• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Përse vajzat mësojnë më mirë sesa djemtë?

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Ne fakt ketu askush nuk mori per baze studimin e te fluturonte perkundrwzi askush se besoi studimin. Ndoshta skenare te tilla me fluturime ndodhen ne imagjinaten tuaj. . lol
Sa per feminizmin pastaj. Eshte thjesht nje pasoje e shkaktuar nga maskilizmi.
 

sensuu

sweet
Kur isha une ne shkolle , por edhe tani qe jam , ka pas me teper vajza sesa djem...kjo dmth qe femrat jane me te prirura per tu arsimuar...ndoshta sepse kjo lidhet qe smund te bejne pune fizike qe meshkujt i bejne...keshtu zgjedhin shkollimin, pastaj suksesi ne profesion eshte tjeter gje.
 

Element

Anëtar i Respektuar
Vendndodhja
zvicer, buzë liqenit
Bukurë e thot sensuuu,
Pajtohem me këtë, sikur tek femrat ka diç me elsatike në tru se sa tek meshkujt . Kapaciteti i perceptimit tek femra është me Superior se sa tek mushkujt. Këtë e kanë thënë shkenctarët, un vetem e kam lexu a ! :)
 
Studim i bazuar ne gjinine e njeriut, nderkohe qe studime te tilla duhen bazuar te njeriu vete dhe jo gjinia e saj/tij.
Jo per gje por nese perjashtojme ca femra qe numerohen me gishtat e nje dore shumica derrmuese e shkencetareve, filizofeve, artisteve etj jane burra.
Por edhe kjo eshte relative sepse ka shume faktore te tjere qe nderhyjne edhe ketu.
 

Artin

Anëtar i Respektuar
Ne fakt ketu askush nuk mori per baze studimin e te fluturonte perkundrwzi askush se besoi studimin.
Ndoshta skenare te tilla me fluturime ndodhen ne imagjinaten tuaj. . lol
Sa per feminizmin pastaj. Eshte thjesht nje pasoje e shkaktuar nga maskilizmi.
Titulli i temes është fitimtar per ju.
Ti u mundove ta arsyetosh e ta mbeshtetesh kete "studim" fitimtar, kurse tani thua qe nuk e beson dhe nuk e mbeshtet.
Shume gjera qe ti the ne kete teme, ishin fluturime, duke filluar qe nga ajo se femrat jane me te zonjat ne shkencat sociale, e deri ne aftesine tuaj per te bere 10 gjera njeheresh, kurse meshkujt vetem 1. Kuptohet se keto perfundime ti ke nga "studimet".
Por e leme kete debat, se nuk ia nxjerrim dot fundin. Keto lloj debatesh sjellin vetem grindje e perçarje.
Lufta mbillet jo vetem mes popujve e feve te ndryshme, por edhe mes gjinive.
 
Last edited:

ZHIGO

sura sio moyo
Me zhgenjeve pak Soli qe thua ka te bej me fizikun ( dhe flet me pas per feminizem e maskilizem) duke marre parasysh qe sot ka femra qe hajn hekrin me dhom si pune Marles :p.

Mos dalim nga kufijte tone skipetare dhe do ta kuptosh thelle me veten tate arsyen se pse femra ne pergjitsi jane te "prirura" ti hapin librat me teper se sa meshkujt edhe pse te themi te drejten shumicca flen mbi libra :p Mentaliteti dhe preferencat duke I shtuar talentin bejne qe te zgjedhesh nje drejtim. Edhe pse drejtimi imponohet deri ne nje fare moshe.

Ti I di me mire se mu keto,

apo ça?

apo apo? apo jo?:p
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli i temes është fitimtar per ju.
Ti u mundove ta arsyetosh e ta mbeshtetesh kete "studim" fitimtar, kurse tani thua qe nuk e beson dhe nuk e mbeshtet.
Shume gjera qe ti the ne kete teme, ishin fluturime, duke filluar qe nga ajo se femrat jane me te zonjat ne shkencat sociale, e deri ne aftesine tuaj per te bere 10 gjera njeheresh, kurse meshkujt vetem 1. Kuptohet se keto perfundime ti ke nga "studimet".
Por e leme kete debat, se nuk ia nxjerrim dot fundin. Keto lloj debatesh sjellin vetem grindje e perçarje.
Lufta mbillet jo vetem mes popujve e feve te ndryshme, por edhe mes gjinive.
Ore askush nga ata qe kishin komentuar. Une e di qe femrat jane sh here me te zonja. Dac sasi dac cilesi.(nese kushtet do na lejonin si ju meshkujve) :p. Vec mos u nevrikos. Lool

