisa s'pushojne te lotojne keta sy !

Ne cdo hap ne cdo vend dhe ne gjum me bie ndermend. Kur flej me duket te kam prane,
kur qeshi me duket me shikon,
kur qaj me duket me pajton. Eja prane meje !!

Ti prap me thua se me don, por ti po shkon dhe po gabon. Si harroje ata sy, si dhe lotet qe te rrodhen ty
 

avii

Antar Aktiv
>>--------> Te gjith jemi kilometra ne ket bot" Shijoje jeten sa ke mundesi " dashurija osht zemra jetes" prandaj mos e lejoni qe tju ik >>------------------>?

>------->Larg, Malli kërkon të më afrojë afër teje por larg,
shume largë je .
Syt e mi të përlotur nga pritja e zgjaturë,
buzët e mija të përvluara nga etja ,
e vallë kur do ta shuaj këtë etje ???
Syri të kërkon, s'të gjen ,
vetëm loton dhe pret,
Zemra nuk i beson syrit ,
Qindra , mijëra kilometra largë neshë ,
Për ne nuk ka ndarje , por durim .

>--->mendova se u treta deshmova dashurin po nese me dashuron do ta gjesh lumturin: >>> ? >---->do te dua dikur do ta dua dikend por kurr askend si dikur dikend>>>>>?


>>---->Ne shqiptaret e kemi tradit
Qe t'a duam njeriun me zemer e me shpyrt
Jemi xheloze por kemi te drejt
Se dashuria e shqiptarve eshte shume shtrenjt>>>?Më the I LOVE YOU mu duk fjal pa kuptim,

Më the TI AMO mu duk mashtirm,

Më the ICH LIEBE DICH syt mi qorove

Më the Tث DUA zemrën ma gëzove
 

avii

Antar Aktiv
Dashuria... eshte jete, shijoje
Dashuria... eshte enderr, endrroje
Dashuria... eshte e bukur, adhuroje
Dashuria... eshte dhimbje, sheroje
Dashuria... eshte tradheti, mesohu me ta
Dashuria... eshte detyre, plotesoje
Dashuria... eshte pasuri, ruaje
Dashuria... eshte loje, luaje
Dashuria... eshte mister, zbuloje
Dashuria... eshte fat, perfitoje
Dashuria... eshte avanture, kujdes
Dashuria... eshte luft, mesohu edhe me te
Por dashuria... eshte dashuri, lufto per te
 

avii

Antar Aktiv
Nese prej meje mendja s'te hiqet,
Nese per mua zemra te digjet,
Ateher afrohu dhe me prit pak mua,
Se do te vij ngadal qe te them TE DUA

Ne thellsine e zemres time
eshte vendos nje emer
Pergjithmone kete emer
do ta mbaj ne zemer


Sa here ti me vjen prane meje,
Une bie ne mendime sepse ti je ilaqi i zemres sime
 

avii

Antar Aktiv
Nenaten e qete
ne gjumin e lete
kur me kujtohesh
ti nuke mundem me fjet

Rruget jan te gjata
Netet jane pa fund
Qendroj larg teje e ste gjej askund,
Eja ti pran meje mos me le ne vetmi
Lejoma te puthi njeher dhe t'a largoj ket merzi.

do te behem zog
e ti se do te me njohesh
do te vi ne dasem
kur ti te martohesh
do ti bi daulles
per lamtumiren tuaj
kurse une e mjeri vetem,
vuaj dhe vuaj
 

avii

Antar Aktiv
Eh ta dish sa shume te dua
do te rrije veq me mua,
dua ti ndjej buzet e tua,
dhe fjalet qe vetem ti mi thua.

