• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Pershendetje

Status
E mbyllur për postime të tjera.

Alpha

Antar Aktiv
Mos e vrit mendjen jemi në 2020, jo në mes jetë që për ket llafin të siguroj do ishe bo barbeque 😜🤣

Nga teme pershendetje u kthye ne teme fetare pa dashur e pakujtuar.Ne lidhje me rolin e kishes ne mesjete, influenca e kishes ne perandorine franke dhe ate gjermanike

Karli perkrahu Kishen e Krishtere dhe u lidh ne aleance me papen e Romes.

Papa I Romes ishte autoriteti me I madh ne Evrope gjate gjithe mesjetes, por kisha nuk kishte asnje ushtri apo sundimtar te fuqishem qe ta mbeshteste.

Nga ana tjeter , Karli kishte nje ushtri te madhe dhe te forte, por nuk gezonte autoritetin e Papes.

Ne vitin 800 kjo aleance u konkretizua me ane te nje ceremonie ne te cilen Karli I Madh u kurorezua perandor nga Papa I Romes .

Si Papa I pare I Mesjetes mbahet Gregori I Madh

Ishte koha kur Roma ishte e rrezikuar drejtperdrejt nga sulmet e lombardeve.

Romaket e zgjodhen ate peshkop.

Si pasoje e rrethanave te pashmangshme, Gregori nuk behej vetem udheheqes klerik I romakeve.

Ne mungese te çdo autoriteti te pushtetit papnor, I takonte papes te merrte ne dore mbrojtjen e qytetit kunder lombardeve.

Ne pjesen me te madhe te drejtimeve, papa kishte zene vendin e perandorit.

Papati I Gregorit te Madh mbahet si periudha me e lavdishme ne histori.

Otoni I , hipi ne fron me 936 , si mbret I Gjermanise.

Ai u kurorezua perandor ne Shen Pjetrin e Romes me 2 shkurt 962 nga papa Gjoni XII.

Perandori siguroi pushtetin e papes mbi Trashegimine e Shen Pjetrit , por si shkembim kerkoi qe asnje pape te mos zgjidhej pa pelqimin e tij

Mes rremujes se dyndjeve, peshkopet dhe murgjit ishin bere krere polivalente te nje bote te çorganizuar: rolit te tyre fetar I kishin shtuar edhe rolin politik, duke rene ne marreveshje me barbaret.

Por te paafte per te luftuar kunder barbarize se te medhenjve dhe te popullit , kreret kishtare afirmuan kthimin pas te spiritualitetit dhe praktikes fetare.

Peshkopet u hoqen mbreterve mjetet e qeverisjes.

Me ne fund , mbreterit dhe peshkopet u neutralizuan se bashku : kisha kerkonte te drejtonte shtetin dhe mbreterit te drejtonin kishen. Peshkopet silleshin si keshilltare te sovraneve ne te gjitha fushat, nderkohe qe mbreterit emoronin peshkopet.


Roli Politik i Kishes

Me te ardhur ne pushtet , Pepini dergoi nje ambasador tek Papa duke iu lutur Shenjterise se tij.

Ai beri me Papen nje aleance te leverdisshme per te dyja palet. Papes I njohu pushtetin e perkohshem mbi pjesen e Italise rreth Romes. Si shperblim papa I njohu Pepinit me 751 titullin e mbretit.

Pepini u ngrit ne mbrojtje te Papatit dhe Kishes se Shenjte gjate sulmeve lombarde.

Pas luftes kunder lombardeve , Pepini arriti te vendoste nje mirkuptim mes tyre dhe Papatit.
GREGORI I MADH-THEMELUES I PAPATIT MESJETAR
 

WxP

Hidrauliku
Mire se erdhe ne gjirin e familjes sone.
 

Baboon

Be a voice not an echo.
prapa diellit te gjithe

ps. Kalo ne ndonje teme tjeter
Ka tema interessante forumi per alpha woman
tenor (25).gif
 

Lauri

Anunnak
Per sa kohe eshte dialog dhe debat qytetar je i mirepritur!
Do jem shume i disponueshem te flasim, me dialog konstrutiv. Me fakte e logjike te shendoshe qytetare.
Ps. Te them paraprakisht qe une mbi Zotin(Ate figuren e perhershme, imateriale, te pavdekshme, krijues te universit dhe gjithckaje qe ekziston), nuk kam njohuri dhe kapacitet te flas. Edhe se biblen dhe kuranin e njoh , logjikisht them, me mire se prifti dhe hoxha.
Mire u lexofshim :)
 
Redaktimi i fundit:

Baboon

Be a voice not an echo.
Nga teme pershendetje u kthye ne teme fetare pa dashur e pakujtuar.Ne lidhje me rolin e kishes ne mesjete, influenca e kishes ne perandorine franke dhe ate gjermanike

Karli perkrahu Kishen e Krishtere dhe u lidh ne aleance me papen e Romes.

