• Mirësevini tek Forumi Virtual

  Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

  Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
  GOOGLE Microsoft Yahoo

  Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Plani i veprimit per anetaresim ne NATO

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Procedura fillestare e vendeve qe duan te hyjne ne NATO quhet "Plani i Veprimit per Anetaresim" ose Membership Action Plan (MAP), i cili eshte aprovuar ne mbledhjen e Washington-it ne 1999.
Pjesemarrja ne MAP bazohet mbi raportet vjetore qe tregojne kapacitetin e vendit te kandiduar ne arritjen e rezultateve te paraqitura nga NATO.
Keto kritere jane:

 • Gadishmëri për zgjidhjen në mënyrë të paqshme të mosmarrëveshjeve ndërkombëtare, etnike ose territoriale, vendosmëri në rregullin e ligjit dhe të drejtat e njerit, dhe kontrolli demokratik i forcave të armatosura.
 • Aftësi për të kontribuar në mbrojtjen dhe misionet e organizatës.
 • Përkushtimi i mjaftueshëm i burimeve për forcat e armatosura për të plotësuar angazhimet e antarësimit.
 • Siguri e informacioneve të ndjeshëm dhe ruajtja e tij.
 • Përshtatshmëri e legjislacionit të shtetit me bashkëpunim të NATO-së.
NATO nga ana e saj, jep keshilla teknike dhe vlereson analizat e shteteve te kandiduara ne menyre individuale ne cdo aspekt te zhvillimit.
 
Private conversations
Help Users
  Top