• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Përse Vampirët....?

bella

Anëtar i Nderuar
Vendndodhja
Aty ku nuk je ti!
Po e hap në këtë nën forum temën, duke u nisur nga fakti se vampirët janë legjenda, nuk egzistojnë vërtet....mendoj :p

Kjo pyetje vjen ngaqë jam një shikuese e mirë dhe i ndjek me pasion filmat me tematikë fantastiko-shkencor e qe kanë të bëjnë me paranormalen, me misteret mistike etj.
Në këto momente po shoh filmin Intervistë me Vampirin dhe Drakula :D

Pyetja është....kjo më poshtë.

Përse legjendat na tregojnë se vampirët janë të ndjeshëm nga kryqet e fesë kristiane e jo edhe nga simbolet e feve të tjera?
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Vendndodhja
Milano
Nuk kam pare kurre filma me vampira se i kam frike, megjithate mendoj se ata jane te ndjeshem ndaj fese se krishtere sepse sipas kesaj doktrine, Perendia i ka lejuar njerezit te hane cdo gje tek nje kafshe, por nuk lejon pirjen e gjakut...:)
 

bella

Anëtar i Nderuar
Vendndodhja
Aty ku nuk je ti!
Une Bri i shoh shume keto filma...ne fakt kam pare filma shume shume qe e vogel , te temave te ndryshme....me duket sikur i kam pare te gjithe...Sa fillon nje film ne TV une menjehere them..uh e kam pare :D
Cudi eshte fakti se filmat horror jo te kategorive te dobta, dmth jo nga ata te shpifurit por filma me nje cilesi me te mire te themi :)......tani qe po rritem me fusin friken me shume sesa kur isha me e re LOL:...Pse ndodh thua :p

Brigadieri....Ne asnje film me vampire skam pare te kene telefon ose ta perdorin, keshtu qe nuk i merr dot ti pyesesh:p
 

Ylli-1

Etnoshqiptar
Vendndodhja
SHQIPERIA ETNIKE
Po e hap në këtë nën forum temën, duke u nisur nga fakti se vampirët janë legjenda, nuk egzistojnë vërtet....mendoj :p

Kjo pyetje vjen ngaqë jam një shikuese e mirë dhe i ndjek me pasion filmat me tematikë fantastiko-shkencor e qe kanë të bëjnë me paranormalen, me misteret mistike etj.
Në këto momente po shoh filmin Intervistë me Vampirin dhe Drakula :D

Pyetja është....kjo më poshtë.

Përse legjendat na tregojnë se vampirët janë të ndjeshëm nga kryqet e fesë kristiane e jo edhe nga simbolet e feve të tjera?
Nese shikon autoret e filmave me vampire do te gjejsh edhe pergjigjen ne pyetjen tende. Une nuk kam pa asnje film ne teme te tille te prodhuar nga autor musliman. Fundja thuhet se vampiret ikin edhe nga hudhrat, mund te vriten me shufer druri apo argjend dhe gjera te tilla. Pra mendoj se vete autoret e filmave (duket se ka qene ndikim nga autoret e pare te ketij zhanri) kane perdorur simbolin nga feja a tyre...
 

METi

-=EdoLorEli=-
Mosha
33
Vendndodhja
Small|Berlin [MiTroCity]
Une Bri i shoh shume keto filma...ne fakt kam pare filma shume shume qe e vogel , te temave te ndryshme....me duket sikur i kam pare te gjithe...Sa fillon nje film ne TV une menjehere them..uh e kam pare :D
Cudi eshte fakti se filmat horror jo te kategorive te dobta, dmth jo nga ata te shpifurit por filma me nje cilesi me te mire te themi :)......tani qe po rritem me fusin friken me shume sesa kur isha me e re LOL:...Pse ndodh thua :p

Brigadieri....Ne asnje film me vampire skam pare te kene telefon ose ta perdorin, keshtu qe nuk i merr dot ti pyesesh:p
Edhe unë i kam parë shumë nga këta filma, madje nga zhanret më të preferuara të filmit tek unë mbeten Horrori dhe Komedia :). Atëherë si armë kryesore për vrasjen e tyre në shumë filma që kam parë unë vriten me plumba argjendi madje është edhe një film horror me emrin "Silver Bullet" i vitit 1985.

Thua pse përdorin kryqin si mjet për vrasjet e tyre: ndoshta ngaqë konsiderohen si armiq të Zotit apo edhe pse vetë regjisorët e këtyre filmave janë katolik!.

 

bella

Anëtar i Nderuar
Vendndodhja
Aty ku nuk je ti!
Edhe unë i kam parë shumë nga këta filma, madje nga zhanret më të preferuara të filmit tek unë mbeten Horrori dhe Komedia :). Atëherë si armë kryesore për vrasjen e tyre në shumë filma që kam parë unë vriten me plumba argjendi madje është edhe një film horror me emrin "Silver Bullet" i vitit 1985.

Thua pse përdorin kryqin si mjet për vrasjet e tyre: ndoshta ngaqë konsiderohen si armiq të Zotit apo edhe pse vetë regjisorët e këtyre filmave janë katolik!.

