• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Perfaqesuesja e revulocionit algjerian ne mungese te burrave

Mennel

_/\__________________________.
==========================
Perfaqesuesja e revulocionit algjerian ne mungese te burrave
-----------------------
Shehidja El-Hajja Gazala Bint Omar , nga vilajeti I Tebessa ne lindje te Algjerise, ne kufi me Tunizine.. Eshte e njohur per shpikjen e metodave per te ruajtur nderin e vajzave dhe grave gjate okupimit francez.
Sa degjonte zhurmen me te vogel te kolones se pushtuesit, ngjitej me shpejtesi ne cati dhe u bente shenje grave te fshatit te mblidheshin ne oborrin e shtepise se saj , te cilen e perdorte per te shire dritherat..
Rendnin drejt shtepse se saj te gjitha femrat qe nga mosha 7 vjec e deri 60 vjec, ku ato te gjitha beheshin si nje trup i vetem te kapur per dore , dhe nese ndonje ushtar francez donte te terhiqte ndonje femer te bukur, e kishte te pamundur..
Si edhe mbushte shishe me leng qepe , dhe sa afrohej armiku , ato lyenin trupin me ate; lyenin fytyren dhe gjymtyret me shtresen e zeze te fundit te kazaneve qe krijohej prej zjarrit te drureve..Derisa me ne fund e kuptuan qe ishte ajo perfaqesuesja e grave ne mungese te burrave, e qelluan me bresheri ne kraharor dhe e lane per tre dite shtrire derisa dha frymen e fundit..
Fotografi francez i cili shkrepi kete foto, shkruan ne kujtimet e tij :" Nuk jam frikesuar me shume ne jeten time sesa ne castin qe shkrepa foton e kesaj gruaje ne Oras.."
=================
Screenshot_20201030_175736.jpg
 
Grate shume shpesh, pothuajse gjithmone kane qene heroinat e heshtura te popujve ne lufterat pergjate historise boterore.
 
Private conversations
Help Users
    Top