Papa I Romes ishte autoriteti me I madh ne Evrope gjate gjithe mesjetes, por kisha nuk kishte asnje ushtri apo sundimtar te fuqishem qe ta mbeshteste.

Nga ana tjeter , Karli kishte nje ushtri te madhe dhe te forte, por nuk gezonte autoritetin e Papes.

Ne vitin 800 kjo aleance u konkretizua me ane te nje ceremonie ne te cilen Karli I Madh u kurorezua perandor nga Papa I Romes .

Si Papa I pare I Mesjetes mbahet Gregori I Madh

Ishte koha kur Roma ishte e rrezikuar drejtperdrejt nga sulmet e lombardeve.

Romaket e zgjodhen ate peshkop.

Si pasoje e rrethanave te pashmangshme, Gregori nuk behej vetem udheheqes klerik I romakeve.

Ne mungese te çdo autoriteti te pushtetit papnor, I takonte papes te merrte ne dore mbrojtjen e qytetit kunder lombardeve.

Ne pjesen me te madhe te drejtimeve, papa kishte zene vendin e perandorit.

Papati I Gregorit te Madh mbahet si periudha me e lavdishme ne histori.

Otoni I , hipi ne fron me 936 , si mbret I Gjermanise.

Ai u kurorezua perandor ne Shen Pjetrin e Romes me 2 shkurt 962 nga papa Gjoni XII.

Perandori siguroi pushtetin e papes mbi Trashegimine e Shen Pjetrit , por si shkembim kerkoi qe asnje pape te mos zgjidhej pa pelqimin e tij

Mes rremujes se dyndjeve, peshkopet dhe murgjit ishin bere krere polivalente te nje bote te çorganizuar: rolit te tyre fetar I kishin shtuar edhe rolin politik, duke rene ne marreveshje me barbaret.

Por te paafte per te luftuar kunder barbarize se te medhenjve dhe te popullit , kreret kishtare afirmuan kthimin pas te spiritualitetit dhe praktikes fetare.

Peshkopet u hoqen mbreterve mjetet e qeverisjes.

Me ne fund , mbreterit dhe peshkopet u neutralizuan se bashku : kisha kerkonte te drejtonte shtetin dhe mbreterit te drejtonin kishen. Peshkopet silleshin si keshilltare te sovraneve ne te gjitha fushat, nderkohe qe mbreterit emoronin peshkopet.


Roli Politik i Kishes

Me te ardhur ne pushtet , Pepini dergoi nje ambasador tek Papa duke iu lutur Shenjterise se tij.

Ai beri me Papen nje aleance te leverdisshme per te dyja palet. Papes I njohu pushtetin e perkohshem mbi pjesen e Italise rreth Romes. Si shperblim papa I njohu Pepinit me 751 titullin e mbretit.

Pepini u ngrit ne mbrojtje te Papatit dhe Kishes se Shenjte gjate sulmeve lombarde.

Pas luftes kunder lombardeve , Pepini arriti te vendoste nje mirkuptim mes tyre dhe Papatit.
GREGORI I MADH-THEMELUES I PAPATIT MESJETAR
E para ti rrofsh për durimin që pate për gjithë ket info lol

E dyta ka tema plot forumi për teologjinë.

E treta ty s'të kanë thonë gjo hiç kur erdha unë nj në dy llafe më thonin kafshë 😜🤣🤣🤣

Kshu varet si prezantohesh unë erdha si kafshë, ndërsa ti si Alfa dhe omega...


Qëndrim të mbarë 😉
 

Frank

The S of all F.
Nga teme pershendetje u kthye ne teme fetare pa dashur e pakujtuar.Ne lidhje me rolin e kishes ne mesjete, influenca e kishes ne perandorine franke dhe ate gjermanike

Karli perkrahu Kishen e Krishtere dhe u lidh ne aleance me papen e Romes.

Papa I Romes ishte autoriteti me I madh ne Evrope gjate gjithe mesjetes, por kisha nuk kishte asnje ushtri apo sundimtar te fuqishem qe ta mbeshteste.