Une dhe ti
ti dhe une
me nje fjal te
DUA SHUM


E kaluara me pëlqen
se te njoha ty,
te tashmen e dua
se jemi te dy,
nga e ardhmja kam frikë
se mbetem pa ty
 

avii

Antar Aktiv
Dua te behem lot
te shetise nëpër fytyren tënde
të vijë deri tek buzët e tua
dhe te them fjalën TE DUA Thone se dashuria
është pa fund,
thonë se dashuria
si termet te tund,
thonë se dashuria
është c'menduri,
dhe kjo c'menduri
për mua je ti.............
 

avii

Antar Aktiv
sdin qti thot asaj qe shum e don
qe qdo nat e dit vetem per Mua mendon
njejt po meduket kur te kam larg sikur kjo pushk
brena ne me qellon por vetmin time menje
kur behem nervoz shpirti me trazohet
pse kjo e imja kaq larg me shkove
me qindar kilometra te kerkova
dhe perseri kthehesh ne vetmin time
shum po kjo ee vetmuar
vuann kjo e shkreta


Jam shtrir ne shtrat e smuj me flejt,
shikoj telefonin por ti nuk me therret.
I lexoj letrat qe dikur mi shkrove
e pyes veten pse aq shpejt me harrove??
 

avii

Antar Aktiv
Me fal zemer se ndoshta me flajet e mija te ledova ,
me fal shpirt se ndoshta nga dashurija te gjykova ,
me fal e dashur se vec per ty une mund te jetoj ,
me fal synushi im se pa ty une nuk dua te egzistoj
Mos harro se vetem ty te deshta ne ket bote ,
mos harro se per ty mbrem su nalen lot,
mos harro se pa ty gjdo gja eshte e kot ,
mos harro se te dua ma shum se dje sot
Me kujto edhe kur te thojn se nuk jam gjall,
mos harro se as guri skishte plas ma par
 

avii

Antar Aktiv
Një ëndërr plot ngrohtësi dhe dashuri ,
një ëndërr plot emocione dhe ndjenja ,
një ëndërr plot vujatje dhe mendime ,
një ëndërr ku mundem te them TE DUA ,
dhe shpresoj se nuk do të jet vetëm në ëndërr
 

avii

Antar Aktiv
VETEM TI -
Smundem të mendoj
diqka më të mir në jet ,
se të dashuroj,të kam afer të ledhatoj ,
ti ndjej puthjet tua , ta ndjej ngrohtësin tënde,
Smundem të mendoj diqka më të mir në jet
që ti të jesh i imi dit dhe net për mira vjet ,
për gjithmon,
Smundem të mendoj diqka më të mir në jet
që të vdes për ty i dashur ,
Sepse jeta ime pa ty nuk ka kuptim.
më mungon shumë, ani kisha dëshir që të jem pran teje
 

avii

Antar Aktiv
Dy fjalë që të gëzojn
dy fjalë që të hidhrojnë ,
dy fjalë që tër jetën ta ndryshojn
dy fjalë që kan domethënjen qka ndi unë për ty ,
këto dy fjalë dua që të mi thuashe edhe ti!
dikushë thot se këto dy fjalë nuk jan shumë,
por kan shumë rëndësi ,
me këto dy fjalë mundesh ta ndërtojshë një ardhmëri ,
edhe për këtë dua të ti them ty këto dy fjalë i dashur
Tث DUA
 

avii

Antar Aktiv
Si mundem të harroj një djalë apo nje vaze që e kam dashur
e ti si mundesh të harrosh nje vajzë që në zemër të ka mbajtur ,
Si ke guxim të harrosh atë që kurrë stë ka urrejtur
Si ke force të largohesh nga ajo që të don për jetëTë kam aq larg i dashur
por prap të dua!
Ti nuk lajmërohesh,
pse më ke harrua?
Cka bëra keqë që më nuk më don
apo ndoshta ke qjet tjetrën
qe më shumë e dashuron?
Si i harrove ato ditët së bashku?
A mund të na sjell zoti dashurin e përparshme?
Ne mendjën time të kam vetëm ty
Në zemrën time të ndjej vetëm ty
Të luteëm zemër mos më harro
dhe lajmërohu nëse ke kohë
 

avii

Antar Aktiv
Dora më shkruan
Zemra më lëndon,
më shkruaj i dashur
në qoft se më Don


