• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Perfitimet nga lengu i sheges.

201610151058359791057.png

Perfitimet nga lengu i sheges.

Emri Shkencor : Punica Granatum L

A e dini se shega eshte nje nder frutat me te rralle ne toke per nga vlerat qe ka per shendetin? Nese doni te dini se çfare duhet te konsumoni gjate kesaj periudhe, atehere ne po ju themi se shega duhet me patjeter te beje pjese ne shporten e ushqimeve per stinen e vjeshtes.
Permbajtja e sheges:Shega eshte e pasur me:
Calories,fat,Monounsaturated fat,Polyunsaturaturated fat,Saturated fa,Sodium,Potasium,Fibra dietike,Sheqerna,Proteina,
Vitamina,A,B6,C,D,E,K,Iron,Calcium.

Dobite
Studimet shkencore te diteve te sotme po hedhin drite mbi te vertetat; perse kjo bime eshte bere kaq e dashur deri mitike nga te gjithe popujt e botes!? Qe ne lashtesi, rreth 3000 vjet me pare, njerezimi i ka pikasur cilesite e veçanta te kesaj bime ne drejtim te luftimit te semundjeve dhe permiresimit te shendetit e njeriut. Studime shkencore rreth perfitimeve mjekesore nga shega kane qene te pakta. Vitet e fundit keto studime Jane intensifikuar, shume shkencetare po kryejne kerkime shkencore, te cilat jane ne stadin e epruvetave, te provave ne kafshe dhe pak aplikime jane bere ne njerez. Deri tani, shkencetaret e mjekesise moderne jane befasuar nga te dhenat e para qe kane zbuluar ne drejtim te dobive shendetesore per njeriun, dhe e kane cilesuar si nje bime “çudiberese”. Ne kokrrat e sheges eshte zbuluar nje lende qe quhet punicalagins, nje antioksidant qe e permban vetem shega.
Qendrat shendetesore prestigjioze ne SHBA e rekomandojne shegen dhe lengun e saj per disa semundje:

1. Parandalimin e semundjeve te zemres.

2. Parandalimin e Kancerit, veçanerisht kancerin e prostates dhe te gjirit tek femrat.

3. Per uljen e kolesterolit ne gjak.

4. Parandalon mbipeshen.

5. Lufton demtimin e qelizave; parandalon degradimin e ADN-se qelizore
 
Private conversations
Help Users
    Top