• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Pini ujë dhe lini cigaren!

E3

Anëtar i Nderuar
Uji luan një rol shumë të rëndësishëm në lënien e cigares.

Duhanpirësit duhet të konsumojnë ujë kur kanë dëshirë të pinë një cigare sepse uji largon gjendjen e tensionuar që lind nga mospirja e cigares.
Në fillim duhanpirësit duhet të minimizojnë numrin e cigareve të konsumuara gjatë ditës. Nëse konsumojnë ujë sa here që kanë dëshirën e marrjes së një cigareje atëherë pakësohet dëshira për ta marrë dhe zhduket shqetësimi që ndjen. Ato që dëshirojnë ta lënë cigaren duhet të lajnë dhëmbët pas çdo ushqimi sepse larja e dhëmbëve pas ushqimit minimizon dëshirën për të marrë një cigare.

Mund të ndryshohet dhe firma e cigares që konsumohet. Të bëhet e kundërta e të gjitha zakoneve. P.sh nëse pihet me dorën e djathtë më pas të pihet me të majtën, nëse keni dëshirë të pini një cigare mos e pini menjëherë pas kafesë por 15 minuta më vonë. Pra të ndryshoni zakonet e përditshme që keni frekuentuar gjatë pirjes së cigares dhe gradualisht do ta keni më të lehtë ta lini. /albeu.com/
 
Titulli: Pini ujë dhe lini cigaren!

Uji duket sikur e stimulon me shume cigaren.Ndoshta kjo qe thone shkenctaret ka te bej me forcen e zakonit ne kuptimin qe ne vend qe te pini cigare (ktu futet levizja e dores here pas here kur konsumohet duhan,apo dhe buzet ) e ne rastin konkret zvendesoje me uje thone shkenctaret.
Por jam dakort me pjesen e fundit te materialit

P.sh nëse pihet me dorën e djathtë më pas të pihet me të majtën, nëse keni dëshirë të pini një cigare mos e pini menjëherë pas kafesë por 15 minuta më vonë. Pra të ndryshoni zakonet e përditshme që keni frekuentuar gjatë pirjes së cigares dhe gradualisht do ta keni më të lehtë ta lini.


Kto lloj menyrash deri diku te ndihmojne per ta kufizuar .
 

E3

Anëtar i Nderuar
Titulli: Pini ujë dhe lini cigaren!

Kto lloj menyrash deri diku te ndihmojne per ta kufizuar .

Mjafton ti thuash vetes BOLL ME !
edhe u mbyll loja,ske vullnet?Gjeje!
jemi mesuar me cigare ndaj se lem,jo se ka krijuar varesi tek ne
eshte njesoj kur mesohesh me nje peshk te kuq ne shtepi e kur ngordh cdo besh,do rrish edhe pa te ( ne rastin tend ti blen tjt e di une ) por ne pergjithsi mesohen pa te :p
 
Titulli: Pini ujë dhe lini cigaren!

eshte njesoj kur mesohesh me nje peshk te kuq ne shtepi e kur ngordh cdo besh,do rrish edhe pa te ( ne rastin tend ti blen tjt e di une ) por ne pergjithsi mesohen pa te :p

Mos me thuaj se ka ngordhur PO-ja ? :p

Ke te drejte per ate qe thua,varesia eshte nje term i gabuar ne rastin konkret...ose ose njerzit e konceptojne si varesi ,por realisht eshte ceshtje vullneti .
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Pini ujë dhe lini cigaren!

Dakord me Evin,skane lidhje keta keshillat,po pate vullnet e le...Jo pi uje,jo hiqe mendjen,jo ndrysho rutinen,te gjitha keta ndoshta mund te kene efekt mbi disa persona,per mua nuk funksionon asnjera...Madje as ato cimcakezat me nikotine i kam bere prove e vec kur maa tha mendja sdua ta pi me,e lash...(E kam fjalen para shume muajsh se tani e pi prap,akoma sme ka thene mendja boll me:p)
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Pini ujë dhe lini cigaren!

A duhet me pi uje te kronit, pusit apo duhet blere ne dyqane?
 
Top