Mbi detin e qetë lunnduronte një fletë
mbi të ish shkruar "Të dua për jetë"
Po se besove,
puth buzët e mia që të kuptosh se ç'është dashuria.
Të dua aq sa më do ti mua,
dhe do të dua gjersa të tretem
në qoftë se me ty do të mbetem
 

avii

Antar Aktiv
Sikur qelli te ish letër
dhe deti të ishtë bojë,
nuk do shkruaja azgjë tjetër
vec se ty i të dashuroj.
E di që sje për mua,
po desha të të them "Tث DUA


Mos bëj që jeta ime të duket kot,
mos bëj që nga syt e mi të dalin vec lote.
Mos bëj që vdekjën ta kërkoj,
se vetëm e vdekur mund të të haroj

Lexo këtë mesazhë që del nga shpirti im
e në me do ruaje si kujtim
Grise nëse s'më do, bëje cop e therime,
po ta dish bashkë më të ke thyer zemrën time
 

avii

Antar Aktiv
Më fal një buzqeshje zemrën mos ma lëndo,
më thuaj dhe njëherë të dua dhe fort më përqafo.
Z'dua ta di se cila je, kjo zemër për ty po rreh,
ky sy për ty po qan, sepse dua të të kem pranë.
Nëse një ditë do bëhem hi,
ta dish se jam gjegur për ty

Unë stë kërkoj të më duash shumë,
por të paktën çerekun nga sa të dua unë.
Ndoshta t'jetoj pak se jeta rrjeth si lumë,
ku i dihet jetës ndoshta s'jetoj dhe shumë.
Me ditë apo me vite, por sa te jetoj,
vec teje tjetër kurrë s'do dashuroj

Shpirti im lëkundet si tërmet.
Atë ditë që do me dashurosh në botë do bëhet qamet.
Të betohem me Zot e se ty të dua pafundesisht.
E dashura ime të lutem kthehu përgjithmon
se zemra ime ty po të kërkon.
Unë për ty shumë po vuaj
e këtu pa ty vetja më duket e huaj.

Mos e merr të bukur se të tradhëton,
mere të thjeshtë, ashtu sic e meriton...
 

avii

Antar Aktiv
Veç një çast do doja,
veç një çast zërin ta dëgjoja,
do të doja veç fytyrën ta shikoja,
do të doja veç një çast me ty të qëndroja,
do të doja veç një çast puthjen tënde ta shikoja,
do të doja veç një çast dashurin ta kujtoja

Lulja cel --> thahet,
uji gurgullon --> ftohet,
aklispsi fillon --> mbaron,
Dashuria jonë lindi dhe do të ngelet përgjithmonë

Duke humbur ty
E humba dhe veteveten
Dhe tani spo gjej dot
As njërën as tjetrën
 

avii

Antar Aktiv
Mes akullnajave të shpirtit Vrapoja,
Të gjeja vullkanin e dashurisë.
Por më kot më kot u lodha
Mes akullnajave vullkan skish.
Një fjalë e pathënë mbeti.
Një varg që kurrë nuk u shkrua,
Kujtimin tënd thellë në zemër Groposur
Pluhuri I harresës e ka mbulua
Unë hesht ti hesht
Kush të flasë?
Unë qesh ti qesh
Kush të kujtojë Tiktakët e zemrës
Qeë nuk pushojnë?

Njerëzit nga bukuria mos I shiko
Se ajo shpejt të gënjen
Të tjerat shihi dhe mendo
Pastaj thuaj më pëlqen
 

avii

Antar Aktiv
U prish bota, u prish dynjaja,
dhe hupi krejt marrja.
Ra fustani, dul miniqi,
ma shum se shkolla, punon kafiqi.
Del plaku ne qershi,
e hek plistin mu ba mafi....!!

