• Në 21 shkurt, 3 javë më parë, Italia kishte në total vetëm 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumë Shqipëria sot. Papërgjegjshmëria bëri që Italia të ketë afro 15 mijë të prekur, 1000 të vdekur e 2000 të tjerë në gjendje kritike dhe të shpërndajë virusin në gjithë Europën. Urojmë që të gjithë të bëhemi aq të përgjegjshëm sa mos të bëhemi pas 3 javësh, ajo që është Italia sot.

Pergjimet e Bild! Specialistet ne aksion! :D :D

Barnaba

Antarë i Respektuar
Atehere me gjej nje nga keta qe kemi qe i ploteson keto kushte.:p flasim per pasurine si fillim pastaj per te tjerat. ;) nuk them se nuk ka asnje por nr eshte shume me i vogel sa sa duhen. ;)
Nje pjese e ka kaluar vetting-un... Thjesht kane frike te aplikojn se e dine qe eshte pune e veshtire (ose s'kane 10 vjete eksperience).

Nejse, cfar te them une i shkreti... Po nuk hyne keta qe po kalojn vetting-un atehere le te ndryshojn ligjin dhe te fusin prokuror te rinj. Tjeter zgjidhje s'ka... Nga shkolla direkt ne SPAK... Por kthim mbrapa per kete strukture s'mund te kete. Nuk pranohet ai deshtim.
 

TiKu1

Antarë i Respektuar
Nje pjese e ka kaluar vetting-un... Thjesht kane frike te aplikojn se e dine qe eshte pune e veshtire (ose s'kane 10 vjete eksperience).

Nejse, cfar te them une i shkreti... Po nuk hyne keta qe po kalojn vetting-un atehere le te ndryshojn ligjin dhe te fusin prokuror te rinj. Tjeter zgjidhje s'ka... Nga shkolla direkt ne SPAK... Por kthim mbrapa per kete strukture s'mund te kete. Nuk pranohet ai deshtim.
Nje pjese sa ... nje pjese e ka kaluar por nuk kalojne dot tek spark dhe Bh sepse skane kriteret qe kerkon ligji... ;)
 

Frank

1+1=3
@Barnaba dmth ti thua meqe historikisht jane vjedhur vota nga te gjitha palet, dhe kjo eshte e vertete, ta kalojme e kte here se ska gje?!
Ti e di mire qe ne boten e civilizuar per 0.0001 % te ksaj gjeje jane djegur qytete, kryeqytete, shtete. Kane rene qeveri, jane burgosur politikane me ze etj etj.
Tani dakord me mini analizen tende jam une por deri ku do vazhdojme te jemi dele?!
Deri kur do “hame” bar?! Deri kur...?!
Te jesh i bindur qe po vazhduam me kte lloj mendesie sdo jemi kurre “popull”!
 

Barnaba

Antarë i Respektuar
@Barnaba dmth ti thua meqe historikisht jane vjedhur vota nga te gjitha palet, dhe kjo eshte e vertete, ta kalojme e kte here se ska gje?!
Ti e di mire qe ne boten e civilizuar per 0.0001 % te ksaj gjeje jane djegur qytete, kryeqytete, shtete. Kane rene qeveri, jane burgosur politikane me ze etj etj.
Tani dakord me mini analizen tende jam une por deri ku do vazhdojme te jemi dele?!
Deri kur do “hame” bar?! Deri kur...?!
Te jesh i bindur qe po vazhduam me kte lloj mendesie sdo jemi kurre “popull”!
E di qe rrezikoja te kuptohesha sikur mua nuk me ben pershtypje blerja e votes. S'eshte aspak ashtu! Qendrimi im eshte qe politika te shikohet si zgjedhje midis disa alternativave - ne kete rast po zgjedhim midis disa paleve ku secili ka disa te meta, dhe thjesht duhet t'i vendosim ne peshore.

Sic thash, momentin qe garantohet ngritja e strukturave te reja te drejtesise, le te merret rreziku i zgjedhjeve te reja dhe te behet spastrimi i radhes nga politika. Pastaj spastrimi i politikaneve nga SPAK-u dhe keta ministrat dhe ish-ministrat milioner te bejn disa vite burg.

p.s. Nuk jemi ne nje situate aq ekstreme sa te nevojitet revolucion. Po behen hetimet, dhe besoj se dikush do perfundoj ne burg. Dhe mund te perseriten zgjedhjet vetem ne ato zona ku ka pasur parregullsi.

Miq, fajtori me i madh i ketyre muajve te fundit eshte media skandaloze. Kam pare disa debate qe dalin ca analista dhe vene kujen sikur eshte fundi i botes, edhe pse vete kane qene vazhdimisht avokate te Sali Berishes qe cfar nuk i ka bere ketij populli... Sigurisht qe po perballemi me skandale, por t'i vendosim ne peshore gjerat.
 

