• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Për herë të parë arkeologët hyjnë në një varr të Maya-ve në Palenque!

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Gjaku i kuq në muret e varrit ishte simboli dhe shenja që befasoi arkeologët e Institutit Ndërkombëtar të Antropologjisë dhe Historisë së Meksikës (INAH), të cilët për herë të parë patën mundësin të studionin një varrë 1.500 vjeçar.

Ekzistenca e këtij varri ishte e njohur që nga viti 1999, por deri pak më parë askush nuk mund të hynte brenda tij, ndërsa tani mundën të hyjnë falë një detektori të pajisur me një mini kamera.

Arkeologët, veç veprave të pikturuara në muret e varrit, ai gjithashtu kishte 11 anije minautara dhe njësorë pjesësh nefriti. Ngjyra e kuqe e gjakut, simbolizonte fuqinë e jetës për Maya-t, të cilët shpeshherë përdorej për të stolisur varret e mbretërve të tyre , pohon David Stuart i Universitetit të Teksasit në Ostin.
Ndërkohë ene nuk është bërë i mundur identifikimi i mbretit që “sterhoje” në atë varrë.
Varri ndodhet në rajonin e Palenque, në Meksikën Jugore, që ishte një rajon shumë me rëndësi të veçantë për Maya-t ku zhvilloheshin rituale fetare dhe solcialkulturore nga 500 deri në 700 para erës së re.

Sipas hamendimeve të para, besohet se varri i përket mbretit “B’ahlam K’uk”, i cili mbretëroi në periudhën 431-435 para erës së re, si dhe ishte themeluesi i perandorisë Pakal.
/alb-observer. 
Redaktimi i fundit:
Private conversations
Help Users
    Top