Vampiret nuk vriten me plumba argjendi, eshte njeriu-ujk ai qe mund te vritet me plumb argjendi....Vampiret i tremben dhe zmbrampsen nga kryqi nuk vdesin, vetem sa frikesohen.

Filmi "Silver Bullet" i vitit 1985, qe ti ke replikuar MeTi eshte nje film ku personazhi trasformohet ne Ujk, pra nuk eshte vampir :)
Eshte nje film i bazuar ne nje liber te shkrimtarit me te madh te librave horror Stephen King.....Filmat e tij te lene me frymarrje pezull :dong::boss:
 

METi

-=EdoLorEli=-
Mosha
33
Vendndodhja
Small|Berlin [MiTroCity]
Vampiret nuk vriten me plumba argjendi, eshte njeriu-ujk ai qe mund te vritet me plumb argjendi....Vampiret i tremben dhe zmbrampsen nga kryqi nuk vdesin, vetem sa frikesohen.

Filmi "Silver Bullet" i vitit 1985, qe ti ke replikuar MeTi eshte nje film ku personazhi trasformohet ne Ujk, pra nuk eshte vampir :)
Eshte nje film i bazuar ne nje liber te shkrimtarit me te madh te librave horror Stephen King.....Filmat e tij te lene me frymarrje pezull :dong::boss:
Ndër mënyrat është edhe ajo, nejse nuk bëra dallim njeri ujk, vampir thuajse të njejtë. Pastaj mbyten me hunj druri, me shufra argjendi, me rreze UV etj etj etj.
 

bella

Anëtar i Nderuar
Vendndodhja
Aty ku nuk je ti!
Ndër mënyrat është edhe ajo, nejse nuk bëra dallim njeri ujk, vampir thuajse të njejtë. Pastaj mbyten me hunj druri, me shufra argjendi, me rreze UV etj etj etj.
Nuk te kundershtova, por te tregova nje dallim...Mos e merr per keq.
Nuk eshte e njejta gje.....Ujku eshte njeri , vetem kur hena eshte e plote nje here ne 28 e dite nese e mbaj mire ai kthehet ne Ujk....Ndersa Vampiret jane te vdekur, nuk jane me njerez.
Per sqarim ky jo per kundershtim :D
 

METi

-=EdoLorEli=-
Mosha
33
Vendndodhja
Small|Berlin [MiTroCity]
Nuk te kundershtova, por te tregova nje dallim...Mos e merr per keq.
Nuk eshte e njejta gje.....Ujku eshte njeri , vetem kur hena eshte e plote nje here ne 28 e dite nese e mbaj mire ai kthehet ne Ujk....Ndersa Vampiret jane te vdekur, nuk jane me njerez.
Per sqarim ky jo per kundershtim :D
op op nuk e mora për të keq, pasi është tema për filma horror, i ke parë dy pjesët apo njërin nga filmat Jeepers Creepers?
 

bella

Anëtar i Nderuar
Vendndodhja
Aty ku nuk je ti!
op op nuk e mora për të keq, pasi është tema për filma horror, i ke parë dy pjesët apo njërin nga filmat Jeepers Creepers?
Po i kam pare te dy pjeset.
Eshte nje monster qe ushqehet me njerez.....Vampiri i mirfillte eshte nje monster qe ushqehet me gjakun e njerzve jo me mishin e tyre....Por ne filma shpesh here ndethuret dhe ftillohet ne shume menyra miti i vampireve.
 
Ne universitet kam ber lenden e Mitologjise. Patjeter qe eshte folur per vampiret dhe thuhej se kryqi bashke me hudhren i mbante ata larg. Ne Mitologji kryqi shkakton djegie tek ata. Ne fakt kryqi sipas mitologjise eshte perdorur ne vendet e krishtera. Ndoshta per kete arsye perdorej kryqi.
Personalisht e gjykoj keshtu. Meqe vampiri ne nje menyre apo ne nje tjeter ka qen nje krijese qe hyn disi ne rangun e demoneve kryqi eshte ai qe largon, dhe prania e Zotit ben efektin mbrojtes (mendoj).
Nuk e di nese e ke par filmin "exorcisti" e njejta gje ishte dhe aty, pervec sperkatjes se trupit me ujin e bekuar dhe kryqi bente te mundur nxjerrjen e djallin nga trupi i Linda Blair (personazhi qe ishte pushtuar nga djalli).

Shpresoj te kem ndihmuar sadopo pak! :)
 

baby-angel

Thpilt
Vendndodhja
Brussel
Po e hap në këtë nën forum temën, duke u nisur nga fakti se vampirët janë legjenda, nuk egzistojnë vërtet....mendoj :p

Kjo pyetje vjen ngaqë jam një shikuese e mirë dhe i ndjek me pasion filmat me tematikë fantastiko-shkencor e qe kanë të bëjnë me paranormalen, me misteret mistike etj.
Në këto momente po shoh filmin Intervistë me Vampirin dhe Drakula :D

Pyetja është....kjo më poshtë.

