• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Pirro Dhima: Jam grek i lindur në Shqipëri
Unë jam një grek i lindur në Shqipëri”, kjo ka qenë përgjigja që Piro Dhima i ka dhënë gazetares greke Elena Akrita lidhur me një artikull që kjo e fundit kishte shkruar për Agimin e Artë.
Rrëfehet Pirro Dhima: Grekët – Lapsi.al

Shtangisti ish-kampion bote, ka mbajtur qëndrim të fortë kundër organizatës arriti të hynte edhe në parlamentin grek.
Por në një artikull të ditëve të fundit pasi Agimi i Artë u shpall ogranizatë terroriste, gazetarja e përshkruante Piro Dhimën si “kampioni ynë me origjinë shqiptare”.
Por mesa duket Piro Dhima nuk e ka pritur mirë këtë përshkrim dhe ka replikuar menjëherë.
“Më lejoni vetëm një korrigjim. Unë nuk jam me origjinë shqiptare, jam një grek i lindur në Shqipëri. Një fëmijë i pakicës. Sigurisht që besoj se është e paqëllimshme ajo që keni shkruar. Gjithsesi doja ta theksoja”, shprehet Dhima.

Gazeta Korrekte
 
Nfakt Pirro si cun i rruges elbasonit edhe nkohe t'enverit e therrisnin greku. Ajo qe thote grek i lindur ne Shqiperi eshte shume e sakte.

Hajde flasim per Gjergji Konen, Sotir Ninin e plot te tjere qe hiqen si grek por qe nfakt jane 100% shqiptar.
 
Nfakt Pirro si cun i rruges elbasonit edhe nkohe t'enverit e therrisnin greku. Ajo qe thote grek i lindur ne Shqiperi eshte shume e sakte.

Hajde flasim per Gjergji Konen, Sotir Ninin e plot te tjere qe hiqen si grek por qe nfakt jane 100% shqiptar.

Gjes bro

Pse nuk eshte dropullit ki? Apo aty ka pas shpine ke rr. elb
 
Eshte humbje kohe te merresh me Pirron.
Per mua indiferetizmi jone ndaj tij eshte gjeja me e mire qe mund te bejme.

Ka bere gje per vendin ku lindi dhe e rriti? Asgje, atehere eshte nje hic per ne Shqiptaret, mund te quhet edhe buke shkel.
 
po mir nuk eshte nje humbje e madhe nese ky thot jam grek🤪
Pastaj duhet te jemi realist.se ne po krenohemi kur po del nje emer atje ne greqi,amerik apo diku tjeter se thot jam gjak shqiptari🇦🇱
 
Pirro Dhima eshte me origjin nga Himara. Himarjotet jane shqiptar te asimiluar dikur rreth shekullit te 19-te. Prejardhja e tyre shqiptare vertetohet me dokumenta. Lexoni, per shembull, librin "Epiri, Pellazget, Etrusket dhe Shqiptaret" te profesor Shaban Demiraj (ish-kreu i Akademise se Shkencave). Greqishtja eshte perdorur shpesh nga burrat himarjot per arsye tregetie, dhe me vone besoj se kisha ortodokse bashke me agjenturen greke kane bere te veten.

Himarjotet e sotem qe identifikohen si grek e bejn sepse nuk e njohin mjaftueshem historine e tyre. Me shume gjasa, Pirro Dhima beson se eshte vertet grek. Pune e madhe... te besoj c'te doj.
 

E di.
Por si pjese e ish klubit 17 nentori ne peshengritje pjesen me te madhe te jetes e ka kaluar ne Tirane. Biles nqf se sdo kishte ngelur kur u fut per tkap normat e shkolles ne institutin e fiskultures ndoshta nuk do kishte ik fare ne greqi, por ngeli per 1 pike.

Tani grek apo shqiptar pak rendesi ka, une di qe kto si familje edhe ne kohe te enverit ne shpine e tyre greqisht kane pas fol, por edhe nese eshte 100% shqiptar ne origjine nuk me surprizon si himarjot qe eshte, historikisht himarijotet jane shquar per mercenar, edhe ne kohet e hershme i perdorte venediku kundra osmanllinjve, edhe sot i perdorin greket kundra shqiptarve.
 
Himariotet jane te gjithe shqiptare pa perjashtim.
Ne kohen e Skenderbeut ata shqiptare qe nuk deshen te emigrojne ne Itali nen protektoratin e Ferdinandit te Napolit apo nen mbreterine e dy Siçilive zgjodhen te jetonin ne Himare.
Aq e vertete eshte kjo sa mbiemrat tipike himariote i gjen sot e kesaj dite me pak ndryshim ne Kruje dhe fshatrat perreth.
Me kalimin e kohes per arsye ekonomike Himara u lidh me portet greke sepse te ishe i krishtere ne kohen e Turqise do te thoshte te paguaje taksa shume te kripura per sulltanin.
Atehere interesi i lidhi himariotet me Greqine dhe qytetet-port te saj.
Nuk ka asnje te dhene historike qe greket kane emigruar ne Himare.
Himariotet mund ti thone vetes sa te duan greke por ata qe e bejne nje gje te tille genjejne mbi te gjitha veten, askend tjeter.