Avione që ulen
Të tjerë qe ngrihen
Valigje që zbrazen
ثndrra që fiken
Sy të përmalluar
Një lot I patharë
Buzë që dridhen
E s’thonë dot nje fjalë
Një zemër e lodhur
Nga zhgënjimi tkurrur
Një ëndërr e tretur
Në shkretirë në pluhur
Një yll që më ndjek
I heshtur nga lart
Me lodhi gjithcka
Shpirti mu plak
Më lodhi ky fat
Më hedh e më pret
Dhimbja sot qan
Më lodhi kjo jetë
 

avii

Antar Aktiv
Kush?

Kush troket sonte në derë?
kush me fal pak dritë në terrë?
kush jeton sonte për mua?
kush më thotë sonte Tث DUA?


Në udhëkryqin e zemrës time!


Në udhëkryqin e zemrës time,
Ke kujdes.
Mos e humb rrugën,
se aty të pres.
 

avii

Antar Aktiv
Loti

I ra zemrës e biroj,
I ra gurit e shkatroj,
I ra lules e vyshku,
I ra hekurit e dryshku

Më the I LOVE YOU mu duk fjal pa kuptim,
Më the TI AMO mu duk mashtirm,
Më the ICH LIEBE DICH syt mi qorove
Më the Tث DUA zemrën ma gëzove
 
Fikini yjet
thajeni oqeanin
shuajeni henen
fshiheni diellin
ai nuk eshte me.
mbuloni shiun
shkrijeni boren
sheshojini malet
gjithcka vdiq
 

Зngjεll

___________
Titulli: Poezi Dashurie

Qendro me mua .....

* Pika uji ndodhen kudo
Dale jashte , per Ty ,
por ti nuk je aty.....
Atehere qendroj , duke pritur , ne erresire
Me foton tende ne duar
Historine e nje zemre te rrenuar
Qendro me mua
mos me le te shkoj
sepse pa ty dot s'jetoj
Qendro vetem me mua
dhe me shtrengo fort
sepse ndertova boten time perreth te tendes
dhe nuk dua t'ia di per asgje
nese nuk je me.
Atehere qendro me mua
qendro vetem me mua .....
E provova dhe shpresova deri me sot
dhe perkedheljet e mia nuk jane te mjaftueshme
per te larguar vuajtjen
se kerkova per shume kohe
dhe pergjigja eshte e qarte
Shpresoja mos ta linim kete te zhdukej ....
Kerkova zemren time
shume here e kerkova
Per ty dhe mua
eshte sikur asnje yll nuk ndricon me ne qiell
Fotot tona te lena jashte
me kujtojne ato dite
Ti me kishe premtuar
qe do te ishim perjete bashke
dhe nuk do te ndaheshim kurre
Prandaj kam shume nevoj
qe ti te qendrosh .....
(Renkim zemre )
Mos shkoo...... qendro me mua zemer ......
...............................
Atehere po rri duke te pritur ne Erresirre .......
 

Зngjεll

___________
Titulli: Poezi Dashurie

Dashuria me ty

Ka dashuri ....
ne fjalet dhe heshtjen tende
ne shikimin tend qe rrotullohet
rreth meje , rreth gjithckaje
duke me hedhur si diten e pare,
duart e tua qe me perkedhelin
zerin tend qe therret "ndihme",
ne pafundesine e zemres tende
Dashuria ne maje te gishtave,
prek nje cast ,por jo shume
Dashuria me ty
dashuri e thjeshte......
Shkoi, fluturoi pergjithmone,
Shah dhe mat ,
edhe pse ka dashuri
Eshte nje dashuri , qe ka humbur rrugen,
dhe qendron nen hijen e humbur,
Sot nuk ka me shpresa,
kthejme faqe duke ngelur ne kujtime,
duke menduar :
qe femija yne do rritet
edhe pse dashuria jone vanitet......
 
Status
E mbyllur për postime të tjera.
Top