• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Pikturat tuaja te preferuara

Dying_Poet

Anëtar i Nderuar
Postoni pikturen qe keni koleksion ose qe mund te gjeni, periudha te ndryshme arti dhe autore te ndryshem.
Per me shume kulture rreth piktures.

Vincent van Gogh " Nate me yje"
 

Karamele Zana

Anëtar i Nderuar
Titulli: Piktura te famshme

Teme e bukur!

Kam disa piktura, ne fakt piktore te cilet i adhuroj. Do zgjedh disa piktura te tyret te cilat mua me pelqejne dhe kam nje lloj "ndjenje" per to.

1. "The Problem we all live with" (Problemi me te cilin jetojme) te Norman Rockwell.
Eshte nje pikture dedikuar Ruby Bridges, e cila me veshtiresite e viteve 1960 kur komuniteti afrikano-amerikan kerkonte te drejtat e tij, ajo u fut ne nje shkolle ku kishte vetem nxenes te bardhe. Historia per guximin e saj e shkruar eshte vertete per t'u admiruar, dhe piktori e ka sjelle ne jete ndjenjen e saj me koken lart ne kete pikture qe per mendimin tim nuk prezanton vetem komunitetin afrikano-amerikan, por edhe ata te cilet jane ndjere ose ndihen te huaj ne vendin ku jetojne.2. "Maternal Kiss" (Puthja e nenes) te Mary Cassatt.
Pothuajse te gjitha punimet e Mary Cassatt jane fantastike, por zgjedh kete pasi nxjerr me ne dukje perkushtimin e pikturave te saja gruas dhe lidhjes nena-femija. Ne kete pikture duket qarte dashuria e nenes per femijen e saj. Ngjyrat, puthja e saj me shpirt, femija... tregojne jete dhe ndjenje.Do sjell te tjera me vone...
 

Dying_Poet

Anëtar i Nderuar
Titulli: Pikturat tuaja te preferuara

Nga te preferuarit e mi eshte Giuseppe arcimboldo.1527-1593

Personazhet e tij kompozoheshin nepermjete objekteve te ndryshme ,ket ote fundit perfaqsuese te karakterit qe permban piktura.
si psh. piktura me poshte "Pranvera" e kompozuar me lulet e pranveres


"Gjykatesi"


"Vjeshta"
 

Hard Styler

ђєค๔ђยภtєг
Vendndodhja
вσяα вσяα
Titulli: Pikturat tuaja te preferuara

Nga i madhi Dalى do vecoja vetem kete:ndodhet tek muzei i Dalى-s ne -figueres. Praktikisht eshte nje dhome me keto objektet, por e pare ne nje pasqyre ne mure duket fytyra e nje femre...e kam pare personalisht dhe u siguroje qe te le pa fjale...jo vetem kjo po gjithcka e Dalى-s.
 

3R1

rremujaxhije:P
Vendndodhja
ne shtepi...
Titulli: Pikturat tuaja te preferuara

Foto shume te bukura!Une do te vecoja Xhakonden e Da Vincit!Te lutem postoje...!

Leonardo Da Vinci--Gioconda Mona Lisa
Mona Lisa è portreti me i famshem i Leonardo Da Vincit:):)
buzeqeshja e saj enigmatike ka terhequr kureshtjen e komunitetit artistik e jo vetem...
 

Yellow Redhead

angels walk among us
Titulli: Pikturat tuaja te preferuara

Janq kaq shume, jam adhuruese e piktures, po tregoj vetem nje dqs se momentalisht skam kohe ta marre shtruar kte teme..:)

Ben Shahn - LIBERATION, i perket levizjes socio-realiste, ka qene jo vetem piktor por edhe ilustrues dhe grafist i frymezuar nga picasso, rivera, warhol etj. ne veprat e tij pasqyrohet deshira per te ndryshuar shoqerine, lufta per te drejtat dhe lirite e njeriut. kto jane dhe temat e veprave te tij, jeta e perditshme, padrejtesia, imigracioni; veprat e tij flasin.

 

milva

Anëtar Aktiv
Titulli: Pikturat tuaja te preferuara

Leonardo Da Vinci--Gioconda Mona Lisa
Mona Lisa è portreti me i famshem i Leonardo Da Vincit:):)
buzeqeshja e saj enigmatike ka terhequr kureshtjen e komunitetit artistik e jo vetem...
S'e mer dot me mend sa te falenderoj...ma keni bere shume qefin! Nuk di te postoj!Faleminderit!
 