Pirron e njoh personalisht dhe kam respekt per te....thene kjo i them edhe Pirros sic ja kam thene ne sy-Je shqiptar do apo nuk do ti.PS-Interesi personal çfare nuk ben, te heq edhe ate pak dinjitet e integritet qe mund te kesh, kjo ndodh edhe ne ditet e sotme, mjafton te hedhesh nje sy perreth....

Ju kujtohet greku kampion peshengritje Leonida Sabanis???


Jo eeeeeee, e mire se ju a rifreskoj une memorien.
Leonida Sabanis eshte çun Elbasani dhe emrin e ka Luan Shabani.
Pas 100 vjetesh niperit e tij do thone qe jane greke.
Fiks si himariotet sot!
 
Himariotet jane te gjithe shqiptare pa perjashtim.
Ne kohen e Skenderbeut ata shqiptare qe nuk deshen te emigrojne ne Itali nen protektoratin e Ferdinandit te Napolit apo nen mbreterine e dy Siçilive zgjodhen te jetonin ne Himare.
Aq e vertete eshte kjo sa mbiemrat tipike himariote i gjen sot e kesaj dite me pak ndryshim ne Kruje dhe fshatrat perreth.
Me kalimin e kohes per arsye ekonomike Himara u lidh me portet greke sepse te ishe i krishtere ne kohen e Turqise do te thoshte te paguaje taksa shume te kripura per sulltanin.
Atehere interesi i lidhi himariotet me Greqine dhe qytetet-port te saj.
Nuk ka asnje te dhene historike qe greket kane emigruar ne Himare.
Himariotet mund ti thone vetes sa te duan greke por ata qe e bejne nje gje te tille genjejne mbi te gjitha veten, askend tjeter.

Pirron e njoh personalisht dhe kam respekt per te....thene kjo i them edhe Pirros sic ja kam thene ne sy-Je shqiptar do apo nuk do ti.PS-Interesi personal çfare nuk ben, te heq edhe ate pak dinjitet e integritet qe mund te kesh, kjo ndodh edhe ne ditet e sotme, mjafton te hedhesh nje sy perreth....

Ju kujtohet greku kampion peshengritje Leonida Sabanis???


Jo eeeeeee, e mire se ju a rifreskoj une memorien.
Leonida Sabanis eshte çun Elbasani dhe emrin e ka Luan Shabani.
Pas 100 vjetesh niperit e tij do thone qe jane greke.
Fiks si himariotet sot!

Himariotet jane mirditore te zbritur ne jug.

Mos ishte ajo puna e pensionit apo letrave greke do e shihnim sa do e quanin veten greke.

Tani une kam 1 shqetesim tjeter qe eshte per teme me vete

Eshte paaftesi dhe fatkeqesi e shtetit shqiptar qe nuk mundi ti mbante ne vendin e vet keta kampione apo sportista shqiptare .
Pa dashur te bej aspak avokatin e askujt sepse mohimi i identitetit te gjakut tend eshte ceshtje personale karakteri e njeriut por duhet te theksojme qe nese shteti shqiptar do ju ofronte ato kushte stervitje apo ato te ardhura ekonomike si greqia italia gjermania zvicra etj ata skishin pse te mohonin identitetin e tyre dhe as nuk do ishin te detyruar te mbanin flamur te shteti tjeter ne krahun e majte te emrit te tyre.
 
Eshte e rendesishme te kuptoni nje gje: asimilimi i Himares dhe 2-3 fshatrave te tjere prane saj nuk eshte bere dekadat e fundit por me shume se nje shekull me pare. Nje pjese e konsiderueshme e himarjoteve te brezit te sotem, si Pirro Dhima, e besojn vertet se i perkasin etnise greke sepse ashtu jane mesuar nga prinderit. Asimilimi eshte bere kur Shqiperia ishte e derrmuar ne cdo aspekt. Ju nuk e keni idene se ne cfare gjendje u katandis Shqiperia ne gjysmen e dyte te shek. 19-te dhe gjysmen e pare te shek. 20-te.

Por mos u shqetesoni... do e ndryshojn perseri identitetin kur te mesojn te verteten. Strategjia e grekeve nuk do i mbijetoj kohes.

Dhe mbi te gjitha: motren agjenteve grek qe perhapin propagand dhe pesimizem ne virtualitetin shqiptar.
 
Neve kemi pasur Pirron e vertet, Pirro Molosin (i njohur si Pirro i Epirit), qe n'a nderoi dhe e beri Epirin/Toskerine te famshme... Pune e madhe se nje shtangist si Pirro Dhima mendon se eshte grek. Kemi figura historike te mjaftueshme - s'na prish pune nje si Pirro Dhima.
 
Private conversations
Help Users
    Top