Pesë karakteristikat e një miliarderi

money-3219298_1920-1024x678.jpg

Ata janë kryesisht tullac, mbajnë syze dhe kanë tre fëmijë.​
Studimi i ri veçoi karakteristikat që janë tipike për njerëzit më të pasur në botë.

Nuk ka asnjë recetë për t’ju ndihmuar të pasuroheni, por hulumtimet kanë treguar se njerëzit më të pasur në botë kanë disa karakteristika të përbashkëta.


Ky studim studioi 100 miliarderët më të pasur në botë dhe ekspertët veçuan gjashtë karakteristika që janë tipike për njerëzit më të suksesshëm në botë.

“Investimi” në familje

A jeni i martuar? A keni tre fëmijë? Statistikisht, familjet e shumicës së miliarderëve duken kështu. 87 përqind e miliarderëve janë të martuar, dhe 63 përqind kanë tre ose më shumë fëmijë. Sigurisht, një familje e madhe nuk është një garanci e suksesit, por duket se mbështetja e familjes mund të ndihmojë në trajtimin e stresit dhe të ketë një efekt pozitiv tek sipërmarrësit.

Universiteti

Megjithëse 14 përqind e 100 njerëzve më të pasur në botë nuk kanë një arsim zyrtar, ose kanë braktisur kolegjin, ndjekja e disa universiteteve dhe specializimi në lëndë të caktuara mund të rrisë shanset e suksesit.

Universitetet më të njohura midis miliarderëve në botë janë Harvard dhe Stanford, dhe lëndët që do t’ju përfitojnë më shumë janë inxhinieri, ekonomi dhe informatikë.

Pamja fizike

Kërkimet kanë treguar se nëse vishni syze dhe jeni tullac, ju i përkisni një miliarderi tipik. Numri i miliarderëve tullacë është rritur në dy dekadat e fundit, por ky është një trend që mund të shpjegohet me plakjen.

Sidoqoftë, periudhat stresuese, të tilla si krizat financiare, gjithashtu mund të kenë një ndikim në humbjen e flokëve.

Aktualisht, 41 përqind e 100 miliarderëve më të pasur mbajnë syze.

Klubi për burra

Edhe pse numri i grave të suksesshme po rritet, vetëm tetë gra janë në listën e 100 miliarderëve më të pasur në botë.

Gjithashtu, të gjitha gratë në këtë listë trashëguan pasurinë e tyre, ndërsa 69 përqind e burrave në shkallë fituan miliardat e tyre vetë, raporton portali Manager.ba.

Shtet

Vendi nga vini mund të ketë ndikim në suksesin e biznesit tuaj. Kina aktualisht ka numrin më të madh të miliarderëve, madje 596.

Por 40 nga 100 miliarderët më të pasur vijnë nga Shtetet e Bashkuara. Midis tyre janë Bill Gates, Warren Buffett dhe Jeff Bezos.

Vende të tjera që përmbajnë një numër të madh të miliarderëve janë Gjermania, Rusia dhe Franca.

Indeksonline
 
Në Shqipëri psh. Duhet të jeshë mik me Edi Ramën, dhe s'ke nevojë të keshë tjetër.?
 
Ky studim studioi 100 miliarderët më të pasur në botë dhe ekspertët veçuan gjashtë karakteristika që janë tipike për njerëzit më të suksesshëm në botë.

... 5 ju a tham të gjashten sekret se ashtu osht i muhabet lool
 
po he si...

si jeni ju te PDse :p
Te majtet jane te tille, shembull konkret eshte Ardian Çela, drejtori i energjise, tullac, etj. Lart e poshte thote: 7 jete po te kisha nuk me mbarojne leket. E besoj, Rilindja te ben te tille!
 
I ri je ke kohe do të bin edhe ty flokt se për syze e kemi me garansi nga forumi lool
...ore floket i heqim ne sekond edhe ato pak qe na kane mbetur, problemi eshte qe duhet te behemi Rilindas per tu transformuar ne nje miliarder ?
 
Ja ka fut kot ky studimi.
"Dhendri" eshte qeros dhe miliarder, "sypeshkaqeni" ka floke dhe eshte miliarder.
Nuk jane floket qe percaktojne miliardat, jane miliardat qe percaktojne gjithçka?

PS-Sypeshkaqeni me miliardat qe ka bleu edhe te dashur komuniste.
Miliardat ndryshojne edhe bindjet politike?
 
Ja ka fut kot ky studimi.
"Dhendri" eshte qeros dhe miliarder, "sypeshkaqeni" ka floke dhe eshte miliarder.
Nuk jane floket qe percaktojne miliardat, jane miliardat qe percaktojne gjithçka?

PS-Sypeshkaqeni me miliardat qe ka bleu edhe te dashur komuniste.
Miliardat ndryshojne edhe bindjet politike?
Po ti me ke tallesh me ne te gjoret edhe na sjell artikuj miliarderesh edhe thua studim koti lol
 
Top