Nga ana tjeter , Karli kishte nje ushtri te madhe dhe te forte, por nuk gezonte autoritetin e Papes.

Ne vitin 800 kjo aleance u konkretizua me ane te nje ceremonie ne te cilen Karli I Madh u kurorezua perandor nga Papa I Romes .

Si Papa I pare I Mesjetes mbahet Gregori I Madh

Ishte koha kur Roma ishte e rrezikuar drejtperdrejt nga sulmet e lombardeve.

Romaket e zgjodhen ate peshkop.

Si pasoje e rrethanave te pashmangshme, Gregori nuk behej vetem udheheqes klerik I romakeve.

Ne mungese te çdo autoriteti te pushtetit papnor, I takonte papes te merrte ne dore mbrojtjen e qytetit kunder lombardeve.

Ne pjesen me te madhe te drejtimeve, papa kishte zene vendin e perandorit.

Papati I Gregorit te Madh mbahet si periudha me e lavdishme ne histori.

Otoni I , hipi ne fron me 936 , si mbret I Gjermanise.

Ai u kurorezua perandor ne Shen Pjetrin e Romes me 2 shkurt 962 nga papa Gjoni XII.

Perandori siguroi pushtetin e papes mbi Trashegimine e Shen Pjetrit , por si shkembim kerkoi qe asnje pape te mos zgjidhej pa pelqimin e tij

Mes rremujes se dyndjeve, peshkopet dhe murgjit ishin bere krere polivalente te nje bote te çorganizuar: rolit te tyre fetar I kishin shtuar edhe rolin politik, duke rene ne marreveshje me barbaret.

Por te paafte per te luftuar kunder barbarize se te medhenjve dhe te popullit , kreret kishtare afirmuan kthimin pas te spiritualitetit dhe praktikes fetare.

Peshkopet u hoqen mbreterve mjetet e qeverisjes.

Me ne fund , mbreterit dhe peshkopet u neutralizuan se bashku : kisha kerkonte te drejtonte shtetin dhe mbreterit te drejtonin kishen. Peshkopet silleshin si keshilltare te sovraneve ne te gjitha fushat, nderkohe qe mbreterit emoronin peshkopet.


Roli Politik i Kishes

Me te ardhur ne pushtet , Pepini dergoi nje ambasador tek Papa duke iu lutur Shenjterise se tij.

Ai beri me Papen nje aleance te leverdisshme per te dyja palet. Papes I njohu pushtetin e perkohshem mbi pjesen e Italise rreth Romes. Si shperblim papa I njohu Pepinit me 751 titullin e mbretit.

Pepini u ngrit ne mbrojtje te Papatit dhe Kishes se Shenjte gjate sulmeve lombarde.

Pas luftes kunder lombardeve , Pepini arriti te vendoste nje mirkuptim mes tyre dhe Papatit.
GREGORI I MADH-THEMELUES I PAPATIT MESJETAR
Mbylle se te marr vete, mos harxho me.
 

Lauri

Anunnak
@Alpha mos e vrit mendjen fare, se nuk jemi aq të egër sa dukemi :)
Kshu i presim antarët e rinjë ne...🤗
 

Alpha

Antar Aktiv
prapa diellit te gjithe

ps. Kalo ne ndonje teme tjeter
Ka tema interessante forumi per alpha woman


Ne lidhje me diellin mu kujtua cfare simbolizon ai. Pra nese con dike prapa diellit i bie ti mohosh ekzistencen dhe kuptimin.

