• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Planeti Saturn

MasteR

I'm offline


Planeti Saturn
Distanca/Orbita rreth Diellit: 1,426,666,422 km.
Distanca me e afert me diellin: 1,349,823,615 km
Distanca me e larget me diellin: 1,503,509,229 km
Distanca nga toka:1,440,000,000 ose 9.6 AU
Rrezja Mesatare: 58,232 km
Perimetri Mesatar: 365,882.4 km
Graviteti i Siperfaqes: 10.4 m/s2
Shpejtesia e Ikjes: 129,924 km/h.
Periudha rrotulluese rreth vetes :10.6 ore te Tokes
Periudha rrotulluese rreth Diellit :29.4 vite te Tokes
Temperatura minimale/maksimale ne Siperfaqe: -178 °C.
Perberjet Atmosferike: Hidrogjen 75%, Helium 25%
Karekteristika te planetit:
Saturni eshte planeti i 6-te nga Dielli dhe i 2-te nga madhesia.Saturni ndryshe nga planetet e tjere te gazte ka unaza te dukshme dhe nga Toka me ane te teleskopeve amator.Keto unaza jane me te medha se te planeteve te gazte te tjere.Saturni ka qene i njohur, qe nga koha prehistorike. Galileo ishte i pari , qe pa ate me nje teleskop ne 1610. Ai vuri ne dukje pamjen e tij rastesisht, por Galileo ishte i hutuar nga ky objekt.Unazat e Saturnit jane jashtezakonisht te holla, edhe pse ato jane 250.000 km ose me shume ne diameter te gjera , ato jane me pak se nje kilometer te trasha. Pavaresisht nga pamja e tyre mbreselenese, ne qofte se unazat do ishin te ngjeshura ne nje trup te vetem, do te ishin jo me shume se 100 km.
Grimcat tek Unazat jane te perbere kryesisht prej akullit te ujit,pluhur kozmik,por ato mund te perfshijne gjithashtu edhe grimca shkembore me ngjyrat e akullit.Saturni u vizitua per here te pare nga Pioneer NASA-s 11 ne 1979 dhe me vone nga Voyager 2. Cassini eshte nje projekti i perbashket i NASA's dhe ESA's ,sonda mberriti ne saturn ne vitin 2004 dhe qe nga atehere orbiton rreth planetit duke na pamje dhe informacione te vlefshme per planetin dhe henat e tij.Saturni ka 62 hena te njohura deri me tani.
 
Top