3R1

rremujaxhije:P
Vendndodhja
ne shtepi...
Titulli: Pikturat tuaja te preferuara

S'e mer dot me mend sa te falenderoj...ma keni bere shume qefin! Nuk di te postoj!Faleminderit!
asgje...ishte kenaqesi:):) do ja maresh doren dhe ti ketij forumi:):)


kjo è e preferuara ime:):)"DARKA E FUNDIT"
piktura bazohet ne ungjillin e gjovanit 13:21 ne te cilin Jezusi paralajmeron qe do te tradhetohet nga njeri prej dishepujve te tij......
leonardo filloi ta pikturonte ne vitin 1495 dhe e xfundoi kete kryeveper ne 1498
 

Humbesi

Anëtar i ri
Titulli: Pikturat tuaja te preferuara

Do ishte dicka e bukur qe krahas piktures te shkruanit edhe arsyen se pse pikerisht ajo pikture eshte me e preferuara nga ana juaj. Nje fotografi vlen sa nje mije fjale por nje pikture ndoshta vlen me shume.
P.sh; dikush t'me shpjegoje se cila eshte arsyeja qe e ben te vecante Monalisen??? Une nuk shikoj asnje dallim ngaaaa Samaritana e Lin Delise..
 

ina@ina@ina

!!!!!
Vendndodhja
tirane
Titulli: Pikturat tuaja te preferuara

asgje...ishte kenaqesi:):) do ja maresh doren dhe ti ketij forumi:):)


kjo è e preferuara ime:):)"DARKA E FUNDIT"
piktura bazohet ne ungjillin e gjovanit 13:21 ne te cilin Jezusi paralajmeron qe do te tradhetohet nga njeri prej dishepujve te tij......
leonardo filloi ta pikturonte ne vitin 1495 dhe e xfundoi kete kryeveper ne 1498
edhe e preferuara ime eshte kjo....
 

scorpione29

Anëtar i Respektuar
Titulli: Pikturat tuaja te preferuara

per mua me e bukura mbetet MONA LISA e Da Vincit

Gioconda e Da Vincit, eshte nga kryeveprat e piktures...mua me pelqen buzeqeshja enigmatike e kesaj gruaje....thuhet, se Da Vinci e ka modifikuar disa here kete pikture gjate gjithe jetes se tije..............

---------- Post added 22-06-10 at 00:08 ---------- Previous post was 21-06-10 at 23:59 ----------

edhe e preferuara ime eshte kjo....
Darka e fundit e jesu Krishtit....kjo pikture mbarte pervec vlerave fetare dhe artistike, nje mesazh qe vete piktori ka dashur te jape.....shume studiues se fushes se artit, jane munduar te dekodifikojne se cfare ka dashur te thote Da Vinci me kete pikture....ne qofte se e vini re, pervec dishepujve ,ne krahe te Jezusit eshte edhe nje grua....Kush munde te kete qene ajo?....Mendohet se ka qene Maria Madalena(mendohet se ka qene e dashura e tije).................
 

Dying_Poet

Anëtar i Nderuar
Titulli: Pikturat tuaja te preferuara

Sadik Kaceli per mua eshte nje nga majat e piktures shqiptare, i perket periudhes se realizmit socialist por arti i tij eshte i vecante pasi ka kolore dhe kombinime te vecanta.