Zhigoo kam nje halle une ajo ka punuar ndertim kohe xhaxhit dhe fitoi shpine ku dhe jeton sot. Po ngjithe fisin vec ajo doli e tille. :p Feminizmi doli rruges mer burre se as nuk me shkoi mendja per ta pare ne ate kendveshtrim ne fillim. :)
 

Artin

Anëtar i Respektuar
Ore askush nga ata qe kishin komentuar. Une e di qe femrat jane sh here me te zonja. Dac sasi dac cilesi.(nese kushtet do na lejonin si ju meshkujve) :p. Vec mos u nevrikos. Lool
Unë të thashe ta linim debatin, por ti qenke nga ato qe do të thuash fjalën e fundit.
Ishe ti që u nevrikose, tek postimi 23.
Lum ju që jeni më të zonjat. Të shkretët meshkuj arkitektë shqiptarë, që do t'i sfidosh ti.
Ti do t'i bësh projektet 10 e nga 10 përnjëherësh, kurse ata mezi do ta mbarojnë 1.
Tani do të zhvillohet Shqipëria.
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Vendndodhja
Pertej Horizontit
E vërteta është se të gjitha stafet shkencore, ata që zhvillojnë shkencën në botë, janë meshkuj.

Kështu që ne kemi veprat, ju keni fjalët. Ju jeni më të afta me fjalë.. :p
shiko tani pa dasht me ul piket gjinis suaj ne lidhje me postet drejtuese qe tek ato psikollogjike,shkencore,dhunuese neper kohra e histori ndaj femres kjo e fundit.

Neuronet nuk jane shume ceshtje gjinie ,se sa ceshtje barazie kushtesh .
Cfare dua te them me kete?
duke qene qe bota per shekuj me rradhe ka jetuar ne nje shoqeri me hije maskiliste dhe femra eshte trajtuar si seksi i dobet,dhe gjithashtu si familjarja dhe sherbyesja e femijes burrit,normalisht qe meshujt kane pas privilegjin e te qenurit me ne afersi te mudnesis,kalitjes dhe kapjes se shanceve per me tej.
Ne lidhje me fushat afruese te punesimit,ok per mua eshte e kuptueshme qe nena natyre ka bere zgjidhjen e saj,si nga fiziku mes ketyre dy gjinive ashtu dhe pershtatjes ne jete.
cka do te thote qe disa pune apo objektiva jane femrore,sic dhe disa tjera jane te natyres mashkullore.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Unë të thashe ta linim debatin, por ti qenke nga ato qe do të thuash fjalën e fundit.
Ishe ti që u nevrikose, tek postimi 23.
Lum ju që jeni më të zonjat. Të shkretët meshkuj arkitektë shqiptarë, që do t'i sfidosh ti.
Ti do t'i bësh projektet 10 e nga 10 përnjëherësh, kurse ata mezi do ta mbarojnë 1.
Tani do të zhvillohet Shqipëria.
Sinqerisht po me vinka keq qe harxhova ato minuta me replika me ju. Vertetova qe ke kuptuar 0 ne cdo gje qe kam shkruar dhe i ke lexuar ne nje kontekst komplet ndryshe nga c'kam dashur une te percjell. Plus qe u fute vete ne debat pa te ftuar kush. Une thjesht thash mendimin tim.
Sa per mua , c'pune kam une me Shqiperine;). S'di c'eshte kjo mani per ta cuar debatin ne kaq personale, por gjthss. Me siguri ju e kuptoni e une nuk arrij dot. Klm ne vazhdim!
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Mu kujtua dhe nje arsye tjeter. Ndoshta lidhet dhe me numrin e popullsise pse jo. Aty thote qe studimi eshte bere ne Britani dhe nurmi i regjistruara vajza eshte me i madh. Pra jo se vajzat jane me siperiore e djemte me inferiore, ;). Britain mesadi une ka nr popullsie me te madhe femra. Ndoshtaaa.. mos u merzisni ju eeee.. ndoshtaaaa... une thjesht hedh hipoteza :p

p.s. O pipell, flitet per SASI jo per GJENI!
p.s2. Aki kerkohesh ne kete teme :p
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Nuk ka të bëj kjo, ndoshta në shkoll të mesme apo fillore ndodh të mësojn femrat më shum se meshkujt
Po në Universitet ndodh e kundërta.
Pak vajza arrijn të msojn, pasi shumica kan dëshir të bëjn jet qefi.
 

Bukowski

Gjumash
Vendndodhja
Asgardia
Sepse kur ishte koha per te kryer detyrat dhe ushtrimet ne klase, isha i pari qe shkoja te luaja top dhe ua lija fletoret shoqeve. :D
 

Zana1

Braveheart
E vertete... por ama ne fund kur martohen me to, balancohet Zhenia... kshuqe, rrini te qete. Plotesojne njeri tjetrin. loool
 
Top