• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Perdet që mbajnë temperaturë konstante 25 gradë celsius në dhomë

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL

Perdet që mbajnë temperaturë konstante 25 gradë celsius në dhomë​Studentet Anna Koppmann dhe Esmee Willemsen kanë dizajnuar një perde ‘inteligjente’ për rregullimin e temperaturës që do të përdoret në shtëpi. Shpikja u zgjodh si një nga hyrjet në Global Grad Show 2020.

Esmee dhe Anna po studiojnë të dyja në Universitetin e Arteve të Berlinit, ku një nga projektet e tyre ishte gjetja e mënyrave të përdorimit të artikujve të vjetër dhe të zakonshëm për të zgjidhur disa nga sfidat e sotme.
Të dyja ishin të shqetësuara për efektet e ndryshimit të klimës. “Temperaturat po rriten në të gjithë botën, dhe verat po nxehen. Dhe kjo rriti kërkesën për pajisje freskuese”, shpjegon Esmee për Euronews Living.

“Ne shikuam mënyra për të kontrolluar temperaturën në një mënyrë më të qëndrueshme, pa përdorimin e energjisë elektrike”, shton ajo. Emri i projektit të tyre është “Plus-minus 25 °C”. Dhe kjo i thotë të gjitha – perdja inteligjente mban temperaturën e dhomës rreth kësaj pike.

Kjo është duke u shfaqur në Global Grad Show. Ekspozita virtuale përmban 100 projekte nga gjenerata tjetër e shpikësve të diplomuar. /Telegrafi/
 

Frank

The S of all F.
Interesant si projekt.

@Hope ishalla se ke shtepine me dritare te medha dhe te rrethuar ne 360 grade me komeshinj se do i vesh perdet.😜
 
Private conversations
Help Users
    Top