Piktor i Popullit, autor i stemës së Republikës, një nga themeluesit e Galerisë së Arteve, me studime të kryera jashtë vendit, Sadik Kaceli është një nga piktorët më të njohur të familjes Kaceli. Por në faza rudimentare artistët e parë të pikturës në këtë familje kanë qenë dekoruesit e mureve të banesave, apo ata që pikturonin arkat e sëndukët në të shkuarën. Ndërkaq edhe vetë Buroni ka ndjekur udhën e të atit dhe merret me pikturë vazhdimisht. Autor i një sërë ekspozitash kombëtare jashtë vendit para ‘90, ai vazhdon të merret me pikturë dhe të çelë ekspozita ndonëse më rrallë. Ndër pinjollët e tjerë të familjes Gëzim Kaceli është gjithashtu Artist i Popullit dhe figurë e njohur e koreografisë shqiptare, profesionin e të cilit e ka trashëguar i biri, Renis Kaceli i cili është pedagog koreografie në Itali ndërsa e motra studion po aty për kanto. Te katert femijet e Sadik Kacelit: Ermali, Buroni, Heroina e Lumnika jane marre me art ne nji mase a tjeter qofte kjo ne drejtim te artit figurativ apo letersi. Omeri, një tjetër pinjoll i familjes ka përfunduar shkëlqyeshëm për pikturë në Artet e Bukura në Tiranë. Ndërsa Buroni preferon peisazhin, Sadiku, i ati ka preferuar edhe portretin. Në studion e tij të vjetër të cilën e gjetëm në rikonstruksion gjenden veç pikturave me temë nga dasmat tiranase edhe portrete të mrekullueshme pleqsh me mustaqe dhe qeleshe si edhe ndonjë skulpturë e vogël në mur ashtu si edhe një autoportret i piktorit.

"Toke e zhuritur". I perket realizmit socialist si krijim, pershkruan trimerine e popullit shqipetar

Stema e Republikes
 
Last edited by a moderator:

Dying_Poet

Anëtar i Nderuar
Titulli: Pikturat tuaja te preferuara

REMBRANDT Van Rijn i perket PERJUDHES SE ARTE TEDESKE. konsiderohet si nje nga baballaret e gravures .

realiteti i 1600-es ne amsterdamin "provincial"
 

Yellow Redhead

angels walk among us
Titulli: Pikturat tuaja te preferuara

Van Gogh, impresionist, piktori i ndjenjave, i cili shiti vetem 1 pikture gjate jetes se tij.
Almond Blossom nga Vincent van Gogh, krijimi i vitit 1980 ne nder te nje ngjarjeje te vecante ne jeten e Vincent. Ne 31 janar vellai i tij Theodhe gruaja Johanna paten nje djale, qe e quajten Vincent Willem. Vincent pikturoi deget ne lulezim te bajames per te festuar lindjen.


Ai ishte duhanpires i madh dhe ktu ka pasqyruar veten ne kornizat e duhanit


pervec ktyre do permend edhe Cafe Terrace at Night, kafeneja e preferuar e V.V.G si edhe Starry Night Over the Rhone, nje riprodhim fantastik i realesGeorge Frederick Watts
simbolist britanik. Hope, tregoj pamjen femerore alegorike te shpreses. Tradicionalisht shpresa jepet me formen e spirances, por ai beri nje afrim me origjinal. Ne kte pikture ajo eshte pershkruar ulur siper globit, me sy te lidhur duke shtrenguaar nje lire te drunjte me te vetmin tel qe i ka mbetur i pa prekur dhe koken drejtuar nga instrumeni, ndoshta ajo mund te degjoje muziken e zbehte qe vjen nga teli i vetem i mbetur.
Kjo pritet nga shpresa - thot Watts, ajo na sygjeron me mire te luajme muzike edhe me vetem 1 tel mbetur.


po nga Watts, Little Red Riding Hood, frymezuar nga perralla e Kesulekuqes.


---------- Post added at 16:01 ---------- Previous post was at 15:34 ----------

René Magritte, nje surrealist belg, i cili u njoh me imazhet e tij te mprehta. Synimi i tij ishte te sfidonte perceptimin e realitetit dhe ti bente shikuesit me hiperaktive nga asaj qe na rrethon.
La victoire, dryert dhe dritaret perdoren shpesh si metafora ne pikturat e tij dhe shenojne nderprerjen nga nje realitet ne nje tjeter. La victorire shenon kte pike e bashkimit mes 3 elementeve, me ate te nje dere te hapur, nje embleme qe duhet sikur fton shikuesin ne nje bote te re mundesish. Nga ana tjeter kjo eshte nje dere mistike, jo reale po e prekshme, dhe shume premtuese. Edhe reja eshte nje figure dominuese aty, ndodhet me 2 boteve,ajo duket paradoksale dhe enigma e fundit e pikture.


preferoj edhe kte pikture, Voice of Air.asnjeher nuk eshte gjetur arsyeja, inspirimi i ksaj pikture
 
Top