• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Piramida e parë dhe më e madhe në botë ishte ilire?

Ylli-1

Etnoshqiptar


Një zbulim i fundit ka nxjerrë në pah se piramida më e vjetër në botë e gjetur deri tashti është ngritur në Bosnjë dhe është ndërtuar nga ilirët.
Lajmi është bërë i ditur nga një dokumentar i transmetuar nga televizioni “History Channel” dhe ka demonstruar pamje nga piramida afër qytetit Visoko në Bosnjë, piramidë që ka dy të veçanta.

Së pari, është më e larta dhe më e madhja në botë, por edhe më e lashtë se piramidat e Egjiptit. Së dyti, sepse kjo piramidë është ndërtuar nga ilirët dhe baza materiale e përdorur ka qenë beton, duke demonstruar se 12.350 vjet më parë, kur është ndërtuar kjo piramidë, civilizimi ilir ka qenë dukshëm më i përparuar se qytetërimet e tjera, transmeton “Zhurnal”.

Dr. Semir Osmanagic, arkeolog boshnjak, e pohoi këtë fakt në dokumentar, si dhe vlerësoi se në qoftë se kjo piramidë do të zbulohej tërësisht (sepse ajo është mbuluar me dheun ku rriten barishtet), atëherë historia botërore do të ndryshonte, sepse ilirët dhe kultura e tyre ka qenë më e zhvilluara. /Telegrafi/
 

Nicktjeter

Per aspera ad astra.
Titulli: Piramida e parë dhe më e madhe në botë ishte ilire?

Yllo ne kete teme edhe e diskutuam!!
 
Top