• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Planet e Mbretit Zog për të shëndruar Tiranën në qytet me arkitetkurë evropiane

Guest20

Antar i ri
Tirana-1939.jpg

Mbreti Zog njihet një figurë historike dhe politike shumë e diskutuar në lidhje me atë që ai bëri përderisa qe në pushtet deri në pushtimin e Shqipërisë nga Italia.

Ai njihet për kulturën e tij të gjërë dhe mendjemprehtësinë dhe trimërinë në situata të ndryshme gjat karrierës së tij.

Një gjë është e sigurtë që mendimi i tij politik për të ardhmën e Shqipërisë ka qenë rruga e saj evropiane e zhvillimit. Një ndër veprat më të mëdha që la mbreti Zog është prurja e arkitektëve më të mirë italian për të kryer planin urbanistik të Tiranës.


qendraetiranes1900_zpsdbd94923-768x358.jpg

projektiitalian1900_zps56739771-768x464.jpg

Qendra e kryeqitetit shqiptar, sheshi “Skënderbej”, sheshi “Nënë Tereza”, ndërtesat ministrore me motive neo klasike të ndërthurura me elemente të historisë shqiptare siç është përkrenarja e Skënderbeut, Aleksandrit të madh etj. përbëjnë nga veprat më të bukura të asaj periudhe.

qendra_zpsca572e42-768x510.jpg

Planet e pa përfunduara të Mbretit Zog për ndërtimin e Tiranës në qytet evropian të mirëfilltë respektivisht ideja e tij e frymëzuar nga qyteti që la mbresa të mëdha te ai siç ishte qyteti i Vienës, mbreti Zog u angazhua për të krijuar të paktën një arktiekturë të ngjashme si ajo. /eRralle.com/
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Vendndodhja
Milano
Titulli: Planet e Mbretit Zog për të shëndruar Tiranën në qytet me arkitetkurë evropi

Shiko fotografinë 27749

Mbreti Zog njihet një figurë historike dhe politike shumë e diskutuar në lidhje me atë që ai bëri përderisa qe në pushtet deri në pushtimin e Shqipërisë nga Italia.

Ai njihet për kulturën e tij të gjërë dhe mendjemprehtësinë dhe trimërinë në situata të ndryshme gjat karrierës së tij.

Një gjë është e sigurtë që mendimi i tij politik për të ardhmën e Shqipërisë ka qenë rruga e saj evropiane e zhvillimit. Një ndër veprat më të mëdha që la mbreti Zog është prurja e arkitektëve më të mirë italian për të kryer planin urbanistik të Tiranës.


Shiko fotografinë 27750

Shiko fotografinë 27751

Qendra e kryeqitetit shqiptar, sheshi “Skënderbej”, sheshi “Nënë Tereza”, ndërtesat ministrore me motive neo klasike të ndërthurura me elemente të historisë shqiptare siç është përkrenarja e Skënderbeut, Aleksandrit të madh etj. përbëjnë nga veprat më të bukura të asaj periudhe.

Shiko fotografinë 27752

Planet e pa përfunduara të Mbretit Zog për ndërtimin e Tiranës në qytet evropian të mirëfilltë respektivisht ideja e tij e frymëzuar nga qyteti që la mbresa të mëdha te ai siç ishte qyteti i Vienës, mbreti Zog u angazhua për të krijuar të paktën një arktiekturë të ngjashme si ajo. /eRralle.com/
Eshte e mundur te gjenden te gjitha masterplanet me detaje ne lidhje me Tiranen ose Shqiperine? Do te ishte perfekt. E mbi te tjera une do ju mbaj ne kontakt ne lidhje me TIRANA 030 - SBA.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Planet e Mbretit Zog për të shëndruar Tiranën në qytet me arkitetkurë evropi

Eshte e mundur te gjenden te gjitha masterplanet me detaje ne lidhje me Tiranen ose Shqiperine? Do te ishte perfekt. E mbi te tjera une do ju mbaj ne kontakt ne lidhje me TIRANA 030 - SBA.
Je pjese e Tirana 030?
 

Quku

Marakli Krapit
Titulli: Planet e Mbretit Zog për të shëndruar Tiranën në qytet me arkitetkurë evropi

Ca eshte tirana 030 ?
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Vendndodhja
Milano
Titulli: Planet e Mbretit Zog për të shëndruar Tiranën në qytet me arkitetkurë evropi

Njoh drejtperdrejt Stefano Boerin dhe gjithe stafin organizues.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Planet e Mbretit Zog për të shëndruar Tiranën në qytet me arkitetkurë evropi

Njoh drejtperdrejt Stefano Boerin dhe stafin drejtues.
Cool!
Neser ne mos gaboj ka takim per planin structurues. Nese di gje mund te na update-sh mbi outcome. Do mirepritej kjo gje :)sidomos ne jasht qe smun te jemi prezent..
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Vendndodhja
Milano
Titulli: Planet e Mbretit Zog për të shëndruar Tiranën në qytet me arkitetkurë evropi

Cool!
Neser ne mos gaboj ka takim per planin structurues. Nese di gje mund te na update-sh mbi outcome. Do mirepritej kjo gje :)sidomos ne jasht qe smun te jemi prezent..
Patjeter. Mbas dates 21.. :)
 
Top