Pjeshka, dobitë që i sjell shëndetit

PiNkY

Anëtar i Nderuar
b8afd6e4f4b4d5c7e4bffc191576feaa_M.jpg


Origjina e frutit të pjeshkës është Kina, por tani ajo rritet kudo në botë ku ka një klimë të ngrohtë. ثshtë mjaft e zakonshme të gjeni pjeshkë në Evropë, veçanërisht në vendet rreth Mesdheut.

Por pjeshkët kanë edhe shumë të mira dhe dobi për organizmin.

Pjeshkët dhe përbërja e tyre

80 ose 90 % e pjeshkës është e përbërë nga uji. Ajo nuk përmban shumë kalori dhe mund të përdoret si një diuretik ose për pastrimin e trupit. Ka edhe ushqyes të dobishëm në pjeshke. Këto përfshijnë proteina, karbohidrate, beta-carotene, niseshte, yndyrë, fosfor, fibra, selen, natrium, yndyrë bimore, acide organike, kalcium, magnez, dhe kripëra minerale.

Pjeshkët si ushqim

Nutricionistët do të ju inkurajojmë që të përdorni pjeshkën shpesh në ushqimin tuaj. Një dietë e ekspertëve më herët ka dal në përfundim se duhet të pini lëng nga pjeshka rregullisht pa shtuar sheqer. Marrja e kompostos është gjithashtu një ide e mirë. Ju mund të bëni xhem ose diçka të ngjashme dhe të konsumoni atë gjatë gjithë vitit.

Pjeshkët për qëllime mjekësore

Përveç nga përfitimet ushqyese, pjeshkët gjithashtu kanë përfitime mjekësore. Ato mund të përdoren për disa qëllime mjekësore si trajtimin e akneve, sëmundjet reumatike, astma, infeksionet, anemia, këmbët e fryra, sëmundjet e dhëmbëve, fryrje e lukthit, sëmundjet e zemrës, gjendrrën tiroide, sëmundjet vaskulare, fshikëzës apo të traktit urinar, sistemin imunitar të dobët, trashje, ankthi, humbja e kujtesës, dhe impotencën./kohajone.com/
 

LoSsT

VIP
V.I.P
Titulli: Pjeshka, dobitë që i sjell shëndetit

Lloj lloj pjeshke kam provu me thone te drejten, e ne fakt me pelqejne shum ndjehem mire, ket kinezen se kam provu akoma, po si origjina qe eshte e mire duhet te jete.
 

Shoku_vjeter

Anëtar i Nderuar
Titulli: Pjeshka, dobitë që i sjell shëndetit

Cfare "masakre" ky imazh :)

1024px-Autumn_Red_peaches.jpg
 

Attachments

  • 1024px-Autumn_Red_peaches.jpg
    1024px-Autumn_Red_peaches.jpg
    133.2 KB · Shikime: 0
  • 1024px-Autumn_Red_peaches.jpg
    1024px-Autumn_Red_peaches.jpg
    133.2 KB · Shikime: 0

ɒlɿɒM

ƨiɿɘnɘǫ iuƨ
Themelues
Titulli: Pjeshka, dobitë që i sjell shëndetit

Pjeshke mall kinez

Hajd blije po deshe :D
 

Shoku_vjeter

Anëtar i Nderuar
Titulli: Pjeshka, dobitë që i sjell shëndetit

Lloj lloj pjeshke kam provu me thone te drejten, e ne fakt me pelqejne shum ndjehem mire, ket kinezen se kam provu akoma, po si origjina qe eshte e mire duhet te jete.

Sa seriozisht qe je pergjigj Losst :p
T'pacin bo mire gjithsesi
Sipas mendimit tim ka vetem 3 lloje pjeshkesh.
 

Shoku_vjeter

Anëtar i Nderuar
Titulli: Pjeshka, dobitë që i sjell shëndetit

Ah dhe menoj se te 3-ja mund ti gjesh me i peme madje Lol
 

kitrra 123

plak gjufurrak
V.I.P
Titulli: Pjeshka, dobitë që i sjell shëndetit

Ilaq, ilaq na qenka pjeshka o milet :plak:

Hani pjeshke sa me shume :plak:

Mua me pelqejne sidomos ato qe ne i njofim si pjeshke te egra e qe jane me pak push ;)
 
Top