TiKu1

Antarë i Respektuar
E di qe rrezikoja te kuptohesha sikur mua nuk me ben pershtypje blerja e votes. S'eshte aspak ashtu! Qendrimi im eshte qe politika te shikohet si zgjedhje midis disa alternativave - ne kete rast po zgjedhim midis disa paleve ku secili ka disa te meta, dhe thjesht duhet t'i vendosim ne peshore.

Sic thash, momentin qe garantohet ngritja e strukturave te reja te drejtesise, le te merret rreziku i zgjedhjeve te reja dhe te behet spastrimi i radhes nga politika. Pastaj spastrimi i politikaneve nga SPAK-u dhe keta ministrat dhe ish-ministrat milioner te bejn disa vite burg.

p.s. Nuk jemi ne nje situate aq ekstreme sa te nevojitet revolucion. Po behen hetimet, dhe besoj se dikush do perfundoj ne burg. Dhe mund te perseriten zgjedhjet vetem ne ato zona ku ka pasur parregullsi.

Miq, fajtori me i madh i ketyre muajve te fundit eshte media skandaloze. Kam pare disa debate qe dalin ca analista dhe vene kujen sikur eshte fundi i botes, edhe pse vete kane qene vazhdimisht avokate te Sali Berishes qe cfar nuk i ka bere ketij populli... Sigurisht qe po perballemi me skandale, por t'i vendosim ne peshore gjerat.
E kush po i emeron dhe vendos keto strukturat e reja te drejtesise e di ti barnaba apo jo.. Besoj se je ne dijeni qe Krieministri e ka fut llapen ngado dhe nuk le hapesira qe ti zene profesionistet por lepiresit. ;)
Rreforma deshtoi pa nisur sepse vertet korniza ligjore ishte shume perfekte por 7 ligjet plotesuese me pas ishin kryekeput ne funksion te politikes pasi po shohim se kush eshte ne KED dhe organet e tjera qe jane ngritur se fundmi. Mos harojme e PPPerkohshme qe ka mbi nje vit qe eshte ne detyre dhe vec protestues ka proceduar penalisht deri me tani. ;)
 

Barnaba

Antarë i Respektuar
E kush po i emeron dhe vendos keto strukturat e reja te drejtesise e di ti barnaba apo jo.. Besoj se je ne dijeni qe Krieministri e ka fut llapen ngado dhe nuk le hapesira qe ti zene profesionistet por lepiresit. ;)
Rreforma deshtoi pa nisur sepse vertet korniza ligjore ishte shume perfekte por 7 ligjet plotesuese me pas ishin kryekeput ne funksion te politikes pasi po shohim se kush eshte ne KED dhe organet e tjera qe jane ngritur se fundmi. Mos harojme e PPPerkohshme qe ka mbi nje vit qe eshte ne detyre dhe vec protestues ka proceduar penalisht deri me tani. ;)
Shoku, une kam vetem nje kritik per reformen: po ecen me ritme te ngadalta. Madje ky problem u kuptua qyshpas zgjedhjeve sepse u vonua fillimi i vetting-ut pa arsye. E kam nje ide pse po ndodh, por pak rendesi ka.

Gjithsesi, vonesa s'eshte deshtim. Ka marre vleresime shume te larta muajt e fundit nga zyrtar te KE-se, me duket se edhe nga ambasadori gjerman. E kane quajtur unike ne bote, dhe dicka qe duhet kopjuar edhe nga disa vende antare te BE-se.
 

Frank

1+1=3
??????? Open Eni Vasili:
Neritan Ceka i drejtohet Elisa Spiropalit: po moj Skenderbesë po!
??????
 

TiKu1

Antarë i Respektuar
Shoku, une kam vetem nje kritik per reformen: po ecen me ritme te ngadalta. Madje ky problem u kuptua qyshpas zgjedhjeve sepse u vonua fillimi i vetting-ut pa arsye. E kam nje ide pse po ndodh, por pak rendesi ka.

Gjithsesi, vonesa s'eshte deshtim. Ka marre vleresime shume te larta muajt e fundit nga zyrtar te KE-se, me duket se edhe nga ambasadori gjerman. E kane quajtur unike ne bote, dhe dicka qe duhet kopjuar edhe nga disa vende antare te BE-se.
Shoku nuk eshte vonese po ingranazhi ngeci me miratimin e 7 paketave ligjore, aty u be lemsh puna dhe tani nuk po dine si ta manaxhojne sepse cdo gje u be me tendence per ta kontrolluar procesin e jo per ta lene procesin qe te ece ne normalitet duke u bazuar ne procedura standarte. ;)
 
Top