Që nga fillimi i kohërave e deri më sot, asnjë simbol më shumë sesa dielli nuk ka marrë kaq vëmendje gjatë njerëzimit. Dikur, topi i madh prej zjarri mbi qiell konsiderohej i shenjtë, madje sot, edhe pse është zbuluar gjithçka rreth tij nga shkenca, ende ka një hije misteri. Burim i gjithë fuqisë së dritës dhe kozmosit, Dielli ka qenë simbol i gjithanshëm për njerëzit gjatë historisë, aq sa nuk kanë hezituar ta personifikojnë me Zotin. Thuajse në çdo kulturë, grafikat e verdheme me fije zjarri, kanë zënë një vend dominues, po ashtu në besimet pagane dhe fetare, deri në jetën e përditshme përmes dekorimeve, duke u afruar deri me hyjnoren.
Simbolizmi i diellit gjendet lehtësisht në art dhe letërsi. Njerëzit i thurin lavde madhështisë, dritës, fuqisë, vitalitetit dhe burimit të tij të dritës dhe jetës. Në Egjiptin e lashtë, Horusi përfaqëson diellin në agim, Osirisi në mesditë dhe Ra zenitin e tij. Po ashtu, grekët e lashtë e identifikonin me syrin e Zeusit, në mitologjinë Hindu ishte syri i Varunës, konsiderohet ripërtëritës hyjnor.
Ky është një prej objekteve që konsiderohet më fatsjellësi. Mos u habisni kur e shihni në formë bizhuterie, as në formën e pikturave të vendosur në qendër të shtëpisë, apo e dizenjuar direkt mbi lëkurë në formë tatuazhi apo veshjet e stilistëve. Në thelb, kuptimi i diellit është fuqi e pashtershme, ndaj edhe mbajtja e tij nënkupton në mënyrë të vazhdueshme energjinë që nuk resht kurrë. Në shumë kultura ai është simbol i mashkullit, ndaj vendoset në kokën e krevatit që natën e parë të martesës për të qenë i fuqishëm dhe plot energji, në mënyrë që jeta që sapo ka nisur, të jetë e shëndetshme. Në rastet kur meshkujt kanë probleme me impotencën, apo nuk arrijnë të lindin, ata mbajnë varësen e diellit, e cila rigjeneron forcat. Po ashtu, të mbash në veshjen tënde një objekt simbolik apo një qëndisme që tregon diellin, do të thotë se keni nevojë të hyni në kontakt me një forcë, energji superiore dhe të krijoni kontakt harmonie me vetëdijen.
Simboli i diellit ka një gamë të gjerë kuptimesh, që lidhen me shëndetin, paranë, mbarësinë dhe suksesin.
Zakonisht mbi krevatin e fëmijëve të sapolindur, gjithmonë vizatohet një simbol i tillë, në mënyrë që kjo fuqi t’i mbrojë të vegjlit dhe t’i rrisë sa më shëndetshëm. Kur hap një biznes të ri, është mirë që të vendosni objekte që kanë lajtmotiv diellin, ç’ka mendohet se është diçka e cila favorizon një nismë të re, e cila po lind. Mund të përdorni në interior vazo, piktura, qilima apo orendi që e kanë atë në qendër, duke dhuruar energji pozitiviteti. Në kulturën e diskutuar masonike, simboli i diellit është një rreth me një pikë në mes, çka e shpjegon si një burim të pashtershëm. Flitet se ishin ata që zgjodhën atë për ta vendosur në kokën e Statujës së Lirisë.
Në folklorin shqiptar, këtë simbol e ndeshim kryesisht në Veri, duke u shfaqur në formë kryqi, e ngjashme me svastikën. Shpjeguesit e ëndrrave, e lidhin praninë e diellit në gjumë, si një ndryshim i pritshëm që do të ndodhë së afërmi, sidomos kur është i ndritshëm, ndërsa kur nuk është i plotë, parashikohen situata brengash. Edhe në astrologji, dielli zë një vend të plotë. Edhe pse nuk është një planet, por thjesht një yll, ai bën pjesë në yjësinë e zodiakut dhe është më i rëndësishmi, bashkë me ashendentin e Hënës. Dielli dhe hëna si simbole shfaqen shpesh me dy gjysmë fytyra, simbol i të mirës dhe të keqes, dritës dhe errësirës.
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Ne lidhje me diellin mu kujtua cfare simbolizon ai. Pra nese con dike prapa diellit i bie ti mohosh ekzistencen dhe kuptimin.