Përse legjendat na tregojnë se vampirët janë të ndjeshëm nga kryqet e fesë kristiane e jo edhe nga simbolet e feve të tjera?
Une kaa degjuar qe ekzistojne disa lakuriqe nate vampire (dmth qe pijne gjakun e kafsheve ose dhe te njeriut) vampire te tjere sma merr mendja te ekzistojne. :D
Sa per pyetjen sdi cte them... ndoshta jane arsyet qe jane thene me siper. :)
 

orakulli

Anëtar i Respektuar
Kryqi ne baze te filozofise se gjuhes shqipe ka urdherin ethene me fjale te tjera"Shendrohu","futu nen toke","vdis".Kryqi si simbol nuk asht zberthyer ndonjere vertetsisht deri me sot.Vetem gjuha shqipe e zbulon ate.Si sibol gjuhesor ai esht i barabartame simbolin "mesi" ose ""mesia",me ane te cilit simbolizohet "mose","krishti","muhamet".Emrat e tyre sipas gjuhes shqipe simbolizojne perthyerje periudhash historike,ndryshim rrenjesor i tyre.
Simboli i pikes qender,ku te kater anet e horizontit,jeta njerezore,ekzistenca natyrore e pershkrojne ate per te shendruar ne nje kuptim te ri,ne nje ndryshim te ri cilesor. Kryqi esh thjesht shenja e tranformimit.
 

bella

Anëtar i Nderuar
Vendndodhja
Aty ku nuk je ti!
Ne universitet kam ber lenden e Mitologjise. Patjeter qe eshte folur per vampiret dhe thuhej se kryqi bashke me hudhren i mbante ata larg. Ne Mitologji kryqi shkakton djegie tek ata. Ne fakt kryqi sipas mitologjise eshte perdorur ne vendet e krishtera. Ndoshta per kete arsye perdorej kryqi.
Personalisht e gjykoj keshtu. Meqe vampiri ne nje menyre apo ne nje tjeter ka qen nje krijese qe hyn disi ne rangun e demoneve kryqi eshte ai qe largon, dhe prania e Zotit ben efektin mbrojtes (mendoj).
Nuk e di nese e ke par filmin "exorcisti" e njejta gje ishte dhe aty, pervec sperkatjes se trupit me ujin e bekuar dhe kryqi bente te mundur nxjerrjen e djallin nga trupi i Linda Blair (personazhi qe ishte pushtuar nga djalli).

Shpresoj te kem ndihmuar sadopo pak! :)
Po capkenia, ke kapur nje kendveshtrim shume te drejte. Ate te Zotit.
Pra duke qene se Vampiret jane krijesa te demonit (djallit) atehere kryqi qe eshte simboli i Zotit ben te mundur edhe sprapsjen, djegien e tyre.
Po edhe filim Egzorcisti e kam pare. :)

Mendoj se, miti i vampireve ka lindur kur ajo pjese e Evropes ka qene kristiane.

Nese e keni pare filmin Drakula, dhe mitin e Drakules nga i cili kane prejardhjen te gjithe mitet dhe personazhet e vampireve, do kujtoni se Konti Vlas i quajtur Drakul, ishte ne sherbim te kishes per te mbrojtur territoret e tyre kunder Turqve....me pas ai mohoet nga kisha per mizorine e tij ne lufte dhe i vrasin bashkshorten. Keshtu lind edhe hakmarrja e tij kunder kishes. Ai ju betua Djallit duke hedhur poshte kishen dhe duke pire gjakun qe rridhte nga Kryqi te cilin ai vete e kishte shpuar tej pertej me shpate.U betua djallit dhe shiti shpirtin e tij djallit.
Keshtu tregon legjenda.
 

orakulli

Anëtar i Respektuar
Nese kapemi pas mijerave minifantazive prodhuese njerezore mund ta krahasojme kryqin me zotin,me kunderzotin ete tjera.Ky konti rumun i cili kishte nje keshtjelle ne te cilen sic thone edhe sot fantazmat e te vrareve ne menyre barbare nga ky kont vampir,qarkullojne e shetisn lirmshem sikur te ishin per shetitje ne Bulevardin deshmorit e Kombit.
Komercializimi i ideve sot ash bere mode,ku ne to synohet kersheriteti njerezor.Dhe pergjithesisht synohet jo e ndodhshmja,e pazakonta.Njerezit,te cilit dihet qe nuk pine gjak,pamvaresisht se ndonjehere e marin ate nepermjet shiringave kan deshir te njihen fantazisht me njerezi jo si ata..pra me Vampiret..Dhe filmi shitet ne miliona dollare.Ku qendron mesazhii tyre..Cfare ata duhet te ndryshojne te njerezit..cfare qellim kane?Thjesht synojne dobesite tona per ta na zbrazur xhepat..Ndonjehere ata prodhojne dhe mostra njerez te cilet i kopjojne personazhet.Akoma sot njerezit nuk e kuptojne qe njeriu ka nje aftesi asorbuese dhe vepruese ne kopje me ato qe sheh.
 
Top