• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Plutoni duhet te jet planet!

Empire

Antarë i Respektuar
Shefi i NASA vazhdon duke thënë: "Plutoni është një planet" sepse është një botë komplekse, e mahnitshme

apnBth9dhygjz5TbsizRHZ-1024-80.jpgDebati i gjatë për planifikimin e Plutonit kohët e fundit mori një nxitje publike nga Administratori i NASA-s, Jim Bridenstine, i cili tha se bota duhet të jetë patjetër një planet.

Vëzhgimet nga anija kozmike e New Horizons të NASA-s në 2015 zbuluan se Plutoni ishte shumë më kompleks sesa pritej, me një oqean të mundshëm nëntokësor, materiale organike (pararendësit e mundshëm të jetës) në sipërfaqe dhe një atmosferë shumëplanëshe, tha Bridenstine në Kongresin Ndërkombëtar Astronautik në Uashington në fund të muajit të kaluar

9vvxPEPgNErA7rL95YXdEV-650-80.jpg"Unë jam këtu për t'ju thënë, si administratori i NASA-s, besoj se Plutoni është një planet," tha Bridenstine duke u duartrokitur nga audienca ndërsa konferenca u hap për pjesëmarrjen e publikut.

Kreu i agjencisë bëri komente të ngjashme për Plutonin në fund të gushtit. Por, pavarësisht nga karakteristikat komplekse të objektit, sipas përcaktimit zyrtar të Unionit Astronomik Ndërkombëtar, i cili mbikëqyr të gjitha konventat planetare të emërtimit, Plutoni nuk është një planet.

Në vitin 2006, një kohë kur shumë botë të tjera të përmasave të Plutonit po zbuloheshin rreth sistemit diellor, trupi u klasifikua si një planet xhuxh. Ndryshimi i statusit erdhi nga një votim i diskutueshëm i vitit 2006 nga shkencëtarët, me të cilin hetuesi kryesor i New Horizons Alan Stern dhe të tjerët nuk pajtohen.

xWtcATN46pSqWyw59cTg9C-650-80.jpgVotimi miratoi një përcaktim zyrtar të "planetit" që përfshin një frazë ngjitëse: Planetët pastrojnë të gjitha mbeturinat në orbitën e tyre. Plutoni nuk i përshtatet këtij përkufizimi. (Përkufizimi gjithashtu kërkon që një planet të jetë i rrumbullakët dhe të rrotullohet nga dielli).

"Unë mendoj se mënyra se si duhet të përcaktoni një planet bazohet në vlerën e tij të brendshme," tha Bridenstine. Sidoqoftë, ai nuk sugjeroi ndonjë hap konkret, përtej të folurit me komunitetin, për ndryshimin e këtij përkufizimi.

"Unë e di se ka shumë shkencëtarë që pajtohen me atë vlerësim [të planit të Plutonit]," shtoi ai, "dhe ne duhet të vazhdojmë t'i bëjmë njerëzit të dinë, sepse ai mision i New Horizons është i mahnitshëm dhe vazhdon të na japë informacion të mirë
 

Empire

Antarë i Respektuar
Meqe keni hapur teme per drejtshkrimin e shqipes atehere ju lutem redaktoni pak titullin e kesaj teme.

Plutoni duhet te jete planet.
Edhe ti ma shpjego pak fjalen drejtshkrim qe ke shkruar , mos eshte drejtëshkrim? 😂😂😂😂😂😂
 

Tiku

Kap ca te Kapesh..:) :)
Staf në FV.AL
Ta bejne qe cke me te.
bilemi une them te shpiem lali Erin atje qe te beje nje pyll orbital me te mire se ate te Tiranes. :p
 

Desa

Temet nosce
Staf në FV.AL
Diskutime të ngjajshme ka edhe në lidhje me emërtimin e hënave. Disa mendojnë se vetëm Hëna jonë është hënë, të tjerët i thërasin satelitë.
 
Edhe ti ma shpjego pak fjalen drejtshkrim qe ke shkruar , mos eshte drejtëshkrim? 😂😂😂😂😂😂
Jo nuk eshte drejteshkrim por eshte drejtshkrim.
S'ka gje, mire ben qe me jep keshilla per drejtshkrimin e gjuhes shqipe, perndryshe s'ke si meson.

 

Ivy

IMPOSSIBLE??? The word itself says “I’M POSSIBLE “
Rrofshit cuna se dhe une me mendjen top qe shkruhej me ë 🙂
 
Top