Që nga fillimi i kohërave e deri më sot, asnjë simbol më shumë sesa dielli nuk ka marrë kaq vëmendje gjatë njerëzimit. Dikur, topi i madh prej zjarri mbi qiell konsiderohej i shenjtë, madje sot, edhe pse është zbuluar gjithçka rreth tij nga shkenca, ende ka një hije misteri. Burim i gjithë fuqisë së dritës dhe kozmosit, Dielli ka qenë simbol i gjithanshëm për njerëzit gjatë historisë, aq sa nuk kanë hezituar ta personifikojnë me Zotin. Thuajse në çdo kulturë, grafikat e verdheme me fije zjarri, kanë zënë një vend dominues, po ashtu në besimet pagane dhe fetare, deri në jetën e përditshme përmes dekorimeve, duke u afruar deri me hyjnoren.
Simbolizmi i diellit gjendet lehtësisht në art dhe letërsi. Njerëzit i thurin lavde madhështisë, dritës, fuqisë, vitalitetit dhe burimit të tij të dritës dhe jetës. Në Egjiptin e lashtë, Horusi përfaqëson diellin në agim, Osirisi në mesditë dhe Ra zenitin e tij. Po ashtu, grekët e lashtë e identifikonin me syrin e Zeusit, në mitologjinë Hindu ishte syri i Varunës, konsiderohet ripërtëritës hyjnor.
Ky është një prej objekteve që konsiderohet më fatsjellësi. Mos u habisni kur e shihni në formë bizhuterie, as në formën e pikturave të vendosur në qendër të shtëpisë, apo e dizenjuar direkt mbi lëkurë në formë tatuazhi apo veshjet e stilistëve. Në thelb, kuptimi i diellit është fuqi e pashtershme, ndaj edhe mbajtja e tij nënkupton në mënyrë të vazhdueshme energjinë që nuk resht kurrë. Në shumë kultura ai është simbol i mashkullit, ndaj vendoset në kokën e krevatit që natën e parë të martesës për të qenë i fuqishëm dhe plot energji, në mënyrë që jeta që sapo ka nisur, të jetë e shëndetshme. Në rastet kur meshkujt kanë probleme me impotencën, apo nuk arrijnë të lindin, ata mbajnë varësen e diellit, e cila rigjeneron forcat. Po ashtu, të mbash në veshjen tënde një objekt simbolik apo një qëndisme që tregon diellin, do të thotë se keni nevojë të hyni në kontakt me një forcë, energji superiore dhe të krijoni kontakt harmonie me vetëdijen.
Simboli i diellit ka një gamë të gjerë kuptimesh, që lidhen me shëndetin, paranë, mbarësinë dhe suksesin.
Zakonisht mbi krevatin e fëmijëve të sapolindur, gjithmonë vizatohet një simbol i tillë, në mënyrë që kjo fuqi t’i mbrojë të vegjlit dhe t’i rrisë sa më shëndetshëm. Kur hap një biznes të ri, është mirë që të vendosni objekte që kanë lajtmotiv diellin, ç’ka mendohet se është diçka e cila favorizon një nismë të re, e cila po lind. Mund të përdorni në interior vazo, piktura, qilima apo orendi që e kanë atë në qendër, duke dhuruar energji pozitiviteti. Në kulturën e diskutuar masonike, simboli i diellit është një rreth me një pikë në mes, çka e shpjegon si një burim të pashtershëm. Flitet se ishin ata që zgjodhën atë për ta vendosur në kokën e Statujës së Lirisë.
Në folklorin shqiptar, këtë simbol e ndeshim kryesisht në Veri, duke u shfaqur në formë kryqi, e ngjashme me svastikën. Shpjeguesit e ëndrrave, e lidhin praninë e diellit në gjumë, si një ndryshim i pritshëm që do të ndodhë së afërmi, sidomos kur është i ndritshëm, ndërsa kur nuk është i plotë, parashikohen situata brengash. Edhe në astrologji, dielli zë një vend të plotë. Edhe pse nuk është një planet, por thjesht një yll, ai bën pjesë në yjësinë e zodiakut dhe është më i rëndësishmi, bashkë me ashendentin e Hënës. Dielli dhe hëna si simbole shfaqen shpesh me dy gjysmë fytyra, simbol i të mirës dhe të keqes, dritës dhe errësirës.
Sikur me 25 dhjetor qe eshte feste pagane dhe festohej Lindja e Diellit.
A sjane te bukura interpretimet Alfa? :)
 

ZoteriaJuaj

Agjent Aqif Supaxhi Therrmiu
Per sa kohe eshte dialog dhe debat qytetar je i mirepritur!

Komunistet u perpoqen ta kthenin Shqiperine ne vend ateist duke shembur 2169 kisha e xhamia dhe duke vrare e torturuar prifterinj e hoxhallare dhe prape nuk ja dolen dot.
Ndoshta do ja dali dija ose ndergjegja Shqiptare.
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
Ne lidhje me diellin mu kujtua cfare simbolizon ai. Pra nese con dike prapa diellit i bie ti mohosh ekzistencen dhe kuptimin.

Që nga fillimi i kohërave e deri më sot, asnjë simbol më shumë sesa dielli nuk ka marrë kaq vëmendje gjatë njerëzimit. Dikur, topi i madh prej zjarri mbi qiell konsiderohej i shenjtë, madje sot, edhe pse është zbuluar gjithçka rreth tij nga shkenca, ende ka një hije misteri. Burim i gjithë fuqisë së dritës dhe kozmosit, Dielli ka qenë simbol i gjithanshëm për njerëzit gjatë historisë, aq sa nuk kanë hezituar ta personifikojnë me Zotin. Thuajse në çdo kulturë, grafikat e verdheme me fije zjarri, kanë zënë një vend dominues, po ashtu në besimet pagane dhe fetare, deri në jetën e përditshme përmes dekorimeve, duke u afruar deri me hyjnoren.
Simbolizmi i diellit gjendet lehtësisht në art dhe letërsi. Njerëzit i thurin lavde madhështisë, dritës, fuqisë, vitalitetit dhe burimit të tij të dritës dhe jetës. Në Egjiptin e lashtë, Horusi përfaqëson diellin në agim, Osirisi në mesditë dhe Ra zenitin e tij. Po ashtu, grekët e lashtë e identifikonin me syrin e Zeusit, në mitologjinë Hindu ishte syri i Varunës, konsiderohet ripërtëritës hyjnor.
Ky është një prej objekteve që konsiderohet më fatsjellësi. Mos u habisni kur e shihni në formë bizhuterie, as në formën e pikturave të vendosur në qendër të shtëpisë, apo e dizenjuar direkt mbi lëkurë në formë tatuazhi apo veshjet e stilistëve. Në thelb, kuptimi i diellit është fuqi e pashtershme, ndaj edhe mbajtja e tij nënkupton në mënyrë të vazhdueshme energjinë që nuk resht kurrë. Në shumë kultura ai është simbol i mashkullit, ndaj vendoset në kokën e krevatit që natën e parë të martesës për të qenë i fuqishëm dhe plot energji, në mënyrë që jeta që sapo ka nisur, të jetë e shëndetshme. Në rastet kur meshkujt kanë probleme me impotencën, apo nuk arrijnë të lindin, ata mbajnë varësen e diellit, e cila rigjeneron forcat. Po ashtu, të mbash në veshjen tënde një objekt simbolik apo një qëndisme që tregon diellin, do të thotë se keni nevojë të hyni në kontakt me një forcë, energji superiore dhe të krijoni kontakt harmonie me vetëdijen.
Simboli i diellit ka një gamë të gjerë kuptimesh, që lidhen me shëndetin, paranë, mbarësinë dhe suksesin.
Zakonisht mbi krevatin e fëmijëve të sapolindur, gjithmonë vizatohet një simbol i tillë, në mënyrë që kjo fuqi t’i mbrojë të vegjlit dhe t’i rrisë sa më shëndetshëm. Kur hap një biznes të ri, është mirë që të vendosni objekte që kanë lajtmotiv diellin, ç’ka mendohet se është diçka e cila favorizon një nismë të re, e cila po lind. Mund të përdorni në interior vazo, piktura, qilima apo orendi që e kanë atë në qendër, duke dhuruar energji pozitiviteti. Në kulturën e diskutuar masonike, simboli i diellit është një rreth me një pikë në mes, çka e shpjegon si një burim të pashtershëm. Flitet se ishin ata që zgjodhën atë për ta vendosur në kokën e Statujës së Lirisë.
Në folklorin shqiptar, këtë simbol e ndeshim kryesisht në Veri, duke u shfaqur në formë kryqi, e ngjashme me svastikën. Shpjeguesit e ëndrrave, e lidhin praninë e diellit në gjumë, si një ndryshim i pritshëm që do të ndodhë së afërmi, sidomos kur është i ndritshëm, ndërsa kur nuk është i plotë, parashikohen situata brengash. Edhe në astrologji, dielli zë një vend të plotë. Edhe pse nuk është një planet, por thjesht një yll, ai bën pjesë në yjësinë e zodiakut dhe është më i rëndësishmi, bashkë me ashendentin e Hënës. Dielli dhe hëna si simbole shfaqen shpesh me dy gjysmë fytyra, simbol i të mirës dhe të keqes, dritës dhe errësirës.

adea ti je me?
 

Lorelai

✖ Once
Staf në FV.AL
Mire se erdhe ,Beta(B) here 🤪
Kalofsh kendshem mes nesh 🤗
 
Status
E mbyllur për postime të tjera.
Private conversations
Help Users
    Top